Miért fizet az emberek többsége készpénzzel?
Bevallom, engem szörnyen idegesít, hogy állok sorba egy szupermarketben, és előttem mindenki a készpénzzel szenved.
Jaj, csak húszezresem van, lehet azzal fizetni? Jaj, nincs véletlen öt forintja? Nincs véletlen húsz forintja? Nincs kisebb? Stb., stb., és csigalassan halad a sor.
Emberek, XXI. század! Tudom, hogy ez itt Kelet-Európa és mindenképp távol akarunk maradni a hanyatló liberális nyugattól, de a bankkártyát azért már egy ideje feltalálták.
Miért nem használtok bankkártyát?
Odanyújtod, paypass (vagy ha félsz tőle, akkor pin-kód), és meg is van. Nem kell a nagy címlettel, kis címlettel, aprókkal stb. szórakoznod.
És akkor ezek után még a pénztárosokat cseszegetik, hogy gyorsabban húzogassák és pakkolják az árut, mintha emiatt nem haladna a sor, és nem a sok készpénzzel fizető ember miatt.
Jó, megértem, hogy a 80 éves nénike idegenkedik a bankkártyától, de ilyen 20-30-40 évesek jussanak már el addig, hogy létezik...
Tudom, sok helyen nem fogadják el, de ahol igen, ott használjuk.
A kérdésem nem vonatkozik a maffiozókra, fekete munkásokra és paranoiásokra, akik félnek a bankba tenni a pénzüket.
1.) Használjatok paypasst, az körülbelül 5 másodperc. 5000 Ft feletti vásárlásnál kell a pinkód, úgyis max. 20 másodperc, és nem kell az aprókkal szórakoznod.
2.) Igen, nálam is van minimális készpénz, például a pékséghez vagy az utcai gyroshoz, de az én kérdésem most a szupermarketes bevásárlásokra vonatkozik.
Amíg kiválogatja az előttem álló a 12.769 forintját, és amíg a pénztáros visszaadja az aprót, addig én már háromszor bevásároltam volna PIN-kódos vásárlással.
Igen, a 60 forintos, 99 forintos, 999 forintos vásárlások (amikor odaadsz egy-két érmét, vagy egy bankjegyet) azok gyorsak, azokkal nekem sincs bajom.
Azzal van bajom, mikor órákig kotorásznak a pénztárcában, meg 280 forintokat akarnak tízezressel kifizetni.
Nem vagyok pesti, nyugati határszéli megyeszékhelyen élek.:-) Minden pékségben, kajáldában van terminál, sőt, a mellettünk lévő kisboltban is. Gyalog, biciklivel vagy autóval járok, buszbérletet viszont vettem már a gyereknek, kártyával. Egyedül a vásárcsarnokban fizetek készpénzzel, ha néha ott vásárolok, az őstermelő nénikék érthető módon nem ruháznak be bankterminálra. Színházjegyet, -bérletet, koncert-, mozijegyet online veszek, itthon kinyomtatom, repülőre beszállókártyát, szállás vouchert, külföldön belépőjegyeket okostelefonon tárolom. Könyvet ebook readeren olvasok.
Egyébként 40+ nő vagyok, nem huszonéves geek.:-)
A nagyobb vásárlásokat én is kártyával fizetem.
De csak annyi az oka, hogy nem szeretek magamnál sok készpénzt hordani.
Egyébként kisebb összegeket mindig kp-val, mert az úgy ezerszer gyorsabb.
Néha én is odaadok a pénztárosnak egy-egy 10, 20 ezrest, hogy a visszajáróból legyen apróm :D Mivel ha felvenni akarok automatából ott nem lehet kiválasztani, hogy milyen címleteket adjon.
Szóval én használom mindkettőt. És egyikkel sincs bajom. Valamikor a készpénz a praktikusabb, van, amikor a kártya. Egyébként megértem azt is, aki mindig kártyát használ, meg azt is, aki mindig kp-t.
Amit tapasztalok:
- Az ismerőseim jelentős részének nem paypassos a kártyája. Így lényegében, ugyanannyi idő a vásárlás.
- Sokan kp-ban kapnak prémiumot, túlórapénzt, maszek pénzt.
- Az idősebbeknek egyszerűbb fejben tartani a kp-t.
- Sok fiatal a szüleitől kap pénzt, kp-t.
Neked igazából nem azzal van problémád, hogy kp-val fizetnek, hanem hogy lassan. Én készpénzzel sem fizetek lassabban, mint kártyával. Fejben eleve összeadom az összeget, a pénztárcát időben előveszem. Amint látom a pénztárgép képernyőjén az összeget, máris kiszámolom fél pillanat alatt annyira, hogy max. 2 db. aprót adjanak vissza.
Ami szerintem nagyban lassítja a vásárlást, akár készpénzzel, akár kártyával, hogy sokan nem veszik időben elő. Dumálnak, nézelődnek, aztán amikor mondják az összeget, elkezdik a zsebük mélyén vagy a táskájuk alján keresni a pénztárcát/bankkártyát. Na, ez az, ami tényleg lassítja a vásárlást.
1. A kormány azt támogatja, hogy használj kézpénzt. Lásd tranzakciós adó, 150 ezerig ingyen készpénzfelvétel. Irány a múlt!
2. A lakosság nagyobb részének tetszik is az 1-es pont, mivel ez kedvez a fekete és szürke gazdaságnak, és kevesen vagyunk, akik nem vagyunk ennek része. Sokan eleve zsebbe kapják a fizetésük egy részét.
3. Mivel még mindig akadnak helyek, ahol nem lehet kártyával fizetni, aminek az 1-es és 2-es pont az oka, ezért mindenkinek kell készpénzt is tartania, de mivel az ilyen helyek nem szeretik a nagy címletek, ezért néha épp a szupermarketekben kell felváltani a 10 vagy 20 ezrest.
Ó, én imádok paypass-el fizetni. Érinthetem, csipp, és kész. Pakolhatok is.
Nem szeretem a kp-t, mert visszaadja, és rögtön húzza le a következő embert, aki jön a nyakamra. De egyszerre adja oda a nyugtát, a papírpénzt, meg az aprót. Amiket kb próbálok szatyrokkal megrakodva elpakolni. Mielőtt kidobom itthon a nyugtákat, ki kell őket bontani, mert lehet benne pénz.
Bankkártyánál meg jön az sms, hogy mennyi pénzed van. 2016 van.
Készpénzben kapom a fizetésemet. Ráadásul nem is egy összegben, hanem magam veszegetem ki a kasszából 10-20 ezrenként.
Most szerinted mit kéne csinálnom? Menjek el a bankba hetente többször, betenni a pénzt, hogy aztán kártyával fizethessek, hogy őfelségét ne idegesítse, hogy kp-val fizetek??
"Készpénzben kapom a fizetésemet. Ráadásul nem is egy összegben, hanem magam veszegetem ki a kasszából 10-20 ezrenként."
Ahogy fentebb is írtam, a kérdésem a normális munkavállalókra vonatkozott, akik nem feketén dolgoznak és utalva kapják a pénzüket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!