Erkölcsileg miért pozitívabb tenyésztőtől kutyát venni, mint kapni a szomszéd kutyájának almából?
Számomra sokkal borzasztóbb, ha valaki üzleti célokra használja a kutyája testét. Gyakorlatilag az a kutya nem más csak egy haszonállat, akinek addig van értéke, amíg fial és pénzt termel. (Képzeljük el ezt mondjuk egy ember esetében.)
Míg a szomszéd kutyája természetes ösztöneit követve párosodik és fial. (Ezt is képzeljük el ember esetén). Mivel a szomszéd ingyen adja, nem érdeke a fialtatás, csak a természet végzi a dolgát.
#8 Az a 230 ezer így is veszteséges a tenyésztőnek, ebben biztos lehetsz. Ugye tudod, hogy normális ember a kutyájának alapból nem ad olyan tápot, amit a szupermarketekben lehet kapni? Csak példa. Vemhes szukára gondolom, mennyi figyelem fordult. Az 1-2 kiskutya meghal az nem természetes kiválasztódás. Apámnál 30 év alatt összesen talán 2 kiskutya született halva, olyan nem volt, hogy születés után meghaltak volna. Öregem szerint a konyha az asszony reszortja, de a kiskutyáknak megfőzte a rizst meg a csirke far-hátat.
Azt meg nem is tudom értelmezni, hogy "teljesen egészséges, csodaszép" kölyök. Hogy látod te egy újszülött kölykön, hogy diszpláziás-e? Mit számít az, hogy csodaszép? 8 hetes kölyökről meg nem mondod, hogy milyen fajták keveréke, azért tudják a szaporítók eladni. A kőkemény üzlet az, hogy félévente lefialtatja a szaporító az összes kutyáját, és 20 ezrekért eladja. Na, az nyereséges.
Jó idegzetű? Barátnőmék kutyája egy idegbeteg dög. Mindent tönkretesz, ugrál, fellöki a gyerekeket, szétrág mindent. Sok mindent mondanék rá, de a jó idegzetű lenne az utolsó. És fajtatiszta. Tenyésztőtől.
Tesómék pár éves szintén piszok drágán vett kutyáját valószínűleg műteni kell hamarosan. Mert szar a térde. Állítólag fajtabetegség.
A mi kutyáink valóban nem voltak fajtatiszták. Sem ami nálunk született, sem akiket kaptunk. Biztosan csak az anya személyét lehetett megmondani. Hozzánk például be-beszöktek utcán kószáló kutyák. A többségével elbántak a mieink, de ha kedve volt hozzá, akkor sajnos beengedte és vemhes lett. Soha nem mi engedtük rá a kant.
Ez azért részben duma, hogy a tenyésztőknél ellenőrzött körülmények között mennek a dolgok, és hogy a természetes szelektálást mesterséges körülmények között utánozzák. Ez a munkára szelektáló tenyésztőknél megvan, mert ott továbbra is az a lényeg, hogy a kutya az adott funkciót végre tudja hajtani. Azonban azt a sok küllemtenyésztőt, akik a tenyésztők 90-95%-t teszik ki, egy érdekli, hogy a kutya küllemileg megfeleljen az aktuális standardnak és annyira egészséges legyen, hogy a garanciális dolgoknak megfeleljen. Ezen kívül magasról lesz*arják, hogy a kutya idegrendszerileg, fajta jellegileg, funkció alapján megfeleljen a fajtának, egy a lényeg, hogy a szuka minél gyakrabban, minél több kiskutyát szüljön az élete során. A szukát ezért vitaminokkal bombázzák, azokat a kölyköket, amik természetes körülmények között életképtelenek, szintén vitaminokkal bombázzák, és még a legsatnyább kölyköket is életben tartják, mert az +200-500ezer forint fajtától függően. Aztán rossz esetben ez a satnya kölyök pár év múlva elkezdi a még satnyább kölyköket is lehozni.
És akkor azokról a trükközésekről ne is beszéljünk, amikor nem is az az apa vagy az anya kutya, amelyik a származási lapon szerepel. A Champion kutya lehoz 3 kutyát, a másik 9-et, aztán 3-4-et átpakolnak a Champion kutyához, mert azt drágábban lehet eladni.
Vagy amikor a kan kutya nem az, ami a származási lapon szerepel.
Persze manapság azoknál a fajtáknál, ahol kötelező a DNS teszt, ez kiszűrhető, de mindenhol máshol mennek ám a turpisságok.
#12 Mert nem érted az idegrendszer fogalmát. Az nem a kutya és nem a tenyésztő hibája, hogy a barátnődék nem értenek a kutyához és nem nevelik meg.
Az meg nem mentség, hogy nem te engeded rá a kant. Ha tüzel a szukád, megoldod, hogy ne jusson hozzá kan és ne jusson kanhoz. Ha inkompetens/lusta vagy, ivartalaníttasd, vagy ne tarts kutyát.
#15 Azért mondasz itt jó nagy ökörségeket. Az oltás mióta gátolja a természetes kiválasztódást? Kölyök a kutyafuttatóban simán összeszedné a parvót és meghalna. Csak képzeld, a természetben (mondjuk egy háziasított fajnál ez alapból paradoxon) nem találkozna naponta egy rakás idegen kutyával. Az influenzának sem lenne szezonja minden évben az embernél, ha elszigetelve 50 fős közösségben élnénk, ami a természetes lenne.
A fecskendővel etetés más tészta, de azért ha a szukának nem volt nagy gondja vemhesség közben és kb. egészséges kölyök született, ez egy nagyon kis valószínűségű dolog, tehát ne hozzuk már fel olyan érvként, mintha ez rendszeresen megtörténne.
14, persze, új kerítést építünk egy kutya miatt.
Soha egy kutya sem maradt rajtunk, úgyhogy nem volt gond belőle.
A természetes kiválasztódás akkor is működik, ha a körülmények változnak. Tudod, az evolúció lényege, hogy alkalmazkodunk a megváltozott környezethez. Az erős legalábbis. A gyenge elpusztul és ezáltal erősödik a faj.
A pestisjárványokat is volt, aki túlélte. Akkor is, ha az ősember életmódjában még nem fenyegetett pestis. Mégis volt, aki képes volt legyőzni. A kutyabetegségeket nem ismerem, de alighanem azokat is van, aki elkapja, van aki nem. Van aki túléli és van, aki nem.
Persze a kis kabátos, pulcsis, szoknyás mai kutyák már a hideget sem bírják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!