Amelyik kutyának nincs tkja szerintetek az keverék?
sippara - Én a saját példánkról tudok nyilatkozni: a szüleim első kutyája egy menhelyről elhozott néhány éves német juhász jellegű keverék (mármint tényleg keverék, láthatóan :)) volt, aki 1x évig volt velünk és nagyon szerettük, mindent megadtunk neki az utolsó kicsit már beteges egy évében is, pénz nem számított sose. Aztán amikor meghalt, gondolkoztak, hogy csak kellene egy kutya és édesanyám munkahelyén felmerült, hogy az egyik kolléganőjének valami közeli rokona szeretne egy kiskutyát a labrador szukájától és kb önköltségi (oltás, állatorvos, kaja, ilyesmik) áron elosztogatja az alom többi tagját, így lett a labrador, akit én pár éve megörököltem (a szó eredeti értelmében sajnos). Na most ez itt ugye a mindenféle szemét tetű szaporító és felelőtlen mocskos fillérb..ó gazda. Ehhez képest a valóság szimpla tudatlanság minden fél részéről, akik tisztességes, egyébként értelmes és jómódú, valamint kutyaszerető emberek, csak egyszerűen nem látták ebben a hibát. Utánanézni? Minek? Fel sem merült semmiféle kérdés és hát alapvetően nem ehhez hasonló fórumokon cseszték el a napjaikat nyolc éve. Én nagyon boldog vagyok, hogy a kiskutyánk szerencsére jól sikerült, kiegyensúlyozott és egészséges labrador, aki mindent megkap, amire szüksége van. Ettől függetlenül belátom (mert én itt cseszem el az időmet hülyeségekkel), hogy milyen kockázatai vannak a nem megfelelő forrásból történő kutyabeszerzésnek, úgyhogy az utódja majd rendes tenyésztőtől lesz, de ettől még nem fogadom el ezt az itt teljesen elharapódzott visszataszító fikázást.
De ha a saját sztorinktól eltekintek, én akkor is rengeteg jó körülmények között élő, szerető gazdáknál levő kutyát látok magam körül, akik szaporítóktól származnak. Nincs még benne eléggé a köztudatban, hogy milyen problémákkal járhat ez, erről van itt szó, én akkor is ezt állítom.
sippara - Utánanézni dolgoknak akkor szokott az ember, ha van kérdése. Ha nem merül fel benne, hogy amit csinál, az gázos, akkor minek nézzen utána?
Én nem tudom, de például a szomszédaimból, akik egy mondjuk százmilliós házban élnek, láthatóan milliókat keresnek, abszolút tisztességes, barátságos, normális emberek, nem nézném ki, hogy spórolásból vették valami hirdetésből a goldiejukat, akit amúgy imádnak és rendesen gondját viselik. Valamilyen szinten meg is szívták, mert valahogy nem néz ki száz százalékosan goldienak, hanem mondjuk úgy 90, de legalább normális, értelmes jószág és egyelőre tudtommal egészséges is (2-3 éves lehet azt hiszem). Szóval nem hinném, hogy a pénzt sajnálták volna, inkább így tűnt kézenfekvőnek. Rengetegen lehetnek így ezzel. Szerintem sokkal több kutyát vesznek szaporítóktól, mint tenyésztőktől, úgymond ez a normális.
"15 évre felelősséget vállalok egy másik élőlényért. Akiben ez SEMMILYEN kérdést nem vet fel, az ne haragudj, de ne tartson semmilyen állatot"
Van akiben nem vett fel semmilyen kérdést mert már eleve van valami mintaképe róla hogy hogyan kell kutyát tartani ami nem feltétlen helyes. Például egy kisgyerek falun nevelkedik látja hogy ott hogyan viszonyulnak a kutyához és azt gondolja ez a helyes hisz a kutyákon nem látni hogy szenved az által hogy nem viszik el sétálni vagy moslékot kap enni. és ezt tartja jónak ezt a példát követi.
"2 évesen elpusztult diszpláziába"
Ejnye, ha már kamuzol, legalább ekkora szarvashibát ne véts!
