Főiskola, egyetem. Ennyivel okosabbak a mai fiatalok vagy ez már alap elvárás a szülők részéről?
1. Nemhogy nem okosabbak, gyengébb képességűek a mai gyerekek a régieknél, mert a XXI század ártalmai nem tesznek jót az idegrendszerük fejlődésének (okos kütyükre való függés, össze-vissza alvás, alapvető napi rutin hiánya stb)
2. A felsőoktatás tömegképzés lett, szinte egy régi jó gimnáziumi érettségi nagyobb általános tudást jelentett, mint ma egy gyengébb egyetem.
3. A több különóra nagyrészt szülői nyomás, nem mintha a szülőt nem érné nyomás, hogy járassa a gyereket erre is meg arra is.
Szerintem alapvetően nem okosabb, de nem is butább a mai generáció, mint a korábbiak bármelyikje. Egyszerűen megváltoztak bizonyos körülmények.
Bejutni egy egyetemi képzésre egy dolog, de ami ennél fontosabb és nehezebb, az az, hogy bent is maradjon az adott tanuló és le is diplomázzon (lehetőleg jó eredményekkel). Nyilván szaktól függ, hogy mennyire nehéz ez a dolog. Vannak szakok, ahova pocsék eredményekkel is be tudsz kerülni, mert alacsonyan van a mérce, és olyanok is, ahova a jelentkezők 1%-át se veszik fel, mert annyira magasak az elvárások. Ez a kettő szélsőség, a szakok többsége valahol a kettő között van.
Elég nagy a szórás olyan szempontból, hogy ki mennyire van tisztában a jövőbeli terveivel. Aki bizonytalan, az nem veszít semmi, ha elkezd egyetemen mondjuk anglisztikát tanulni, mert gimnáziumban jól ment neki az angol. Vagy megtetszik neki és elmélyül a témában, vagy rájön, hogy ez mégse annyira az ő világa és keres valami mást.
Ma már a tanulmányok és a munkák között is sokkal egyszerűbben lehet változtatni, nem arról van szó, mint korábbi generációknál, hogy elkezdesz valamit, aztán ötven évig azt csinálod. Nem szégyen változtatni és a lehetőségek adottak hozzá.
"nem nagyon hagyják a gyerekeiket játszani"
Huh, ezzel nagyon nem értek egyet, legalábbis pont, hogy az ellenkezőjét tapasztalom. Nekem mindig is azt tanították a szüleim, hogy úgy osszam be az időmet, hogy legyen időm mindenre, a szórakozásra is. Pont a szüleim azok, akik a mai napig képesek rámszólni, hogy ne vállaljak el túl sok mindent, legyenek napok, amikor csak pihenek. (Mert nálam a különböző elfoglaltságok a pihenés kárára mennek, nem a szórakozáséra.) Egyébként a különféle foglalkozások, mint a zeneiskola miért is ne számíthatnának játéknak? Az óráim után engem is vittek karatéra és festeni, mert szerettem ezeket csinálni, így kapcsolódtam ki egy olyan módon, ami mellette valamit tanított is. Amíg nincs szó erőltetésről, hanem a gyerek tényleg szereti az adott dolgot, ez kifejezetten hasznos.
Nem vagyok szülő, de amennyire látom, manapság inkább az a tendencia van érvényben, hogy a szülők elkényeztetik a gyereküket és hagyják, hogy azt csináljanak, amit csak akarnak, ahelyett, hogy nevelnék őket.
23/N
Nem az egyetemekre meg másokra mondom, hanem a mindenféle különórára.
Túlterhelik őket. Szerintem a gyereknek igenis kell hogy unatkozzon, mert akkor fog előállni saját ötletekkel, fejlődik a kreativitása.
Nem tudom egy mai gyerek unatkozik-e egyáltalán. Szerintem nem, vagy max nagyon keveset, mert amint nyöszörög, rögtön a kezébe nyomják az iPad-et meg a telefont hogy hadd nyomkodja.
A különórákról meg még annyit, hogy nagyon sok szülő azert íratja be a gyereket ilyenre, mert nincs ki vigyázzon rá, dolgozik...
