Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Több mint egy éve elhúzódó...

Több mint egy éve elhúzódó nézeteltérésem van anyámmal egy kérdésben és azt szeretném kérni, hogy objektív véleményeikkel segítsenek nekem tisztábban látni és jobb döntést hozni. Önök mit tennének a helyemben?

Figyelt kérdés
Előzmények: Évekkel ezelőtt közös munkánk eredményeképpen, a közös vállalkozás megszűnésekor (én kiléptem egyetem miatt) vásároltunk egy kis lakást, amiben azóta anyám egyedül él. A lakás az én nevemre került, a lakás akkori értékének háromszorosa készpénzben anyámnál maradt, aki ebből egyedül folytatta a vállalkozást. A vállalkozást 3 éve felszámolta (nem működött már), ~7 millió forintja maradt, amit azóta felélt, mert nem dolgozik (most 52 éves). A lakás rezsi költségét már 1 éve nem fizeti, ill szeptember óta egy részét mi (én és a barátom fizetéséből) fizetjük, hogy a végrehajtást elkerüljük. Munkát keresni nem hajlandó, belőlünk él. Az autóját javíttatni kellett, kérte, hogy fizessük ki a javítást (700000 Ft) és az autó elmaradt részleteit, hogy a bank ne vegye el, és el tudja adni. (Jelenleg az autó 2 milliót ér, ebből ~700000 Ft a banké még, 1 millióval nekünk tartozik a javítás és a havi részletek miatt. A barátom kezességet vállalt a bank felé érte.) Azt ígérte, hogy amint el tudjuk adni, visszaadja a tartozását nekünk. Ma itt volt nálam, mert fizetek neki, hogy főzzön ránk, hogy legyen étele és valamennyi pénze. Több mint egy éve kb 2 havonta csinál egy óriási veszekedést, de olyat, amilyet még elképzelni is rossz, fenyegetésekkel, mindennel, megpróbál rávenni, hogy adjam el a lakást amiben lakik és adjam neki a felét (~5 M Ft). Változatos, lehetetlen okokat hoz fel: egyszer Törökországban akar vállalkozni (utánajártam a követségen, nem tudna), máskor itthon akar vállalkozni (felszámolják a korábbi céget, így 3 évig ügyvezető sem lehetne és nincs semmi konkrét elképzelése), Törökországban lakást akar venni Török banki hitelre (jövedelem nélkül), stb. Amikor próbálom jelezni neki, hogy az elképzelései lehetetlenek, csak elfolyna a pénze és utcára kerülne akkor üvölt, őt nem érdekli, adjam oda. Jelenleg ~1 millió forinttal tartozik nekünk (részben mi is kölcsönt kértünk, hogy 700000 Ft-árán az autóját 3 hónap múltán ki tudjuk hozni a szervizből). Fenyeget, ha nem adom oda a lakás árának felét, akkor nem adja el az autót, és nem adja vissza az 1M forintot amivel tartozik. Ezzel mi borzasztó kellemetlen helyzetbe kerülünk, mert mi is kölcsönből segítettünk neki. Miután ezt mondta, megfogtam az autókulcsot, mondtam, hogy amíg nem adja el, nem járhat vele. Nekem esett, hogy elvegye a kulcsot, szétharapta a kezemet, vérzett, el kellett engedjem. Szeretnék segíteni neki, hogy valami megnyugtató megoldást találjak,mert megkeseríti az életemet ez a gond, de dolgozni nem hajlandó semmit, utolsó értesítések jöttek múlt héten, hogy levágják a villanyt, stb. kértem haladékot, megszerveztem, hogy adósságrendezési támogatást kaphasson, felajánlottam, hogy segítek kifizetni, amíg vissza tudja adni, de nem hajlandó elmenni még a kerületi egyeztetésre sem, és nem hajlandó elmenni munkanélkülire sem, minden pénzünk rámegy az életére, úgy, hogy saját lakásunk még nincs. Azt mondja, hogy ha nem adom el a lakást, hogy neki pénzt adjak, fizessek mindent én. Kérem írják le, önök mit tennének. Eladnák a lakást, kockáztatva, hogy az utcára kerül vagy nem. Általában mit tennének a helyembe? Én már nem bírom ezt elviselni, nem tudok már együtt lenni vele, így még attól is elesik, amivel segíteni tudnám, pedig ha nem is könnyen, de azt gondolom, a segítségünkkel ki tudna mászni a ebből a helyzetből, ha hajlandó lenne tenni bármit.Köszönöm mindenkinek, aki időt szánt elolvasni a kérdésemet és válaszol.
2012. febr. 27. 16:40
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

