Honnan ered a "közös kassza", "külön kassza" szokás?
Lehet, hogy extra degenerált vagyok, de kb. sosem tudtam azt elképzelni, hogy házas társak együtt élnek, és van olyan, hogy ENYÉM, TIÉD.
Most ha az egyik vagy másik félnek kevesebb vagy jóval kevesebb a fizetése, és mégis van valami plusz kiadása, akkor megy a párjához kuncsorogni?
(itt most NEM arra gondolok, hogy egyikük évekig csak otthon ül, közben meg havonta több százezres kiadásai vannak)
Vagy mondjuk az egyikük 1-2-3-X hónapig munkanélküli lesz, akkor a másik fél az éhen pusztul?
Vagy hogy van ez?
Nálunk a közös kassza volt mindig is, és tényleg nem értem, hogy ha valaki (főleg ha összeházasodik), a párjával mindenben együtt van, de mégis dugdossák egymás elöl a pénzt?
Gyerek, autó, ház, hitel, telek, utazás, stb, és minden pillanatban, és mindig minden fillért el kell számolni, mint valami bankban?
Miért dugdosnank a pénzt?? És a külön kassza nem azt jelenti h mindent forintra pontosan kiszamolunk. Rezsi, hitel felezve, kb tartjuk h egyszer egyikünk vásárol, utána a másik. Mindkettőnknek van saját autója, amit fenntart. Nekem pont az lenne elképzelhetetlen, h minden kiadásról egyeztessünk - mielött megvennék egy drága cipőt, vagy a férjem vmi műszaki dolgot. Sokkal jobban tudunk így gazdálkodni.
Elég ostoba elképzelés, h a külön kassza azt jelenti hogy, h folyton azon pörgünk h ez a tied ez az enyém. Sosincs nálunk ilyen.
Nekem sem működne a külön kassza, de sokat olvastam már róla és nem mindenütt olyan rideg, ahogy gondolod (s van eset, amikor még a "ridegség" is jogos, mert az egyik minden pénzt elköltene. ilyennel én nem tudnék együttélni, még a közös költségeknél is vita lenne tuti, amihez nincs kedvem).
A "jó" külön kasszánál a felek szabadabban érzik magukat (mondjuk nálam a közösnél sem kell megbeszélni valamit, csak mert nagyobb kiadás. ha telik rá, nyugodtan. ha közös életbeli, akkor persze meg kell, de ha az egyik venni akar magának egy motort, s van rá keret, akkor megveszi, nyilván tudja, mit akar, nekem ez is OK lenne. nyilván ehhez megfelelő 2 ember kell, de nálunk ez megvan). Én közössel is annyira szabadon érzem magam, amennyire pénz van. Kinek mi jön be. De nem azt jelenti, hogy akkor ha az egyik szegényebb, akkor külön mennek nyaralni, s az egyik pucér rizst eszik, a másik lazacot. Amúgyis akkor szokott külön kassza lenni, ha a jövedelmek nem drasztikusan eltérőek (de hallottam már olyat is, amikor nem és még egy túrórudit is kifizettetett a gazdagabb. na az a rossz külön kassza és a rossz, irigy ember).
S nem dugdossák, hanem kifizetik a közös költségeket s onnantól mindenki a magáét költi. Még ott is képes működni, ahol gyerek van, s nem is kell felezgetni mindig mindent, lehet lazábban is :) Nem irigylik a pénzt a másiktól s filléreskednek, hanem mindenki a saját pénzét költi. Épphogy nem kell elszámolni, ha elszórakozza a sajátját, akkor azt teszi, joga van hozzá (megtakarítást is meg lehet beszélni, hogy az is közös dolog, hisz kellhet s abba mindkettő szépen bead).
Amit leírsz arról süt, hogy egyesek milyen értetlenül állnak ehhez a kérdéshez.
A külön kassza intézményt választó párok nem úgy menedzselik a dolgot mintha a náci birodalmat vezetnék. Tehát ha valaki munkanélküli lesz akkor nem rakják ki a nem kereső személyt az utcára vagy nem hamvasszák el. Vicces a feltételezés, "hogy akkor mi van?"
A külön kassza úgy működik, hogy a költségek felezve vannak (nagyjából, nincs forintra elszámolás) és rendszer feltételezi azt, hogy a pár tagjai aránylag hasonló fizetést kapnak és többet mint a rájuk eső rész. Ennyi.
