A szülőt kinek kell gondozni?
Szerintem is az a legjobb, ha professzionális segítséget kap. Ez lehet egy jobb otthon, de lehet házhoz kijáró ápolókat, gondozókat is szerezni. Ha nincs rá pénz, vagy a gondozott nem egyezik bele, akkor az a korrekt, hogy a család megosztja a feladatot, mindig más lesz vele. Egyvalakire lőcsölni a gondozás terhét nem etikus, mert belerokkanhat a gondozó is. Sajnos sok családban a leginkább lelkiismeretes, leginkább jóindulatú, de gyenge érdekérvényesítő képességgel bíró, főleg nőnemű személyre hárítják az egész terhet. Tudni kell nemet is mondani.
Olyat viszont nem lehet tenni, hogy elhanyagolják és hagyják a piszkában meghalni. Egyrészt valaki akármilyen ember, ha beteg vagy gondozásra szorul, akkor segíteni kell. Akármilyen rossz volt a szülő-gyerek viszony, ezt meg kell tenni. Nem kell személyesen, de a magatehetetlen emberről gondoskodni kell valahogy.
A törvény is előírja ezt a közeli hozzátartozóknak. Ha ezt elmulasztják és meghal a beteg emiatt, akkor sok év börtön lesz belőle. Pár évente egyszer vannak olyan bűnesetek, hogy egy magatehetetlen beteget a vele élő hozzátartozói nem gondoztak és ebbe belehalt. Ez annyira súlyos lehet, hogy pl. nem teszik tisztába hónapokig és a férgek eszik meg élve, lerohad a húsa, meg hasonlók. Nem akartam senkit sokkolni, elnézést, csak azt érzékeltettem, hogy ezt valahogy meg kell oldani. Közösen, nem a leggyengébb láncszemre lőcsölve az egészet.
"A törvény is előírja ezt a közeli hozzátartozóknak. Ha ezt elmulasztják és meghal a beteg emiatt, akkor sok év börtön lesz belőle"
Ez így nem igaz, gondozási "kötelezettsége" kizárólag annak van, aki egy háztartásban lakik az illetôvel, vagy akinek a gondnoksága alatt áll. De ez itt számtalanszor ki lett màr vesézve, a külön élő gyermekeknek nincs semmiféle gondozási kötelezettsége, hiszen kapcsolattartási kötelezettség sincs, őket nem veszik elő akkor, ha nem foglalkoznak az anyjukkal.
A vele egy háztartásban élő férjet, na őt igen, ugyanakkor ha gyámság alá veteti a feleségêt, otthonba is adhatja, ha telik rá. Vagy beküldheti kórházba és megteheti, hogy bármikor hozza a mentő a feleségét haza, nem megy ki, mintha otthon sem lenne, elhiheted, nem fogják letenni a kapualjba az asszonyt.
Szóval ott van a férj, nyilván ő csak gondozza az asszonyt, ha még él az illető, ha nem teszi meg, valóban lehet csúnya vége a dolognak, de ettől még nem lesz sem a gyerekei, sem a testvér felesége az ápolás.
Az meg abszurd, hogy szerinted egy rossz szülővel a gyereknek foglalkoznia kell. Tetszett volna jó szülőnek lenni!
43.: Nem tudom, hogy a gondozási kötelezettség csak arra vonatkozik-e, aki egy háztartásban él a rászorulóval. Jó lenne jogászt megkérdezni róla. Szerintem ha van valami kapcsolattartás pl. szülő és gyermeke közt, időnként találkoznak, beszélnek, akkor valamilyen szinten felelős a felnőtt gyermek azért, hogy ne magatehetetlenül haljon éhen-szomjan otthon a szülő. De egy normális ember nem is hagyja így a másikat. Ha pl. a gyerek kitelepül Angliába, akkor is érzékeli, hogy az itthon maradt szülője kezd leesni a lábáról és szervez neki valami gondozást. Még akkor is, ha nem volt jó viszony köztük. A törvény is csak extrém esetekben veszi figyelembe elhanyagolásnál, hogy milyen viszony volt köztük. Pl. ha bűncselekményt követett el a sérelmére. Egy szimplán rossz viszony ehhez kevés.
A gondnokság alá vétel csak demens vagy skizofrén embereknél lehetőség. Egy fizikailag lerokkant, de nem demens embert a bíróság nem fog gondnokság alá venni csak azért, mert a családnak úgy kényelmes. Másrészt egy gondnokság alá vétel évekig is elhúzódó bírósági eljárás lehet.
Még egyszer megpróbálom:
1:az Alaptörvény szerint: „A nagykorú gyermekek kötelesek rászoruló szüleikről gondoskodni.”
2:A Családok védelméről szóló törvény szerint: „A nagykorú gyermeknek külön törvényben foglaltak szerint tartási kötelezettsége áll fenn azon szülőjével szemben, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani.”
Ezek: Magyar törvények.
43.: Utánanéztem, egyenesági rokonság esetén nem szükséges, hogy egy háztartásban éljen a gyermek és szülője ahhoz, hogy gondozási kötelezettség keletkezzen.
Más kérdés, hogy ha nem történik feljelentés, sok ilyen eset titokban maradhat és büntetlenül. Általában akkor lesz büntetőügy, ha extrém az elhanyagolás és belehal a beteg. Pl. mocskos ágyban él évekig, nem teszik tisztába, kiszárad és meghal, stb.
44-es, ez tényleg ki lett már vesézve ezerszer itt, mindig leírod ugyanezt és nem fogadod el a tényeket, hogy a valóságban a kutya nem foglalkozik Mancika néni gyerekeivel, ha Mancika néni meghal. A gyerekeknek ugyanis nincs kapcsolattartási közelezettsége, ergo ha azt mondják, 10 éve nem láttak az anykukat, senki nem foglalkozik majd velük.
A valóságban ez úgy szokott működni, hogy valamelyik szomszéd vagy sokadik rokon kihívja a mentőket az ilyen öregre, akivel senki nem foglalkozik, az pedig onnan szociális otthonba kerül.
Nem véletlen, hogy a törvények sem pontosítanak semmi részletet, ki sem térnek arra, mi az a gondozási kötelezettség, nem véletlenül, na. Mert ez, hogy már csak egy hullára találnak rá, 10 évente egyszer esik meg kb.
De írd le még 100-szor, akkor se kell gondozni őt a gyerekeinek, ha nem akarják, ez az igazság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!