Tényleg ennyire gyakori Magyarországon az, hogy a terhesség alatt a nők táppénzen vannak, amennyire az itt feltett kérdésekből kitűnik? Ha igen, miért?
Nagyon sok kérdésből, hozzászólásból azt veszem ki, hogy rengeteg terhes nő 10-12 hetes korban, vagy akár már korábban is betegállományba vonul és ehhez az orvosok igazolást adnak sokszor anélkül, hogy bármilyen betegség lenne, ami a munkával összeegyeztethetetlen. (Lehet, hogy ez azért nem szignifikáns, mert gondolom a nem dolgozó várandósok vannak több időt ezen az oldalon, hiszen a dolgozóknak lényegesen kevesebb idejük van erre, de akkor is nagyon magasnak tűnik ez az arány.)
Nem bántani szeretnék senkit, hiszen biztosan mindenki érthető magyarázattal tud szolgálni, hogy miért is tölt inkább hónapokat táppénzen, vállalva ezzel azt, hogy kevesebb a bevétele és jóval több az unalmas órája.
De mégis, milyen okok vannak? Rugalmatlanak Magyarországon a munkáltatók a terhes alkalmazottal szemben? Van ott arra rendszer, hogy ha valaki a terhességgel összeegyeztethetetlen munkakörben van, akkor átkérje magát máshova? Vagy sok esetben tényleg a lustaság az oka, illetve az adott munkahely iránti negatív érzelmek?
Elsősorban azért érdekelne, mert első babámat külföldön hordom ki és itt nem igazán divat ez. Sőt, ha valóban valamilyen komplikáció terhesség alatt, akkor is maximum a kezelés idejére ad az orvos igazolást, és a veszélyeztetett terhesség fogalommal sem dobálóznak csak akkor, ha valóban veszélyeztetettről van szó. A legtöbb nő szinte szülésig dolgozik, ha kell csökkentett munkaidőben, vagy munkakörváltással, de 30-35 hetes kor előtt nem nagyon illik abbahagyni a munkát.
Gondolkodom azon, hogy a második babát otthon szülöm meg, viszont ha kiderül, hogy ott nincs kompromisszum terhesség idején a munkáltatóval, akkor inkább maradok, mert semmiféleképpen sem szeretnék otthon ülni hónapokig feleslegesen, sem úgy maradni egy munkakörben, hogy közben a babámat kockáztatom.
én 33 hetes koromig dolgoztam. középiskolai tanárnő vagyok.
egyébként én sem értek egyet azzal, hogy rögtön táppénzre kell menni, ha az ember terhes lesz, és otthon heverészni. a legtöbb esetben nagyon elhagyják magukat a nők. az egyik ismerősöm az első pillanattól kezdve táppénzen volt, (indokolatlanul, mert nem volt semmi baja), és 30 kilót sikerült a nagy semmittevésben híznia...
A 2. hsz-nak: épp ilyesmire voltam kíváncsi. Ez itt úgy működik, hogy ha a nő munkája összeegyeztethetetlen a terhességgel, mint például a te esetedben (természetes, hogy vegyszerekkel nem dolgozhat terhes nő), akkor kérheti az áthelyezését egy olyan munkakörben, amit el tud látni. Ilyenkor átrakják irodai munkába, de ha semmi más nincs, akkor aktatologatós, adatguberálós munkát kap. Természetesen az óraszám és a fizetés változatlan, csak éppen a munkakörülmények lesznek biztonságosak. Ha a cég semmit sem tud felajánlani, akkor viszont meg kell engedje, hogy az alkalmazott ne járjon be dolgozni, viszont ugyanúgy utalnia kell a fizetést, hiszen a várandós nő nem a saját hibájából nem tud dolgozni. (Azt azért hozzáteszem, hogy ez nem gyakori, ilyen-olyan munkát mindig keríteni szoktak). Ha valakinek ez nem tetszik, akkor viszont nincs táppénz (az orvosok ehhez nem asszisztálnak), csak a felmondás marad).
Otthon erre nincs gyakorlat? Te nem kérhetted volna át magad valahova?
Azt tudom, hogy olyan jogszabály otthon is van, hogy például éjszakai műszakból azonnal ki kell venni a várandós alkalmazottat és van még néhány körülmény, amin változtatni kell, de ez a gyakorlatban ezek szerint nem működik?
Szia.Én a 28.hétig dolgoztam,utána kivettem a maradék szabimat ami most pénteken telt le.A héten voltam 30 hetes.Én képviselő vagyok(voltam),minden nap viszonylag sokat vezettem.Már kényelmetlen volt és a pocim is elkezdett keményedni.Az bennem is felmerült,hogy akinek nincs problémája miért megy el 2-3 hónaposan táppénzre? 25-30 hétig miért nem lehet dolgozni?
Szerintem 25-30 hétig miért nem Úgyhogy jó a kérdés....
(Természetesen senkit nem szeretnék megbántani.)
Szia! Én 18 hetes terhes vagyok. és még dolgozom, úgy gondoltam, hogy ameddíg bírom, addíg csinálom. DE! Ha az előző melóhelyemen lettem volna terhes, tuti, hogy már itthon lennék. az egy multi cég volt, irodán dolgoztam, a napi bejelentett 8 óra helyett 10-1t, gyakran szombatonként is. A cégnél a főnökök azt gondolták, hogy minden dolgozó hülye+süket, ezért csak üvöltözve tudtak kommunikálni. A kollégákat soreb rugdosták ki mindenféle piti, mondva csinált doldog miatt, ha nekik éppen ahhoz volt kedvük. Minden nap gyomorideggel mentem be, éjszakákon át nem aludtam stb. Szerinted ilyen munkahely jót tesz egy terhes nőnek? Akkor inkább otthon ücsörgök "feleslegesen". A tesóm, amikor bejelentette, hogy terhes, azonnal fel akartak neki mondani, azzal a nappal felvetette magát táppénzre.Azt hiszem, ez is érthető.
Egyébként amikor előszőr voltam nődokinál, kb 7-8 hetesen, megkérdezte,hogy dolgozom-e, és az igenlő válasz után egyből a következő kérdés: és akar is vagy felvegyük táppénzre?
Azóta kiderült, hogy egy genetikai betegségem van, aminek következtében a terhesség során egyéb komplikációk léphetnek fel, ezért állandó injekciós kezelésre szorulok (jobban mondva én adom magamnak az injekciókat). Ennek következtében veszélyeztetett terhesnek minősülök.De az injekciókon kívűl semmit nem kell és nem lehet tenni, ha valami gáz van azonnal dokihoz fordulni. Amikor ez kiderült nekiállt velem veszekedni a védőnő, hogy mi a fenének akarok ezek után dolgozni. itt jegyzem meg, hogy nincsenek semmivel sem más tüneteim, mint egy átlagos terhesnek.
Szóval még én vagyok a felelőtlen...ez a 21. századi Magyarország...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!