Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért lehetetlen ma egy...

Miért lehetetlen ma egy egyszerű fiatalnak a nulláról a saját lakásig eljutni?

Figyelt kérdés

Persze ez azokra vonatkozik akinek nincs saját otthona..Pl hitelképtelen vagy, vagy kevés a fizud, vagy nincs önerőd, anyu apu, aki segít stb.


Félreértés ne essék! Tanultam, dolgozom csak az albérlet mellett lehetetlen félretenni és megélni, nem főleg önerőt halmozni.


2010. máj. 23. 22:47
1 2 3 4 5
 41/50 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, hasznosnak tűnnek, de pár dolog azért volna még itt. Én nagyon szívesen tanulnék, de nincs igazán időm rá (bár ez nem kifgás, ugye). A párommal megálltunk az érettségi után, de a párom most főiskolára készül. Így ha minden stimm és neki lesz felsőfokú végzettsége, akkor én jövök, de amíg én keresek többet ezt nem tehetem meg (attól nem félek, hogy szétmegyünk és itt hagy a bajban, mert 7 éve tökéletes harmóniában élünk). Pedig szeretnék egy nap én is továbbtanulni. A bérelt lakásra kitérve. Lehet, hogy nem helyes, de szívesebben élnék egy olyan helyen amiről tudom, hogy a mienk és nincs senki, aki egyik napról a másikra kirakhat vagy önkényesen árat emelhet stb. Tudom, hogy bizonyos fokig a bankok is ezt teszik, de ha egy nap majd meghalunk szeretném ha a gyermekem örökölne lakást, illetve házat. Nem tudom, de szerintem nem lehet az amcsi modell alapján itthon is bérelni az egész életet. Meghalunk és semmi nem marad az örököseinknek csak ugyanaz a teher, amit mi most érzünk. Ezt nem szeretném.
2010. máj. 24. 08:35
 42/50 A kérdező kommentje:

00:51.

Szerintem te nem látod át ezt a helyzetet. Nem tudok beugrani a "magasabb fizetések" boltjába és többet keresni. Talán neked is feltűnt, hogy milyen rosszak Magyarország munkaviszonyai. Szerinted ha lenne lehetőségem többet keresni nem tenném meg? a jelenlegi valós helyzetemhez kell igazodnom, nem pedig az irracionális ötletekhez. venni kéne egy házat/lakást, 40 vagy 400-at kéne félretenni. Félre ne érts nem leszólni akarlak csak az amit elmondasz az egyenlőre lehetetlen. Most lehet vitatni az ambícióinkat, de attól még a valós helyzet kilátástalan. Nem nyávogni akarok csak nem értem, hogy miért jut ez ilyen sok fiatalnak? Az állam érdeke nem az lenne, hogy minden fiatal biztonságban érezze magát itthon, ezzel elkerülve az, hogy külföldre menjenek? Nem ingyen lakást akarok, hanem egy olyat amit a tisztességes bérünkből(itt ugye kitérhetünk még a munkáltatók hozzáállására is) tisztességesen kifizethetünk és fenntarthatunk, valamint becsülettel élni tovább.

2010. máj. 24. 08:47
 43/50 anonim ***** válasza:
80%

sajat haz vs berelt haz. En kulfoldon lakom, Ausztraliaban, ahol nagyjabol az angol es az amcsi modell mukodik a helyieknel, de a bevandorlok zome sajat lakast vesz, jobban mondva hazat. Annak aki az alberletet hangoztatja, azert nem ugy van h jobb albiban lakni.

