Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan "büntessem" meg a 2...

Hogyan "büntessem" meg a 2 éves gyerekemet, amikor megharapja a 8 hónapos öccsét? Mi a helyes teendő ilyenkor, ha kötődő nevelés híve vagyok?

Figyelt kérdés
Kint főztünk a konyhában, felkelt a kicsi, ezért bementem hozzá, kihoztam a nagyot w konyhából és kulcsra zártam, nehogy bemenjen. Mondtam neki, hogy nemsokára vissza megyünk, de felkelt az öccse, most őt kell elintéznem. A kicsi a kezemben volt, erre a nagy odajött és megharapta a combját 1 pillanat volt az egész, nem is láttam, mert pont a kicsi cumisüvegét kutattam a kanapén. Olyan ideges lettem, rakiabáltam, hogy mégis mit csinált, ezt nem szabad, majd beküldtem a szobába, hogy maradjon ott egy kicsit "büntetésből". Ő persze, ordított, úgy hogy 2 perc után kiengedtem, azóta meg mintha mi sem történt volna. Adjatok a kezemben valamilyen eszközt ilyen helyzetekre légyszi, kivéve a verést, mert az soha nem tenném meg vele.
júl. 30. 14:49
1 2 3 4
 21/39 anonim ***** válasza:
100%
Türelem és kitartás, amíg ilyen kicsik, ha nagyobbak lesznek, már el tudod nekik mondani, hogy mit és miért, hogyan, stb.
júl. 30. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/39 anonim ***** válasza:
83%

Én mindig a féltékenységre reagáltam, nem a cselekedetre (kva nehéz, nálunk folyton meg akarta csapni). Beálltam közéjük, fizikai akadályt képezve és papagáj módjára ismételgettem, hogy "látom, hogy féltékeny vagy, te is szeretnéd a figyelmem. Viszont nem ütheted meg a testvéred. Ha szeretnéd, hogy veled is játsszak, szólj nekem, hogy anya játssz velem". Akkor is ezt mondtam, ha előtte fél perccel vele játszottam egy órát, és pelenkázni kellett, vagy valami, tehát korántsem az a helyzet, hogy elhanyagolva ül a sarokban. De ilyen picit felesleges "büntetni", mert csak egy csapongó érzelemhalmazban ül, amit nem bír kezelni. Ha bünteted, akkor se fogja tudni kezelni, csak még frusztráltabb lesz, hogy még több negatív érzése van, és azt se tudja kezelni.

Idővel javult, most már néha látom, hogy lendülne a keze, aztán toporogni kezd és utána odajön, hogy anya velem is foglalkozz. Tehát működött, akkor is ha ez valakiknek felfoghatatlan. De nagyon kicsi egy 2 éves is, nem elvárható tőle, hogy ilyen összetett érzelmi helyzetet türelmesen reagáljon le.

júl. 30. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 A kérdező kommentje:
Ez is igaz, de itt most igazából nem is a féltékenység volt a kiváltó ok nála, hanem az, hogy látta, hogy testvér miatt abba kellett hagyni a főzést és ez borította ki. Hiába mondogattam neki, hogy 5 perc és vissza megyünk nem igazán fogta fel. Legközelebb, ha ilyen lesz, megpróbálok majd normálisabban reagálni. De szeretném, ha az ilyen cselekedetnek következménye is lenne, hogy rájöjjön, hogy nem szabad, mert úgy látom, az hogy elmondom neki, hogy ezt nem szabad csinálni, mert fáj a kicsinek, és hogy esne neki, ha a testvére harapná meg őt nem igazán hatja meg. Egyébként az eset után már teljesen jól el voltak.
júl. 30. 19:25
 24/39 anonim ***** válasza:
83%

De nem érett még az agya az ok-okozatra. Tehát az, hogy harapok az másnak fáj, és az rossz, azt egyszerűen nem érti.

A mondatomba bármit behelyettesíthetsz, a lényeg a határhúzás, amellett, hogy elfogadod őt. Tehát pl "látom dühös vagy, mert félbe kellett hagyni a főzést (elfogadod, hogy dühös), de akkor sem haraphatod meg a testvéred (határhúzás), most tisztába rakom/arrébb viszem, utána folytatjuk a főzést".

