Mikor és miért lettek ennyire elszeparálva egymástól a gyerekek?
25 éves vagyok. Amikor én voltam gyerek, akkor együtt bandáztunk, 6-7 évesen együtt bicajoztunk, szánkóztunk, átmentünk egymáshoz.
Most meg előre be kell jelentkezni, mint az orvoshoz, hetekkel előtte meg kell beszélni az időpontot, de nem viheted csak úgy oda és lécelhetsz le, hanem neked is ott kell lenni a gyerekkel, nem bízhatod rá másra, csak ha nagyon nagyon fontos. Illik visszahívni, tehát akkor ki kell takarítani a lakast pöpecre, meg jaj, meg kell vendégelni. Lassan már ott tartunk, hogy a gyerek 3-4 évesen lat először élőben közösséget, hogyhs nem viszik le a játszótérre, és akkor mindenki csodálkozik, hogy meg vannak halva, mert 3 even keresztül az anyjuk popeszán kívül nem láttak mást. És akkor szünetekben max akkro találkoznak a kis barátaikkal, amikor a bolt előtt összefutnak. A szomszédság se olyan szomszédság már, mint régen volt. Mert mindenki húzódozik a másiktól.
Ovis korban már simán hozzuk-visszük egymáshoz a gyerekeket, és elvannak pár órát. Ez barátság alapon működik, nem szivességből. Olyan nincs, hogy ő már kétszer lepasszolta nekem a gyereket, úgyhogy addig nem hozhatja legközelebb, amíg nem vigyáz az enyémre. Ha én akarom lepasszolni a gyerekemet, nem várom el, hogy puccba vágja a lakást. Ami jó az ő gyerekének, az jó az enyémnek is.
A nagyok már önállóan intézik, hogy ki, mikor, kihez megy át, vagy ki jön hozzánk.
Négy gyerekem van 16 és 5 éves kor között. Rendszeresen bandáznak mind a négyen, sőt, a hét éves is aludt már ott a barátnőjénél.
Én is így nőttem fel, és a mai napig szeretem ezt az olaszos, kaotikus nyüzsgést 😀
Most nem azért mondom, de egy 3-4 éves gyerek az még tök kicsi. Nem az a kategória akivel csak úgy beállítasz a nap közepén és ott hagyod a másik nyakán.
Meg alapból mi abban a meglepő, hogy egyeztetni kell a másikkal a vendégséget? Sokan nem szeretik a váratlan vendégeket, tök érthető módon.
Erre vannak a közösségi helyek, bölcsőde, óvoda, játszótér.
"nem viheted csak úgy oda és lécelhetsz le"
Amúgy ezt hogy kell elképzelni?
Beállítasz a pulyával bárkihez a nap közepén, hogy sziasztok, hoztam a Pistikét, este jövök érte, addig csináltok vele amit akartok? :D
44 éves vagyok, és szerintem az egyik ok, hogy anno a körzetes iskolába járás volt az alap, és kivételnek számított, ha valaki nem oda járt általános iskolába, ahol lakott. Itt pl. a lakótelepen volt 3 suli, és az adott suliba a körülötte lévő házakba lakó gyerekek jártak nagyrészt => suli után vagy iskolaszünetben is mehettünk le a játszóra, biciklizni stb., mindig volt lent osztálytárs, de legalábbis iskolatárs, akikkel lehetett bandázni.
Azért én azt erős túlzásnak érzem, hogy 6-7 éves kortól, nem tudom, te hol laktál, de itt ez egy álmos városszéli telep volt, nulla autóforgalommal és hasonló bűnözési rátával, de elsős gyerekeket tuti nem engedtek le bandában biciklizni meg játszózni, hanem kb. 10 éves korunktól mehettünk le egyedül (5. osztálytól, felső tagozatban), addig a szülők is lent voltak, ha nem is mindenki, mert az pl. működött, hogy lementem 2-3 barátnőmmel és valamelyikőjük anyukája vigyázott ránk. 10-12 éves kor után már valóban lent bandáztunk szülői felügyelet nélkül. Az egymáshoz átjárkálás sem volt divat alsó tagozatban, az is csak kb. felső tagozattól, főleg suli után, amikor a szülők még nem értek haza a munkából, és pl. otthoni, meghívós szülinapi "bulit" is akkor kezdtünk tartani hétvégente vagy péntek délután/este.
Ma egyre gyakoribb, hogy - főleg felső tagozattól - nem egy helyen lakó gyerekek járnak egy suliba/osztályba, és így valóban macerásabb fiatal korban a sulin kívüli tevékenységek összehangolása.
De ezt a "nem viheted csak úgy oda" kitételt nem is értem, hogy gondolod - csak úgy beállítasz egy 6 éves gyerekkel az osztálytársához? Ez régen sem volt így, nem tudom, honnan veszed. Mikor már 10-12 évesek voltunk akkor működött az, hogy barátnőm megbeszélte szüleivel, hogy suli után felmehetünk hozzájuk tanulni, de akkor már önjáróak voltunk. Amíg vinni kell a gyereket addig nem is értem, hogy gondolod másképp mint előre megbeszélni. Hogy mennyivel előtte az családfüggő is lehet, nem mindenki ül otthon minden este, vagy lehetnek otthoni programok is, amikor nem akarnak egy idegen gyerekre vigyázni. Ebben a korban, amit te írsz (6-7 évesen) azért még többnyire oda kell rájuk figyelni (nem kell ott ülni mellettük, de tök más az, hogy ott van egy idegen gyerek vagy csak ti családilag).
Azzal sem értem mi bajod van, hogy kölcsönösnek illik lenni a meghívogatásnak, az parasztság, hogy csak az egyik fél viszi mindig a gyereket, vagy hogy gondolod? Nem kell fényesre glancolni a lakást ha normál tisztaság van.
Nem lécelhetsz le: én azt látom magam körül, hogy ez értelmesen működik, hogy pl. egyik szülő viszi haza mindkét gyereket, megeteti őket, játszik utána a két gyerek, és a másik gyerek szülője később megy érte. Kölcsönösen! Vagy odaviszi (mondjuk hétvégén) és elmegy bevásárolni, ügyeket intézni majd vissza érte pár óra múlva. Szintén kölcsönösen, ha máskor ő is bevállalja. Vagy az egyik család elviszi a másik gyereket is programra magukkal (kölcsönösen nyilván megint csak).
Az megint hülyeség, amit írsz, hogy 3-4 éves korukig nem járnak közösségben, ezt hogy érted? Ha máshova nem, akkor játszóra biztos, de ma már ezerféle program van kicsiknek is.
Hetekkel előtte bejelenteni. Ez így nem igaz, de azért az megvan, hogy a szülő hazaér este 5-kor és talán nem egy gyereket akar kerülgetni?
Nálunk anya htb volt, persze, hogy jöhettek a barátnőim, de barátnőm anyja főállásban dolgozott.
Hozzájuk hétvégén sem mehettünk, mert pihenni akart, nem 3-4 gyereket kerülgetni.
20+ évvel ezelőtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!