csak peladakent, en a hazam 2003-ban vettem, meg a nagy real estate boom elott. jelenleg heti 455AUD-ot fizetek, mint hitel. Kamatlabak valtoztak jelentosen 2003tol egeszen 2008ig allandoan nott, majd mikor jott a GFC akkor lecsokkent, es most 2010 elejetol megint emelik de meg messze van a 2008 eleji szinttol. Na mar most a hitelt a 2003-as veteli arra fizetem, igaz 30 even kerestzul. Kozben renovaltam es kivettem toket 2007-ben ezert a hitel alapja megnott igy magaval huzva a torlesztest. Azonban ha a jelenlegi hazam akarnam most berelni, ugyanannyit fizetnek mint a hitelem. es meg a tetejeben sosem lenne az enyem, jobban mondva fizetem masnak a hitelet. Tovabba a haz erteke megnott legalabb egy 100ast mar most kerestem rajta, ami a toke es benne ul a hazban. ez lehetoseget ad, h kivegyem es befektessem mind annelkul h keszpenzt raknak is be a befektetesbe. Igy vettuk a parommal egy nagyobb telket amire epitkezni fogunk. a jelenlegit vagy eladjuk es kaszirozunk priftot vagy pedig kiadjuk albiba es mastol kaszirozzuk a manit. Itt kiadni albiba megeri mert az ECS-t le lehet irni az adobol tovabba a hitel kamatat is tehat kevesebbet fizetek az ATO-nak. ez egy super business. Itt pl csak a hulye nem vesz. A helyi itt elvan mitn a befott ot nem erdekli, a bevandorlo meg felvasarol, aminek a helyi szepen fizetget.... nagyon sokan gazdagodtak meg ingatlanbol. az igaz amit az a hozzaszolo irt h a haz erteke csokken csak egyet elfelejt a TELEK erteke NO, es egyre jobban NO.... Nem erdemes lakast venni, tul erzekeny az arinagdozasra, hazat erdemes venni, mert annak erteke no, jobban mondva a teleke, amin a haziko all. azonban a Mo-i viszonyok masok. nincs olyan rugalmas adorendszer, sem pedig rugalmas hitelrendszer sem.

Ja persze limitalom magam h nehogy mas allamba koltozzek, de ez sem igazan limti, mert attol meg tudok koltozni, hisz uj allamban rentelnek eleinte, a sajatomet meg kidadom. Mivel itt ennek kulturalt es szabalyozott modja van itt nem annyira rizikos az albiba adas mitn Mo-n.


A masik nagy hiba ami itt is van, h kezdo hazaspar a legjobbat a legnagyobbat akarja a legtokeletesebb helyen. ilyen nincs. hacsak nem veszel egy telket a rajta levo hazat elburdozelered es rahuzod amit te akarsz, de ehhez penz es penz es penz kell.

Kicsivel kell kezdeni, venni vmit jo aron, ne a hazat nezd a kornyeket. egy rosszabb haz egy jo kornyeken tobbet fog hozni tokeben mint egy jo haz egy rosszabb kornyeken. ne keresd a tokeleteset. keresd azt amit jelenleg meg tudsz engedni. Evek multan az ingatlan ara no, es onnan mar lehet tovabb lepni. Ha csak azt nezem amikor en a sulit befejeztem 97-ben akartam venni egy lakotelepi kis masfelszobasat 4 emeleteset egy lakoparkban. akkor ezek 4.5 millaert mentek. Ma mar ezek joval tobbet ernek meg akkor is ha a haz 13 evvel oregebb lett.

en nem laknek alberletben. egyreszt nem csinalhatok azt amit akarok mert nem az enyem, midnenre engedelyt kell kerni. ha vmit ujitani szeretnek nem tudom megtenni mert nem az enyem a tulajt meg nem erdekli h en mit szeretnek. allandoan emelik az albit is ahogy a kamtok nonek hisz az albizas nem szocpol intezmeny. es donthet a tulaj h eladja, akkor meg az alberlonek menni kell hacsak az uj tulaj nem befejktetesnek veszi az ingatlant. ha menni kell lehet h azon a korneyken nem talalsz ahol lakni akarsz. es ha gyerek van akkro mar nehezebb oket hurcibalni hisz ott a suli meg egyebek meg baratok.

en biztos h vennek.

a Magyar helzyetet nem ismerem mar tul regota leleptem Mo-rol. Itt konnyu lakashoz jutni HA UGYES VAGY.

de a 97-es helyzetet nezve akkor anno nem volt nehez venni. de ugye ez mar reg volt.

