Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Valóban úgy megy, hogy bevitethet a saját párom a pszichiátriára?
Úgy, hogy azt hazudja, hogy öngyilkossággal fenyegetőztem, és tanút is mutat rá (egy haverja kamuzik a kedvéért).
Nehezíti a dolgokat, hogy 2 diagnosztizált mentális beteg családtagom van, neki pedig van egy pszichiáter főorvos ismerőse.
Valóban így megy ez, hogy bevitethet mentővel, ha ő úgy akarja?
Csak azt lehet zárt osztályra szállítani ún. “sürgősségi gyógykezelésre”, aki közvetlen veszélyeztető magatartást tanúsít. Ilyenkor általában a mentők vagy a rendőrök szállítanak be valakit amiatt, mert saját magára veszélyt jelent (pl. öngyilkosságot kísérel meg) vagy amiatt, mert másokra veszélyes (pl. nagyon agresszívan viselkedik). Az minden esetben feltétele a beszállításnak, hogy fennálljon valamilyen akut pszichiátriai betegség, állapot. Ha valakit egy bűncselekmény elkövetése miatt kényszergyógykezelésre ítélnek, az mást jelent, mert az egy büntetés! A sürgősségi és kötelező gyógykezelés viszont egészségügyi szolgáltatás, amelyet kórházak biztosítanak betegek számára, a saját mentális egészségük érdekében.
Ahhoz tehát, hogy valakit beszállíthassanak a pszichiátriára, “közvetlen veszélyeztető magatartást” kell tanúsítania, éppen akkor és ott, amikor történik a beszállítás. Önmagában az, hogy dianosztizálták egy mentális betegséggel és valamiféle kezelésre lenne szüksége, nem lehet ok a beszállításra, ha az illető nem veszélyeztet senkit!
A kórházban eldönti az pszichiáter, hogy szükség van-e a “sürgősségi gyógykezelésre”, vagy sem. Lehetséges tehát, hogy a rendőr vagy a mentő tévedett, amikor közvetlenül veszélyeztetőnek ítélte a viselkedést. A pszichiáterek a kórházban mondhatják azt, hogy az illető nem veszélyes sem másokra, sem magára, és ilyenkor nem tartják bent az akarata ellenére.
A szemle arra szolgál, hogy a bíróság meggyőződjön róla: jogszerűen szállítottak-e be és tartottak bent a pszichiátrián, és hogy el kell-e rendelni a kötelező gyógykezelést. Ahhoz, hogy ezt a bíróság eldöntse, szüksége van egy elmeorvos szakértő véleményére. A szakértőnek még a szemle előtt meg kellene vizsgálnia a beteget (lehetőleg négyszemközt). Általában ez csak a szemlén történik meg, ahol már többen jelen vannak.
A bírósági szemle olyan, mint egy tárgyalás, csak a kórházban tartják. A szemlén jelen van:
egy bíró vagy bírósági titkár,
egy független igazságügyi elmeorvos szakértő (aki megvizsgálja a beteget),
egy kirendelt ügygondnok (ő egy olyan ügyvéd, akit az állam biztosít ingyenesen),
a kezelőorvos
és az írásban meghatalmazott nagykorú hozzátartozó vagy ügyvéd.
A szemlén a szakértő és a bíró is feltesz különböző kérdéseket, amelyeket meg kell válaszolni. A szemléről készül egy jegyzőkönyv, ebben le lesz írva minden ami elhangzott.
A szakértőnek részletesen ki kell fejtenie, hogy pontosan miért indokolt a gyógykezelés, és milyen veszélyeztető magatartást tanúsított az érintett. Ezek alapján döntést hoz a bíró a kezelésről, amit szóban kihirdet (elrendeli vagy nem).
Aki nem ért egyet a kötelező gyógykezelés elrendelésével, már a szemlén jelezheti, hogy fellebbezni szeretne a döntés ellen.
Már csak azért mert nem igen látok - általad komplett ülést - megszervezni kórházban. Nem is szeretik a bírók, mert hát nem tárgyalóterem.
Akkor ird le nekem hogy milyen eljárás keretében kerül erre sor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!