Ha nem lenne internet és most is csak 2 csatornát lehetne nézni a tévében mit csinálnánk?
Nem történne semmi különös, mert ahogy a feltalálását megelőzően is volt élete az embereknek, most is lenne az ismeret hiányában, - nagyjából abban a mederben, mint akkor.
Akik a digitális korba születtek, el sem tudják már képzelni az életet internet nélkül, - szemközt röhögnének, ha előadnám nekik azt (szemtől szemben, egy társaságban ücsörgés közben beszélgetve,) hogy miként éltek az emberek az internet népszerűvé válása előtt (pl. társasági életet).
Ez azért történne meg elsősorban így, mert a digitális korba született embernek az internet gyakorlatilag a személyes szféráját képezi, - amelyre minden ember kényes volt az internet ismerete, használata előtt is.
Az internet előtt gyökeresen más volt az emberek társasági élete. Sokkal mélyebb kötődésű kapcsolatok szövődtek az emberek között, mert akkoriban az emberek "utána jártak" a személyes kapcsolataiknak, erőfeszítéseket kellett tenniük egy kapcsolat ápolásáért, fenntartásáért, alakításáért.
Ezzel szembe azt tudom állítani, hogy manapság másodpercek alatt létesíthet az ember, akár tízes nagyságrendben is "kapcsolatokat" egy gombnyomással, de ezek a kapcsolatok olyan szinten felületesek és elsődlegesen érdekkapcsolatok, hogy azt le sem lehet hirtelen írni (másokat sértő megjegyzések használata nélkül). -Ez pedig nem kitűzött célom!
Amikor gyerek voltam, léteztek képeslapok, borítékos levelezés, távirat, dísztávirat, és nagy szó volt, ha egy lakóházban volt valakinek vonalas telefonja! A vonalas telefonon pedig még nagyobb esemény volt az embereknek, ha "inter urban" - sürgősségi - hívást kaptak valakitől a távolból. Ennek megkérte akkoriban a Magyar Posta az árát rendesen, de működött és ha valaki bekéredzkedett a szomszédjához telefonálni, iratlan szabály volt, hogy letette a telefon mellé a telefonáló a 2-3 forintot, - aminek akkoriban még volt vásárló értéke, nem úgy, mint most. (Hozzávetőlegesen: egy tojás 40-60 fillér volt akkoriban és 1 forint volt egy nagy gombóc fagylalt. Lehetett kapni kicsit is...) Külön tanították iskolai foglalkozás keretében a borítékok, leveles lapok megcímzését és ezek használatára rá is kényszerültek tömegesen az emberek, - különösen karácsonykor, ill. húsvétkor. -Ekkor a postahivatalokban teljes volt a felfordulás, - kilométeres sorok álltak postai értékcikkekért, borítékokért, képeslapokért...
Ehhez képest most ott tartunk, hogy "megdob valaki egy másik embert iméllel", - oszt annyi! Nem is érdekli sokukat, hogy megkapta-e a címzett vagy hogy válaszol-e és ha igen, mit...
Tartalmatlan, felületes, értéktelen a manapság kialakított emberi kapcsolatoknak több, mint 90 %-a. Paradoxon az ebben az egészben, hogy ennek ellenére tekintik olyan szinten személyes szférának a kor emberei a digitális kütyüiket, hogy van, aki fizikálisan képes sírva fakadni, ha történik valami a kütyüjével és az élő környezet résztvevői sem tekintenek emberként azokra, akiknek nincs email címük, fészbúk-fiókjuk, rádiótelefonjuk! Nem amellett állok ki, hogy "Éljen a sötét középkor!", - ne használjuk a tudomány vívmányait, - de sok 2022-ben élő ember esne kétségbe, ha egy természeti jelenség megsemmisítene egy internetes kábelt a tenger fenekén vagy hasonló! Vakaróznának, mint majom a köszörű előtt!
Speciel, - hogy a kérdésre is válaszoljak konkrétan, - én a hobbimnak élnék egy ilyen helyzetben!
Hmm 3-4 éve simán elvoltam net nélkül. Most viszont online dolgozom és tanulok. Mindenhez kell már a net. Magánélet változna a legkevésbé. Az nem fájna. Tudok levelezni vagy találkozni. Rádiós haverom is van.
Jelentős pályaváltásra lenne szükségem, ha nem lenne net. Vagy egy nagyon erős gépre.
Akkor nem lenne ott a kétely az emberekben, hogy ugyan kivel írkálgat/ kivel ismerkedett meg a párja a neten. Nem kellene előfizetnem 3 streaming szolgáltatóra, hogy nézzek vmi értelmeset is ne csak a narancssárga agymosást a TV-ben, szóval inkább nem is nézném azt a kettőt. Visszatérne a személyes ismerkedés ahol nem lenne merszük “szia, mizu”-zni az embereknek. Nem lennének ilyen semmit érő, idegesítő, beképzelt magukat sztárnak gondoló insta/tiktok stb.. “celebek”. Valami haszna is lenne a stadionoknak, ha már nem tudnak fifázni a gyerekek. Valószínűleg visszatérne a normális értékrend. Az életképtelen nethuszárok kihalnának. Nem tennének fel hülye kérdéseket gyakorin az emberek.
Szal ja, sztm valahogy így történne a dolog és még jót is tenne..
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!