Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Anyós, após » Vendégségbe ételt vinni magammal?

Vendégségbe ételt vinni magammal?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Van egy kis problémám, ami jelenleg nem is olyan kicsi..

Hétvégén barátomnál nagy családi találkozó lesz, ahova én is "hivatalos" vagyok. Ez lenne az első alkalom amikor találkozok párom szüleivel (tesói ismernek, velük nagyon jól kijövök). Ami gond : a szülők igazi falusi emberek, elég maradiak.. (párom és tesói totál nem ilyenek, nem is igazán vannak jóban a szülőkkel)

Elvileg nagy iszom-eszem találkozó lesz, tele igazi falusi kajákkal, hús hússal, tészta tésztával, töltött káposzta töltött káposztával..

Én viszont glutén és laktóz érzékeny vagyok, és emellett vega is. Nem igazán lenne étel számomra.. max a savanyúság :DD

Párom már mondta otthon, hogy én nem eszek/ehetek minden ételt, de csak annyi volt a válaszuk, hogy finnyás vagyok és majd ők megmutatják milyen a jó étel stb.. szóval fel sem fogják ez betegség...

Barátom mondta, hogy jobban járok, ha viszek ételt magammal, még ha harag is lesz, de én akkor is olyan bunkónak érzem.. :/ Mit kellene csinálnom?


20/l


2015. aug. 31. 09:29
1 2 3 4 5 6 7
 31/61 anonim ***** válasza:
7%

szerintem azt lehet túlélni, hogy nem eszik valaki, üdítőt ihat ott, az segít.

sőt, titokban csipegethet valamit.

emegy a pasi szobájába, mondván, rosszul van, lepihen egy negyed órára. Be úgyyse látnak és eszik valamit.


Ha már tényleg az van, hogy abból nem tud választani, ami van. Pasi meg elmondhatná a szüleinek ezeket a részleteket.

Nem azt, hogy rosszul lesz tőle, hanem hogy bármikor rájöhet a hasmenés az utcán, mikor nem tud menni wc-re, bla bla....gondoljon már bele.

Ha rosszul lesz és anyós előtt fosikázzaa össze magát, majd akkor biztos megérti.

2015. aug. 31. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/61 anonim ***** válasza:
86%

Nézd, én valószínűleg úgy lennék vele, hogy ha nincsenek azzal tisztában, hogy a glutén- és laktóz érzékenység micsoda, ezt a saját (általam valószínűleg értelmesnek tartott) fiuk sem tudja velük előzőleg megérteni, és odáig sikerült eljutniuk az ezzel kapcsolatos beszélgetés végére, hogy finnyás vagyok, de ők majd megmutatják, milyen is a jó étel, akkor reálisan nézve nem reménykednék abban, hogy majd pont ott és akkor, egy nagy családi találkozó közepén fogják a táplálkozási igényeimet legalább olyan szinten elfogadni és tiszteletben tartani, hogy sem rám tukmálni nem akarnak olyat, amit nem ehetek, és sem a visszautasítást nem fogják zokon venni, sem pedig azt, hogy én előveszem az otthonról vitt ételes dobozomat, amikor szerintük ott az a sok finomság, amit ehetnék, ha nem lennék "finnyás".


Felmerülne bennem valószínűleg, hogy lemondom a látogatást valami mondvacsinált ürüggyel, de annak sem lenne értelme, mert ha valaha meg akarom ismerni őket, előbb-utóbb szembesülnék ugyanezzel a problémával, legfeljebb kevesebb vendég jelenlétében kéne megpróbálnom meggyőzni őket arról, hogy tényleg komolyan gondolom, nem nem eszem sem húst, sem glutént, sem laktózt tartalmazó ételeket, akkor sem, ha szerintük annyira finom.


