Mi lenne az "ideális" megoldás ebben a helyzetben?
Előre szólok hosszú lesz.
Párommal 6 éve vagyunk együtt, 4 és fél éve már hogy Pesten lakunk albérletben. Szüleink 50 km-re vannak vidéken, kb 35 perc kocsival, ha nincs dugó.
Anyósom (nem vagyunk házasok, de egyszerűbb így, mint mindig párom édesanyját írni..) viszont sajnos 2 éve megbetegedett, rákot diagnosztizáltak nála. :( Megkezdődött a kezelése, kemó, sugár, műtétek stb. Úgy tűnt jobban van, voltak rosszabb időszakai, de hittünk benne, hogy rendbe jön, nagyon erős nő. Azonban pár hónapja nagyon rosszul van sajnos. Már ápolásra szorul, egyedül nem igazán tud mozogni. Egy ideig járt hozzájuk ápoló segíteni, de az drága volt, így apuja felmondott melóhelyen és most ő ápolja egész nap.
Páromnak (30) van egy 33 éves nővére, aki otthon lakik. A szülei soha nem voltak olyan hú de jó anyagi helyzetben, de azért megéltek. Apuja ha mondhatjuk úgy soha nem volt túl nagy munka hőse, mindig olyan munkát keresett, ahol a lehető legkevesebbet kell dolgozni és nem is kapott túl sokat, minimálbért csak. Anyuja volt inkább aki normális pénzt keresett, ő most csak táppénzt kap (kb 140 ezret), meg nővére nem rég kezdett el a vírus után dolgozni, ő keres nettó 230-at. Míg párom otthon lakott minden hónapban beadott a közösbe 40-50 ezret. Mióta külön már nem, itt van nekünk is az albérlet stb.
Azonban az utóbbi időben felmerült sajnos a kérdés, hogy mi lesz ha anyukája meghal, mert tényleg nagyon rossz állapotban van. Egyedül maradna egy 2 szinten nagy házban apuja meg a nővére és azt bizony 2-en nem bírnák fenntartani, főleg hogy apuja jelenleg nem dolgozik és ki tudja mikor tudna talpra állni, ha bekövetkezne a "baj". És hát párom mondta, hogy apuja már célzott arra is, hogy lehet haza kéne költöznie, hogy segítsen. Na én itt lefagytam. Nem akarok gonosz lenni Isten lássa lelkem, imádom anyósom, annyira sajnálom Őt, de soha, semmilyen körülmények között nem tudnék együtt élni senkivel. Kizárt, hogy összeköltöznék apjával és a nővérével. Imádom, hogy megvan a mi kis külön életünk, nem kell senkihez alkalmazkodnunk, ha akarok meztelenül flangálok, ha úgy tartja kedvem szétdobálom a cuccaim, nincs aki szóljon érte, hogy miért nem hajtom egyből össze stb. Ráadásul itt Pesten van élet, ott vidéken semmi. Nővérével sem feltétlen vagyunk hú de jóban, nem vesztünk össze meg semmi, csak nekem nem szimpatikus a páromhoz való hozzáállása. Gondolok itt arra, hogy nem egyszer és nem is kétszer "húzta le" párom, akkor kért kölcsön, amikor nekünk is nagyon kellett a pénz, csak hogy nyaralni mehessen, majd utána mindenre volt pénze, csak arra nem, hogy visszaadja amivel tartozik és még ezer ilyet tudnék mondani. A lényeg, hogy neki minden meglegyen és a lehető legkevesebbet kelljen érte fizetnie.
Egyszerűen fogalmam nincs mi lenne a "jó" megoldás ebben a sajnálatos helyzetben. Párom első körben anyagi támogatásra gondolt, de nem tudja mennyire, viszont nem kevés kéne, hogy ők ott ketten kijöjjenek minden hónapban, nagy a ház, a rezsi kb 110 ezer és akkor még nem ettek. Perpill ugye a nővére az aki rendes 8 órában dolgozik, apuja felmondott és ha anyuja ne adja Isten elmegy, akkor a táppénz is kiesik, amit most kapnak még. Akárhogy számolom a nagyon minimum, amit haza kéne adjon az 50 ezer, de szerintem még az is kevés. Ellenben viszont nekünk itt az albérlet, ami 130 ezer plusz rezsi, plusz garázst is bérlünk, tehát minden hónap úgy indul, hogy mínusz 170 ezer. És még nem ettünk, szórakoztunk, arra is lazán elmegy 130-140 ezer. Én nettó 270-at keresek, párom 250-et és már jó ideje bennünk van, hogy feleslegesen dobáljuk ki a pénzt az albérletre, gyűjtögetünk önerőre és hitelt akarunk felvenni, de ha minden hónapban 70-80 ezreket haza kellene adjon, akkor mi hátra felé haladnánk és nem előre. Egyszerűen bárhogy agyalok nem tudom mi lenne a köztes megoldás. :(
Nem szeretném, ha szívtelennek és gonosznak tartana a családja, de azt nem érzem jogosnak, hogy elvárnák, hogy párom adja fel az életét 30 évesen és költözzön haza, csak hogy kijöjjenek anyagilag, mert a házat nem akarnák eladni, mert hát 30 éve ott élnek, ugyanis feljött ez is ötletként, hogy az lenne a racionális megoldás, ha eladnák azt a nagy házat és kisebbe költöznének, de ezt nem akarják.
