Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Milyen megoldásokat találtatok...

Milyen megoldásokat találtatok idős szülő ellátására gondozására?

Figyelt kérdés

Nyilván minden helyzet egyéni, a szülő egészségi állapota, kora, a leszármazottak helyzete.. mégis szeretnék olvasni arról, hogy aki ilyen nehézséggel szembesült, hogy a szülő önálló életvitelre alkalmatlanná vált, bármilyen ok miatt, hogyan oldottátok meg? Egymáshoz költözés? Házi gondozás szervezése, esetleg állandó házi gondozás, valamilyen otthon?

Úgy tűnik, hogy közeledik egy nehéz élethelyzet szeretnék előre tájékozódni a lehetőségekről, megoldási lehetőségekről.



nov. 27. 18:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
93%
Nekem nagymamám otthonban volt. Úgy gondolom, hogy ez egy nagyon jó opció volt mindenkinek. Most feleségem nagymamája szorul ápolásra. Nem lehet egyáltalán egyedül hagyni. Jár hozzá heti 40 órában egy ápoló, aki egy vagyonba kerül. A maradék időben a fia vigyáz rá, akinek így nem sok élete marad.
nov. 27. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
85%

A kérdésben le is írtad a választ. Azok vamnak amiket leírtál. De az is fontos hogy TE mit engedhetsz meg magadnak. Mert hiába írjuk hogy jó állandó gondozás, több száz ezer havonta. Szerintem ezt kevesen engedjhetik meg maguknak. Az ingyenes szinte mintha nem is lenne. Sokan nem tudják vagy nem akarják bevallalni az összeköltözést. Hiszen ilyenkor több ember élete változik meg. Nemcsak a tiéd, hanem a párod vagy csaladodra is ráerőlteted a változást.

Vannak normális otthonok is. Körbe lehet nézni. Lehet hogy tetszene neki ott.

Még akkor kell beszélni erről amikor lehet. Beszélj a szülővel is erről.

nov. 27. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
92%

Amikor nálunk aktuális lett a helyzet, két lehetöség volt, vagy otthonba kerülés vagy házi 24 órás gondozás.

Komoly problémák nem voltak vele, csak egyszerüen idös lett, illetve a szeme annyira rossz lett, hogy gyakorlatilag nem látott semmit, ezért nem tudta magát ellátni, egyedül enni, Wc-re menni, stb. de szellemileg teljesen rendben volt.

A napi 24 órás ellátás - három gondozó lett volna 8 órás váltásokban - havi 1,2 millió Ft lett volna, amit senki nem tudott volna fizetni.

Ezért maradt az otthon, sikerült egy normális helyet találni, ahol a nyugdíja meg a háza ellenértéke elég rá.

nov. 27. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
83%
A másik kérdés, hogy milyen állapotban van, mert ha alapvetően rendben van, csak a háztartáshoz, esetleg tisztálkodáshoz kell segítség, az könnyebben megoldható annál, mint amikor pszihésen nincs képben vagy ágyhoz van kötve.
nov. 27. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Az a probléma, hogy jelenleg hallani sem akarnak semmiről. De nagyon törékeny a helyzet. Egy pár, egyikük egészségi állapota már nagyon rossz, szinte fekvőbeteg, a másik vele élő házastárs is idős, viszont hősködik. Azonban ragaszkodnak a jelenlegi helyzetükhöz. Járnak napi 1-2 órában gondozó. Bármikor lehet komolyabb a helyzet, hogy valamelyikük hirtelen kórházi ellátásra szorul, akkor a másik helyzetét meg kell oldanunk. Tehát makacsok eléggé, de nekünk mégis fel kellene készülnünk valahogy, átgondolni a lehetőségeinket. Ezért is szerettem volna több élethelyzetről olvasni, hátha valami ötletet ad nekünk.
nov. 27. 19:08
 6/12 anonim ***** válasza:
91%

Na az ilyenekkel marha gyorsan lerakni a határokat. Otthon gondozni NEM megoldás. Egyrész anyagilag, másrészt mentálisan, harmadrész fizikailag készíti ki az embert és környezetét.

A hősködővel értessétek meg, hogy nem fogjátok otthon tutujgatni őket. Ápoló napi(!) 40ezer alaphangon (itt nálunk a jászságban&) és talán nem is találsz vagy felmond 1-2 hét múlva, mert van aki többet fizet neki.