Szóval a legvalószínűbb az, hogy előtte otthon jóllaknék, esetleg ha hosszú órákat töltünk ott a tervek szerint, valami rágcsálnivalót vinnék magammal a táskámban egy dobozban vésztartaléknak, aztán ha találnék bármit, ami összeegyeztethető az étrendemmel (legalább mondjuk rizs, esetleg főtt zöldségek a levesből, bármi egyéb) akkor ennék abból, az egyebekkel való kínálást pedig határozottan, de kedvesen utasítanám el, és lelgfeljebb rövid indoklásra szorítkoznék hosszas és felesleges magyarázkodás helyett, tekintettel az előzményekre.


A párod szülei ettől még lehetnek jó szándékú, kedves emberek, akik simán csak tájékozatlanok bizonyos kérdésekben, és egyszerűen nem tudják átlépni a saját korlátaikat, szóval próbálnék úgy hozzáállni a dologhoz, hogy én se haragudjak rájuk ezért, viszont azt se érezzem, hogy nekem kéne emiatt a helyzet miatt kellemetlenül éreznem magamat.


(Egyébként a saját tapasztalatom az, hogy egyáltalán nem törvényszerű ez a hozzáállás vidéken, én is gluténmentes étrenden vagyok évek óta - mondjuk az én esetem azért nyilván sokkal egyszerűbb, mert húst, tejterméket eszem - voltam többször azóta falusi családoknál vendégségben több helyen, tök normálisan álltak a kérdéshez, végigkérdezték, hogy ez meg azt akkor ehetek-e (akinek nincs ilyen a saját környezetében, az nem feltétlenül van azzal képben, hogy a példa kedvéért a rizs az gluténmentes-e). Volt, ahol már én éreztem magam kellemetlenül egy ott alvós látogatásnál attól, hogy én nem akarok ebből nagy ügyet csinálni meg másnak plusz munkát okozni, ellennék egy rántottával meg az otthonról vitt saját gluténmentes kenyeremmel, ők meg annyira próbáltak a kedvemben járni, hogy külön akartak nekem főzni ezt-azt (pl. zöldséglevest), meg kérdezgették, hogy ezt ennék-e szívesebben vagy azt, stb.


(Amúgy szerintem eleve nem igazán a legjobb ötlet a párunk szüleivel életünkben először nem szűkebb családi körben, hanem "nagy családi találkozó" keretein belül találkozni (már ha ezen nem szülőket-testvéreket kell érteni, hanem ennél népesebb rokonságot, de könnyen lehet, hogy én látom ezt rosszul).

2015. aug. 31. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/61 anonim ***** válasza:
27%
Ha magának visz az ember vendegsegbe ételt, az bunkóság. Innen látja, hogy semmi olyan nem lesz, amit ő meg tudna ENNI? Ha hozzám így jönne valaki, az lenne egyben az utolsó látogatása is. Ami elfogadható, az ha a kérdező készít valami minden mentes ételt, olyan mennyiséget, amiből mindenki tud fogyasztani és azt atadja a vendeglatoknak ajandekkeppen. Így lesz mit ennie mindenképp, bunkó se volt és még ajándékot is adott.
2015. aug. 31. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/61 anonim ***** válasza:
81%
Az egyszer "ki lehet bírni"-t, nem úgy értettem ahogy gondolod. Ez egy fontos találkozó, szerintem, ha hosszú távra tervez a párjával, azt meg ne akarjuk megjósolni, hogy alakul a kapcsolata a szüleivel. Ha szeretni fogják és elfogadját, főzni fognak neki is. Otthonra kellenek a spéci cuccok, vendégségben nem várjuk el, van pár pofon egyszerű étel, azért nem rakéta-tervezés egy kis diétás útmutatót betartani. De akkor legyünk konkrétak, ha teljes hétvége, vigyen glutén-mentes kenyeret a reggelihez vacsorához, ha eszik olyat. A menűből meg egyen teszem azt levesben főtt zöldéget(ha a húsleves sem játszik), savanyúságokat, zöldségeket, salátákat, falun tuti van egy köbméter háztái zöldség, 2 perc össszevagdosni a Mari néni paradicsomát, uborkáját salátának, öntetnek valót talál nyilván, egy vinegretthez való mindenkinél akad és glutén-laktóz mentes. Biztos akadnak hüvelesek is, táplálóak, laktatóak. Lehet sorolni a végletekig. Értem én, hogy ez nem egyszerű, de nem hiszem hogy a megismerkedés alkalmával lenne aktuális erről az összes rokon társaságában mélyértekezni. Simán megoldható és persze, alap, hogy ne egyen olyasmit, amit nem bír, de egy vidéki háztartásban tuti van annnyi féle minden, hogy összeállítható egy hétvége erejéig a neki is való menü. Hozzáállás kérdése is. Elvégre nem oda költözik, vendégségbe megy. Az viszont rajta is múlik, hogy kölcsönösen megkedveljék, elfogadják egymást. Nem kellene előre elzárkózni, vagy rosszat feltételeznie senkinek sem. A húsmentesség nehezebben felfogható lesz a vidéki embernek szerintem, mint az ételallergia, mert az egyéni döntés és nem egészségügyi kényszer, én ebből a helyzetből jobban állok, lévén a húst hússal eszem, így anyós vigyorogva legelteti rajtam a szemét, mikor a sokadik szelet natúr szűzet tolom le a torkomon, azt meg full megérti, hogy mit, hogy készíthet nekem. Nem hülye, hanem vidéki. Az azért a kérdező esetében nem szerencsés, hogy ilyen diéta mellett még a vega szabályok is bejátszanak Nála, de ez az Ő élete, az Ő döntése. Nem lesz egyszerű így élelmezni szegényt, de megoldhtaó szerintem, csak akarni kell. Hosszú távon nyilván belerázódnak és előkerülnek majd a home-made kajás csomagok is, elvégre a rokoni kapcsolatokba ezek mind mind beleférnek a legnagyobb természetességgel, ha mindkét fél úgy áll hozzá.
2015. aug. 31. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/61 anonim ***** válasza:
72%