Kérlek mondjatok valamit, szerintetek mi lenne a megfelelő lépés egy ilyen sajnálatos helyzetben? Nagyon köszönöm előre is.
Adjak el a hazat tul nagy.
Kisebbe koltozni es a kulonbozebol megtud elni az apuka es a anyuka
A tesver mert legyen onnalo vegre!
Ti max munkaval segitsetek, neha egy bevasarlas de ennyi.
Igen, szerintem is az lenne a bölcs döntés, hogy eladják azt a nagy házat, de azért az eladás sem megy egyik napról a másikra. Lehet hónapokig nem lesz rá vevő, addig viszont fent kell tartani. Én csak próbálok az ő fejükkel gondolkodni, mármint hogy ha páromnak ezt a javaslatot bedobnám, hogy mit reagálhatna. Biztos ő is azt mondaná, hogyha el is adják, ki tudja mikorra veszik meg, viszont addig ott a ház, fizetni kell a rezsit stb. Azt magától mondta, hogy nem várná el apjától, hogy ha neadjisten édesanyja meghal, akkor egyből menjen munkát keresni. Tehát akkor még mindig ott fogunk tartani, hogy apja újfent nem dolgozik, a nővérének van egyedül bevétele, ami nem lesz elég és ő különben is igazságtalannak tartja, hogy egyedül nővére fizessen, mert hát az a ház egyszer az övé is lesz. Bár, ha eladják, akkor nem tudom mi a menete a dolognak, hogy abból neki járna-e valami vagy ilyenkor mi van az örökséggel..
Nagyon nehéz. Valóban ez az első meglehetősen komoly "probléma", amivel szembe kell néznünk és hát félek mi lesz a vége. Én úgy gondolnám logikusnak, hogy a házat meg kell hirdetni eladásra, apja pedig minél előbb munka kellene álljon, nem pedig majd tőlünk elvárni, hogy megoldjuk az életüket, úgy hogy nekik ott egy saját ház, mi meg 170et fizetünk egy kis lyuk albérletért. De tudom, hogy párom nem így fog vélekedni. :(
Ha csak a paragrafus betűit nézzük, akkor a házat csak az adhatja el, akinek a nevén van vezetve a Földhivatalban (akinek a tulajdonát képezi a ház). A vételár is teljes összegben az eladót (volt tulajdonost) illeti.
Most jönnek a lehetőségek:
1). Ha annyit kap érte, amennyiért egy neki megfelelő lakást tud venni, akkor erre megy a pénz. A gyerekei aligha társtulajdonosok (de nem kizárható, sőt valószínű, hogy ők ketten a tulajdonosok, az apának pedig haszonélvezeti joga van. Attól függ volt-e az anyjuk nevén a házból valami tulajdoni hányad, illetve mikor halt meg az anya (2013 a döntő év).
2). Ha többet kap a házért, mint amibe a lakása kerül, ezt a maradékot (valamit megtartva magának) illő szétosztani a gyerekei között egyenlő, (vagy kellően megindokolva) nem egyenlő arányban.
3). Ha a ház árából jutna a lánya lakására is, akkor is a gyerekei között szétosztja (egyenlő vagy nem egyenlő arányban - lásd előző pont) és a lánynak vagy lesz belőle új lakása vagy elmegy albérletbe, a párod is kap valamit, ami jól jön nektek egy saját lakás megvásárlásakor.
4). Ha az anya is tulajdonosa volt a háznak, akkor a hagyatéki jogerős végzés a lényeges.
Az apa lakása mindenképp legyen nagyon közel a gyerekei lakásához!
A felsoroltakon kívül lehetnek más megoldások is, de így a helyzet alaposabb ismerete nélkül, ezek jutottak eszembe.
Ssaa !
Khm, az anya még él.....
Nem feleződik automatikusan, de a sok lehetőség közül egyet említek:
akkor sem feleződik, ha már az apa (vagy az anya) nevén volt, amikor összeházasodtak. Ekkor a másik fél nem válik társtulajdonossá, de még csak házastársak osztatlan közös vagyonát sem képezi. Ugyanez az eset akkor is, ha valamelyikük ajándékba kapta (mindegy, hogy kitől).
Lényeges, hogy mikor halt meg az anya (a 2013-as évben új örökösödési törvény lépett életbe), mert - végrendelet híján - 2013 előtt az özvegy nem örökölt, csak a gyerekek.
2013 után örököl a házastárs is, a gyerekekkel egyenlő arányban, feltéve, hogy az örökség tárgya az elhunyt (örökhagyó) tulajdonát képezte (bármilyen arányban) és nem hagyott hátra végrendeletet. Ezt a hagyatékot átadó közjegyző alaposan elemezte, mielőtt az örökséget lezárta volna.
Kiindulni a tulajdoni lapból kell (a Földhivatalban található, megtekinthető, kikérhető, illetékköteles), illetve meg kell nézni, mit hagyott örökségül az elhunyt, a JOGERŐS hagyatéki végzésben.
Részletes tájékoztatást jogász ad, nem mi, válaszolók.
#26,
nagyon köszönöm, teljesen igazad van!
Mivel az anya halála eléggé közel van, amit írtam a halál után mind érvényes, kivéve a 2013 évet, mert így ez okaveszett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!