Miért raknak a kajába sokan ételízesítőt? A kérdés lehet hülyén hangzik, de még se az! Bővebben lent!
Szóval sok helyen látom h vegeta knor meg leveskocka megy a levesbe bele és engem ez vmiért k-rvára zavar nem a nátrium glutamát miatt meg az egészséges életmód miatt mert az legkevésbé sem érdekel hanem egyszerűen úgy érzem ez az ételnek meg magának a főzésnek a meggyalázása és végtelenül leegyszerűsítése és ez ha ilyet látok irgalmatlanul felbosszant pedig nem vagyok szakács csak néha szoktam ezt azt főzni... apám pl elhasznál egy hét alatt vagy 3-4 zacskó vegetát mikor mentem a barátnőmnél az anyja mien dubarry szeletet csinált? TISZTA VEGETA íze volt
és igazából azért kérdeztem ezt h van-e rajtam kívül valaki aki hasonlóan érez
Kedves tizenhármaska, tizennyolcaska. Teljesen igaza van tizenhatoskának, leellenőriztem az említett wikipédia bejegyzést és tudományosan teljesen korrekt. Nyugodt szívvel hagyatkozhatsz rá.
A vizes közegben a glutamát egy negatív töltésű anion. Nem fogod tudni megmondani sohasem, hogy egy adott glutamát ion a glutaminsavból, vagy a nátrium-glutamátból származik.
Ha egy adott helyen van nátrium ion meg kálium ion meg hidrogén ion és van glutamát ion meg klorid ion, akkor nem tudhatod, hogy a nátrium az a nátrium-glutamátból jött, vagy a sóból. És azt sem tudhatod, hogy a glutamát a glutaminsavból jött, vagy a nátrium-glutamátból. Ionok vannak jelen, de nincs a homlokukra írva kis címkén, hogy honnan és miből származnak!
Tudományos cikkekben ezért beszélnek szabad glutamátról.
A glutamáttal kapcsolatban teljesen hasonló a helyzet a konyhasóhoz. Van aki intenzívebben sóz és van aki sószegényen főz. Aki nagyon sósan eszik, annak állítólag magas vérnyomása lesz. Aki meg a napi szükséges sóbevitelt sem eszi meg, az állítólag depresszióra hajlamos lesz, és egyéb fiziológiai problémái is lesznek. Külösen ha nehéz fizikai munkát végez és az izzadás maitt is van sóvesztése. De szerencsére a természet ezt a kérédést is bölcsen megoldotta, mert ebben a helyzetben az illető kívánni fogja a sós ételeket. A sóval kapcsolatban a helyes mértéket kell megtalálni élettani szempontból.
A glutamáttal kapcsolatban élettani problémái senkinek nem lesznek, ha túl keveset visz be.
Akinek elég a konyhai alapanyagokban való természetes glutamát, az ne tegyen bele külön a glutamátot az ételbe. Pláne, ha a túlzásba vitt glutamáttól gasztroenterológiai problémái is vannak.
Itt is a mérték megtalálása a lényeg, mert mindnyájan különbözőek vagyunk, más az egyéni ízlésünk és más a glutamát toleráló képességünk is.
Kedves tizenhármas. Azért, mert neked nem volt korábban tudomásod arról, hogy az anyatejben van glutamát, még nem kellene a nyolcast butának nevezni azért, mert ő tudta. A világ olyan, amilyen. Függetlenül attól, hogy valamit reálisnak gondolunk, vagy sem. A figyelmedbe szeretném ajánlani az óvatosságot, és azt a tudást, hogy az ember általában a természettől les el dolgokat. A festékipartól a gyógyszeriparig sorolhatnám a termékeket, hogy mi mindent koppintottunk a természetből. Nem is értem miért goldoltad, hogy a glutamátot nem a természetből lestük el...
A lényeg az általunk hozzáadott glutamát mennyiségén és mértékén van. Aki szereti és bírja, sózhat és glutamátozhat külön.
Aki nem szereti és/vagy nem bírja, az ne adjon fölös glutamátot külön az alapanyagokban már meglévő glutamáthoz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!