Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Milyen hatással lesz a későbbi...

Milyen hatással lesz a későbbiekben, ha egy gyereknek mindig azt mondogatják a szülei, hogy "te ezt nem tudod"?

Figyelt kérdés

Félreértés ne essék, rólam van szó, és a saját gyerekkoromról. Amikro kisebb voltam, nagy lelkesedéssel segítettem volna otthon a házimunkában, bármiben, de minden megmozdulásra megkaptam, hogy "te ehhez ügyetlen/kicsi vagy". Azóta felnőttem, elköltöztem otthonról, háztartást vezetek, dolgozom, de a mai napig, ha anyuéknál vagyunk a legtöbb esetben (még pl. egy egyszerű kenyérszeletelésnél is) megkapom, hogy ne csináljam, mert úgysem tudom... Miért mondják ezt? Nagyon nehéz volt a különköltözés első hónapjaiban, évében, hogy mindent magamtól kellett "felfedeznem" mert otthon nem tanultam meg :( És a mai napig észrevettem magamon, hogy sok esetben beblokkolok, mert ott van az agyamban, hogy ezt te nem tudod...

Szóval a kérdés: Miért mondhatták ezt nekem? Milyen hatása lehet még, amiről nem is tudom talán, hogy az? Hogyan lehet ebből kikeveredni?


Köszi!

23/L


2010. ápr. 14. 08:13
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:

08:51-es vagyok.

Persze nem azt mondom, h lehet változtatni ahogy irta volt az előttem szóló is(jó anya, rendet tart...). Tehát megváltozhatsz, de mindig ott a fejedben az a nyomás..

2010. ápr. 14. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
100%

Ugyan ez volt nálam is!! Én már 40 éves elmúltam.

29 éves koromban kerültem külön a szüleimtől, és akkor ott álltam, mint Te, hogy semmit nem tudtam csinálni és elkezdtem tanulni szép lassan magamtól! Ráadásul volt mellettem 2 pici gyerek és férj. De addig szülőkkel laktunk teljesen egy háztartásban (nem lehetett elkülönülni, nem is engeddték), és mindenre azt mondták, ti úgysem tudjátok, nem így kell, nem jó, persze, hogy a végén nem, csináltunk semmit, így mi lettünk a lusta, semmirekellők, a mai napig megkapom! Pedig ha látnád, milyen szép okos gyerekeim vannak (már nagyok), milyen rendes háztartást vezetek, de mégsem lettem elismerve (legalábbis apum részéről). A mai napig rosszul esik, ha elmegyek hozzájuk akkor is ez van még ma is, aztán meg hallom, hogy milyen lusta semmirekellő vagyok, meg ne hasonlítsam magam hozzá. Ez van! Ja, és a vágyam egy bizonyos márkájú autó volt (nem írom milyen), apámnak is olyan van, volt, arra mindig azt mondta, neked sosem lesz olyan, mert az csak szorgalmas embereknek lesz, ne is álmodj róla! Hát lett, és előbb mint neki, mert még 35 sem voltam! Aztán az volt a válasz, az enyém szar, nézzem meg az övét. (De ez nem igaz!!)

Úgy hogy nem vagy egyedül, ha ez vígasztal, de nem hiszem, hogy vígasztal!!!


Te még nagyon fiatal vagy, időben vagy, majd szépen megtanulsz mindent, ezen már változtatni nem tudsz, ők ilyenek így kell elfogadni és kész.

2010. ápr. 14. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Hát az önbecsülésed tönkretehetik, meg a vállalkozó kedvedet. Ha valakibe folyton azt sulykolják, hogy te ezt nem tudod, a végén el is hiszi/hiheti, és lemondó lehet.

Én kicsi korom óta kinn vagyok a konyhában, és 5 évesen (azaz 5 évesen) egyedül sütöttem tortát a bátyámmal (ő akkor 10 volt), míg anyu dolgozott.

A szüleink mindenre megtanítottak abból kiindulva, hogy el tudjuk magunkat látni, ha velük vmi történne. Ezt adom tovább a lányaimnak.

A nagyobbik 4,5 éves, és segít porszívózni, takarítani, mosogatni, főzni. Ha biztonságosan tanítom meg mindernre, amit tudunk, akkor ebből előnye lehet az életben. És talán jobb lesz a problémamegoldó képessége is, nem akad fenn, egy-egy apró akadályon.


Üdv!


36 éves anyuka

2010. ápr. 14. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
Ugyanez van nálunk is. Nekem meghalt anya, mikor 8 éves voltam, apukámmal, nagymamámmal, és tesómmal lakok.És mivel mama idős, nincs úgy türelme elmutogatni. Ha van is, akkor mikor megmutatja, jaj, hogy fogod a kést, ne szerencsétlenkedj, nem lesz ebből kaja, hogy puclod a krumplit. Mikor meg mondom, de nem megy, akkor , hogy nem is akarom...
2010. ápr. 14. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
100%
Én csak azt nem értem a kérdezőnél és a 9:39-esnél sem, hogy ilyen szülőkkel miért kell annyira tartani a kapcsolatot. Mert ezek a szülők nem jót akarnak nektek, hanem ártanak és rengeteget ártottak már a múltban. Én az ilyen emberektől óvakodom és távol tartom magam tőlük. Engem nem érdekelne hogy az Anyám, azzal hogy ezt tette velem, mentesít a felelősség alól. Az embernek épp elég az életében felmerülő sok-sok problémával megküzdeni, mint hogy még a saját szülei is, akiknek a legjobbat kellene akarni és kívánni a gyermekeinek, még felnőttként is - ahogy írjátok - csak leszóljon. Felköszönteném a neves napokon, beszélnék vele 2 percet az időjárásról és kész. A te életed, úgy éled, ahogy akarod. És semmit nem szabad abból elhinni amit mondanak, mert nem szeretettel tanácsolnak, hanem ledegradálnak. Az én szüleim engem mindig mindenben maximálisan támogattak, egészséges önbizalommal rendelkező sikeres felnőtt lettem, de a férjem sajnos hasonló családból jön, egész életében arra nevelték hogy semmire ne jusson, és legyen aki majd őket kiszolgálja - lévén nincs önálló élete - csak velem nem számoltak. Boldogan élünk, és a párom egyre jobban kitör ebből a megalázó szerepből, hiszen egy okos, életrevaló tehetséges férfi egyébként, de ha valaki egész életében azt hallja, hogy semmire nem jó, el is fogja hinni. Ezért nem kell hallgatni őket. Sok sikert kívánok mindenkinek aki ilyen helyzetben van, NE HAGYJÁTOK MAGATOKAT!!!!!
2010. ápr. 14. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm az eddigi válaszaitokat! (Persze várok még válaszokat, érdekes a történeteiteket olvasni).

