Bialetti (új)kotyogós kávéfőzőt először elmostam mosogatószeres vízzel aztán átfőztem vízzel, kávéval. Most olvasom, hogy nem szabad mosogatószerrel elmosni. Bajt csináltam?
Dehogy csináltál bajt! Szerintem csak biztos ami biztos beleírták, hogy ne lehessen reklamálni, ha valaki véletlenül valami nagyon elrős, maró hatású szerrel megmaratná az aluminium testet. Ha például mosogatógépbe tennéd, akkor már valószínűleg meglátszana az aluminiumon az oxidáció, szóval azt inkább ne tedd. De kézzel el lehet mosogatni, sőt, szerintem el is kell rendszeresen, mert ha rárakódik a kávé, akkor egy idő után nem csak ronda lesz, de még a kávé ízét is negatívan befolyásolja.
(Ja és ne bolti örleménnyel használd, ne tömd meg a kosarat, és forró vízzel indítsd a főzést, ne hideggel! És ne a legnagyobb teljesítményen gyújts alá!)
De sötétebb lett a víztartálya. Ez normális? Most olyan ideges lettem. Van hozzá Bialetti őrlemény. Annyira gyönyörű meg minden. De úgy bánt, hogy nem olvastam el. Sose volt kotyogósom. Egy ilyen csodaszép Bialettivel kezdem és elszúrom.
Elelmiszeripari aluminium ötvözet az anyaga.
2, ha nem értessz hozzá, minek koptatod a billentyűzetet? :)
Nem kell a kávéfőzőben felforrnija a víznek, mert eleve forrón öntjük bele. Onnantól kb. fél perc, és elkezd kifolyni a kávé, ami megintcsak kb. 20-30 másodperc, ha jól van beállítva az örlemény szemcsemérete. Annyi gőz képződik már alacsonyabb hőmérsékleten is ami ki tudja nyomni a bojlerből a kb. 85-90 fokos vizet. Így a kávé nem ég meg és nem lesz olyan rohadt keserű, mint amikor valaki hideg vízzel indít és jól aládurrant. Mire a víz felmelegszik, addigra sokszor a kávé is megég, így rossz lesz a végeredmny íze. A bolti őrölt kávé szemcsemérete általában eszpresszóhoz van beállítva, ami a kotyogóshoz túl finom. Persze biztosan vannak kevésbé finomra őrölt kávék is, ezt nem tudom, csak néha futok bele őrölt kávéba ha vendégségben vagyok. A túl apró szemcse egyrészt a szűrő lyukain is könnyebben átfér, másrészt úgy össze tud tömöröni, hogy nehezen épül fel akkora nyomás a bojlerben, ami át tudja paszíroni a vizet a pogácsán. Ez megintcsak azt eredmnyezi, hogy sokáig tart a folyamat, a víz túlhevül, a kávé túlhevül, a végeredmény meg olyan lesz, mint amit nagyanyáink főztek a kotyogósban megfelelő kávéfőzési ismeretek hiányában. Ja, meg aztán jönnek ide panaszkodni, hogy "miért robbant fel a kotyogós"... Szóval attól, hogy a fél ország rosszul beidegződött kávéfőzési metódusokon szocializálódott (helytelen kotyogós használat, rémséges szar-vasi kávéfőző istenítés), ez még nem jelenti azt, hogy nem lehet jobban csinálni. És lehet, hogy a kérdezőnek például még igénye is volna rá, hogy tanuljon valami újat és jobban csinálja, mint elődeink. Szóval kár lenne a rosszra bíztatni. De aki nekem nem hisz, nézze meg James Hoffmann videóját a témában, ő nem ma kezdte a szakmát:
https://www.youtube.com/watch?v=BfDLoIvb0w4
Érdemes figyelmesen hallgatni, mert okosakat mond.
Amúgy, ha a tartály sötétebb lett, akkor mégiscsak oxidálódott egy kicsit. Ezekszerint a mosogatószeredet tényleg nem szereti. Az enyémnek mondjuk csak a felső része alumínium, a bojlere acél. A teteje kicsit nekem is elszíneződött, de csak minimálisan. A működését viszont ez nem befolyásolja. Mindenesetre akkor te óvatosabban mosogasd. Az alja (bojler) amúgy se szokott túlságosan elkoszolódni.
Nem káros az egészségre, hogy elszineződött?
Bialetti Bridgerton a neve. Mert látom értesz a kávéfőzőkhöz. A teteje tartálya szinte ragyog olyan fényes most is
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!