Kiktől érdemes tanulni inkább: a régi bölcsektől, vagy napjaink bölcseitől?
Bölcseken azokat értem, akik meghatározzák egy korszak gondolkodását.
Régi bölcsek:
szentírók, rabbik, egyházatyák, filozófusok, művészek, írók, régi politikusok.
Mai bölcsek:
pszichológusok, motivációs trénerek, coach-ok, TikTokkerek, Youtuberek, influencerek
Egyesek talán kifogásolják, hogy a felsorolásba bevettem, pl az influencereket is. Ám ne felejtsük el, hogy létezik egy jelenség, amit úgy hívnak, hogy "Facebook bölcsesség", amikor valami közhelyet megosztanak. És bizony ezek elég népszerűek.
"Amikor kiírtam a kérdést, éppen a katolikus Bibliát lapozgattan (Sírák fia könyvét) A szerző az i.e. 2. századból szól hozzánk, de számoa kijelentése ma is elgondolkodtató."
üdv, 17 vagyok. Hát ha arra vagy nyitott, amit ő üzen, mond, akkor jó helyen jársz.
Ha azt akarjuk megtanulni, hogy mi módon reparáljuk meg a grillsütőt, akkor meg nem.
Azért mondom, mindig attól függ, hogy mit szeretne tudni az ember. És amit tudni szeretnénk, annak magas szintű művelőjét kell meghallgatni/olvasni.
A felosztásod egy jó nagy marhaság: semelyik korszak gondolkodását nem határozták meg ezek az emberek, legfeljebb a kultúráét, a magas művészetbe alkotókét.
Régen az legtöbb emberhez az egyházon keresztül jutott el bármilyen absztrakt felfogást, a mai posztmodern korban úgysem nagyon, nincsenek általános narratívák.
Manapság nincsenek filozófusok, művészek és írók?
A szentírók, rabbik, egyházatyák nem terjesztettek konkrét tudományos valótlanságokat és alapvető emberi jogok szempontjából alsó fázós nézeteket, üldözték tűzzel-vassal, aki ellentmondott nekik vagy nem fért bele a gombostűfejnyi világképükbe?
A kérdés kifejtése eleve manipulatív; a kiíró régen minden jobb vót szellemiségét adja a válaszadók szájába azzal, hogy a régiek címszóval több ezer évnyi, történelmi jelentőségű gondolkodót állít szembe az elmúlt durván négy év (a TikTok 2016-ban készült, de kb. 2020-tól terjedt el világszinten és lett vezető app) legsilányabb véleményvezéreivel.
Pont akartam írni Hararit, ő ugye nem csak író, hanem Schwab főtanácsadója is. Tőle rengeteget lehet hallani és tanulni a világ működéséről.
Csak a példa kedvéért:
"„Te egy báb vagy. [Az algoritmus] manipulálni tud téged; érzelmileg tud befolyásolni. Az elmúlt húsz évben a világ legokosabb emberei és a világ legjobb technológiája azon a problémán dolgozott, hogyan lehet az embereket feltörni [ez a kedvenc szava, a »feltörés« – F. T.] és irányítani a képernyőkön, okostelefonokon keresztül.”"
"A XXI. századi élet legfontosabb ténye az, hogy az emberek hackelhető állatok lettek. Ha elég adatod van és elég a számítási kapacitásod, akkor meghackelheted az embereket és jobban megértheted őket, mint ők értik saját magukat. Megjósolhatod a döntéseiket, manipulálhatod a vágyaikat és bármit eladhatsz nekik, amit csak akarsz, legyen az politikus vagy árucikk. Ez azt jelenti, hogy az adat válik a legfontosabb erőforrássá a világon."
#23
A mai művészeknek, filozófusoknak semmiféle befolyása nincs a világra, így őket nem számolom ide.
Petőfi már a maga korában is sztár lehetett, egy mai költő meg a lőtéri kutyàt nem érdekli.
A mostani "bölcsek" szinte mind sarlatánok, aki esetleg nem az meg csak simán béna.
A régiek között voltak az igazi zsenik, de közülük sem mindenki érdemes a tanulmányozásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!