Tudod, nehéz így eligazodni, hogy csak az egyik fél érvelését hallgatjuk meg.

Én az egész ügymenetből azt a régi mondást tudtam leszűrni, hogy "közös lónak túrós a háta". Pl. ez a "vállalkozásból vettünk egy lakást, ami az én nevemre került". Te sem írod, hogy ez a tied, hanem csak azt hogy a te nevedre került. Ja. A lakások szoktak kerülni. Anyukád meg ezért nem tudja eladni, de te éppen az ő érdekében nem teszed ezt meg. Na, szóval itten van a túró elásva. Meg ez az autójavíttatás sem tiszta. No azért bízom benne, lesz aki jó tippet is ad.

2012. febr. 27. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
Nagyon rossz a helyzeted mert akár milyen is,csak az édesanyád. Szerintem is ne add el a házat, ne adj neki pénzt,hátha tanul a saját kárán. Ne enged be hozzátok, egy jó darabig, hátha rájön magától hogy így nem élősködhet rajtatok.
2012. febr. 27. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
100%

Egy ismerősöm hasonló helyzetben volt az anyjával.

Egyszer besokallt, kivett neki egy albérletet, kifizette két hónapra, aztán mondta az anyjának, hogy vagy megoldod, vagy csinálsz amit akarsz, én itt levettem a kezem rólad.

Egy hónapig ment a hápogás, hogy de hát ő éhen hal, de hát így, de hát úgy.

Az ismerős nem reagált rá, hajtogatta, hogy ez már nem az ő problémája.


Aztán anyukának elfogyott a pénze és hirtelen talált állást és fenn tudta tartani magát. Amint nem értek célba az érzelmi zsarolásai és rájött, hogy ez már nem üres fenyegetőzés, tényleg meg kell oldania az életét, egyből megtette.


A kocsira kölcsönadott pénzre vessetek keresztet, az ismerősöm se kapta vissza a kölcsönadott pénzeket, de mondta, hogy már úgy veszi, ez volt a nyugalmának az ára.

2012. febr. 27. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 A kérdező kommentje:

Válasz 17:18-ra:


Nem akartam teljes élettörténete írni, ezért csak a lényeget írtam le, de ha segít szívesen leírom, amit hiányol.

Vállalkozás: Kft, 90%-ban az én tulajdonom volt, nap mint nap együtt dolgoztunk benne, a Kft hivatali ügyit egyedül intéztem. Egyetem miatt nem léptem ki belőle. Amikor abbahagytuk 2,7 millió forintért vettük a lakást az én nevemre és anyámnál maradt 10 millió forint.


Autó: meghibásodott, szervizbe vittük (minden hivatali ügyét mi intézzük a csekkektől, parkolási bírságtól kezdve, bármilyen elintéznivalóig), mert ő "nem érti", "nem tudja, hogyan kell". A szervizből 3 hónap után el kellett hozni. A javítás (motor generál) 700000 Ft-be került.Ehhez számoltam hozzá azokat a részleteket amit mi fizettük ki neki eddig, mert a bank már felmondással fenyegetett.

A lakásról azért enm írtam, hogy az enyém, mert én úgy érzem, hogy amíg él, addig használja ő, én saját hasznomra azt soha nem adnám el, stb.


Remélem így világosabb a helyzet.


Egyébként köszönöm mindenkitől a válaszokat.

