Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Miért van az, hogy a férfiak párkapcsolati/szexuális traumáival sokkal kevésbé empatikus a társadalom (nagy része)?
Megfigyeltem, az elmúlt évtizedben végre helyet kapnak a közbeszédben olyan témák, mint az erőszak, zaklatás, párkapcsolaton belüli erőszak, különböző manpipulációs módszerek, diszfunkcionális kapcsolati dinamikák, stb.
Ezzel semmi probléma nincs, ebbe én magam is beleálltam.
A problémám az, hogy annak ellenére, hogy a feministák papíron elismerik minden felületen (most nem kifejezetten aktivistákra gondolok), hogy bármilyen nemű áldozat mellett kiállnak, a gyakorlatban én nem igazán ezt tapasztaltam, nekem sajnos úgy jött le, hogy akkor igazán fontos ez a téma, ha nő az áldozat.
Sok apró aránytalanságot, kettős mércét tapasztaltam. De van 2 durva példám.
Az egyik az, hogy az első barátnőm elég csúnyán bántott. Kicsit több, mint 2 évig voltunk együtt, szépen, lassan felépítve, lelkileg a tipikus manipulációs módszerekkel, pont azokkal, amelyekről sok bántalmazott nőknek szóló brossúra, vagy egyéb anyag is szól. A legvégén fizikailag is bántott, a szakítás után pedig zaklatot, egészen elmebeteg szintekig ment el (például illetéktelenül bejött a házunkba, és felhajtást rendezett). Engem nagyon kicsinált lelkileg, leépítette az önbecsülésem és tartós traumákat is szereztem. Ennek ellenére kevés embertől kaptam empátiát, az a tipikus berögződés, hogy ha férfinak meséltem a történetet, akkor ment a vihogás, hogy megütött a nő, meg a gúnyos kérdezgetés, hogy durvább volt-e mint egy szúnyogcsípés, hahahahahaha. Ment az általános álláspont, hogy férfiként nekem egy csípőből meg kell oldanom, le kell ráznom érzelmileg, ha pedig kimondom, hogy fájt és traumatizált, akkor lúzer vagyok, aki "nem ért a nőkhöz", rinyálok. Ha nőnek meséltem, akkor pedig a kiforgatás jött, hogy húúúúha, ők azért meghallgatnák a nő verzióját, mert ha egy nő jut el odáig, hogy így kiforduljon magából és körömmel marjon bele a másikba, annak általában oka van, és csak a legvége egy hosszú folyamatnak.
A másik dolog meg az, hogy egyszer megpróbáltak megerőszakolni egy szórakozóhelyen. Igen, férfi létemre, és pontosan úgy, olyan módszerrel, ahogy nőket szoktak, és férfi volt az elkövető.
Ezzel az az egyik fájdalmas probléma, hogy segítségért könyörögtem az utcán, és nem segített senki.
A másik pedig, hogy amikor megosztottam a dolgot a neten (félig-meddig anonim módon), akkor olyan reakciókat kaptam, amiket ha nő kap, akkor jobb helyeken cancel-ezik az illetőt. Például olyasmit, hogy akár még bóknak is vehetem, mások szenvednek a külsejükkel és a csajozással, én pedig annyira jó pali vagyok külsőre, hogy még egy melegnek is megéri megpróbálni megerőszakolni, vagy olyat, hogy azért nézett ki engem az elkövető mert biztos messziről látszik rajtam a gyengeség és az áldozatiság (ezt főleg nőktől kaptam meg), sőt, azt is megkaptam, hogy biztos valami olyan van rajtam, ami miatt melegnek hitt. Még azok sem igazán zavartatták magukat, akik nem így gondolkodtak, nem értettek egyet. Ellenben, ha nők kapnak ilyen, vagy ezeknél akár még enyhébb kommenteket is, akkor szájcséplős lincshangulat megy minden felületen. Kihangsúlyoznám, hogy én támogatom az ilyen virtuális lincselést, nem a női áldozatoktól szeretném elvenni, hanem azt szeretném, hogy bármilyen nemű áldozat mellett kiálljanak ugyanazok az emberek (azt tudom, hogy a tejesen deviáns, empátiátlan áldozathibáztatók egyik mellett sem fognak kiállni).
Ha sokak szerint megvalósult a nemi egyenlőség, akkor miért van mégis így a dolog?
Egy áldozattá vált férfinak miért nem alap, hogy ugyanaz az együttérzés jár?
Oké, kérdező, és szakembernél voltál már a traumáddal? Mert nem ártana valamit kezdeni vele, különben fel fog falni téged belülről.
A kérdésedre a válasz az, hogy sajnos ez egyfajta kettős prés, amit magad is tapasztalhattál. "Patriarchy hurts men too."
