A 14 diák között kisorsolunk 3 különböző könyvet, egy fő csak egyet kaphat. Hányféle eset lehetséges?


(Számít a húzás sorrendje, mert különbözőek a tárgyakVariáció, valamint egy fő csak egyet kaphat, azaz a

nevét, ha kalapból húznánk ki, akkor nem dobnánk vissza, ezért nem ismétlődikismétlés nélküli).


Valaki elmondaná nekem levezetéssel, hogy hogyan kell megoldani? A tankönyvi példát megértem, de a feladatok mindig eltérnek


2021. okt. 1. 13:40
1 2
 1/18 Pelenkásfiú ***** válasza:

Ismétlés nélküli variáció esetén az első könyvet 14 diák kaphatja.

A másodikat már csak 13, hiszen egy diák nem kaphat többet.

A harmadikat pedig 12.

Vagyis jelen esetben az eredmény 14*13*12.


A képlettel ezt úgy tudod felírni, hogy

n = 14

k = 3

n! / (n-k)!

14! / 11!

(14*13*12*11*10*9*8*7*6*5*4*3*2*1) / (11*10*9*8*7*6*5*4*3*2*1)

Jól látszik, hogy ha egyszerűsítünk, akkor pontosan ezt marad: 14*13*12

2021. okt. 1. 13:45
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerűen csak 14*13*12.


Ha a képletet akarod használni: n!/(n-k)!, akkor n=14, k=3, így 14!/(14-3)! = 14!/11!, ami pont ugyanúgy 14*13*12.

2021. okt. 1. 13:45
 3/18 Pelenkásfiú ***** válasza:

Az ismétléses variáció pedig még egyszerűbb.

Ha egy diák akárhány könyvet kaphat, akkor mindegyikre 14 jelölt van, vagyis: 14*14*14 = 14^3

Általánosan pedig: n^k

2021. okt. 1. 13:46
 4/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm már értem :)
2021. okt. 1. 14:40
 5/18 A kérdező kommentje:

14 fős osztályban kisorsolok 5 egyforma tollat, de egy fő akár többet is kaphat. (Egyforma tollaknem számít, milyen sorrendben húzom az 5 nevetkombináció, viszont mivel egy fő többet is kaphat, ez úgy lehetséges, ha húzás után visszatesszük a kihúzott nevet, hogy újra húzhassukismétléses). Hányféle eset lesz ekkor?


Ezt is megoldaná nekem valaki? megvan a képlet, de hogy abból mi micsoda azt nem tudom.

2021. okt. 1. 14:46
 6/18 Pelenkásfiú ***** válasza:
Ugyanúgy n = 14, k = 5.
2021. okt. 1. 14:51
 7/18 anonim ***** válasza:

Ha számítana a sorrend, akkor ismétléses variáció lenne; 14*14*14*14*14


Most nem számít a sorrend, így ismétléses kombináció. A képlete: (n-1+k alatt a k), ahol n=14, k=5.

2021. okt. 1. 14:51
 8/18 A kérdező kommentje:
tehát akkor a végeredmény 18/5 lesz? (5-1+14) / 5 18/5 = 3,6?
2021. okt. 1. 14:59
 9/18 A kérdező kommentje:
de hogy lehet 3,6??? faktoriális nem kell sehova? megint nem értem.
2021. okt. 1. 15:00
 10/18 Pelenkásfiú ***** válasza:

Itt szépen le van írva:

[link]

Jobban átláthatóak a képletek, mint ha ide megpróbáljuk beírni.

2021. okt. 1. 15:06
1 2