Vegyünk akkor néhány információt az ember és egy mindenevő állat testfelépítéséről.
Mindenevő:
- bélcsatorna hossza: a testhossz háromszorosa
- emésztés ideje 6-10 óra
- savas nyál
- nagy éles tépőfog, rövid hegyes metszőfog, lapátformájú zápfog
Ember:
- bélcsatorna hossza 9*ese a testhossznak
- emésztés ideje 12-18óra
- lúgos nyál
- tépőfog helyett szemfog található, a metszőfog nagy és lapos, valamint a zápfog is lapos
Több tulajdonság is van persze. Az ember (mint legközelebbi őse) gyümölcsevő.
Szerencsére az embert felemeli az állatok közül a tudatosság, az elme. Ez alapján el tudja dönteni mit eszik, így ehet húst.
De! Az állítás, hogy az ember mindenevő hazugság.
42-es: Egy forrást tudsz linkelni :D
Bocsánat, de ezen már csak nevetni tudok. Mi az a “lapos zápfog” és “gyümölcsevő”? Van tarajos, gumós, vagy redős zápfog/ragadozó, növényevő, vagy mindenevő. És mi az, hogy emésztési idő? Ez ételtől függ, nem állandó. Ráadásul a húsnak nagyobb az emésztési ideje. Az összes bélcsatornánk hossza a testhossz 5-6-szorosa, így fogalmam sincs honnan szedted ezt az adatot. A nyál ph értéke változó, azonban valóban enyhén lúgos az ideális. Azonban csak a gyomor ph értéke függ ettől, de ebből a szempontból megeggyeznek a növényevők és mindenevők. Mit értesz az ember legközelebbi rokona alatt? A neandervölgyi ember kihalt, de mindenevő volt. Nézzük a ma is élő rokonokat. A csimpánz mindenevő. Az orángután mindenevő. Egyedül a gorilla növényevő.
Még egy link, de még rengeteget lehet találni.
De az, hogy mire vagyunk tervezve, az még nem is a legfontosabb, hanem a fentarthatosag.
Nézzük a ki tudja mennyire távoli-közeli jövőt. Szerintem leginkább 3 lehetséges utunk lesz:
- génszerkesztett, laborban előállított húsok
- rovarevés, mint természetes fehérjeforrás
- vagy a növényi alapúság
Ha még most nem is akarunk átállni később valamilyen irányba változtatni kell.
Igazából mi azt fogyasztjuk szeretjük, amit kicsiként megszoktunk. Ezért a legfinomabb az anya főztje örökké. De a húsfogyasztáshoz első sorban csupán a szokások kötnek. Ami nem gond még most. Csak változtatnunk kell ezen. Amúgy a legtöbb majom gyumolcsevo, a mindenevők is csak rovarokat esznek.
Aki szerint az ember nem mindenevő és csak döntés kérdése ,hogy ki mit eszik az mondja el ,hogy miért nem lehet mondjuk hússal etetni a teheneket s kecskéket ? Vagy miért nem lehet növénnyel a macskákat s kígyókat ? Ha az ember növényevő de csak döntés kérdése ,hogy eszik-e húst akkor nyilván a többi nem mindenevő állat is képes kellene legyen teljesen mást enni. Az ember mindenevő, ha nem az lenne akkor nem tudná megemészteni a húst is és a növényeket is, csak az egyiket tudná. A legközelebbi rokonaink meg nem a boltok polcairól szedik a kaját hanem maguk kell megszerezzék, még a fegyverkészítés is nagyon gyerekcipőben jár a csimpánzoknál. Így persze ,hogy kevesebb húst esznek ha az fogyaszthatóság előtt elszalad vagy visszatámad. De amikor lehetőségük van rá akkor húst esznek, ha tényleg növényevők lennének akkor nem is próbálnának húst enni, nemhogy vadászni. A fogazat és bélrendszer milyensége meg félrevezethető/ félreértelmezhető lehet mert nem csak az étrend hanem a rokonság is befolyásolja, pl: az óriás és vörös pandák növényevők de a fogazatuk jobban hasonlít a húsevőkéhez mert húsevő ősöktől származnak.
Nem is igazán a húsevésben van a hiba hanem a nagyüzemi állattartásban. Legalább is eddig ami vegán megnyilvánulást láttam az 99%-ban az ipari állattartással volt baja. Eddig nem nagyon láttam olyat ,hogy valaki mondjuk a nyílt legelőn tartott tehenekre azt mondja ,hogy állatkínzás.
Ha annyira húsfogyasztásra lennénk kódolva, akkor nyersen is ennénk.
Feldolgozva természetesen meg tudjuk enni.
“Ha annyira húsfogyasztásra lennénk kódolva, akkor nyersen is ennénk.”
Húst IS tudunk enni, mert mindenevők vagyunk. Amúgy nyersen is meg tudjuk enni, max rágósabb, íztelenebb mint a főtt/ sült fűszeres hús, illetve fertőzésveszélyes de ez régen is így volt.
“Feldolgozva természetesen meg tudjuk enni.”
Ha növényevők lennénk sehogy sem tudnánk megenni. A tehenek, kecskék stb sem tudják megemészteni se a nyers se a főtt húst.
Évezredek óta nem nyersen esszük. Azelőtt nyersen ettük, utána egyszerűen tűzben “nyársaltuk”, azóta fűszerezzük s finomodtak a receptjeink, de a hús az hús. Egyszerűen elszoktunk a nyers hústól, az állkapcsunk is meggyengült de az ember soha nem volt teljesen növényevő s most sem az.
Nekem van elég sok ismerősöm, akik vegetáriánusok, vagy vegánok. Nem esznek húst egyáltalán (vagy egyéb állati eredetű ennivalót), viszont állati zsírt fogyasztanak rendszeresen.
Persze így már nem lehet őket vegának nevezni, de nem is ez a céljuk. Ők mind azt tartják, hogy az állati zsiradék fontos a szervezetüknek.
"Ha annyira húsfogyasztásra lennénk kódolva, akkor nyersen is ennénk."
Tatárbifsztek
Szusi
csak így kapásból, nem véletlenül nyers húst tartalmaznak?!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!