2012. febr. 27. 17:39
 15/24 A kérdező kommentje:
Elnézést az elírásért. Egyetem miatt léptem ki.
2012. febr. 27. 17:40
 16/24 A kérdező kommentje:

Igen, én is inkább keresztet vetnék az 1 millió forintra, amivel tartozik, ha csak ez lenne az ára, csak az a gond, hogy mi is kölcsönkértünk, hogy neki segítsünk átmenetileg, mert arra nem számítottam, hogy nem adja vissza.1 millió forintot nem tudunk pótolni, még egy év alatt sem.

Emellett továbbra is igaz,hogy ha nem fizetem be most megint az autó részletét, akkor a bank felmondja a szerződést 2 hónap után, elveszik az autót, és a végül a barátomon hajtják végre a költségeket, mivel kezességet vállalt,különben anyu nem tudott volna autót venni hitelre.

2012. febr. 27. 17:49
 17/24 anonim ***** válasza:
Szerintem ne add el a lakást,mivel ő él benne az ő baja ha kikapcsolnak vmit a lakásban. Gondolja bele legalább addig sem használ tul sokat hisz ugyis neked kell majd azt is kifizetni. Az autót meg hagyd hogy hadd vigye a bank. Te sokkal jobban jársz. Vedd le a kezed anyukádról,már itt az ideje
2012. febr. 27. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

Huhh... hát ez jó nehéz.


Mivel nem látom át az egészet, nehéz véleményt alkotni sok mindenről. Néhány szempontot tudok mondani, továbbgondolásra... kezdj vele, amit jónak látsz:


1) A KÖZÖS VÁLLALKOZÁS: úgy olvasom ki, hogy te abba nagyon fiatalon kerültél bele, gondolom a starttőkét csak ő adta bele, te 18-20 évesen gondolom, egy fillért sem. Hogy a kilépésnél kit mennyi rész illet (a 7 millió amit elköltött és a lakás X milliója, ami a te neveden van), nem látom át. Ezt a saját igazságérzeted segítségével tudod végiggondolni. (Nem jogilag gondolom, hanem igazság szerint. A kettő nem fedi egymást).

2) LAKÁS A TE NEVEDEN: előbbiek alapján nem tudom, kit illet vagy milyen arányban. Sokszor írják a szülők a gyerek nevére a házukat/lakásukat valamilyen praktikus okból, de azt minden gyerek tudja, hogy amíg a szülő él, az igazából az övé, tehát nem akarja eladni vagy kitenni a szülőt onnan. Úgy olvasom ki, hogy valami ilyesmi van nálatok is, mert nem írod, hogy a te lakásod, de azt sem, hogy az övé, leginkább fele-felének tűnik. Nem papíron, hanem „morálisan”, igazságérzeted vagy megegyezésetek alapján.

3) TÖRÖKORSZÁG: van valami törökországi kötődésetek, vagy az egész egy légvár, amit épít? Ha semmi köze a realitáshoz, felmerül a mamád bezsámíthatóságának kérdése... Tudom, ez kemény kérdés.. A legkeményebb....

4) 52 éves még csak, nagyon fiatal. Az agresszivitása, a felelőtlen bánásmódja a pénzzel figyelemre méltó. Nem egy demens idős emberről van szó. Mindig ilyen volt? Vagy megváltozott az utóbbi években? Megint visszakanyarodok a beszámíthatósághoz és a mentális egészségének kérdéséhez... Jó lenne, ha látná orvos...

5) Amennyiben ORVOS megállapítja, hogy baj van vele, mondjuk nem teljesen beszámítható, lehet, hogy gyámság alá kell helyezni. Lehetsz te a gyámja vagy hivatalból valaki. Az olyasmi, mintha kiskorú lenne.

6) Ha így van, kezelés, orvos, gyógyszerelés lesz szükséges...

7) Ha megállapítják, hogy beszámítható, nincs semmilyen demenciája, nem alzheimeres, nincs agydaganata és nem igényel pszichiátriai kezelést sem, akkor (ahogy páran mondták), le kell védened magadat. Lakást én inkább nem adnám el, bár az is egy út lehet, hogy elosztjátok a pénzt, s mindenki járja a maga útját. Utóbbi esetben tényleg végezheti az utcán... Ezt nyilván nem akarod... Ha megvan a lakás, biztosítva van a fedél anyukád feje fölött, amíg él.

