Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Tényleg ennyire gyakori...

Tényleg ennyire gyakori Magyarországon az, hogy a terhesség alatt a nők táppénzen vannak, amennyire az itt feltett kérdésekből kitűnik? Ha igen, miért?

Figyelt kérdés

Nagyon sok kérdésből, hozzászólásból azt veszem ki, hogy rengeteg terhes nő 10-12 hetes korban, vagy akár már korábban is betegállományba vonul és ehhez az orvosok igazolást adnak sokszor anélkül, hogy bármilyen betegség lenne, ami a munkával összeegyeztethetetlen. (Lehet, hogy ez azért nem szignifikáns, mert gondolom a nem dolgozó várandósok vannak több időt ezen az oldalon, hiszen a dolgozóknak lényegesen kevesebb idejük van erre, de akkor is nagyon magasnak tűnik ez az arány.)

Nem bántani szeretnék senkit, hiszen biztosan mindenki érthető magyarázattal tud szolgálni, hogy miért is tölt inkább hónapokat táppénzen, vállalva ezzel azt, hogy kevesebb a bevétele és jóval több az unalmas órája.

De mégis, milyen okok vannak? Rugalmatlanak Magyarországon a munkáltatók a terhes alkalmazottal szemben? Van ott arra rendszer, hogy ha valaki a terhességgel összeegyeztethetetlen munkakörben van, akkor átkérje magát máshova? Vagy sok esetben tényleg a lustaság az oka, illetve az adott munkahely iránti negatív érzelmek?

Elsősorban azért érdekelne, mert első babámat külföldön hordom ki és itt nem igazán divat ez. Sőt, ha valóban valamilyen komplikáció terhesség alatt, akkor is maximum a kezelés idejére ad az orvos igazolást, és a veszélyeztetett terhesség fogalommal sem dobálóznak csak akkor, ha valóban veszélyeztetettről van szó. A legtöbb nő szinte szülésig dolgozik, ha kell csökkentett munkaidőben, vagy munkakörváltással, de 30-35 hetes kor előtt nem nagyon illik abbahagyni a munkát.

Gondolkodom azon, hogy a második babát otthon szülöm meg, viszont ha kiderül, hogy ott nincs kompromisszum terhesség idején a munkáltatóval, akkor inkább maradok, mert semmiféleképpen sem szeretnék otthon ülni hónapokig feleslegesen, sem úgy maradni egy munkakörben, hogy közben a babámat kockáztatom.


2008. aug. 9. 15:01
1 2 3 4 5
 11/43 A kérdező kommentje:

Utolsó hsz-nak: igen, épp ilyenre gondoltam. Itt hasonló esetben már áthelyeztek volna, kivéve, ha te kéred, hogy maradhass. Nem azért, mert annyira jaj de nagyon korrekt itt minden munkáltató, csak egyszerűen azért, mert ez a törvény, nincs más választás, különben az alkalmazott bepanaszolhatja.

(Egyébként én is "fizikai" munkát végzek, emelnem nem kell, viszont 6-8 fokban dolgozom és egész nap állok, járkálok. Én 24 hetes vagyok és nem kértem át magam, viszont jó néhány dolgon változtattam, sok kedvezményt kértem magamnak és így elvégezhető a munkám. Igazából nem szerettem volna elvállalni azt, amit felajánlották, mert attól már az eredeti munkám is jobb volt. Tény, hogy így nem én vagyok a hónap dolgozója, de nem is azért vagyok ott, ez mindannyian tudjuk, mint ahogy azt is, hogy csak a baba miatt maradtam, egyébként már rég visszatértem volna az eredeti szakmámhoz.)

És egy korábbi kommentelőnek: igen, rám is nézett csúnyán a főnököm. De nem érdekel. Stresszelni magam? Emiatt? Ugyan. Elvégzem a munkám. Ott vagyok időben, amikor kell távozom. Minden szabályt betartok, egyébként meg azért dolgozom, mert ez a saját és a babám érdeke, azért, mert így anyagilag is jobb és azért, mert nem unalmas. Nem azért estem teherbe, hogy ezzel nehezítsem meg a főnököm dolgát, épp ezért nem érdekel a véleménye, minden joga megvan csúnyán nézni, ahogyan nekem vállat rándítani rá.

Szerintem ne vedd ezt ilyen komolyan, most ne érdekeljen a főnököd véleménye és főleg ne stresszelj. Ne engedd, hogy elvegyék tőled a jó kedvedet és hogy pusztán a főnököd nem-tetszése miatt te legyél az, akinek betegállományba kell hátrálnia.

2008. aug. 9. 15:43
 12/43 A kérdező kommentje:
Elnézést, jóval korábbi hsz-nak ment az utolsó kommentem. Csak közben megszaporodtak a válaszok.
2008. aug. 9. 15:44
 13/43 A kérdező kommentje:

Még egy kicsit nevetséges dolog eszembe jutott a két ország közötti különbségről, illetve a cégek közötti különbségről. Amikor a családnak bejelentettem, hogy babát várok (kb 8 hetesen), akkor mindenki azt tanácsolta, hogy ne szóljak a munkahelyemen 12 hetes kor előtt, tartsam titokban mindenki előtt, mert különben baj lesz, ez otthon így szokás.

Így hát én nem is szóltam, szépen végeztem a dolgomat és 13. hétben nagy vidáman mentem a managerhez és a hr-eshez, hogy babát várok. Ők meg döbbenten néztek rám, amikor elárultam hányadik hétben vagyok. Teljesen meg voltak döbbenve és nem értették, hogy miért titkoltam. Merthogy itt ez nem szokás és nem lett volna szabad ezt titkolnom, hiszen a terhesség tudatában van jópár dolog, amire jobban oda kell figyelnünk, változtatnunk kell, stb. és azt mondták, hogy akkor szólnom illet volna már, amikor megtudtam, hogy baba lesz.

