Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Ti hogy jöttök ki anyagilag együttélésnél?
Nem tartom magam rossz beosztónak, de egyszerűen elfolyik a pénz. Illetve - őszinte leszek, emiatt bűntudatom is van - zavarnak az aránytalanságok is.
Leírom a mi helyzetünket:
Én 230-260 körül keresek, műszakfüggő; párom 160-180-at.
Neki baromi sok kintlévősége van, szülők kedvéért vállalt hitel, magának telefon, laptop, ilyesmik, szóval a közösbe átlagban olyan 60-at tud betenni.
Nekem diákhitel + mobilnet/telefon van, a kettő olyan 35-40ezer Ft, a bérlet 10ezer, meg időnként vannak plusz kiadásaim, pl magándokihoz járok nődoki/endokrin, fogamzásgátló, ezen felül kontaktlencsém van, de ezek ugye nem minden hónapban kellenek, 3-4-6 havonta általában.
Szóval mondjuk párommal együtt van olyan 240-250ezer Ft pénzünk a lakásra. Albérlet+rezsi 90 körül van, 30-35-ért szoktunk nagybevásárlást csinálni (nyilván függ attól is, mennyire fogy a vegyiáru pl.). Ha meg ugye nekem vannak a plusz kiadásaim, az jön még rá ezekre.
A maradék meg úgy... elfolyik. Elmegy a mindennapos bevásárlásokra (elfogyott a kenyér, kell még valami a vacsihoz), meg ilyesmikre.
Más ezeket hogy tudja megfogni? Ha nem is minden nap, de igyekszem azért főzni, hogy legyen ebéd, ha dolgozunk, meg veszünk otthonra szendvicsnek valót, abból viszünk, ha tudunk, hogy ne a büfében kelljen drágán vásárolni. Nem járunk moziba, strandra, nem utazgatunk, gyorsétterem is max egyszer-kétszer van egy hónapban. Hol lehetne még spórolni? Mások hogy csinálják, hogy egész fizetéseket félre tudnak tenni? :/
Rengeteg megy el főzésre is, én ugyan elvagyok egy hétig szendvicsen, míg egyedül éltem is kaján spóroltam mindig, de azt mégse mondhatom a páromnak sem, hogy ne egyen, ha éhes. Egy kiló hús az két étkezés nálunk, max három...
(Próbálkoztam azzal, hogy forintra írtam, mire költünk, de az meg állandó konfliktust szült, hogy elszámoltatom a páromat még egy kávéról is. Nem ez volt a cél, de így érezte.)
Próbálom legyűrni a rossz érzésemet ezzel kapcsolatban, de valahol bennem van az is, hogy többet keresek, magamra (magunkra) mégsem jut. Régen is gond volt, hogy sosem jártunk sehova pénzhiány miatt, azért váltottam munkát, hogy ezek megoldódjanak. Most duplaannyit keresek, a fizetés mégis csak addig tart, amíg mindent befizetünk, luxus vagy megtakarítás esélytelen... És tudom, hogy nem a párom tehet róla, hogy keveset tesz a közösbe, de mégis egyre jobban zavar.
Őt zavarja, hogy kevesebbet keres, mint én, de inkább csak olyan beszólogatás szinten. Mármint hogy ciki, meg nem férfias, meg nem is tudom. Engem eddig nem zavart a dolog annyira, mármint én kifejezetten azért váltottam munkát, mert amíg 120-130-at kerestem (közalkalmazott voltam), esélyünk sem lett volna összeköltözésre. Most is igazából szerencsénk van, pesti viszonylathoz képest nagyon-nagyon olcsón bérlünk.
Ő azt mondja, azért nem vált, mert mi van, ha nem talál jobbat, vagy kirakják próbaidő alatt, és akkor nem tudja fizetni a hiteleit. Csak közben látom, hogy ő is "duzzog", hogy az "összes" pénze bemegy a közösbe, magára nem jut, míg bezzeg én mindig próbálok félretenni. Szóval ez most ilyen visszás helyzet, mert egyrészről közösnek tekintjük a dolgot, másrészről meg azért ő is nagyon számon tartja, hogy enyém a több pénz.
