Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Családotok (apa-anya-gyerekek)...

Családotok (apa-anya-gyerekek) lakik együtt szellemi fogyatékos rokonnal? Nem teszi ez tönkre a családi életet, idillt? Hogy bírjátok?

Figyelt kérdés

Feleségemnek van egy szellemi fogyatékos testvére, amolyan Forrest Gump. Össze kell költöznünk vele, de félek szétzilálja ez a változás családunkat, hiszen én is és gyermekeink így is nehezen viselik a helyzetet.

Eddig gyerekeink miatt is lemondtunk sok mindenről, de ezentúl napi 24 órában... A gyerekek legalább óvodába iskolába járnak...



#család #összeköltözés #együttélés #lakhatás #szellemi-fogyatékos #értelmi-fogyatékos
2012. júl. 25. 23:30
1 2 3 4 5 6
 11/55 anonim ***** válasza:
82%
Tuti hogy megviseli a családot. Azok akik itt lehúznak, nem éltek együtt ilyen helyzettel, főleg nem családosan. Én teljesen megértelek. Ti a feleségeddel és a gyerekkel vagytok külön család. Nem jó ha odaveszitek a húgát. Másképp kellene támogatni. Velünk nagymamám él évek óta. Idegileg kiakasztja az egész családot. Nagyon nehéz.
2012. júl. 26. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/55 anonim ***** válasza:
79%

A Forrest Gump nem vészes eset.

A "Nevem Sam"-ből a Sam már az!

2012. júl. 26. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/55 A kérdező kommentje:

Gondoltam, hogy kérdésemmel darázsfészekbe nyúlok. Köszönöm a választ mindenkinek, pro és kontra! Magam kétségek között vagyok, de amint látom a vélemények nagyon megoszlanak, így nem csoda, hogy rágódom a témán.

Kedves felháborodottak! Nem vagyok én rossz ember, sem pedig érzéketlen, lelketlen szörnyeteg. Imádom a családomat, kedvelem sógoromat is. Jó fej tud lenni. Nem csupán a fogyatékossága a fő kérdés, hanem hogy családunk, mely létezése óta különálló egész, egy privát világ, a mi kis mikrokörnyezetünk, egy új családtaggal bővül. De nem a megszokott módon újabb gyermekkel, hanem egy felnőtt férfivel, aki ráadásul kissé eltér a nagy átlagtól. Tagadhatatlanul felborul a megszokott kis életünk, a napi rutin, a kialakult szokások, stb. Egy házaspárnak gyermekeivel sem könnyű. Ellátni, irányítani, tanítgatni, terelgetni őket az élet tengerén. Most pedig nagyon furcsa számunkra, és főleg gyermekeim és az én számomra, hogy egy közel velem egyidős férfinek is én/mi mondjak meg mindent. Tudom, neki sem könnyű, de...

Elítélhető, de én félek, hogy sógorom boldogulásának családunk szétzilálása lesz az ára, előbb vagy utóbb. :-( Számomra már az is furcsa, hogy egy másik férfivel kell osztozkodnom a lakásunkban. Azért írtam, hogy Forrest Gump, mert hasonló a fogyatékosságának mértéke. Értelmes, jó fej, de sajnos önállóan semmit nem tud, akar tenni. Sok általános dolgot elvégez, ha mondják neki, de magától csak a legminimálisabb dolgokat. Most a költözés előtti csomagolós fázisban is tapasztaljuk, hogy hamar rá is un a kért feladatokra. A legnagyobb munkálatok közepette is elvonul pl. tévézni, mert megy a sorozata. Idős mamához szokott és úgy viselkedik él, mint egy idős nyugdíjas. Számunkra az idegesítő ahogy ő él, számára ahogy mi. :-( Tisztában vagyunk vele mindkét félnek számtalan dologról kell majd lemondania a másik miatt. Eltudjátok képzelni a privát (otthoni) életeteket, hogy nem tehetitek azt, amit szerettek, vagy nem úgy? Aki volt katona ill lakott idegen közösségben érti miről beszélek. Alig várta a laktanyában is az ember, hogy végre hazaérjen, és ne mondják, ne szabják meg miként tegye a legegyszerűbb dolgokat. A probléma, hogy mi nem tudunk majd hová hazavonulni!

24 órás felügyeletet nem igényel (ahogy valaki kérdezte), ám otthon vagy 24 órát naponta. A gyerekeink fejlődnek, megtanulják, amit mondunk, mutatunk nekik, de sógorom a megszokott dolgokon felül szinte semmit. Egyik fülén be, a másikon ki.

Nemrég lecseréltük az autónkat is nagyobbra, hogy mindannyian elférjünk benne. Már az is furcsa, hogy jön velünk pl. az én szüleimhez is. De ezentúl nyaralni vagy akár kirándulni sem tudunk menni nélküle. És ez az állapot nem egy hétvégére vagy nem egy rövid átmenteti időre szól majd, hanem életünk végéig. Gyermekeink idővel felnőnek, megkomolyodnak, önállósodnak, de sógorom a régi marad. Elképzelni nem tudom, öregen mi lesz velünk. Jó nagy terhet teszünk majd gyermekeink vállára.

Kérdezgetek itt, de tulajdonképp csak ki akartam beszélni magamból, hiszen nem tudok/tudunk semmit tenni ezen helyzet ellen. Viseljük a terhet, melyet adott az ég.