Anyám is nagyban hősködött, hogy majd megoldja a mama helyzetét, majd ő otthon ápolja meg egyebek. Aha. Munka mellett. A kamaszkorom

Ment ebbe tönkre, mert anyàm lelépett dolgozni/bulizgatni és minden rám hárult. Pöpecül pelenkázok, etetek. Úgy cserélek kanült, hogy észre se veszed. Viszont ezt a képességemet a büdös életben többet nem fogom használni, mert senkit nem ápolok a gyerekeimen kívül. Konkrétan minden kimaradt nekem, ami egy normális 17-19 éves gimis lánynak normális. Szalagavató, ballagás, sikeres felvételi az orvosira. Konkrétan emiatt nem vettek fel, mert hulla voltam tanulni.

Szóval már most legyen eszed és mondd el nekik, hogy mi az, amit tudtok vállalni és mi az, amit nem.

nov. 27. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
93%

Kérdező, amíg tudnak egymásba kapaszkodni, hagyd.

A túlélő házastársnak lesz nehezebb, mert neki meg kell küzdenie a gyásszal, a magánnyal, a magára hagyatottság érzésével.

És nincs más lehetőség.

- vagy magatokhoz veszitek

- vagy gondozót kerestek mellé

- vagy idősotthont kerestek neki.


Nézzetek körbe, hogy milyen otthonok vannak a környéken, mekkora a várólista, tudjatok róla, hogy mennyi a nyugdíjuk, van-e megtakarításuk, és ti is számoljatok, hogy szükség esetén mi az, ami nektek anyagilag még belefér.


Vannak nyugdíjas klubok, ott is eltöltheti a napjait; ápolási osztályok: ott 2x3 hónapig maradhat, önkormányzat is tud biztosítani (asszem, max 4 órában) szociális alapon ápolót. Ezeket szedjétek össze, hogy a környéketeken melyik elérhető, és ezekkel a bábukkal tudtok sakkozni az anyagi lehetőségeiteken belül.

nov. 27. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
91%

Sok tényezőtől függ. Főleg , hogy mennyi saját időt tudsz rászánni. Mennyi az anyagi háttér. Hány családtag tud beszállni, és milyen fizetett segítségre van lehetőség.

Ezekből kell összehozni a megoldást.

Egy dolgot tudok tapasztalatból, ha egyedül lennél a problémával, és 0-24 ben mindent meg kell oldanod, az három hónap alatt teljes kimerüléshez vezet. Ilyet ne vállalj, vagy csak akkor, ha ennél rövidebb idő van a végleges intézeti elhelyezésig.

nov. 27. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Én több megoldást is próbáltam. Az egyetlen, ami jól működött, az idősotthon volt. Viszont három dolog kellett hozzá. Egyrészt szellemileg teljesen ép nagyszülő, aki tisztában volt vele, hogy nem ugráltathatja maga körül az egész családot, ezért ő maga szeretett volna bekerülni, ha eljön az ideje. Másrészt megfelelő előkészület: még bőven aktívak voltak a nagyszüleim, mikor elkezdték keresni a megfelelő otthont és várólistára kerültek. Harmadrészt: annyi pénz, amennyi ezt fedezte. Nem volt egyszeri nagy beugró (cserében 7 évet kellett várniuk, de mivel időben iratkoztak fel, majdnem időben jött a lehetőség, csak pár hónapot kellett családilag megoldanunk), viszont mivel nem minimálnyugdíjuk volt, az fedezte az ellátási díjat.

Az összes többi, amit próbáltunk (odaköltözés, szociális gondozók, fizetett ápoló, felváltva gondozás) nem működött. Vagy túl sokba került, vagy nem bírta a család idegekkel.

nov. 27. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Mi a 24 órás otthon ápolást választottuk szellemileg ep, egyedül elő csaladtag esetében. Szerencsére ki tudtuk fizetni, és így a saját lakásában maradhatott. De jó gondozót tálalni NAGYON nehéz volt, és mivel 2 ember kellett a váltáshoz, az egyikkel garantáltan volt probléma... Heti 3-4 alkalommal latogattuk. De ha nincs pénz rá, akkor ez nyilván nem opció.
nov. 27. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!