Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Megkülönböztető jelzés - ez...

Megkülönböztető jelzés - ez akkor hogy van? Nem lehet ebből nagy gond?

Figyelt kérdés

tehát leírom, amit mostanában valami új divatként látok, csak éppen ellentmond minden jogszabályi előírásnak:


rendőrautók egyre jobban szeretik a fényhidat úgy használni, hogy nem villogó üzemre állítják, hanem simán csak világít az egész híd.

Oké, sötétben még látható, csak éppen ez így jogszabályilag nem felel meg a megkülönböztető jelzés követelményeinek, sőt, kifejezetten tilos.

MKJ: "kék vagy kék-vörös villogó (!!!) fényjelzés és a sziréna együttes használata ..stbstb"


De olyan fényjelzést nem ismer a KRESZ és az IRM r. se, hogy csak simán világít pirosan vagy kéken. Pedig az Opel Astráka szerelt LED-es típusok tudnak folyamatosan világítani is, csak éppen maximálisan szabályellenes (egyes országokban van ilyen funkció, gondolom, gyárilag ezért van benne ez is, csak éppen a magyar KRESZ szerint tilos is).


Na most ha a rendőr így használja az MKJ-t (ami tehát így nem is MKJ már), és bele durrant valaki, akkor abszolút joggal hivatkozhat a másik fél arra, hogy márpedig ő nem látott semmiféle MKJ-t, sőt, pont azért történt a baleset, mert megtévesztette ez az elvileg nem létező fény a forgalomban.


Esetleg közlek. szakértő hogy látja ezt? És hogy mehet ki a forgalomba egy szabálytalan fényjelzéssel felszerelt jármű?


(azt már nem is kell hozzá tennem, hogy ilyen szabálytalanságokat véletlenül se látok se mentőn se tűzoltón, csakis rendőrautón ...)



2014. márc. 21. 20:50
1 2 3 4 5 6 7
 11/64 anonim ***** válasza:
100%

"hiszen ha éppen megállni tilos tábla hatálya alatt áll meg vagy éppen forgalommal szemben és stb stb stb, azaz olyan helyzetekre találták ki az MKJ-t pontosan, amikor a KRESZ felrúgásáról van szó. "


Akkor villogó fényt használnak úgy, ahogyan az elő van írva.


A folyamatosan világító fényt akkor használják, amikor nem lenne szükséges, de mégis legyen egy figyelemfelhívó jellege vagy éppen nem zavarjon senkit a villogás.

2014. márc. 23. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/64 anonim ***** válasza:

"hiszen ha éppen megállni tilos tábla hatálya alatt áll meg vagy éppen forgalommal szemben és stb stb stb, azaz olyan helyzetekre találták ki az MKJ-t pontosan, amikor a KRESZ felrúgásáról van szó. "


Te rúgod fel a KRESZT, mert a megkülönböztető jelzés használatának CSAK IS a megkülönböztető fény és hangjelzés EGYÜTTES használata minősül, külön-külön nem!


Tehát a fogalmakat ne keverd össze, egy villogó fény nem minősül megkülönböztető jelzés használatának.

2014. márc. 23. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/64 anonim ***** válasza:

Igazából nem értem mi a bajod, de nagyon belekavarodtál a jog világába és tévesen.

A rendőrök megkülönböztető jelzéseket használhatnak, amit külön jogszabály ír le. Villogó fény + hang együttes használata. Gondolom ez tiszta.

Az is tiszt szerintem számodra, hogy ezt a villogó fényt kell használniuk akkor, amikor pl tilosban állnak meg.


A 3. dolog nem tiszta neked, hogy az a fránya villogó képes folyamatosan is működni. Ha a rendőr olyan helyen áll meg, amikor nem kötelező számára a villogó fény használata, miért ne használhatná folyamatos fényjelzésként. Ez is jobb mint a semmi. Másrészről ezek a lámpák szabadalmaztatva vannak, okosabbak döntenek ott ne aggódj. És végső sorban a joggyakorlat engedi ezt meg, mivel ha már van engedélyük a villogó fény használatára, akkor ugyan had legyen már lehetőségük folyamatos fényt is használni olyan helyen, ahol a jogszabály nem írja elő kötelez jelleggel a villogó fényt.


Ez éppen olyan, mintha te a vészvillogódat, ami villog folyamatos funkcióra is beállítod. Miért ne használhatnád folyamatos sárga fénnyel olyan helyen, ahol nem kötelező a villogás és részt sem veszel a forgalomban???


Arra gondoltál már, hogy egy jogszabály sem tiltja, hogy a kocsiból villogó mikulássapkában szálljak ki???????????????

2014. márc. 23. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/64 A kérdező kommentje:

elolvasva ezeket, azt hiszem, nem én vagyok az, aki nincs tisztában a jogszabályi előírásokkal ...


ez csak úgy pl:

"ahol nem kötelező a villogás és részt sem veszel a forgalomban???"

>> na ez az! csak én azt írtam, hogy bizony közúti forgalomban volt, és megállni tilos tábla hatálya alatt (aki írta az okosságot, annak írnám, hogy bizony az MKJ fény-része pont csakis álló járművökön használható, ha kicsit elolvasod jobban a szabályozást, álló járművön pont tilos a hangjelzés használata!)

>> ha mindez közúti forgalmon kívül van, az természetesen oké, ott nem kell teljesülnie az előírásoknak, de nem értem, hogy lett ez téma egyáltalán.