2008. aug. 9. 15:53
 14/43 anonim ***** válasza:
elárulod, hogy melyik országban élsz?
2008. aug. 9. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 anonim ***** válasza:
100%
4.vagyok:Itthon még attól is tarthatnak a kismamák(az én fejemben is megfordult)hogy mi van ha a 12.hét előtt bejelentem,de mondjhuk elmegy a babó,akkor utána rúgnak ki?Mert akkor már nem véd semmi.A cég meg gondolhatja úgy,hogy Ő majd nem szeretne " szenvedni " egy kismamával a későbbiekben ha sikerül,így inkább előbb válik meg tőle,indokot meg valjuk be nem nehéz találni,még ha mondvacsinált is.Lehet ez morbid lenne...Bár erre még példát nem hallottam.
2008. aug. 9. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 A kérdező kommentje:
Nagy-Britanniában.
2008. aug. 9. 16:10
 17/43 anonim ***** válasza:
És kint a terhesgondozás normális?Mert kint élők panaszkodnak,itt a topicban,hogy nálunk itthon jobban odafigyenek az orvosok ,mint kinn.Pl.többször van uh még az itthoni sztk-ban is stb.kinnthez képest.
2008. aug. 9. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/43 A kérdező kommentje:

Viszont egy dolgot még hozzátennék, ami már lényegesen negatívabb, mint Magyarországon. Ha jól tudom, akkor ott három évig otthon maradhat a gondozó teljesen legálisan úgy, hogy közben a munkaviszony is megmarad, csak éppen a harmadik évben már nagyon kevés a juttatás.

Itt viszont ezzel nem igazán foglalkoznak, jóval kedvezőtlenebbet ajánlanak. Itt összesen 39 hétig jár pénz a terhesszabira (és ez már egy emelt időszak, két évvel ezelőtt csak 33 hét volt, vagy 26), ezt persze onnantól kell számítani, ahogy megkezdődik a szülési szabi (ez a terhesség betöltött 29. hetén kezdődhet legkorábban). Ez a 39 hét is úgy oszlik meg, hogy első hat hétben jár mindössze a fizetés 90%-a, majd 33 hétig kb. heti 120 fontnyi össze, ami mondjuk nekem lényegesen kevesebbre elég, mint az eredeti fizetésem, tehát az életkörülményeim romlani fognak (kivéve, ha a férjem két helyen dolgozik majd, de az sem megoldás, mert szükségem van rá itthon is). Ezután a 39 hét után szépen vissza lehet menni dolgozni, a gyereket meg rábízni valakire, vagy ellenkező esetben még jogom lesz 26 hét fizetés nélküli szülési szabira és azután kell visszamennem dolgozni, vagy felmondani. De ekkor a baba még mindig pici. Bölcsőbe adni kész csőd, mert nagyon-nagyon drága, külön bébiszittert fogadni meg szerintem nem érdemes, mert alig fél éves gyermekemet nem szeretném, ha más nevelné, ráadásul úgy, hogy a fizetésem nagy részét tovább is adom a babacsősznek. Egyszóval nem nagyon támogatják azt, hogy az anya mellett szocializálódjon a gyermek úgy, hogy közben a család életkörülményei se romoljanak. Valamit valamiért...

2008. aug. 9. 16:18
 19/43 A kérdező kommentje:

Szerintem nincs baj a terhesgondozással. A magyar nők baja itt inkább az, hogy más kultúrából jövünk és máshoz szoktunk hozzá. Itt ez a normális, ami van. Tény, hogy ha komplikáció mentes a terhesség, akkor csak kétszer van uh és nincs külön nőgyógyász. Ha nincs baj, akkor nem is vizsgálnak hüvelyi úton. Végig az un. midwife-hoz kell járni terhesgondozásra, aki az otthoni szülésznő és védőnő keveréke, ő vezeti le a szülést (általában több mindwife van bent), mindent ő csinál, orvos csak akkor jön, ha gond van. Nekem ez így jó, mert nem vagyok orvoshoz szaladgáló típus és biztonságban érzem így is magam, mert arra rájöttem, ha gond van, akkor odafigyelnek, akkor lát nőgyógyász, akkor csinálnak pluszban uh-t. Ha viszont nincs baj, akkor nem zaklatnak, nekem ez így jó. A kórházak szebbek, fejlettebbek, a szülőszobák nagyobbak, igényesebbek, sokkal több alternatív szülési mód közül lehet választani, mint otthon, sokkal kényelmesebb. És nincs szükség arra, hogy külön orvost fogadjak, vagy fizessek bármiért. A vérvizsgálatokkal pedig szerintem pótolják a gyakori hüvelyben kotorászást és pofavizitet, mert azok profibbak elméletileg, mint ott.

Persze itt is lehet magánorvoshoz menni és magánban szülni. Csak jóval drágább, mint a hazai viszonylatban. Mivel a családomban van szülész így felkerestem otthon is egy nőgyógyászt, de annak csak az lett a vége, hogy 85 dolgot felsoroltak, amire oda kell figyelnem és mire hazajöttem a nyaralásból már folyamatosan az forgott a fejemben, hogy milyen könnyen el lehet veszíteni egy babát és nagyon féltem, nekem ez a paráztatás sem hiányzik.

2008. aug. 9. 16:26
 20/43 anonim ***** válasza:
100%
Én vállalkozó vagyok, és hát a járulékok olyan magasak, hogy jobban megéri táppénzen lenni. Én sem így szeretném, de sajnos ez van. Tehát nekem így jobb anyagilag.
2008. aug. 9. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!