Ha közben próbálkozik, fizikailag megakadályozod. Esetleg megpróbálhatod kicsit terelgetni, hogy gyorsabbak legyetek, kérd meg, hogy segítsen neked fogni a tiszta pelust, vagy hozzon egy játékot a testvérének. Vagy őrizze neked a fakanalat, amíg nem folytatjátok a főzést.

júl. 30. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 A kérdező kommentje:
Rendben, köszi #24-es legközelebb megpróbálom így csinálni. Amúgy rohadt nehéz vele mostanában, ha valami nem úgy van, ahogy ő akarja irtó nagy hisztikbe tud kezdeni. Kiborulok néha, elismerem, nem vagyok tökéletes. Aztán amikor látom, hogy a kicsi ártatlan 8 hónapos miatta sír és szipog, megszakad a szívem. Nyilván, őt is meg akartam védeni, de a nagyot sem akartam megbántani, láttam, hogy mi borította ki, ezért is mondtam neki, hogy visszamegyünk főzni, csak adjon egy kis időt, még megetetem a kisebbet. Nyilván, miután megtörtént ez az eset, akkor atoleltem és megpusziltam őt is, elmagyaráztam neki, hogy miért történt ez az egész. A kapcsolatunk egyébként jó, mindig odajön, megolel, megpuszil, mondja, hogy szeret. Szeretném, ha ez így maradna, de nem akarom, hogy a kisebb azt higyje, hogy mellette nem állok ki.
júl. 30. 20:10
 26/39 anonim ***** válasza:
88%

Valóban határokat kell húzni. De a határhúzás a szülő aktív cselekedete, nem a gyereké. Tehát nem neki kell a szobájába mennie, hanem neked kell megakadályoznod a harapást.


Ezen kívül egy ennyi idős gyerek nem tudatosan harap, de ezt kifejtették már előttem is. Épp ezért nagy híva büntetni. Képzeld el, hogy te teszel valamit ösztönösen, erre jól megbüntetnek. Inkább segíts neki megtanulni kezelni az érzéseit, ezt pedig példamutatással teheted meg.



Az pedig, hogy kizárod őt, fizikailag elkülönítés egy nagyon rossz példa. Ugyanis egy feszült helyzetre nem az a megoldás, ha a felek elfordulnak egymástól, hanem ha kommunikációval feloldják a konfliktust. Gondolom te sem örülnél, ha a férjed egy-egy nézeteltérésnél elvonulna a szobába a telefonját nyomkodni, téged meg faképnél hagyna a problémáiddal.



Ha büntetni szeretnél, akkor legyen összefüggés a tett és a büntetés között. Például ha rendszeresen harap egy-egy szituációban, akkor mondjuk az egy büntetés, hogy addig játszania kell és nem mehet a kicsi közelébe az adott szituban.


Tudom, hogy ideges vagy ilyenkor, de próbáld magadban tudatosítani, hogy még pici, az agya ilyenkor nem úgy működik, mint egy felnőtté. Nem tudja irányítani a cselekedeteit. Egyébként pedig a gyerekek rendkívül együttműködőek és úgy vannak programozva, hogy egy csapatot alkossanak a szüleikkel. Csak az a helyzet, hogy fejlettségükből adódóan ez sokszor nem látszik, nem jön össze nekik.


Egyszer jobb lesz, kitartást!

júl. 30. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 anonim ***** válasza:
8%
Bölcsibe megy úgy, hogy te otthon leszel a kicsivel? Ez aztán biztos sokat fog segíteni a nagy testvéri szeretetben.
júl. 30. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 A kérdező kommentje:
Igen menni fog, mert muszáj neki, az orvos szerint a kistestvér csak "visszafogja" a fejlődésben, ezért azt ajánlotta, hogy adjam be bölcsibe szeptembertől, úgy hogy megy és nem fogom magam szarul érezni ez miatt, mert tudom, hogy jót fog tenni neki. Egyébként ki mondta, hogy utálja a testvérét? Nagyon jól el vannak együtt, szoktak labdazni együtt, a cumisüveget is a szájába teszi és segít a pelenkázásban is. Szereti a testvérét, mint mondtam, most sem az volt a fő ok, hogy vele foglalkoztam, hanem az, hogy abba kellett hagyni a főzést és mivel gondolom azt látta, hogy a tesó miatt, ezért rá lett ideges, de nem igazán szokott féltékenykedni.
júl. 30. 23:25
 29/39 anonim ***** válasza:
19%

De nem érett még az agya az ok-okozatra. Tehát az, hogy harapok az másnak fáj, és az rossz, azt egyszerűen nem érti.



De nemsokára beérik rá és érti, nem baj, ha már tudatosan próbálja tanítani kicsit...

júl. 31. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 anonim ***** válasza:
60%

Kétéves kisgyereken mégis mit akarsz büntetni? Nem kell. Elmondod neki, nem ordítva csak érezze a hangsúlyból hogy rosszat tett és ennyi.


Az én öcséim kiskoruktól kezdve ölték egymást, hiába szóltunk rájuk ezerszer és ment a büntisarok.

Ez ilyen.

júl. 31. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!