Milyen különbségek vannak egy értelmiségi család és egy nem értelmiségi család között?
Na megint egy durván általánosító kérdés...
Az előttem szólók már leírták a lényeget.
Nyilván egy értelmiségi családban nagyobb eséllyel van sok könyv, járnak színházba-hangversenyre, járatják a gyerekeiket különórákra, zenére, stb.
De nem kizárólagosan ők.
Egyik szülőm sem értelmiségi, nincs felsőfokú végzettségük, sőt, apám az érettségit is csak felnőttként tette le. Ennek ellenére sokkal olvasottabbak az átlagnál, járnak színházba, van érzékük a művészetekhez. Sokáig szégyelltem, hogy nincs egyetemi végzettségük. Aztán megismertem egy csomó embert, akinek "értelmiségi" a családja, vagy most már ő maga, és messze nem érik el azt az szintet, amit a szüleim. Most már csak büszke vagyok a szüleimre.
Régebben talán jelentett valamit az egyetem és a tovább tanulás, de most már csak sokaknak a papírról szól. Nyilván ez sem általánosítható.
Ki számít értelmiséginek? A diplomás? A diploma nem jelent semmit. Attól még lehet ostoba egy ember, hogy elvégzett egy egyetemet.
Egy szakmunkás pedig lehet művelt, intelligens, tájékozott ember.
Az meg hogy ki hogyan neveli a gyerekét, megint nem attól függ, hogy ő mennyire képzett ember.
Az ertelmisegieknel szerintem gyakoribb hogy a gyereket egyetemre kuldik. Nem igazan van mernok akinek a gyereke fodrasznak megy, viszont van fodrasz akinek a gyereke mernok lesz.
Mas a hobbijuk, barati tarsasag.
Sokszor inkabb penz kerdese es nem diploma kerdese az egesz. A tanar keveset keres, nem lehetnek daga hobbijai es a gyerek egyetemet sem tudja fizetni. Van egy baratom akinek a szulei foldmuvelok es jol allnak anyagilag, fizettek a fiuknak az egyetemet.
pl az, hogy milyen stílussal nevelik. A munkásoztályba tartozó emberek általában tekintélyelvűen nevelik a gyerekeiket ilyen az van amit én mondok MERT stílussal, így a gyerek önállótlan lesz és tipikus beosztott, aki azért engedelmeskedik mert nem ismer mást. Ezzel szemben az irányító nevelési stilusú szülők, akik gyakran értelmiségiek és van idejük meg van értelme elmagyarázni a dolgokat a gyereknek egy gondolkodó felnőttet nevelnek, aki mer kérdezni és mérlegelni.
Még olyan különbségek lehetnek, h milyen a nyelvi kód, amiben nevelkedett, ugyanis az iskolábakerüléskor nehezebb felhoznia magát egy cigányputriban nevelkedett gyereknek akinek sose olvastak meséket mint egy olyannak akivel mondókáztak stb, ez is inkább értelmiségikre vall.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!