Nem tartom jónak ezt a "minden időt töltsünk fel" fajta látásmódot.
Nem hagy szabadsagot a gyereknek. Így nem is fog tudni bánni a szabadságával. Nem is fog neki hiányozni - pedig szüksége van rá. Ezt pedig munkáltatók kihasználhatják - sokan ki is használják...
A tovabbtanulasról meg az okossagról annyit, hogy egyetemi éveim alatt rengeteg olyan szaktarsam volt akik megszereztek a kérdéseket, ilyen-olyan kerülőúton meglett a diplomájuk. Nem mondom, hogy egy betűt nem tanultak, de azért az sem igaz, hogy diplomás tudások van.
Szóval sokak nem a tudasért vagy a tanulásért mennek egyetemre, hanem csak hogy legyen meg a papír.
Ja és még a felsőoktatáshoz...
Ahogy előttem írták, rengeteg embert vesznek fel emrt ez utan kapják a pénzt. Olyanokat is felvesznek akik adott képzésre teljesen alkalmatlanok. Ezért nagy lesz a szórás. Brutal vizsgákat es szigorlatokat tesznek be, hogy hulljon ki, aki nem oda való.
Innen pedig, ugyanúgy ahogy sok diák nem a tudásért/tanulásért, hanem a papírért megy, az egyetemnek se a tudás meg tanítás van a fokuszában, hanem a szórás, hogy minel brutálabb, szivatósabb módszerekkel megfingassa a hallgatókat, mert ha már felvett mindenkit is, akkor így tud biztosra menni, hogy csak a "kemeny mag" marad meg, aki tényleg odavaló.
Csak ez is mellémegy, mert minél szivatósabbak a követelmények, a hallgatók annal inkább próbálják majd kijatszani a helyzeteket, még az a hallgató is aki tanulni ment oda jó képességekkel. Miért? Mert nem hülye, és látja mire megy ki a játék, hogy nem az számít, hogy ki mennyit tanult és mi mindent tud, hanem arra hogy mindenfajta agyhalott, a képzés és tudás szempontjából teljesen felesleges követelménnyel terhelik, hogy szórjak a népet.
A kör önmagába fordul.
Valahol egy vicc az egész
Azért arra is erdemes felhivni a figyelmet hogy az alap-, es középfokú oktatás se arról a tulajdonságáról híres, hogy gondolkodni tanítja meg a diákot.
Szóval igen, lehet hogy olyan tömegek kerülnek be egyetemre, akiknek kevesebb megy, de ők valahonnan jönnek. Es ahonnan jönnek az 12 évnyi oktatás, aminek pont az lett volna/lenne a feladata, hogy az alapokat megtanítsa + gondolkodni.
Jelenleg az oktatás szinvonalat tekintve BÁRMELYIK diák jogosan tárhatja szét a kezét, hogy bocs, nem volt, aki megtanítsa.
Senki nem az ujjából sz*pja ki.
Ha van gyengébb képessegű gyerek (ami most is van, mindig is volt és mindig is lesz), akkor az az oktatasi rendszernek lenne a feladata, hogy a lehetőégeihez mérten a lehető legjobb szintre hozza a gyereket. Az, hogy a fiatalabb generaciókra rá van rakva a címke, hogy "hülyébbek", és akkor az oktatás széttárja a kezét, hogy tehetetlen vagyok, nem tudok vele mit csinálni, ez egy sz*r generáció...na az nem az adott generaciót minősíti, hanem az oktatás képtelenségét és bukasát arra, hogy az adott generacióban levő lehetőségeket meglássa, és segítsen kibontakoztatni. Ugyanis ez az oktatasnak lenne a dolga. Jelenleg ezt nem tudja elvégezni, mert inkabb széttarj a kezét, hogy "hát ezek hülyék" és akkor ezzel azt hiszi meg van oldva.
8 vagyok
És ez nem csak egy (!!!) adott vezetés alatt alakul ki, hanem ez már lassan több mint 100 éve rajtunk rohad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!