Nem tudom, mennyire lesz hasznos, amit írok, mert nekünk sok téren jóval könnyebb dolgunk van, mint nektek, pl. nem kell hitelt fizetni, ezért kisebb fizuk mellett is jobban kijövünk. Takarékoskodni eddig nem nagyon tudtunk, mert minden szar összejött, ami csak lehetett (kisebb vagyont hagytam fogorvosnál, szerelés a lakásban), de addig is tudtunk magunkra is költeni, talán túl sokat is.
Én mostanában, hogy jobban tudjak takarékoskodni, azt csináltam, hogy amit meg akartam takarítani, azt kivettem a számlámról, és beraktam egy borítékba, amire nagy betűkkel ráírtam, hogy megtakarítás, és eddig működik, tehát azt az agyam is úgy érzékeli, hogy ahhoz nem nyúlunk. Aztán majd bemegyek a bankba körbekérdezni, hogy milyen lekötés kamatozik a legjobban, és ha összegyűlik adott hónapnyi, akkor majd lekötöm.
Így könnyebben tudom kiszámítani, mennyi pénz van, mire lehet költeni, és így pl. rá vagyok kényszerülve arra, hogy meggondoljam, élelmiszer- és vegyiáruvásárláskor mit veszek és mennyit... így gyakorlatilag az étkezési szokásaimat is át kellett értékelnem.
Amúgy én hozok haza 250et plusz cafeteria (ez éves szinten 100e Ft készpénz plusz szabadidő és étkezés SZÉP Kártya). Párom 110 és 130 között.
Most először próbáltam ezt a megtakarítósdit, és egyelőre úgy tűnik, hogy úgy is működik, hogy magamra is költöttem (nem annyit, mint eddig, de talán jobb is, elszaladt velem a ló az első pár hónapban, amikor végre nem szülőkkel laktam). Kajával mi is megpróbálunk így trükközni, de mondjuk mi kapunk szülőktől is, mert min. havonta azért látogatjuk őket. Heti 1-2x főzök, azon kívül eszünk hideget vagy párom konzervet (de ő kifejezetten szereti őket, szóval ezzel nincs baj, neki ez nem ilyen fogösszeszorítós dolog :D). Nem cigizünk, nem kávézunk, nem festetem a hajam, nem járok körmöshöz (régebben igen, de inkább úgy döntöttem, felesleges kiadás). Bulizni én kb. kéthavonta megyek kollégákkal, akkor minimálisan fogyasztok. Ha eljárunk vhova, ált. ingyenes programra vagy SZÉP Kártyával... moziba eljárogatunk azért, de akciós napokon vagy ha meg lehet oldani, akkor ingyen.
Mondjuk sok téren könnyebbségünk van, nem tagadom. Bérletet pl. ingyen használok, mert anyukám kap a munkahelyén, de ő nem használja, mert autóval jár. Kocsit nem tartunk fenn. Hitelünk ugye nincs. Rezsivel szerencsénk van, mert nálunk fix, így nem nagyon kell odafigyelni, mennyit van égve a villany, meg mennyi víz fogy, de azért igyekszünk nem túlzásba vinni.
Én bizony amúgy írom a kiadásokat, hogy nézzük, hogy hol úszik el pénz (én pl. észrevettem, hogy kozmetikumokra meg útközbeni innivalóvásárlásra költök indokolatlanul sokat, párom péksüteményre).
Emellett így sikerült pl. ebben a hónapban befizetni külföldi nyaralásra a részem (buszos út, vmit vmiért). A hónapban pl. tudtam magamnak venni turiban egy kabátot meg 3 pár cipőt, erre költöttem 20e Ft-ot. Ebayről rendeltem pár dolgot, összesen 15e Ft. Drogériában vettem pár alapdolgot összesen 5e Ft-ért (vattakorong, arckrém, ilyesmik). Plusz személyi edző és konditerem, az 30e/hónap (sajnos szükségem van rá egészségügyi okokból).