"hisz azt sem tudom bizonyítani hogy keverék akkor hogy mondhatom azt rá hogy keverék"
Minden kutya keverék, aminek ismeretlen a származása vagy ismert, de különböző fajtájúak a felmenői. Tehát ez a problémád megoldva, ezt ugyanis nem kell bizonyítani. Ez a kutyák természetes "alaphelyzete". Mondhatni a fajtatisztaság nem természetes, hanem az ember által rájuk kényszerített állapot.
Látom, előjöttek az "ismerek olyan törzskönyves kutyát ami beteg és már háromszor meg is halt", meg "azért veszek szaporítótól kutyát mert csóró vagyok" és "a pénzsóvár, gonosz tenyésztők tehetnek mindenről mert olyan drágán adják azokat a kutyákat" jellegű "érvek". Igaz nem ez volt az eredeti kérdés és az eredeti kérdés szempontjából irreleváns a kutyák egészségi állapota és vételára, de ez várható volt olyan emberektől, akik a tényeket képtelenek elfogadni viszont az érvelés nem erősségük.
A tudatlanság önmagában nem bűn. Az se, ha valaki rossz döntéseket hoz. Az se, ha a szocializációja miatt eredetileg ő ezt természetesnek vette és nem is tudta róla, hogy rossz. De ha felvilágosítják (akár virágnyelven akár nyersen, de átlagos IQ-val felfogható módon) és ennek ellenére hülyének tetteti magát, sőt visszatámad és megpróbálja a segítő szándékú embereket "démonizálni" (mint most a kérdező), arra nincs mentség.
Ennek ellenére teszek egy utolső próbát konkrét példával.
Nekem leonbergim van. Mint tudjuk, ezt a fajtát a bernáthegyi, újfoundlandi és a pireneusi hegyikutya keresztezésével hozták létre. Tehát évtizedek tudatos munkájával gyártottak egy csomó (több ezer egyedről van szó) keveréket, amik idővel egységeges külső és belső jellemvonásokat kezdtek mutatni, de ettől még ugyebár keverékek, hisz tudjuk a kiindulási alapot. Sőt, törzskönyvük se volt! Viszont miután egységes lett az állomány, elismerték azt hivatalosan is önálló fajtának és NYILVÁNTARTÁSBA (ez a kulcsszó) vették azt a sokezer kutyát, ami ebbe a fajtába tartozik. Ők a leonbergik. Innentől ez egy új fajta és az ő leszármazottaik akiket szintén nyilvántartásba vesznek, azok a fajtatiszta leonbergik. Amelyiket nem veszik nyilvántartásba, azokról nem lehet tudni, hogy valóban az ő leszármazottaik-e, tehát nem lehet rájuk mondani, hogy fajtatiszta. Olyan, mintha az lenne, de végül is ki tudja? Én elhihetem neked, ha megbízom benned, mint ahogy te is elhitted annak, akitől vetted, lehet, hogy az is elhitte annak akitől ő vette a szüleit, de ettől még simán lehet sarplaninac vagy kaukázusi juhászkutya is vagy akár mindháromból lehet benne. Nem lehet tudni. Tehát egy kutya nem attól lesz fajtatiszta, hogy ránézésre olyan, mintha abba a fajtába tartozna, hanem attól, hogy évtizedekre vissza lehet vezetni a származását, esetleg akár a törzskönyvezés kezdetéig.
Amíg nem volt nyilvántartás a kutyák születéséről, addig nem is igazán beszéltek fajtákról. Régen (évszázadokkal, évezrdekkel ezelőtt) sokkal inkább funkció szerint csoportosították a kutyákat és sokkal heterogénebbek voltak az egyes csoportok, persze ettől még mutathattak erős hasonlóságot akár külső akár belső akár mindkét tulajdonságukat tekintve. Amióta viszont hivatalos törzskönyvezés folyik és létrehozták azt az elvont fogalmat, hogy fajtatiszta, azóta az a kutya fajtatiszta, ami szerepel a törzskönyvben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!