2012. júl. 26. 01:43
 14/55 anonim ***** válasza:
54%

Ha viszont nem túl fogyatékos, akkor akár valami betanított fizikai munka ellátására is alkalmas lehet, pl. szalagmunka monotonitását sokszor fogyatékos ember jobban tűri.


Amíg intézményben nem tudjátok elhelyezni, megoldás lehet a munkásszállás is, havi 15 ezer Ft körül vannak. Ha irányítás alatt közmunkásként dolgozna, azzal is keresne annyit, amennyire szüksége lenne. (Statisztikák szerint minden második dolgozni akaró fogyatékos tud elhelyezkedni közmunkára.)


Acélozd meg a szíved, ne engedd hogy feleséged testvéri szeretetéből eredő gyengesége tönkretegye családi harmóniátokat!

2012. júl. 26. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/55 anonim ***** válasza:
92%
Kérdező, te tényleg egy jó embernek tűnsz az írásod alapján. Nagyon nehéz helyzetben vagytok. Életre szóló teher sajnos amit magatokra készül venni a feleséged.
2012. júl. 26. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/55 anonim ***** válasza:
89%
Én demenssel éltem együtt nagyon sokáig, aki teljes ellátásra is szorult, én a. mi családunk tönkrement benne. Aki ápolta (legtöbbet volt vele) azért, mindenki más meg azért, mert egyszerűen rossz volt nézni egy emberi roncsot. Pláne, ha az a rokonod, akit 30 éve ismersz. A családi fészekből kórház lett, természetesen mindent alárendeltünk az igényeinek. Másról sem volt szó, csak róla. A családi kasszán is meglátszott, mert az ápoló nem mehetett dolgozni. Én sajnos nem tudok optimista lenni ezzel kapcsolatban. Ha a férjem ilyenre kérne, mindent megtennék, hogy ne kerüljön hozzánk az érintett személy. Volt már ilyenben részem, többször nem akarom, hogy legyen. Sajnálom, hogy semmi jóval nem tudtam szolgálni.
2012. júl. 26. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/55 anonim ***** válasza:
61%
Én senkiért és semmiért nem tenném tönkre az életemet azzal, hogy együtt éljek egy fogyatékossal. Jaj, biztos a pokolban fogok elrohadni! nem baj, vállalom
2012. júl. 26. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/55 anonim ***** válasza:
89%

Nem tudtok más megoldást? Ez így tényleg nagyon nem lesz egyszerű!

gyógypedagógus

2012. júl. 26. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/55 anonim ***** válasza:
93%

Ahogy leírod a sógorodat, azt hiszem, nagyon nehéz dolgod lesz, de talán vállalható! Ne felejtsd el, hogy a sógor csak neked és a gyerekeknek idegen, a feleséged jól ismeri, és (jó esetben) tudja, hogyan kell viselkedni vele. Ha valóban csak Forrest Gump szintjén van, előbb-utóbb be fog tudni illeszkedni a családba, de ehhez nagy erőfeszítéseket kell tenni nektek is, és neki is! Talán nem lenne baj, ha segítséget tudnátok kérni szakembertől, aki tudna jó tanácsokat adni, hogyan kell bánni egy ilyen emberrel. Ha semmi sem működik, akkor viszont jobb helye lesz a sógornak egy intézetben, ahol rendszeresen látogatjátok.


Sajnos van tapasztalatom a témában, az egyik legjobb barátom családját teljesen tönkretette az idősebb testvér, aki 20 éves létére egy csecsemő szintjén van. Ő nem tehet róla, nem is tud semmiről, de a családi életet teljesen szétzilálta, hogy az apa álló nap dolgozik, hogy legyen mit enniük, az anya depressziós, 7/24 otthon van a beteg gyerekkel, mert etetni, pelenkázni, gyógyszerezni kell, a barátom, a kisebbik testvér pedig csak nőtt, mint a dudva, mert senki nem ért rá vele foglalkozni. Az ő példájuk persze szélsőséges, de tanulságos!

2012. júl. 26. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/55 anonim ***** válasza:
91%

nem azt kell nézni, hogy vállalható e, hanem hogy akarod e hogy ott lakjon vagy nem.

És mivel egy család vagytok ez olyan kérdés, amiben a feleséged nem dönthet egyedül, hiába az ő testvére. Ha te és a gyerekek nem akarjátok akkor nem költözhet oda és punktum, mert olyan úgysincs akkor hogy a feleséged fog róla kizárólag gondoskodni, de ezt főleg úgy hogy ti nem is kértitek nem varhatja a nyakatokba!!! Mert kár szenteskedni ez igenis teher! Eddig is sok mindenről lemondtatok róla, sajnos ilyen ez, mindig lemondással jár, de vannak kötelességek, amit meg kell tenni vele kapcsolatban, viszont az hogy oda költözik hozzátok, túl nagy áldozat lenne. A kötelességetek egy megfelelő szociális intézet vagy ápoló finanszírozása számára, meg hogy néha meglátogatjátok. Semmi más! Egyébként ha nem szivesen fogadjátok az illetőt, már pedig igy van, akkor ezt idővel ő is érzékelni fogja, és mi lesz ha emiatt mondjuk az állapota is leromlik...??? Na azt hogy birjátok majd ki??

2012. júl. 26. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!