Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Karácsony = töltött káposzta?

Karácsony = töltött káposzta?

Figyelt kérdés

Mindenfelé azt olvasom, hogy töltött káposzta a karácsonyi menü.

Nekem ez annyira furcsa, mert sem a kiterjedt családomban, sem ismerősöknél, barátoknál nincs karácsonykor, annál inkább szilveszterkor.

A karácsonyi menü általában halászlé (aki szereti a halat), húsleves, vagy borleves habgaluskával, hidegtálak, rántott hal és ilyen-olyan húsok, köretek, saláták, bejgli (ha kell, ha nem) és édes sütik.

Szilveszterkor meg a töltött káposzta, kocsonya, malacsült, lencsefőzelék, esetleg virsli, de mi azt nem veszünk.

Komolyan kérdezem, nem kell támadni, hogy ez nem valami vidékről eredő szokás?

Mi 1886 óta budapestiek vagyunk, azelőtt a töltött káposztát mint karácsonyi kaját nem ismertem, csak mióta Gyakorizom.


2019. dec. 23. 16:23
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
68%

Még arra gondoltam, hogy azért is gyakori karácsonyi kaja, mert ugye karácsony előtt sokan vágunk disznót vidéken, és azért az abalével csinált toros káposzta, naaa az a valami :)


Közben végigfutottam a válaszokat, hogy meglepő a húsleves. Hát ja, mi nagyon levesesek vagyunk, ha karácsonykor kaptunk gyöngytyúkot, fácánt, akkor abból készül, vagy egy jó kis tyúkból innen az udvarból. Tök hétköznapi, de ilyenkor mamám mindig lúdgége tésztával készíti (nem tudom, hogy alakult, de csak karácsonykor csinálja azzal). Nemcsak a kaja a lényeg, hanem a tálalás és persze, akikkel egy asztalhoz ülünk 🎄

2019. dec. 23. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 A kérdező kommentje:

#19

Nem 1986-ot akartam írni, hanem 1886-ot, akkor született a ükapám Budapesten, a családban első budapesti születésűként és pesti lányt vett el.:)

2019. dec. 23. 19:41
 23/33 anonim válasza:
35%
Mi mindig megbeszéljuk a családdal, hogy mi legyen a menü karácsonykor :) és minden évben más nemzeti ételt készítünk el. Pl tavaly mexikói volt, kukoricaleves és tortilla. Mi már nagyon unjuk a töltött káposztát.
2019. dec. 23. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:
37%
SOHA.
2019. dec. 23. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:
60%

mondom én hogy más világ ez az oldal.

akárkivel beszéltem Pesten vagy vidéken mindenki hallott merről. kivéve itt.. még a külföldiek is ismerik.

2019. dec. 23. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:
66%
Nálunk se szokott lenni. Disznóvágásos kaja volt a nagyszüleimnél. Most meg Szilveszterkor szokott lenni szüleimnél. Mondjuk én nem szeretem, úgyhogy nekem nem hiányzik soha.
2019. dec. 23. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:
61%

En pl nagyon videkrol szarmazok es SOHA nem volt toltott kaposzta Karacsonykor, pedig az ev tobbi reszeben majdnem minden nagyobb osszejovetelen volt keszitve (az is). Oriasi lakoma volt Karacsonykor, foleg husok, sutmenyek es valamennyi hal, de kaposzta soha.

Viszont a ferjem pesti es naluk kb csak hal es toltottkaposzta van Karacsonykor.

Szoval nem lehet ezt igy kijelenteni, hogy videki szokas.

2019. dec. 23. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 mustafa33 ***** válasza:
40%
Szenteste hagyományos gombás káposztaleves, rántott ponty - krumplisaláta, mákos-mézes bobajka. 1.2., nap húsleves, bármilyen sült baromfi vagy vad. Szilveszterkor töltött káposzta, kocsonya..., újév napján lencse leves kolbásszal, (vad)disznó sült - (kolbásszal töltött) szűzpecsenye.
2019. dec. 23. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
37%

Nálunk sosem volt karácsonykor töltött káposzta. (Pest megyei vagyok) Pedig szeretjük, de az inkább disznóvágáshoz kötődött, vagy karácsony előtt vagy a két ünnep között ettük. Finom, de nem ünnepi étel, főleg, hogy puffaszt is..

Nálunk szenteste mindig hal van, másnap pulyka. Nekem az is fura, amikor azt írják sokan, hogy már szenteste húst esznek, pl.húslevest. Az én családom nem vallásos, misére sem jártunk, de ezt a böjtöt azért mindig megtartottuk.

2019. dec. 24. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 A kérdező kommentje:

Kedves 25-ös!

Arra irányult a kérdés, hogy kiknél és mennyire tradicionális karácsonyi étel a töltött káposzta, akár szenteste, akár a többi két napon.

Mivel én budapestiként ezt inkább karácsony után, szilveszterkor/újévkor ismerem és minden általam megkérdezett ismerős is, ezért kíváncsi voltam, hogy csak mi vagyunk e ilyen Marslakók, vagy ez tájegységenként változó.

De a megoszló válaszok alapján, vannak vidékek, ahol nem tradíció ez az étel és most nem azokról beszélek, akik alapban nem szeretik.

2019. dec. 24. 08:54
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!