Mi kevesebb pénzből több programot csinàlunk
Lehet h kellemetlen a párodnak.de tényleg jo lenne megtervezni egyszer a köv honapot valami érdekes programmal.
Én 250-et keresek, exem 400-at keresett,és néha plusz munkák, de amióta elköltözött esküszöm több pénzem van, pedig jóval több helyre mentem el.
Ő folyton velem vetetett meg minden szart, rezsit is csak hellyel közzel fizette, és egy fillérb.szo pöts volt, mondván ő már úgyis annyit költ rám.
Én minden hónapban 70-et félre rakok, ez fix, ehhez akkor is ragaszkodok, ha utána fogszívósan kell élnem. Lakótársam van, a rezsi és minden együtt nekem max 30, nagyon jó helyen lakok, hálistennek, baráti alapon, kaja olyan 50, piacozok és akciós dolgokat veszek, bérlet, edzés egy 20-as, a többi ahogy sikerül. Én is járok néha orvoshoz, mostanában rohadt peches voltam, minden bútorom, minden háztartási gépem tönkrement, rengeteget kellett ráköltenem, de reményeim szerint ezentúl tudok félre rakni többet is, és programoknál se kell annyit fontolgatni, hogy menjek e?
Szerintem sokkal egyszerűbb úgy gazdálkodni, ha a spórolt pénzt teszed el a hónap elején legelőször, és a számlákat is első körben fizeted ki. Ha már ott van a kezedben 100 ezer forint, hogy ezt kell beosztani, akkor sokkal jobban megfontolsz mindent, mintha 150 lenne, és "jó még megveszem azt is belefér, legfeljebb következő hónapban teszek félre". Érdemes ilyen mozgó tartalékot is létrehozni, amit elköltesz ha olyan van, tehát nem spórolt pénz, de mégse az az elsődleges forrás. Például tönkrement valami, akkor abból javítod ki.
Muszáj ellenőrizni a dolgokat, másképp nem látod mire megy el.
Mi nem keresünk sokat, de jól kijövünk, megvan minden ami kell, még extrák is. Most adódott egy pénzügyi probléma, mert év végéig vonnak a férjem fizetéséből egy tartozását, havi 40 ezret:P Felszívjuk magunkat és kibírjuk.
Egyébként ő 150 ezret keres, én 130-at, közös kasszán vagyunk. Gyakorlatilag a 150 ezerből jut mindenre. A megélhetésünkre , (rezsi, net-tv, kaja-egyéb cuccok a háztartásba, mobiltelefonszámlákra (kettőnknek 4000 havonta), a férjem biztosításaira és szórakozásra is. Ő kártyákra költ szívesen, én könyveket veszek, és járunk el közös programokra is ha van kedvünk (koncert, biliárd, bowling, strand (Velencei tó), haverok, állatkert, étterem, mozi) extra kaja is belefér időnként-kínai-gyros-kfc-meki. Neki minden nap főzök frisset, magamnak csak 2-3 naponta mert nagyobb adagokat csinálok. A házimunkát pedig közösen végezzük. A férjem visz főtt ételt és szendvicseket is magával a munkába. Alkalom adtán vesz magának egy kevés édességet, illetve nagybevásárlásnál mindkettőnknek szoktunk venni csipszet, édességet is.
Az én fizetésemet meg félretesszük megtakarításnak. Minden közös. Most pl kijöttünk a levont fizetésből is simán, de ha jön a fűtésszezon, akkor már kipótoljuk majd, amíg vége nem lesz ennek, és utána megint rendesen félre tudjuk tenni az egész fizumat januártól. A pénzt egyébként én kezelem közös megegyezés alapján.
Ha ennyire kifolyik a pénz a kezetekből, írjatok fel mindent, hogy mire költötök, igen, egy pohár kávét is, és majd kiderül. Ha a párod nem képes kezelni a pénzét ne te szívj miatta.
Mi fordítva gondolkozunk, mint mások.