Nálunk is a párom az, aki tartja bennem a lelket (önbizalmat), sőt sokszor még anyuéknak is oda-odaszól, hogy hagyjátok már, hadd csinálja :)

És igen ma is sokszor van, amikor besegítenék anyunak egy nagyobb családi ebédfőzésbe, hogy "nem így kell", "menj innen, ne zavarj", "hagyd majd én"...szóval igazából már ráhagyom, akkor csinálja egyedül :)

Amúgy ha párom tüsténkedik a konyhában, meg tudom állni, hogy rászóljak :D

2010. ápr. 14. 10:40
 17/31 anonim ***** válasza:
29%
08:51-es vagyok! Most azért mert a szüleidnek nem volt időjük, türelmük bizonyos helyzetekben, azért miért kellene elitélni őket?????!!!! Szerintem attól eltérően mellettünk álltak és szerettek.Hiába h nem volt türelmük esetleg hozzánk!!
2010. ápr. 14. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
10:14-esnek szólt a válaszom!
2010. ápr. 14. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
100%

Mintha az én történetemet olvasnám vissza!

Édesanyám kicsi koromtól kezdve mindent kivett a kezemből,azt mondta,hogy ügyetlen vagyok,úgysem tudom megcsinálni.Egy önbizalom hiányos,lehajtott fejű,magát alábecsülő felnőttet nevelt belőlem.Folyton beképzelem magamnak,hogy ah megszólalok valahol,vagy csinálnom kell bármi olyasmit,amihez minimális kézügyesség kell,hogy én ezt úgysem tudom.Ő is mindig ezt mondogatta.Tudom,milyen érzés.Egyébként a kommunikációs készség hiányát is részben neki köszönhetem.legtöbbször azért nem szólalok meg egy társaságban,mert azt gondolom,úgyis butaság,amit mondok.Ő is mindig ledorongolt,és elég uralkodó típus volt.A határozott,nagyszájú nőket például mai napig utálom.Mindig az uralkodási vágy jut róla eszembe.

Nem szeretném így nevelni a gyerekemet.Bár,azért észre veszem magamon,ha a konyhában vagyunk,idegesít,ha a párom hozzányúl bármihez.Csak én nyúlhatok mindenhez.


Utálok ilyen lenni,de ilyenre neveltek.Pedig eltudok vezetni egy háztartást,és boldogulok.Ha a saját céljaimról van szó,keresztül viszem őket,és azért egy állásinterjún sem nyökögök,hanem értelmesen fogalmazok.Azonban a kisebbségi komplexus akkor is látszik rajtam.Köszi,anyu! :-(

2010. ápr. 14. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
100%
10:40-es, hogy miért kellene elítélni őket????? Azért mert a szülő azért van, hogy a gyermekét szeresse, támogassa, az életre tanítsa... ha nincs türelme, nem kell gyereket szülni. Nagyon elítélem az ilyen embereket, sokan el sem tudják képzelni, mennyire azokká válunk, amivé a szüleink "formálnak" bennünket. Ez óriási felelősség. Ezek a szülők csak ledegradálják a gyerekeiket, azt az érzést keltik bennük, hogy értéktelenek, semmire sem jók, ami pedig egy óriási HAZUGSÁG.... de ettől nagyon sok gyerek azzá is válik. Így lett ez majdnem az én férjemmel- és a kérdezővel is, hála Istennek, hogy a párja támogatja, de ha nem ilyen emberrel kerül össze, az egész életét tönkreteheti egy ilyen "nevelés". Hát hogyne ítélném el, és nemcsak elítélem, hanem ismétlem, óva intem a szoros kapcsolattartásról. Hadd meséljek el egy másik történetet. Egy nagyon kedves barátnőmről van szó, aki mindig próbált a szüleinek megfelelni, kedvében járni, de csak azt kapta a fejéhez, hogy semmirekellő. Felvették a jogi egyetemre, azt gondolta, talán most majd végre elismerik, hát tévedett, ami oda vezetett, hogy talán a 2. évben ott is hagyta (jó tanulmányi eredménye volt)... egyszerűen nem látta értelmét tovább küzdeni, ha úgyis csak elutasításban van része.... az egész életére rátette a bélyegét a szülei viselkedése... és hány ilyen van. Évekkel ezelőtt megszakította végre a kapcsolatát a szüleivel - közel 40 éves volt, mire ide jutott, addig próbálkozott - mert még akkor is csak a lelkébe tapostak bele. Azóta összeszedte magát, és ugyan nem a jogi pályán, de egyre jobban felfelé ível az élete. Az ilyen szülőtől távol kell maradni.
2010. ápr. 14. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!