"Arra gondoltál már, hogy egy jogszabály sem tiltja, hogy a kocsiból villogó mikulássapkában szálljak ki?????"

>> poénos, csak éppen a jogszabály kifejezetten tiltja -hogy mást ne mondjak hirtelen- a piros fény előre irányba való használatát a közúti forgalomban, igen, álló helyzetben is! villogni villoghat, ha MKJ, de világítani tilos, de ha ez neked nem világos, akkor elég, ha a KRESZ-t átolvasod sztem. Ez nem valami szabadon választható lehetőség, hanem tilos! ez így elég egyértelmű?

2014. márc. 24. 10:37
 15/64 anonim ***** válasza:

Magatartás a megkülönböztető vagy figyelmeztető jelzéseket használó járművekkel szemben266


42. § (1)267 A megkülönböztető jelzéseket (villogó kék fényjelzést és szirénát vagy váltakozó hangmagasságú más hangjelzést) használó gépjármű, illetőleg minden ilyen gépjárművekkel kísért (közrefogott) zárt csoportban haladó, megkülönböztető fényjelzést használó gépjármű részére minden járművel, minden helyzetben elsőbbséget kell adni, és akadálytalan továbbhaladását - félrehúzódással és a szükséghez képest megállással - lehetővé kell tenni.


(2)268 Megkülönböztető fényjelzést használó, álló járművet megközelíteni, illetőleg mellette elhaladni csak fokozott óvatossággal szabad.


(3)269 Megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművet előzni tilos. Az ilyen gépjármű mögött a követési távolságot úgy kell megválasztani, hogy az ne járjon a közlekedés többi résztvevőjének zavarásával.


(4)270 A figyelmeztető jelzést (sárga villogó fényt) használó járművet fokozott óvatossággal szabad megközelíteni, mellette elhaladni, vagy megelőzni.


(5)271 Olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára két vagy több forgalmi sáv van kijelölve, az azonos irányban valamennyi forgalmi sávban - egymás mellett haladó - hó eltakarítást végző és figyelmeztető jelzést használó járműveket tilos megelőzni. Az ilyen gépjárművek mögött a követési távolságot fokozott óvatossággal kell megválasztani.


Ez ugye világos? Ha a gépjármű villogó fényjelzést ad, a KRESZ szerint fokozott óvatossággal szabad kikerülni, ha a forgalmat rendőr nem irányítja, mert akkor az felülbírál minden közúti jelzést.

Ha az álló rendőrautó nem villogó fényjelzést használ, hanem világító folyamatos fényt, vagy azt sem, akkor civil autónak minősül. Mint írtam, figyelemfelkeltő, és fényt adó jelentősége van a fényhídnak, és nem minősül MKJ-nak. Attól, hogy nem minősül MKJ-nak, attól még ugyan olyan, mint bármelyik más jármű. Ha belemégy hátulról, akkor nem a látási viszonyoknak megfelelően közlekedtél. A KRESZ előírja azt is, hogy külön helyzetjelzővel is ki kell világítani az álló járművet.


Most egy kicsit stílust váltok, mert felbasztál agyilag. Mi a tökömet nem lehet ezen érteni? Miért kell engem minősíteni, és a tudásomat megkérdőjelezni, továbbá azt feltételezni, hogy én nem tudok semmit, de nekem akkor is mindent lehet? Többen is leírták neked, hogy a folyamatos fény, az figyelmeztető erejű, és semmi nem tiltja a használatát. A kék-piros színű világító hirdetőtáblák ellen nincs esetleg panaszod? A hirdetőtábláknak mindent lehet? Hülye gyerek.

2014. márc. 24. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/64 A kérdező kommentje:

aha teljesen világos.

és a hirdetőtáblák is részt vesznek a közúti forgalomban?


és sztem újra és újra olvasd csak a KRESZ-t, ugyanis piros fény ugyan NEM világíthat előre !! sem rendőr sem civil autón! hülyegyerek ... pedig csak olvasni kéne tudni!

2014. márc. 24. 13:57
 17/64 A kérdező kommentje:

"és semmi nem tiltja a használatát"


#>> érdekes dolgokat tudok meg. pont hogy kifejezetten és határozottan, félreérthetetlenül tiltja akár az 5 és 6/1990 KöHéM és a KRESZ is! előre piros fényt kibocsátani fokozottan balesetveszélyes, ezért TILOS!

2014. márc. 24. 14:06
 18/64 anonim ***** válasza:

(2)15 Ha a rendőr a forgalmat nem útkereszteződésben irányítja,

a) a járművek megállítására

aa) karjának vagy fehér szegélyű piros tárcsának függőleges feltartásával, piros vagy fehér fény körbeforgatásával, illetőleg síppal ad jelzést


Neked kellene 4 sornál többet elolvasni a KRESZ-ben hülye gyerek. Semmi nem tiltja a piros fény használatát.

2014. márc. 24. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/64 A kérdező kommentje:

hmm, ez komoly összefüggés, és mély jogértelmezési képességre vall! tudnám, hol volt szó megállításról vagy a rendőr karjáról?

ismételjük: előre piros fény NEM világíthat!!

2014. márc. 24. 18:34
 20/64 anonim ***** válasza:
Hol írja ezt a KRESZ mr komolyösszefüggés?
2014. márc. 24. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!