Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Rosszul vagyok egy fogyatékos...

Rosszul vagyok egy fogyatékos rokonomtól. Mit tehetnék?

Figyelt kérdés

Van egy fogyatékos unokatestvérem. Már felnőtt. Az a bajom, hogy akármikor találkozunk családi összejöveteleken, fizikailag rosszul vagyok tőle. Amint meglátom, érzem hogy felmegy a vérnyomásom. Nem tudok vele egy asztalnál enni, mert szürcsöl, csámcsog, visszaköpi az ételt a tányérba, teli szájjal kiabál, annak velejáróival. Nagyon hangos, nagyon dacos, néha követelőző. De nem is ez a bajom vele, szegény egy szót sem szól, de ha meglátom nem is olyan mintha a hideg, hanem mintha valami rossz zsibbadás futna végig rajtam. Ha tudom hogy nagyobb családi összejövetel lesz, előre ideges vagyok, enyhe gyomorgörcsöm van, mert tudom, hogy ott lesz és órákon át el kell viselnem.


Kéthetente találkozunk, szóval nem napi a kapcsolat. Mit tegyek? Menjek pszichológushoz? Vagy ajánlotok valamilyen könyvet ebben a témában? Ilyenkor, amikor nincs a közelemben csak sajnálatot érzek iránta, de amikor egy légtérben vagyunk, ki tudnék szaladni a világból. Nem utálom vagy ilyesmi, baromi rossz neki is meg a szüleinek is. Hogyan érzékenyíthetném magam vagy mit tehetnék, hogy ez a rossz érzes, viszolygás elmúljon? Nem szeretnék rossz vagy kirekesztő ember lenni, bűntudatom is van, hogy ennyire nem tudok vele mit kezdeni. Voltatok esetleg hasonló helyzetben?


Én 19 éves nő vagyok, az unokatestvérem 32 éves nő, értelmi fogyatékos és tolószékes.



2020. jún. 28. 13:48
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
90%
Szerintem senkivel sincs baj. Veled se mert nem tudod elviselni ée van akit nem zavar de van akit igen és ilyen vagy te is és adott illetővel sincs baj mert nem tehet róla. Én sem tudnám elviselni de tudom hogy nem tehet róla. Ha ilyen ebéd van merülj bele a gondolataidba.
2020. jún. 28. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 anonim ***** válasza:
84%

Szerintem a pszichológus jó megoldás lehet.

Nekem van egy rokonom, gyermekotthonban dolgozik. Fogyatékos gyermekekkel foglalkozik. Gyerekként bevitt egyszer a munkahelyere, és mondta h több szeretetet adnak mint bárki más,ne ijedjek meg, meg ehhez hasonló dolgok.

Odaertunk, és bementunk egy csoportszobaba, ahol vagy 8 ilyen gyerek szaladt felém, volt aki csonka kezű volt, volt aki down szindrómas, én meg halálra rémülten, és kiszaladtam, annyira sokkent ért gyerekként.

Azóta is rettegek, ha meglatok egy ilyen beteg gyermeket. Valószínű engem ez traumatizalt, kisgyerekként akkor még nem láttam lábatlan, csonkakezu... stb embereket. Lehet nekem is jól jött volna egy pszichológus.

En nagyon sajnálom az ilyen embereket osszeszorul a szívem.

Mióta meg gyerekem van, aki szerencsére egészséges, képes vagyok elsirni magam, ha egy ilyen pici gyereken látom hogy valami baja van, és nem egészséges. :(