Mindenképpen vigyél valami kaját, éhen mégsem halhatsz. A barátod meg álljon ki melletted és amikor tukmálják rád a kaját, akkor mondja meg nekik kerek-perec, hogy a barátnőm nem ehet ilyet, mert rosszul lesz, és kész. Nem kell nekik részletezni, hogy milyen érzékenység, mennyire súlyos (vagy sem). A lényeg, hogy nem és kész.


Békítő szándékkal vihetsz valami olyat is az egész családnak, mondjuk valami olyan sütit, salátát, akármit, amit te is ehetsz és amit meg lehet osztani másokkal is. Így nem érzik azt, hogy csak magadnak vitted a cuccot, meg nincs az sem, hogy olyat viszel, amit te nem ehetsz, és csak "velük akarod megetetni, de te bele sem kóstolsz".

2015. aug. 31. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/61 anonim ***** válasza:
81%

pedig ha nincs részletezve, el se hiszik az ilyen emberek.


Én amióta elmeséltem nagyimnak az emésztés biológiáját, meg hogy miért nem tudom megemészteni tejet, azóta csinál külön salátát, mártást, szól, hogy levesben nincs ...

2015. aug. 31. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/61 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok választ!! Nem is gondoltam, hogy ennyi érkezik :) Ne haragudjatok, hogy csak most írok vissza :/


Tudom-tudom egyik sem halálos allergia, és van tabletta a laktózérzékenységre, de a gluténra nincs.. Amint glutén kerül a szervezetembe rögtön rosszul vagyok és legalább az összejövetelt szeretném élvezni.

Úgy terveztem, hogy viszek süteményeket alapból is, majd úgy csinálom, hogy az egyik mindenmentes lesz..