Voltam régebben (vannak ezeknél nagyobb traumáim is), de egy jó ideje nincs már rá szükségem, nem is ez a kérdés lényege.
A második felével egyetértek.
Csak nonszensz az egész jelenség. Főleg, amikor olyanoktól jön az áldás, akik arra hivatottak, hogy leszámoljanak a patriarchy-val.
Mert nagyságrendekkel több a nők ellen elkövetett erőszakok száma. Hetente egy nőt gyilkolnak meg férfiak családon belül. A férfiak fizikai folenyuk miatt sokkal jobban tudnak védekezni.
A feministák a nők jogait védik.
Férfiak előtt is nyitva az út, hogy felszolaljanak az őket ért erőszak ellen.
Egyetértek, és nagyon sajnállak. Remélem, azóta te is jobban megtanultad megvédeni magadat, illetve idejében észrevenni a figyelmeztető jeleket, amiről az olyan zakkant embereket fel lehet ismerni, amilyen ez a barátnőd volt.
Ami a homoszexuális nemi erőszak kísérletet illeti: én azon az anonim fórumon a hely nevét mindenképpen kiírtam volna, ahol történt az eset.
Az valóban sokkal gyakoribb, hogy a saját partner által elkövetett gyilkosságnak nő az áldozata. Ez tény.
Az is, hogy nemi erőszak áldozata is leggyakrabban nő.
Viszont, a gyerekeket ért fizikai bántalmazásnak a fiúk gyakrabban áldozatai, és ez is a családon belüli erőszak kategóriájába tartozik. Csak ezt a tényt sokan nem is ismerik vagy épp letojják.
Az is tény, hogy az összes gyilkosságot nézve (tehát nem csak a saját partner által elkövetett) a férfiak gyakrabban válnak gyilkosság áldozatává, de ugye most kifejezetten a párkapcsolatit boncolgatjuk, így ez most nem egészen releváns, de azért leírom információnak.
De érdekes adat is, hogy amikor a saját szülője követ el gyilkosságot a gyerek ellen, annak az áldozata sokkal gyakrabban fiú, mint lány.
Ha nem megyünk el a gyilkosságig, csupán a párkapcsolaton belüli fizikai bántalmazásig, akkor az a tény, hogy az áldozatok negyede amúgy férfi. Ez nyilván kisebbség, de nem annyira arcpirítóan sokkal kevesebb.
A feministák pedig azt szokták mondani, hogy ők egyenlőséget szeretnének, sőt, néha azt is, hogy érzékenyek a férfi áldozatok felé is.
Alapvetően a női egyenjogúságért küzdenek, de ők maguk szokták hirdetni, hogy a férfi áldozatokra is ugyanúgy tekintenek, csak ez a gyakorlatban nem igazán valósul meg.
Pedig még úgy volt, hogy a metoo-hoz is bátran csatlakozzanak csak férfiak, szeretettel várják.
Szerintem az erőszak elleni küzdelem amúgy se nemi kérdés kellene, hogy legyen.
Úgy gondolom, hogy nincs rendben az a hozzáállás, hogy a nőket ért erőszak ellen küzdeni kell, a férfiak meg oldják meg maguknak.
Főleg, amikor az a helyzet, hogy az utcán még bajba jutva, segítségért könyörögve is mindenki hajlamosabb nőnek segíteni.
Amúgy igen, felismerem már a zakkantakat, amilyen a barátnőm volt, és nem volt ismét ilyen kapcsolatom azóta.
Megjegyzem, hogy az első ütésnél azonnal szakítottam is vele.
A hely nevét - ahol történt az erőszak kísérlet - kiírtam, és ide is kiírom, ha érdekel valakit.
#6: "a férfiak gyakrabban válnak gyilkosság áldozatává"
Más férfiak által.
"Pedig még úgy volt, hogy a metoo-hoz is bátran csatlakozzanak csak férfiak, szeretettel várják."
És erre híres precedens is volt, aminek meg is lett a következménye a (z amúgy női) elkövetőre nézve. Mármint férfi áldozat.
Igen, már férfiak által, ezt eddig is tudtuk.
De ettől nem kevésbé áldozat a meggyilkolt férfi, mint a meggyilkolt nő.
Ha ugyanazt a mértékű empátiát kívánod a férfi áldozatoknak, amit a megerőszakolt nők kapnak, akkor legjobb esetben ugyanott lennének, ahol most vannak.
Ebben a tekintetben van talán a legnagyobb egyenlőség a nemek között.
(habár a férfi áldozatok legalább hazugnak nincsenek tartva)
Sajnálom hogy majdnem történt veled valami rossz, és azt is hogy senki sem segített, de hidd el hogy ez az általános mindenkinek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!