A közös kasszától idegenkedés abból ered, hogy jellemzően ilyenkor van egy személy aki kezeli a pénzt és akihez befolyik az összeg a másik fél meg kuncsorognia kell (szóval pont itt van kuncsorgás!) ha valami extrát akar, amit amúgy megengedhetne magával. Szüleim így csináltam láttam eleget milyen megalázó ez.
Persze a pénzt adó fél azt szokta erre mondani, hogy ez nem kuncsorgás, "adok ha kér", de valójában pszichológiailag alá és fölé rendeltséget hoz létre az, ha az egyik osztja a pénzt a másiknak.
Nálunk a párom is közös kasszás családból jött és én is és a tapasztalatok alapján nem volt kérdés, hogy külön kasszán leszünk. Kiválóan működik.
Nekem van egy ismerős házaspáram, akiknél úgy működik a külön kassza, hogy a hitelt, kocsira járó költségeket, rezsit, kaját a férj pénzéből fizetik, a feleség fizeti a saját kocsija után a tankolást illetve a többit magára költi. :D Havonta 20-20 ezret fizetnek fejenként a kajára. Na pl ez egy elég hülye felosztás.
De pl amit itt előttem írtak, az abszolút átlátható és logikus formája a külön kasszának.
A szüleim pl közös kasszán voltak/vannak, ők úgy csinálják, hogy befizetik a rezsit, félreraknak x összeget kajára, majd beraknak x összeget a folyószámlára, ahol a spórolt pénzüket gyűjtik, a többit pedig arra költik amire akarják. Ha apa meglát valamit megveszi, anya ugyanígy. Nem kell előre engedélyt kérni vagy ilyesmi, max utána megmutatják egymásnak hogy mit vettek.
Amúgy a "ridegségről" és az őszinteségről, annyit, hogy bizony láttam és hallottam eleget olyanról, hogy közös kasszánál a pénzel nem rendelkező félnek "dugi kasszája" volt, amit eltitkolt a párja elől csak, hogy ne kelljen minden költésével elszámolnia.
Szóval csak óvatosan az ítélkezéssel, mert lehet aki most pálcát tőr a "külön kasszások" feje felet annak családjában is van ilyen a tudta nélkül.
"a kozos kassza az alap, miota letezik a foldon hazassag"
Igen, mert a házasság arról szólt, hogy tegyük össze, amink van. Gazdasági egyesülés volt.
Én nyolc hónapja élek együtt a párommal. Mi úgy csináljuk, hogy a rezsit elfelezzük, albérletet nem kell fizetnünk, mert saját lakás. Kaját úgy veszünk, hogy egyszer az egyik, másszor a másik megy el vásárolni illetve ugye egyértelműen ilyenkor ő is fizet. Ha szórakozni megyünk pl moziba vagy beülünk valahova vagy éttermbe akkor is egyszer ő, egyszer én, bár étteremben általában sosem hagy fizetni.
Nyaralásokat, utazásokat, wellnessezéseket pedig felesben fizetünk, mindenki a maga részét. Ezen kívül ha valamelyikőnk kinézett magának valamit, akkor elmegy és a saját pénzéből megveszi. De ha arról van szó, hogy az egyikőnknek kellene pár ezer forint, akkor kipótoljuk egymásnak.
Na jó akkor tegyük helyre ezt a tévedést is:
"..."a kozos kassza az alap, miota letezik a foldon hazassag"
Igen, mert a házasság arról szólt, hogy tegyük össze, amink van. Gazdasági egyesülés volt..."
Ez egy hülyeség! Eleve olyan régentől nagyon nem is eredeztethetjük, hogy a családnak bármi pénzbeli költségvetése legyen. Amikorra lett, akkor jellemzően kezdetben csak a férfi volt a pénzkereső (nő csak max költötte). Szegény családoknál volt az, hogy mindenki dolgozott, de ott ugye nem beszélhetünk költségvetésről, mert a rendelkezésre álló összeg a havi kiadást se fedezi hiánytalanul.
Az, hogy aztán a férj és nő is keressen (eleget) és felmerüljön a pénz felosztása kérdése, az a világháború után alakult ki és széles körben a kommunizmus idején szilárdult meg a keleti blokkban.
Na ennyit a közös kassza rövid történetéről.
Eszem megáll az ilyen rizsától "miota letezik a foldon hazassag"....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!