Szerintetek is nekem van igazam?
Férjemmel van egy lakásunk, ami most fele-fele arányban az övé és az enyém. Én javasoltam neki, hogy írassuk a két fiunkra és nekünk legyen haszonélvezeti jogunk.
Az oka egyszerű: férjemnek van egy lánya az előző házasságából. Nem szeretném, ha a férjem halála után örökölne a lakásunkból. Egyfelől neki már van egy családi háza. Az anyai nagymamától örökölt lakás árából vette és az anyja után is örököl majd. Az én fiaim csak ennyit örökölnek majd, amink most van. (Az én szüleimnek egy pici háza van egy nem túl jó vidéki városban, 2-3 milliót ér maximum)
Ráadásul bár fele arányban a férjemé a lakás, korántsem fele arányban vettük. A lakás árába milliókat adtak a szüleim. Olykor a lakáshitelből is fizettek egy-egy részletet. Az én fizetésem jelenleg is jóval magasabb, mint a férjemé, de volt idő, amikor ő munkanélküli volt hónapokig.
Nem tartom igazságosnak, hogy a férjem felnőtt, milliós ongatlannal rendelkező lánya kapjon abból, amiért én és a szüleim is megdolgoztunk. Nem vagyok gonosz, de jelenleg is két helyen dolgozom és ezt azért teszem, hogy a saját gyerekeimnek legyen jobb. A férjem lányával alig van kapcsolatunk. Nekem semmilyen, a férjem pedig évente párszor látja. De nem akarja "kisemmizni"
A férjeden áll továbbra is vagy bukik a dolog.
Vele kéne megbeszélned.
Azt mindenképpen elhibáztad, hogy a külön vagyonodat, tehát azt a pénzt, amit házasság előtt raktál össze, nem érvényesítetted a tulajdoni arányokban, amikor a lakást vettétek, azaz nem értem, miért fele-fele lett a tulajdoni lapra bejegyezve.
Amit a szüleid adnak bele a havi részletekbe, szintén egyezetni kellene, miért adják, mert jogilag az is a külön vagyonod lenne.
Az, hogy a férjed milyen meggondolásból adta oda a tulajdonjogát a korábbi házból az exének, többféle oka lehet. Gyakori, hogy gyerektartás fejében így egyeznek meg váláskor a felek, vagy pl hitellel terhelt volt és ez tűnt akkor a legjobb megoldásnak.
Az, hogy Te többet keresel, egy házasságban nem számít, mivel a jog szerint vagyonközösség van, de ezt akkor is tudtad, amikor összeházasodtatok. Ugyanúgy tudtad, hogy elvált, 2 gyerekes apával házasodsz, így azzal is tisztában kellene lenned, hogy attól, mert elvált, a gyerekei nem szűntek meg létezni, még ha nem is felhőtlen a viszony, egy korrekt apa nem trükközik azzal, hogy kizárja az örökségből az előző házasságából született gyerekeit.
Ahhoz, hogy ki mennyit örököl a különböző rokonaitól, semmi köze ahhoz, hogy egy szülő a vagyonát egyenlő arányban szeretné a gyerekeire hagyni függetlenül attól, hogy egy anyától származnak, vagy sem.
Az egy teljesen logikátlan elképzelés, legalábbis csak a te kifacsart tévképzeted, hogy azért kell kizárni a korábbi gyereket az apa örökségéből, mert azoknak már úgyis van házuk. Ez sem nem igazságos, sem nem jogszerű.
Mielőtt házasságot kötöttél és közös gyerekeket vállaltál egy elvált, gyerekes férfival, ezeket akkor kellett volna végiggondolnod, mérlegelned.
"Tudom, az elején elrontottam, mert vagy az egészet az én nevemre kellett volna íratni vagy a szüleimnek is kellett volna résztulajdont adni. "
Jól látod, ott rontottad el. 40 szülők, 40 te, 20 ő.
Most már késő.
A gyerekek a szüleik után örökölnek - 2 ill. 3 gyerek.
Laikus vagyok a témában, nem tudom, ezért kérdezem:
Nem lehet valahogy újrapapírozni a tulajdonjogot a megfelelő százalékokban?
A fent írtak szerint a férjnek akkor marad 20%-a, és akkor a feleségnek lenne 80.
Át lehet papírozni ajándékozási szerződéssel. Más kérdés, hogy a férj ebbe beleegyezik-e. (Egy esetleges válás esetén ebből nem jönne ki jól)
Más. Kérdező, hány éves volt a kislány, amikor a szülei elváltak? 15? Te mit tettél azért, hogy legyen vele bármilyen kapcsolatod is?
Attól, hogy évente párszor latja, még a gyereke. Tudtad, amikor hozzámentél. Tudtad, amikor a lakást vettétek. Nem most kéne nyavalyogni meg pofákat vágni, hanem akkor kellett volna gondolkodni.
Ülj le a férjeddel és mondd el neki az érveidet. Ha nem akar változtatni, akkor a fejedre is állhatsz, az ő lánya. Mehetsz ügyvédhez a férjed ellenében, jól fog kinézni házasok között egy ilyen jogi vita... de megteheted. Amúgy az ajándékozási szerződés is működik, de azt 10 éven belül ha meghal a férjed, meg lehet támadni.
Kérdező, én megértelek.
Nekem az nem tetszene, hogy halálotok után a gyerekeitek olyan helyzetbe kerülnének, hogy nem csak kettőjüknek kellene osztozkodni, de még egy harmadik féllel is rendezni kellene a tulajdonviszonyt. A baj az, hogy mi van, ha a lány úgy dönt, hogy juszt se adja el nekik a részét. Lesz egy elcseszett, felemás helyzet. Ellehetetlenítheti az eladást is, ha nem írja alá. Még két testvérnek sem könnyű, ha ketten kétfélét akarnak mondjuk, nem hogy hárman három félét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!