Kerdezo h neked is valaszoljak, en megprobalnam a lakasvetelt, lezdve egy kis picikevel, igyekezz kifizetni minel elobb es utana koltozni nagyobba. albi szmepontjabol kicsit berelnek egyszobasat vagy ha ketszobasat akkor megosztanam masik lakotarsal minimalizalva koltsegeket es szorgosan gyujtenek, es utana vennek.

2010. máj. 24. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/50 anonim ***** válasza:
84%

Azért az nem úgy megy, hogy az albiból bármikor kitehetnek, meg önkényesen ártat lehet emelni. Én is albérletben lakom, másfél szobás, havi 30 plusz rezsi, megyeszékhelyen. Egy évre meg van kötve a szerződés, és most nyáron jár le, a főbérlő pár napja kérdezte, hogy akkor ugye megújítjuk-e. Mondtam, hogy persze. Egy évig még tuti itt akarok lakni. A szerződésben rögzítve van az ár, attól nem lehet eltérni. És a szerződést felbontani is közös megegyezéssel lehet csak, sőt, a törvény elég sok eszközzel védi azt, aki a lakásban lakik, még akkor sem könnyű valakit kitenni, ha nem fizet. Mondjuk én mindig rendesen fizetek.

Mondjuk amire én nagyon figyeltem mindig albérlet kereséskor, hogy a lakás teljesen üres legyen. Nekem minden bútorom megvan, meg mosógépem, hűtőm, egyéb gépeim, ezért nincs rá szükségem, hogy mások holmiját kerülgessem, plusz a sajátomat jobban szeretem. Ha valamim elromlik, akkor az én költségem megcsináltatni, ez igaz, viszont nem is lehet rámfogni költözéskor, hogy valamit tönkre tettem. Egyszer laktam teljesen berendezett lakásban, és amikor kiköltöztem, alig kaptam vissza valamit a kaucióból, mert a tulaj kitalálta, hogy én elrontottam a hűtőjét, pedig az a sz*r már akkor sem működött rendesen, amikor beköltöztünk, és ezt többször jeleztem is neki.

Szóval tény és való, hogy nekem nem okoz hátrányt az albérlet, sőt. Van egy kisfiam, ő bölcsis, ezt a lakást direkt úgy választottam, hogy közel legyen a bölcsihez, így most az ablakból odalátok, kb. 2 perc gyalog. Ha oviba megy, akkor úgy költözünk, hogy a megfelelő ovi legyen közel. Már kinéztem, hova szeretném iratni, így majd ennek megfelelően keresünk lakást megint, de az még csak egy év múlva lesz, addig jó nekünk itt. Viszont ha ez a lakás a sajátom lenne, akkor egy ovi miatt költözni elég meredek lenne, irathatnám az itteni béna oviba, aminek nincs túl jó híre. Így viszont csak átköltözünk és kész. A hátrány csak annyi, hogy itt nyár kivételével lehetetlen olcsóbb albérletet találni, mert egyetemi város, és ősztől tavasz végéig szinte minden ki van adva. Meg az egyetem közelében sok az olyan lakás, ami szobánként van kiadva, természetesen nekem az nem jó, de azért meg lehet oldani, hogy az embernek jusson normális lakás.


Régen én is nagyon saját lakás párti voltam, de aztán rájöttem, hogy panelt tuti nem vennék, mert életem végéig nem akarok benne lakni, akkor már jobb, ha bérlem, amíg jobb nem akad. De amúgy szeretem ezt a lakást, csak hát ugye nagyon kicsit :S Mint minden panel.

2010. máj. 24. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/50 anonim ***** válasza:
100%

08.09-es!


