Miért tanítanak irodalmat?
Szerintem egy nagy hülyeség, főleg ahogy tanítják. Én most érettségiztem és kb 2 napom arra ment el, hogy annak a kb 10 költőnek, írónak az életrajzát tanultam. Mire jó ez? Ezeknek nagy részét 2 hét alatt elfelejtettem, és talán csak kvízkérdéseknek lennének jók. Amúgy 4-es lett az irodalmam szóval nem mondhatja senki sem, hogy hülye vagyok. Ja és ezt a verselemzést annyira erőltetik, de minek? Kit érdekel, hogy mire gondolt az a hülye költő.
Meg vannak a kötelező olvasmányok amik úgy vannak sz@rok, unalmasak ahogy vannak. Ha már azt akarják, hogy olvassunk és ne csak olvasónaplókat írkáljunk netről akkor miért nem adnak valami jobb könyveket. Mondjuk én már azokat sem olvasnám el, mert az általánosban (amikor még elolvastam a kötelezőket) már akkor megutáltam az olvasást. Én pl sokkal vizuálisabb vagyok és sztem nem csak én vagyok egyedül, de akkor miért ilyen egységes az oktatás rendszer? Én elolvasok egy könyvet alig marad meg valami, de pl matekból elég jó vagyok, akkor nekem miért kellene az irodalmat erőltetni amikor matekból sokkal többre vihetném, és amúgy tényleg mert gépésznek tanulok egy szakközépben. Az jól van, hogy néhány nagyobb költőt, írót megtanulunk meg megtanulunk érvelést írni , de a tobbi tök hülyeség mert úgy se érdekel senkit.
A magyarnak igen is van értelme.
Az olvasás fejleszti a szókincsed, a helyesírásod, a szövegértésed. Azzal, hogy különböző műveket elemzel, megtanulod normálisan összeszedni, megfogalmazni a gondolataidat.
Ha valamelyik tanár azt bárja el, hogy bemagold a költők életrajzát, meg csak azt fogadja el műelemzésnek, amit a tankönyv ír, az nem jó tanár. De az nem a tantárgy hibája...
Elég szűk látókörű vagy. Engem pl. nem érdekelt a történelem. Sok embert nem érdekel a matematika vagy épp a földrajz. Ennyi erővel mindenki válassza ki, mit akar tanulni?
Úgy látom, neked nem igazán sikerült még megértened a középiskola lényegét. Tudod, a középsulinak két célja van:
1. Megtanítani az alapvető dolgokat. Ilyen például a helyesírás, a fogalmazás, az érvelés, a szövegértés. Ezeket mind-mind fejleszti az irodalom.
2. MINDENKINEK megadni a szükséges alapot a továbbtanuláshoz. Nem csak matematikusok meg orvosok lesznek ám a középsulisokból, hanem történészek és irodalomtanárok is.
"pl Szabadföld, Bors, Blikk interneten origó, hvg "
Ha te ezeket értelmes dolognak tartod, akkor felesleges volt egyáltalán iskolába járnod. (a HVG még régebben használható volt, de most már az is igénytelen bulvár szennyé vált)
Az irodalom egyrészt szókincset, fogalmazási készséget kreativitást fejleszt, másrészt a társadalomtudományok (szociológia, pszichológia, társadalomtörténet), valamint a történelemtudományok, művészettudományok megalapozását segíti.
Ezen kívül te leírtad, hogy a matematika érdekel. Képzeld az emberek többségét pont a matematika nem érdekli. Egy átlag embernek semmi szüksége nincs az életben függvényekre, vagy a prímszámok ismeretére. Elég ha csak az alapműléteket és a százalékszámítást ismeri, mégis meg kell tanulnia sok felesleges dolgot. Ahogyan nincsen szüksége a szivacsok szaporodásának vagy Mexico domborzatának ismeretére sem.
Viszont az oktatási rendszernek az a dolga, hogy a főbb tudományagából alapokat megtanítson. Érettségi után pedig mindenki szakosodhat arra amire szeretne (megjegyzem szakmunkás képzőben és egyetemen is meg kell tanulni olyan dolgokat amit soha nem fogsz használni, de egy szakembernek illik tudnia).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!