2020. jún. 28. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 A kérdező kommentje:
Most is igyekszem nem odanézni, nyugtatni magam, másra gondolni. De néha ez a viszolygás annyira erőt vesz rajtam, hogy kimegyek a mosdóba és alig merek kijönni. Ezért is gondolom azt, hogy ez nem normális dolog. Amit nem tudtam még megoldani, az az evés. Egyszerűen elmegy az étvágyam, nem tudok vele egy asztalnál enni. Ha meg előtte vagy utána szeretnék enni, rögtön rám szólnak, hogy de hát együtt kell enni a családnak. Mit mondhatnék? Senki nem szeretnék megbántani.
2020. jún. 28. 14:05
 4/40 anonim ***** válasza:
79%
Akkor talán mond azt hogy most nem vagy éhes és pár óra múlva meg egyél és ha mondják hogy eggyütt kell enni akkor válaszold vissza hogy most vagy éhes/most jött meg az étvágyad
2020. jún. 28. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/40 anonim ***** válasza:
48%
Szerintem es eroltesd az egyutt etkezest.. en mar attól rosszul vagyok, ha egy normális ember csámcsog... gondolom alapjaraton ha epp csak ül es nez ki a fejéből kevésbé zavaró... na ilyenkor ülj le melle, mosolyogj, próbálj vele Kontaktot teremteni..
2020. jún. 28. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 A kérdező kommentje:
Nem nagyon van olyan, hogy csak ül és néz ki a fejéből. Ezeken az összejöveteleken nagyon aktív, nagyon hangos. Gondolom örül a társaságnak. Igyekszem az említett "most nem vagyok éhes" trükkel elodázni az evést, de már olyan sokszor megjátszottam, hogy a nagyszüleimnek is feltűnővé vált. További évekig azért ezt nem lehet csinálni minden egyes alkalommal. Ő nem fog változni, illetve szerintem romlik az állapota, de ez most mindegy. Ezért gondoltam, hogy valahogy magamon kellene úgy alakítani, hogy ne legyen ez ilyen nehéz.
2020. jún. 28. 14:22
 7/40 anonim ***** válasza:
93%

Tetszik vagy sem, vannak dolgok amikhez az embernek egyszerűen nincs gyomra. Valaki pl hányingert kap, ha kellemetlen szagok között kell ennie. Én se bírom elviselni, ha egy egészséges ember csámcsog, miért kéne minden áron elviselni bárki csámcsogását? Csak azért mert nem tehet róla? Te sem tehetsz arról, hogy elmegy az étvágyad. Ilyen sajnos van, ezt be kell látni. Ilyenkor kár erőltetni. A szellemi sérültek úgyse sértődnek meg, ezért beszéld meg szüleiddel, hogy te később eszel, vagy korábban, vagy valami.

Ez egyébként egy buta felfogás, hogy neked minden áron alkalmazkodnod kell az olyanokhoz akik nem tehetnek arról, hogy betegek vagy bármi. Nem, nem kell. Te is ember vagy neked is vannak érzéseid, nem kell erőltetni. Ha te kerülnél hasonló helyzetbe, gondolom te is megértenéd, hogy valaki azt nem akarja látni és nem sértődsz meg.

2020. jún. 28. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 A kérdező kommentje:
A szüleimmel erről nem lehet beszélni, tök álszentek. Őket is idegesíti egyébként, otthon azért fel-felbuggyan belőlük, de amikor ott vagyunk, úgy beszélnek hozzá mintha kisbaba lenne, gügyögnek meg maníroskodnak. Anyám egyszer teljesen kikészült, mert otthagyták nálunk és neki kellett kicserélnie a betétjét. Konkrétan mintha sokkot kapott volna, de amikor a nagynéném kérdezte, hogy minden rendben ment-e, negédeskedve azt mondta hogy igen, hogyne. Szóval az én családomban nem jellemző az őszinteség.
2020. jún. 28. 14:36
 9/40 anonim ***** válasza:
47%

Teljesen természetes a viszolygásod. Hogy mi a megoldás az sajnos nagyon egyéni.

Én lenyomom a feszültséget és elterelem a figyelmem. Miután elváltunk én és a sérült, kiszelőztettem a fejem.

2020. jún. 28. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 anonim ***** válasza:
71%
Azt nem lehet, hogy négyszemközt megmondod a szüleinek, hogy nagyon szereted őket, a lányukat is, és együttérzel vele,hogy milyen nehéz lehet neki, de te egyszerűen testileg nem tudod tolerálni hogy valaki csámcsog melletted, nem tudsz így enni, ezért mostantól külön ennél, de természetesen minden egyéb családi programon szeretnéd ha mindketten részt vennétek, mert eszedben sincs kizárni őt? Nem mindenki érti ezt meg, tudom, de hátha ők épp olyan emberek,akik igen.
2020. jún. 28. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!