Én budapesten még egyetemista koromban 30 ezer forintért egy 20x20 cm, tetőablakos pincét béreltem (kb 25 m2 volt), nem egy lakást. Itt a legolcsóbb lakás, 1 szobás városban, nem panel, ahol a fűtésre még nyáron is elmegy 10 ezer forint - 50-60-70 ezer forint. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy ha egy család, apa, anya, egy - ne adj Isten 3-4 gyerek bérelne lakást, annak nem elég 1-2 szoba! Az mennyibe kerülhet? Akkor nem éri meg jobban vásárolni egyet akár nulláról is (bár szerintem úgy már nem lehet)...

2010. máj. 24. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/50 anonim ***** válasza:
100%

Nem lehetetlen,csak nehéz.

Nem tudom, segít-e a saját példám, de leírom: Párommal volt egy autónk, azt adtuk el kezdésnek - ebből vettünk egy üres telket az isten háta mögött.Nyáron a fizetésünkből építettünk rá egy egyszerű deszkaházat.Ott laktunk, amíg hónapról-hónapra a fizetésünkből ami kijött,vettük a téglát, amit ketten felépítettünk. Lett egy 30nm-es kis házunk, amit eladtunk, és vettünk belőle jobb helyen( mármint közlekedésileg jobb helyen) egy kis faházas telket. Itt laktunk, amíg szintén fizetéstől fizetésig vettük a téglákat, amit ketten(!!) felépítettünk.Ez egy 50nm-es ház lett.Baromi nehéz volt, addig semmit nem szórakoztunk, meló után építkeztünk, rá ment 3 év, de van saját házunk a 0-ból! Most mindenki azt mondja, könnyű nekünk, van házunk- de senki nem csinálta végig utánunk!

Idén megcsináltuk a tetőteret is, így 90nm-es családi házban tudunk lakni - ahová megszülethetett a gyermekünk.

Ja, és nem kerestünk milliókat, középkategóriás bérekből csináltuk!(én pl. közalkalmazott vagyok) Ez nem ment volna, ha bármire is munkást fogadunk, csak így, saját munkával. De megérte.

2010. máj. 24. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/50 anonim ***** válasza:
100%

van még egy jó ötletem:

olyanhoz menjetek albiba, ahol fix a bérleti díj, tehát a főbérlő is ott lakik, mivel a saját lakása.

egy ilyet meg lehet csípni 40ért rezsivel együtt.

nézz szét az albis oldalakon. vagy ingatlanosoknál.

ha azt veszed, h fejenként 20asból megvan a havi lakhatás, és ezen felül csak kaja kell, akkor ez tiszta jó :)

2010. máj. 24. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/50 A kérdező kommentje:
Az utolsót még az elején próbáltuk. A párom túl jó csaj és a tulaj állandóan kukkolta meg csorgatta a nyálát.. Azóta vagyunk sajátba, de ez a néhány korunkbeli ez jó ötletnek tűnik.
2010. máj. 24. 20:06
 49/50 anonim ***** válasza:
100%

Sok jó ötlet van, DE! amikor az ember csak olyan munkát talál ahol jutalékos rendszerben dolgozik és ingadozik a fizu (kb 40 és 110 ezer között) minimálra bejelentve, albérletben az hogyan tegyen félre annyit hogy sajátja legyen? Minimálbérre melyik bank ad hitelt? Persze vállalhatna plusz munkát a hülyéje, de valamikor pihennie is kell(ene). Tanulni is elmehetne hogy majd valamikor jobb állása, több fizuja legyen, de addig?Koplaljon hogy legyen hol aludni vagy költözzön híd alá, aluljáróba hogy legyen mit enni?

Könnyű szocpolról és 90 %-os hitelről beszélni, de legjobb tudomásom szerint jelenleg egyik sem elérhető...

Tehát marad az álmodozás és a gürcölés azért, hogy egy vadidegen zsebébe tömjük azt -albidíj címén- amit megkerestünk...

2010. máj. 25. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/50 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó! Szívemből szóltál!
2010. máj. 25. 05:49
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!