Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Néhány ember miért érez...

Néhány ember miért érez ellenállhatatlan késztetést mások helyesírásának kijavítására?

Figyelt kérdés
Én is látom az írott szövegekben a hibákat, de sosem zavarnak (kivéve ha rengeteg van, és olvashatatlanná teszik a szöveget). Biztos nem venném a fáradtságot, hogy kijavítsam a másikat, és esetlegesen megbántsam/kellemetlen helyzetbe hozzam. Egyszerűen nem értem azokat, akik látnak egy hibát, és muszáj nekik kijavítani. Ez valami kényszer? Vagy fölényeskedés?

2023. jan. 2. 21:53
❮❮ ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... ❯❯
 151/444 anonim ***** válasza:
11%

Azért parttalan a vita, mert nem ugyanarról beszéltek. Egyikőtök az mellett érvel, hogy a nyelv helyes használata fontos érték, és a fontos értékeket érdemes közvetíteni egymás felé. A másikótok pedig amellett, hogy kéretlenül tanácsot adni és másokat kioktatni nem helyénvaló viselkedés. Mivel mindkettőtöknek igaza van, az apokalipszist követő kedd délután is ezen fogtok még vitatkozni.


Én úgy gondolom, hogy nem kell választani a kettő közül. Ha valaki feltesz itt egy kérdést, ami kb úgy hangzik, hogy "szerin tetek fontos a hejesírás?" akkor van több lehetséges megközelítés:


1: ignorálod a hibákat, és válaszolsz: "igen, fontos". Szerintem ez teljesen rendben van.


2: válaszolsz a kérdésre, ÉS konstruktívan reflektálsz a hibákra: "igen fontos a helyesírás, és ha már itt tartunk, vétettél két súlyos hibát is: a 'szerintetek' egybe, a 'helyesírás' pedig ly-nal írandó"". Szerintem ez a legjobb megközelítés.


3: válaszolsz a kérdésre, és fölényeskedő hangnemben rámutatsz a hibákra: "nekem fontos, de neked nyilvánvalóan nem, hiszen egy egyszerű mondatban is két hibát vétettél (heLYesírás és szerintetek)". Szerintem ez már nem igazán jó irány, de végső soron még a jó irányba mutat, csak az alapvető emberi tisztelettel bánik csínján.


4: nem válaszolsz a kérdésre, csak élsz a lehetőséggel, hogy belerúgj a kérdezőbe: "kérdező, annyira gyökér vagy, hogy még a helyesírást sem tudod leírni helyesen!".


Na most a negyedik az, ami szerintem mindennek a legalja. Ennek semmi köze a magyar nyelv tiszteletéhez, sokkal inkább a hatalmi játszmához. Ettől sem a kérdező helyesírása nem lesz jobb, sem a magyar nyelv nem kap nagyobb tiszteletet. Egyszerűen a hozzászóló kiélheti saját fontosságát, hogy most jól megmondta valakinek.


És a szomorú megfigyelésem, hogy a nyelvtani megmondóemberek többsége a negyedik kategóriába esik. Feljogosítva érzik magukat másokat leugatni, a képmutatásukat pedig az bizonyítja, hogy nem ritkán még a kioktatásban is nyelvhelyességi hibákat vétenek.


Szóval röviden: szerintem nyelvtani hibákat kontruktívan korrigálni helyénvaló cselekvés. A kérdésre válaszadás helyett paraszt módon kioktatni, majd mindezt a magyar nyelv tiszteletére fogni viszont minden, csak nem helyénvaló.

2023. jan. 11. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 152/444 anonim ***** válasza:
0%

150!

Hát miről szól a kérdés? Olvasd már el!

2023. jan. 11. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 153/444 anonim ***** válasza:
95%

"Nem egyetértést jelent, simán annyit hogy annyira sem érdekli őket a dolog hogy foglalkozzanak vele."


Látható, hogy a helyesírás sok embert érdekel annyira, hogy foglalkozzon is vele. Ha meg olyan nagyon zavarná az embereket a hibák korrigálása, akkor jelentenék az ilyen válaszokat. De hát nem teszik, ez pedig nem véletlenül van.

Abban pedig mindenki egyetértett még itt is, hogy a bunkó stílus és a többi ember sértegetése nincs rendben, viszont ennek a viselkedésnek nincs is semmi köze a helyesírás javításához.

2023. jan. 11. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 154/444 anonim ***** válasza:
84%

153!

Igen, erről van szó!

De aki alapból tanulatlan, annak hiába hívod fel kedvesen a figyelmét a hibáira, sértésnek veszi ugye.

2023. jan. 11. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 155/444 anonim ***** válasza:
15%
A " sok " ember még mindig az a pár ember aki pl itt is csoportosult, úgy most szám szerint 6.
2023. jan. 11. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 156/444 anonim ***** válasza:
81%

#155.

Csak szeretnéd, hogy így legyen.

2023. jan. 11. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 157/444 anonim ***** válasza:
15%

Ne menj át személyeskedésbe!

Itt is hat ember van akik úgymond a nyelvtannáciskodás oldalán állnak.

Illetve nyilván nem nagy mintavétel, de délután négy óta kb 30 kérdést lestem meg, nos egyiknél sem tűnt fel nyelvtannáci, holott voltak hibák, ezek szerint akkor ezeknél egynél sem volt senki akit zavart volna.

2023. jan. 11. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 158/444 anonim ***** válasza:
75%

Már nem azért, de mi volt itt a személyeskedés?

Nem sértegettelek sehol.

Egyébként én meg ma több kérdés alatt is láttam helyesírási hibákat javító válaszokat. Szerencsére vannak még, akik foglalkoznak a magyar nyelvvel, de sokan egyszerűen csak tovább görgetnek, ha félanalfabéták írásaival találkoznak. Sok esetben nem is érdemes olyan emberekkel foglalkozni, akik még az ilyen egyszerű szabályokat sem képesek betartani.

2023. jan. 11. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 159/444 anonim ***** válasza:
0%

Szerencsére vannak akik kényszeresen offolnak, holott sehol nem voltak erre kérve?

De az offolásról szóló részt én már bemásoltam korábban az oldal szabályzatából, ha megtalálod a helyesírási javítgatásokat kommenteljük be részt is, akkor igazat adok.

2023. jan. 11. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 160/444 anonim ***** válasza:
83%

Leírtuk már többen is, hogy a normális helyesírás is a kérdéshez tartozik, ezért ez nem offolás.

Az pedig, hogy külön nem szólítják fel az embereket valamire, nem jelenti azt, hogy az adott dolog meg van tiltva.

2023. jan. 11. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!