Párom már többször beszélt szüleivel, de sajnos nagyon régimódiak.. és látom rajta,hogy bántja a dolog, de nem tud ő sem mit tenni.. Egyik válaszoló írta, hogy majd a szobájában eszek, ez nagyon jó ötlet, őszintén eszembe se jutott.. Ami a gondot okozta, hogy a nagy családi együttevésnél, nekem szinte semmi "ehető" sem lesz. Még nem tudjuk mi lesz pontosan a menü, de barátom szerint pörkölt galuskával a család slágere, szóval ez egyik biztos az lesz, reménykedek, egy kis petrezselymes krumpliban, vagy káposztában :D

2015. aug. 31. 14:42
 38/61 anonim ***** válasza:
77%

Gyerekek, nem halálos? Cöliákiám van (glutén érzékenység) ami elég rendesen egy autoimmun betegség. Igenis halálos. Mielőtt még tudták volna, hogy ez micsoda, jópáran haltak meg ismeretlen eredetű bélproblémában. A glutén letarolja a bélbolyhokat, nem szívódnak fel a tápanyagok és a vitaminok.

Kérdező, ha csak ebédre mész, szerintem egyél előtte. Aztán nagyon türelmesen és tisztelettudóan magyarázd el nekik, akár többször is.

Egyébként tényleg a párod is kifőzhetne rizst vmi grillzöldséggel, aztán probléma megoldva... Annyi, hogy tiszta eszközökkel kell főzni/sütni, hogy ne legyen semmi morzsás. Kenyeret vinnék a helyedben.


Egyébkén a "kevés nem árt" mentalitás miatt vívok konkrét harcokat osztálykirándulás előtt, mert az ofőm szerint ehetek tésztás levest, majd megeszem a levét, és a másodikat meg kihagyhatom. Hetekbe tellik, amíg megadja a hely számát, ahová megyünk és akkor tudunk velük beszélni. Érdekes, mindig megoldják....

2015. aug. 31. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/61 anonim ***** válasza:
21%
Szerintem semmiképp ne vigyél ételt magaddal,azon lehet,hogy megbántódnak.Ez lesz az első alkalom,tapasztald ki,hogy mennyire megértőek,elfogadóak az érzékenységeddel kapcsolatban.Hátha élő szóban,tőled hallva jobban megértik,hogy miről is szól ez a dolog.A testvérem glutén és laktózérzékeny,szóval tudom,miről van szó.Érdeklődjetek előre a menüről,így tudod,mire készülj.Mindenképp vigyél laktáz tablettát,hátha jól jön.
2015. aug. 31. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/61 anonim ***** válasza:
88%

Itt sokan szerintem nem értik a probléma súlyosságát.


1. Ha vegetáriánus NEM fogyaszt húslevesbe főtt zöldségeket. Aki igen, az nem vegetáriánus. Nem is értem, ezt miért javasolták többen is.


2. Rántott dolgokat SEM fogyaszthat, ugyanis GLUTÉNt tartalmaz a fehér liszt - feltételezem a falusi asszonyka nem teljes kiőrlésű maglisztből készíti.


3. Tésztát, galuskát, nokedlit, tarhonyát is ugyanezért nem ehet


4. Krumplipürét, rántott sajtot, tejföllel habart ételeket a laktózérzékenység miatt nem fogyaszthat.


Ez esetben ha szerencséje van tényleg összesen rizst, savanyúságot fogyaszthatna, ha egyáltalán lesz rizs. Illetve rántott zöldségeket kiházmozva a bundából, de mint tudjuk, ez nem épp a legilledelmesebb hozzáállás.


Az egyetlen diszkrét, normális megoldás az lenne valóban, ha a kérdező barátja beszélne mégegyszer a szüleivel, és vagy ragaszkodna hozzá, hogy készítsenek valami glutén, laktóz és húsmenteset is (nem kell sokat, egy fogás is elég, a lényeg, hogy ő is ehessen), vagy készítsen ő.


Lehet, hogy a szülők hozzáállása hülye és rossz, tény és való, de sok idősebb vagy középkorú ember nem hajlandó vagy nem képes megérteni ezeknek a betegségeknek a súlyosságát, mert egyszerűen az "ő korukban" ez gyakorlatilag "nem létezett" (létezett, csak nem beszéltek róla...), nem tudnak róla - nem képesek elismerni, hogy ez egy valós probléma.


Személy szerint viszont ezért nem rontanám el az első találkozást rögtön, mert azt egy életre megbánhatja az ember. Saját ételt magaddal vinni egyértelműen illetlenség.

2015. aug. 31. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!