Ha van egy munkavállalóm, aki rendszeresen betegszabadságra megy (kb. 2-3 havonta, egy-egy alkalommal átlagosan 2-3 napra) az nektek hihetőnek/elfogadhatónak tűnik, annak ellenére, hogy elvileg teljesen egészséges? Többi lenn.
31: Igen, ezért javasoltam én is inkább a felülvizsgálóorvost.
Kérdező, mindenesetre majd leírhatnád, ha végül megoldottad valahogy a dolgot.
Csak hogy mindenki tisztán lásson. Az, ha valaki évente akár 3-4szer is beteg pár napra, az nem bűn! Én ezt sosem mondtam, és nem is gondolom így egyébként. De nála a 4 alkalom az a minimum, inkább 5-6 alkalomról beszélünk. Az én gyanúm az, hogy valóban nem érzi jól magát ilyenkor, amikor betegszabira megy, de azt gondolom, hogy sokszor otthon marad olyan indokkal is, hogy kicsit fáj a torka és a feje és rossz a közérzete. Egy olyan munkahelyen, ami NEM multi, tehát nem egy 10-15 fős csapatról beszélünk, hanem 4-en dolgoznak együtt szorosan, ott az, hogy valaki kb 15-20 nap betegszabadságra menjen évenként egyszerűen nem fér bele.(Összeszámoltam, hogy mennyit volt betegszabin idén, és 16 napnál járunk..) Egyébként ezt nem mondtam, de próbált a csapatvezetőnk vele beszélni, hogy mi a baj, szedje össze magát kicsit, de nem jött össze. Én is próbáltam tőle kérdezgetni már, és bátorítani is szeretném, de egyszerűen nem jön a változás... A gond az, hogyha én objektívan nézem a dolgot, akkor de, az van, hogy ő a szabadsága mellett, amit szintén kivesz (nyilván, jár neki, ezzel nincs gond), még plusz 3-4 hetet hiányozzon valaki betegség miatt az nekünk igenis nagy érvágás. Főleg, hogy ez rendszeresen fordul elő. Tehát nem egyben beteg mondjuk két hétig... hanem folyton 2-3 napokra esik ki. Néha több, van hogy egy hétre is. A csapatvezetőm, aki egyébként fantasztikus, és szintén ezer éve velem dolgozik, teljesen kész van idegileg, hogy állandóan helyettesíteni kell. És eddig védtem a pasit, de egyszerűen már nem tudok mit felhozni védelmében, mert sajnos igaza van. Én mondtam egyébként a pasinak többször is, hogy vizsgáltassa ki magát, mert ha ennyire gyakran beteg, akkor az nagyon nem jó.
Egyébként most nemrég volt beteg (2 hete asszem) és akkor megkérdeztem tőle, hogy gyakran szokott-e lázas lenni, és a válasz az volt, hogy nem, max egy évben egyszer... de lehet annyiszor sem. Tehát még csak nem is lázas ilyenkor az esetek nagy részében. Én értem, hogy az inger vagy fájdalomküszöbe mindenkinek máshol van, de ez akkor is nonszensz szerintem, hogy fáj a torkom kicsit meg a fejem és akkor azonnal 2-3 nap betegszabadság. Érthető, hogy mi a bajom? Nem akarok nyilván kegyetlen sem lenni, hogy na sokszor vagy beteg, akkor takarodj innen... De a többieket sem szivathatom azzal, hogy van egy kollegájuk, akire gyakorlatilag nem tudnak számítani.
De köszi a válaszokat, megpróbálok vele még egyszer beszélni óvatosan, és ezt az évet szerintem még megvárom, hogy hogyan alakul, karácsony előtt semmiképp nem szeretném kitenni, és akkor januárban meglátjuk.
Még eszembe jutott valami avval kapcsolatban, amit a 31-es írt, hogy a főnök nem járkálhat az alkalmazottja házához. Való igaz, hivatalosan nem járkálhat. De éppenséggel azt lehet, hogy mondjuk egy napon keresztül megfigyeli titokban. És ha az alkalmazott elhagyja a házat, akkor észrevétlenül követi. És ha valami olyan helyre megy, ami az állítólagos betegségével összepárosíthatatlan (pl. kocsma, mozi, edzőterem stb.), akkor szimplán bejátszik egy véletlen összefutást. És onnantól az alkalmazottnak bukta, símán elküldhető. Mégis honnan tudhatná, és ha sejti is, hogy tudná bebizonyítani, hogy a főnöke direkt figyelte és követte őt?
És az biztos, hogy ennyi alapján már ki lehet rúgni. Egy másik kérdésnél írta valaki, hogy egyszer egy kollégája lumbágóval jelentett beteget, majd rá 1-2 napra a főnöke meglátta a strandon csúszdázni, és a következő héten már el is lett bocsátva jogszerűen.
"De ha meg nem lázas, akkor meg nem indokolt, hogy otthon maradjon (szerintem). "
Betegszabadságról írsz, de a kérdésből nem derül ki, hogy orvos írta-e ki táppénzre, csak mivel 3 napos, ezért te fizeted. De, ha orvos írta ki 3 napra, akkor valóban nincs jogod az orvost felülbírálni. Munkáltató rendes felmondásával felmondhatsz neki, de akkor nyilván az összes járandóságát (végkielégítés, stb.) ki kell fizetni neki. Csak a rendkívüli felmondást kell alaposan megindokolni. Rendes felmondással bárkit elküldhetsz bármikor, csak tartsd be a Munka Törvénykönyve előírásait. A felmondás okaként, ha a munkavállaló mégiscsak kéri, 15 napon belül meg kell válaszolnod a kérdését. Akkor pedig nyugodtan le lehet írni azt, hogy a gyakori betegállománya a munkahelyi légkört rombolja, és egyre inkább kilóg abból a munkahelyi kollektívából, amely minden tagjától csapatjátékot vár el. Esetleg egy jogásszal konzultálj, hogyan írd le szakszerűen azt, hogy a kollektívát megviseli a kolléga magatartása. És neked nem éri meg tovább munkaviszonyban tartani.
"Csakúgy a főnök nem zaklathatja az alkalmazottat, nem maszkalhat a házához."
Dehogynem :-)
Leleményes főnököm egész fotósorozatot mutatott a felmondáshoz az egyik srácnak, amit az utca szemközti oldaláról fotózott, miközben a beteg munkavállaló a füvet nyírta a telkén. De irodai munkára nem bírt bejönni. Iskolatársa volt a doki, és havonta kiírta pár nap táppénzre, hogy az otthoni kerti munkákat tudja elvégezni. Amikor a srácot a főnök behívta, megkérdezte tőle, hogy vagy feljelenti táppénzcsalásért őt is meg a dokit is, vagy szépen aláírja a felmondást, ami a munkavállaló felmondásaként volt megírva. Simán kirakta a srácot...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!