Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Kinek a dolga fizetni az otthont?

Kinek a dolga fizetni az otthont?

Figyelt kérdés

Édesanyám sajnos mentálisan olyan állapotban van, hogy már állandó felügyeletre szorul. Beszéltem is erről a húgommal, megegyeztünk, hogy egy bentlakásos otthon lenne számára a legmegfelelőbb, mivel ő is és én is dolgozunk.

Egész addig együttműködő volt, amíg a finanszírozás nem került szóba. Tudniillik, csak a beugró többmillió forint és édesanyám nyugdíja a havi díjat sem fedezné. Az én ötletem az volt, hogy adjuk el a lakást, de kiderült, hogy egy lépéssel előttem járva kijátszottak. Nyíltan megmondva, hogy mivel nekem és a lányomnak már van lakásunk, nekik meg a fiuknak pedig nincs, így évekkel korábban anyuval a húgom fiának ajándékoztatták a lakást. Hogy ne kelljen velem osztozkodni majd, és ne legyen hogy még egy lakást sem tudnak venni. Mondanom sem kell, mennyire feldühített a dolog és mennyire elárulva érzem magam. Arra is gondoltam, hogy talán édesanyám már akkor sem lehetett teljesen ép, mert nem tudom elképzelni, hogy ezt tette volna velem.

De emellett a keserű érzés mellett még mindig ott van a finanszírozás kérdése. Úgy gondoltam fairnek, hogy ebben az esetben az unokaöcsém adja el a lakást és fizesse anyu ellátását, ha már mindenét ő kapta meg. Nyilván erre nem hajlandó, sőt, az undorító féreg örül, hogy bevackolhatja magát a lakásba. Húgom szintén nem járul hozzá anyagilag, mondván, nincs miből, albérletben él, adjam el én az egyik lakást. Csakhogy az a lakás a lányomé lesz, ahhoz nekik semmi közük.

Ilyenkor mit lehet csinálni? Lehet valahogy érvényteleníteni az ajándékozást beszámíthatatlanságra hivatkozva? Vagy az örököst kényszeríteni, hogy állja legalább a bekerülési költséget? Esetleg húgomat kötelezni, hogy ő is beszálljon?


2022. nov. 6. 07:42
1 2 3 4 5 6 7
 11/65 anonim ***** válasza:
86%

Senkinek nem "dolga" fizetni az otthont, jog szerint a "dolgod" annyi lehet, hogy megítélnek az anyagi helyzetedtől függően 5-10.000,-Ft rokontartást.

Amikor ezzel kapcsolatban meghallgatnak, elő tudod adni az évekkel ezelőtt kicsalt lakás történetét, ami fedezte volna az otthon költségeit.

Az érzelmi oldala más, azt lehet így is-úgy is gondolni. Én azért azt gondolom, az eltelt évek alatt biztos voltak tiszta pillanatai anyudnak, akkor el tudta volna mondani neked, mit tett a lakással.

Ha az ajándékozás és anyud majdani halála között nem telik el 10 év, akkor a hagyatékin megtámadhatod az unokaöcsit, a lakás felének a harmada jár neked kötelesrészként. Pl. 12 milliós összegből 2 millió jár neked, ez esetben ehhez ragaszkodnék, jó lesz a lányodnak ha neked nem kell. Ha leketyeg a 10 év, akkor ez sem lesz.

2022. nov. 6. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/65 anonim ***** válasza:
90%

Hát, mondjuk ha az én anyám így kijátszott volna a hátam mögött a testvéremmel, az olyan kiábrándító és bántó lenne, hogy onnantól kezdve azt mondanám, letojom a dolgot.


Ha az anyám ennyire nem szeret és tisztel, én miért szeressem és tiszteljem?


Anyád maradjon a lakásában, aztán oldják meg a testvéredék, ahogy akarják.

2022. nov. 6. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/65 A kérdező kommentje:
Az unokaöcsémnek eszébe sincs gondoskodni anyuról. Az odaköltözést természetesen úgy gondolta, hogy ha már anyu úgyis otthonba megy. Ha nem menne, akkor kivárja amíg meghal. Ha bele nem un a várakozásba és teszi ki előbb. Nem is értem anyut hogy vették rá erre. Nem is miattam. Nem is a másik unokája miatt. Hanem hogy még egy haszonélvezetet sem kért a lakásra a saját maga védelmére. Egyszerűen nem is bírom felfogni ezt a helyzetet.
2022. nov. 6. 08:32
 14/65 anonim ***** válasza:
57%
Kérdező! Előre ne aggódj! Várd meg, amíg a testvéred pert indít, és Te leszel az alperes! Felejtsd el a dolgokat, és anyukádat is! A jó barátság alapja a pontos elszámolás, tartja a mondás. Pénzzel meg senkiben nem bízunk meg, különösen rokonban nem!
2022. nov. 6. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/65 anonim ***** válasza:
91%
Azért ilyenkor úgy kijön az ember jelleme. Én nővérem is simán elnézi, hogy mi járunk apánkat ellátni, ő max. beugrik hozzá pár percre, ha éppen arra jár, pár üdítővel.
2022. nov. 6. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/65 anonim ***** válasza:
93%

De most nem igazán értem már a problémát, kérdező. Ahogy itt írta valaki, fizetni az otthont egyikőtök sem köteles, és a jelek szerint nincs is rá pénzetek, ergo nincs más, minthogy anyád marad a házában, és lesz vele, ami lesz.


Rávenni meg úgy tudták erre az egészre, hogy jobban szereti a testvéredet, mint téged és annyira nem érdekelte, hogy megbánt majd vele. Nyilván anyád is tudta, hogy ez nem fair, azért titkolta el, remélte, hogy majd csak a halála után derül ki.


Tudom, hogy fáj azzal szembesülni, hogy az anyád ennyivel jobban szereti a testvéredet, de sajnos ez van.

2022. nov. 6. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/65 anonim ***** válasza:
92%
Kérdező! Most ki van anyukáddal, ki vigyáz rá, ki látja el?
2022. nov. 6. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/65 A kérdező kommentje:
Egyelőre a szomszédok és munka után én. De ők sem vállalják akármeddig. Illetve ellátja magát, csak sajnos egyre többször csinál olyanokat, amiből baj lehet. Pl úgy hagyja a tűzhelyet, legutóbb például félig nyersen ette a csirkemellet stb. Szóval egyre inkább vannak problémák.
2022. nov. 6. 08:50
 19/65 anonim ***** válasza:
88%

Én azért megkérdeznék a helyzetről egy jogászt, jogosan merül fel a kérdezőben, hogy beszámízhatatlan állapotban beazélték rá az ingatlan ajándékozására.

Ha te ápolod-gondozod anyukátokat akkor ez a feladat természetesen mostantól testvéredék feladata.

2022. nov. 6. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/65 anonim ***** válasza:
90%
Remek ötletem van: anyukátok odaköltözik tesódhoz, a fia meg beleülhet a lakásba.
2022. nov. 6. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!