Próbálkoztam az összeírós történettel, azzal sincsen semmi baj, de mindig az jött ki, hogy hát igen. Apró bevásárlásoknál becsúszik ez az és sok kicsi sokra megy. Ezzel a helyzettel nem tudtam mit kezdeni, illetve alapvetően nem is gondolom, hogy meg kéne magunktól minden ilyesmit vonni, hiszen nem keresünk rosszul.
Ketten 600 ezer fölött keresünk valamivel. (Majdnem fele-fele arányban.) Szintén budapesti viszonylatban olcsó albival.
Kifizetjük a bérleti díjat és a rezsit felesben. Ez fejenként 50-50 ezer forintot jelent. Beadunk a közös költségeinkbe pénzt 1/3 és 2/3 alapon, mivel a párom sokkal többet eszik mint én. Értsd úgy, hogy egy kiló kolbász nála 3 nap, de egy kiló húsból készült étel is két étkezés. Mégcsak a harmada sem az én fogyasztásom. :D Illetve van egy macskánk, az ő költségeit is felezzük.
Kitapasztaltuk, nekünk a kajára és a háztartási dolgokra így elegendő 60 ezer forint. Tehát ő fizet 40-et, én 20-at. Olykor még marad is belőle egy kicsi, pedig annyira nem spórolunk semmin, de azért mindent meggondolunk, hogy van-e rá szükség.
Ezt leszámítva mindenki megvesz mindent saját magának.
Nekem van lakástakarékom, egészségpénztáram, stb.
Fenti költségeket összeadom és kijön, hogy kb. 100 ezer forintra van szükségem mindennel együtt, ami az alap havi kiadásaimat jelenti. Rászoktam számolni x összeget attól függően, hogy mire számíthatok a következő hónapban (pl. megyünk-e nyaralni, esküvőre, várható-e nagyobb családi esemény, stb.). Alap helyzetben, ha semmi extra nem várható, akkor 50 ezret számolok rá, a maradékot pedig lekötöm, hogy hirtelen felindulásból ne férjek hozzá. Az 50-ből 20-at ki szoktam venni, hogy legyen nálam kp. Tehát én a 290 ezres fizetésemből minden hónapban félre tudok így tenni ~100-140 ezer forintot. A párom is ugyanezt a módszert követi. Így most másfél év közös aktív munka mellett eljutottunk odáig, hogy van egy hitel önerőre elegendő pénzünk és eltudunk menni saját lakásba.
Nekem ez így bejön, mert tudom, hogy van egy biztonságunk, amihez hozzá tudunk nyúlni, ha bármi komolyabb kiadás jönne, ugyanakkor én a kártyahasználat során, az sms-ekben azt látom, hogy 30 ezer alatti összeg van a számlámon, így kétszer is megfontolom, hogy mit veszek meg és mit nem. Érzéki csalódás, gyakorlatilag átvágom az agyam.
A lakásvásárlást követően persze ténylegesen össze kell húzni a a nadrágszíjat. Minden megtakarításunk elmegy erre és nagyon szűkösen fogunk kijönni kb. egy fél évig a keretünkből az amúgy is minden szempontból stresszes időszakban. Azt gondolom a kapcsolatunk igazi nagy próbatétele előtt állunk. :) Merőben át fogja rendezni a beállt viszonyokat a dolog, de ha elmúlnak a kezdeti nagy "költekezések" és beáll az új rend hitel törlesztő+rezsi marad tisztán csak költségként, akkor újra vissza tudjuk hozni a jól bevált rendszert az életünkbe.
Le kell ülni, közösen kell gondolkodni és rendszert vinni a pénzügyeitekbe, ez csak így működik. Nem szabad egyikőtöknek sem magára venni a dolgot. Megjegyzem szerintem nem a múltban kell vájkálni, hogy mikor mire költöttünk és az kinek a hibája, mert az a pénz már sosem fog visszajönni. Előre kell gondolkozni, kereteket kell szabni. REÁLIS kereteket!! Mert ha hozzá kell nyúlni a megtakarításhoz, az azt jelenti, hogy nem reális kereteket szabtatok! Aztán gondolom ott van, hogyha már hozzányúltunk, ez a hónap úgy is mindegy, ez is kéne meg az is és totál elúsztok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!