Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Kinek a dolga fizetni az otthont?

Kinek a dolga fizetni az otthont?

Figyelt kérdés

Édesanyám sajnos mentálisan olyan állapotban van, hogy már állandó felügyeletre szorul. Beszéltem is erről a húgommal, megegyeztünk, hogy egy bentlakásos otthon lenne számára a legmegfelelőbb, mivel ő is és én is dolgozunk.

Egész addig együttműködő volt, amíg a finanszírozás nem került szóba. Tudniillik, csak a beugró többmillió forint és édesanyám nyugdíja a havi díjat sem fedezné. Az én ötletem az volt, hogy adjuk el a lakást, de kiderült, hogy egy lépéssel előttem járva kijátszottak. Nyíltan megmondva, hogy mivel nekem és a lányomnak már van lakásunk, nekik meg a fiuknak pedig nincs, így évekkel korábban anyuval a húgom fiának ajándékoztatták a lakást. Hogy ne kelljen velem osztozkodni majd, és ne legyen hogy még egy lakást sem tudnak venni. Mondanom sem kell, mennyire feldühített a dolog és mennyire elárulva érzem magam. Arra is gondoltam, hogy talán édesanyám már akkor sem lehetett teljesen ép, mert nem tudom elképzelni, hogy ezt tette volna velem.

De emellett a keserű érzés mellett még mindig ott van a finanszírozás kérdése. Úgy gondoltam fairnek, hogy ebben az esetben az unokaöcsém adja el a lakást és fizesse anyu ellátását, ha már mindenét ő kapta meg. Nyilván erre nem hajlandó, sőt, az undorító féreg örül, hogy bevackolhatja magát a lakásba. Húgom szintén nem járul hozzá anyagilag, mondván, nincs miből, albérletben él, adjam el én az egyik lakást. Csakhogy az a lakás a lányomé lesz, ahhoz nekik semmi közük.

Ilyenkor mit lehet csinálni? Lehet valahogy érvényteleníteni az ajándékozást beszámíthatatlanságra hivatkozva? Vagy az örököst kényszeríteni, hogy állja legalább a bekerülési költséget? Esetleg húgomat kötelezni, hogy ő is beszálljon?


2022. nov. 6. 07:42
1 2 3 4 5 6 7
 51/65 anonim ***** válasza:
80%

"Az egyik lakást például a nagyitól örököltem részben, anyu fizette ki a többi örököst. Szóval nem arról van szó, hogy engem nem segített."


Hja, hogy te anno kaptál, de most az zavar, hogy a hugod is kapott....

2022. nov. 6. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/65 anonim ***** válasza:
55%
Leírásod alapján anyukád demens. Demens betegek elhelyezésére azért elég sok lehetőség van. Simán csak nézzetek egy másik otthont. Egy csomó olyan hely van, ahol nincs beugró, a gondozási díj pedig a nyugdíja 80%-a.
2022. nov. 6. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/65 anonim ***** válasza:
79%
52, jól mondod, csak van egy összeg amit el kell érni a nyugdíjnak. Tehát fixet kérnek havonta, de azt jóval könnyebb kipótolni mint fizetni a teljes ellátást.
2022. nov. 6. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/65 anonim ***** válasza:
93%

#53 Állami helyeken nincs minimum nyugdíj. Van egy alapösszeg (az én dédimnek ez 90 ezer forint havi térítési díj). Akinek a nyugdíja nem éri el a térítési díj összegét - jelen esetben a 90 ezer forintot - annak a térítési díj a nyugdíja összegéhez igazodik, ami a jövedelmének a 80 százaléka.


Szerintem ez a helyzet nem megoldhatatlan, simán csak nem egy fancy florida beach feeling otthont kell nézni a néninek csillagászati összegekért.

2022. nov. 6. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/65 anonim ***** válasza:
90%
54, nekem állami helyen volt az első amit nézett az igazgatónő, és ő mondta, hogy rendben, a nyugdíja fedezi, nem kell pótolni. De nem is igazán lényeges, az már mindenképp egy elérhetőbb összeg mint ha minden költség a családé lenne.
2022. nov. 6. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/65 anonim ***** válasza:
16%
54, meg most jut eszembe, még valamennyi költőpénzre is kellett, hogy maradjon, annak az összegét már végképp nem tudom. De mondom, tényleg nem lényegbevágó, ez 5 éve volt, megyeszékhely.
2022. nov. 6. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/65 anonim ***** válasza:
88%

"Ilyenkor mit lehet csinálni? Lehet valahogy érvényteleníteni az ajándékozást beszámíthatatlanságra hivatkozva?"


Azt hogy ennek mik a feltételei, azt egy ügyvéd tudja megmondani neked.


Az, hogy még haszonélvezeti joga sem maradt rajta anyukádnak, azért elég durva szerintem. Ha beszámítható volt, és úgy egyezett ebbe bele, akkor vagy nagyon nem volt tisztában jogi kérdésekkel, így azzal, hogy ez rá nézve milyen következményekkel jár a gyakorlatban, vagy nagyon jóhiszemű volt azzal kapcsolatban, hogy a húgodék mennyire lesznek egyrészt képesek, másrészt a lehetőségeikhez mérten hajlandóak gondoskodni róla idős korában, ha az állapota miatt rászorul.


Mikor utólag kiderült az ajándékozás ténye, Anyukád mit mondott neked a miértről, és arról, hogy miért a tudtod nélkül történt?


Ha úgy gondolod, hogy most, vagy már akkor sem volt beszámítható, akkor van esetleg bármi olyan orvosik dokumentumotok, amin szerepel erre vonatkozó diagnózis?


A helyileg illetékes családsegítő szolgálatnál már érdeklődtél esetleg arról, hogy milyen formában kaphatna anyukád segítséget?

2022. nov. 6. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/65 A kérdező kommentje:

Amikor én kaptam, akkor a húgom is. Pontosan ugyanúgy megkapta ő is, csak még mi lakásba fektettük, ő nagy esküvőt tartott, utazgatott a párjával, gyorsétterembe járt napi szinten. Nekem anyu a lakáshitelbe segített, neki a behajtóhoz került, többszörösére duzzadt hitelét segített kifizetni. Az én gyerekem nem kapott drága játékokat, ő minden szart megvett. Az én férjem, mikor munkanélküli lett, következő hónapban takarító lett, mert azt találta legelőbb. A húgom kilépett a munkahelyéről, mert nem tetszett neki a légkör és nem dolgozott kb egy évig.

A nagyszülői lakásból tesóm volt az egyik, akit kivásárolt anyu. Anyu meg apu megvették nekem a többi örökös részét (tesómét is). Akkor kapott egy kocsit és 3 millió forintot. (Ő kérte így).

Szóval nem lett kisemmizve, csak épp azt várta, hogy egész életében mindent a feneke alá tegyenek.

2022. nov. 6. 15:19
 59/65 anonim ***** válasza:
100%
A szüleim is ki lettek semmizve egy 70 milliós házból, de ott legalább ténylegesen ápolták a nagymamámat, amikor leromlott az állapota, igaz erre csak két hónapra volt szükség..sajnos.
2022. nov. 6. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/65 anonim ***** válasza:
100%
Ok, tehát mindig is ő volt a kedvenc, nem értem miért vagy most meglepodve
2022. nov. 6. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!