8) Van valami olyasmi törvény, bár ezt csak idősekkel kapcsolatban hallottam, hogy van a gyereknek tartási kötelezettsége. Tehát nem hagyhatja a szülőt éhenhalni/megfagyni stb.... Nézz utána.

9) Nehéz állást foglalni sok pontban, nem ismerlek titeket, nem tudom, melyikőtök hogy működik, mi lenne a mindenki számára élhető megoldás. Hány éves vagy? Testvéred van? Apukád? Ki van még körülöttetek?

10) Az a nagyon nehéz, hogy nincsenek meg a határok, hogy mi kié, kinek a felelőssége. Nyilván eddigi életedben még nem lett kialakítva, s most, hogy anyukád ilyen nehéz lett, s te vagy inkább a felnőtt, már nagyon nehéz elkezdeni kialakítani.

11) Sajnos bizonyos dolgokban muszáj lesz elengedned a kezét, és nem vállalni helyette a felelősséget. Nagyon nehéz, tudom.

12) Kezességet vállalni a barátodnak a kocsiért NAGYON rossz ötlet volt... Meg kéne szabadulni a kocsitól, és kifizetni az adósságokat.



Kitartást kívánok és bölcsességet... :)

2012. febr. 27. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 A kérdező kommentje:

Feliza. Köszönöm a részletes választ, tanácsokat.


Kérdéseidre a válaszok:

A vállalkozást közel 120000 Ft tőkével indítottuk el. Én 16 éves voltam akkor, szakmunkásképzőben voltam végzős. Suli néhány hónapja alatt délután és hétvégén árultam, utána csak hetente két délután hiányoztam,mert esti gimnáziumba mentem. A cég alapítását én intéztem egyedül, 90%-ban én voltam a tulajdonos, a könyvelővel én tartottam a kapcsolatot, anyu 1 hivatali ügyet sem intézett soha. Egyetem alatt is én készítettem el a leltárját, ha boltot nyitott, én festettem ki, rendeztem be a barátommal, én váltottam ki a működési engedélyt, ha alkalmazottra volt szüksége, én adtam fel a hirdetést, írtam meg a munkaszerződést. Amíg benne voltam, sikeres volt, utána szép lassan elment a 3 lakás ára, ami készpénzben megmaradt amikor kiszálltam. Fiatal voltam, de nehéz idők voltak, fel kellett nőnöm a feladathoz.

Törökországi kötődés az, hogy anyu volt ott nyaralni tavalyelőtt és nagyon tetszett neki.Javasoltam, hogy próbáljon ott megélhetést alapítani, és utána segítek neki akár abban is, hogy elcseréljük a lakást egy török apartmanra,de racionális megoldást nem fogad el.

Korábban is mindig a fellegekben járt, nem tudott felelősen semmivel törődni, ami elintéznivaló. EZ egy nehéz élethelyzet (nem lehetetlen), amit racionálisan lehetne megoldani, de arra nem hajlik. Azt mondtam, hogy segítek bérelni egy kis boltot, de azt mondta, hogy őt n kényszerítsem, hogy nap mint nap robotoljon a négy fal között.Munkavállalás számára kizárt, megalázónak tartja, hogy más "parancsolgasson" neki.

Én ma kerestem egy orvost a történtek után, holnap megyek hozzá, de őt kizárt, hogy el tudjam vinni hozzá.Valahogy mindig eltérő véleményen vagyunk, nem hallgat rám. Legfeljebb magamat kezeltethetem.

2012. febr. 27. 18:26
 20/24 A kérdező kommentje:

Feliza, ami kimaradt:


Egy féltestvérem van, de őt az apja neveli 2 éves kora óta.

Apám és anyám soha nem éltek együtt. Engem apám tartott el 14 éves koromig(nem éltem együtt, mert távoli városban jártam iskolába),utána én otthagytam őt,mert anyuival szerettem volna élni. Senki más nincs, aki segíthetne. Van 4 testvére, de nincsenek jóban.

2012. febr. 27. 18:29
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!