Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » Hogy gondolhatja, hogy szereti...

Hogy gondolhatja, hogy szereti az állatokat, aki húst eszik?

Figyelt kérdés
Az állatok szeretete ott kezdődik, hogy nem áldozzuk fel őket saját vágyaink és szükségleteink kielégítésére, hanem új alternatívákat keresünk, hogy kizsákmányolástól mentes életet tudjunk élni.

tegnapelőtt 10:53
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
88%
Ezt a kérdést kb. havonta kiírja a drága, szerintem élvezi, ha ledorongolják
tegnapelőtt 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 Grimfox ***** válasza:
74%

Aki szereti az állatokat, az még értheti, hogy az embernek szüksége van arra, hogy állatokat egyen. Ez így természetes. Az állatok is megeszik egymást, mert az úgy természetes. Érzelmi indíttatásból nem enni húst természetellenes.

Ezen kívül egy sor olyan állatot tenyésztettünk ki az évezredek során, amelyek létezésének egyetlen célja, hogy emberi táplálékként szolgáljanak. Ha nem eszik meg őket, hanem hagyják őket szabadon élni, az kínzás, mert a legtöbb nem képes megélni önállóan. Az pedig kivitelezhetetlen, hogy milliárdnyi állatot csak azért tartsunk, hogy legyenek. Egy rakás embert sem vagyunk képesek etetni, nemhogy még pluszban pár milliárd állatot, akiknek a levágáson kívül nincs célja. Persze te személyesen dönthetsz úgy, hogy szereted az állatokat, ezért nem eszel húst, de másokat felelősségre vonni emiatt átgondolatlan, és céltalan dolog.

tegnapelőtt 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 A kérdező kommentje:

Nagyon sok választ kaptam, hasonló kaptafákra van a legtöbb felfűzve, szeretnék mindegyikre reagálni:


I. Növény vs állat kérdése


1. A növények idegrendszere NEM olyan fejlett, mint az állatoké, így ha valami fájdalomhoz hasonló ingert éreznek is, az messze nem jár olyan szenvedéssel számukra, mint az állatok számára. Ráadásul nincsenek összetett gondolataik, nem akarnak élni, nem fogják fel egy pillanatig sem, hogy az életüket akarják elvenni.


2. Valamit muszáj enni, ami szerves tápanyagot biztosít. Növény vagy állat áll rendelkezésre, más nincsen. Ha nem folytatunk anyagcserét, meghalunk. Ha választani kell, még akkor is, ha a növény érez is fájdalmat és ellentétes az életösztönével az elpusztítása, még akkor is sokkal etikusabb azt feláldozni, mint a nála jóval összetettebb gondolatokra és érzelmekre képes állatot. Vagy, vagy. Választani kell. De azt hozzáteszem, hogy az ember, mint mondjátok, alapvetően mindenevő, és ti sem csak húst esztek, növényeket is fogyasztotok. Ha egy vegán a kettő közül csak az állati eredetű termékektől válik meg, már azzal többet tesz, mint egy húsevő.


3. A növényt nem minden esetben tépik ki gyökerestül, amikor élelmiszert termelnek. Nagyon sok esetben a növény termését vagy bizonyos más részeit fogyasztjuk el, de az egyed életben marad és visszanöveszti azokat a következő szezonig.


II. Van-e szüksége az embernek az étrendjében húsra vagy más állati eredetű termékekre? Lehet-e kemény fizikai munkát végezni vegán étrenden?


1. Az első kérdésre a válasz egyértelműen az, hogy NINCS! A teljes élelmiszerpiacon fellelhető élelmiszerekből ma összeállítható egy kiegyensúlyozott és teljes értékű étrend, amely a hagyományos nyugati típusú étrendnél fényévekkel egészségesebb. Egyetlen olyan tápanyag van, amely kizárólag állati eredetű ételekben található meg, ez pedig a B12 vitamin. Ezt a tejtermékek vegán alternatívái, illetve gabonapelyhek is, hozzáadva tartalmazzák. A többi gyakran felhozott tápanyag:

-omega-3 zsírsavak: alfa-linolénsav formában nagyon sok növényben, például dióban, chia magban, lenolajban, repceolajban, megtalálhatók, ezeket megfelelő mennyiségben fogyasztva elegendő DHA és EPA szintetizálható a szervezetben, akkor is, ha a konverzió csak kb. 10%-os. Algákban viszont DHA is megtalálható, ugyanis ezek a tengeri növényszerű organizmusok szintetizálni képesek azt, és tulajdonképpen a halakban fellelhető DHA forrásai is ezek, ahogy bekerülnek a táplálékláncba.

-vas: bár nem a legjobban hasznosítható HEM-es formában, bevihető megfelelő mennyiség belőle, hiszen gabonafélék, pszeudogabonák, hüvelyesek is nagy mennyiségben tartalmazzák, valamint gabonapelyhekhez szintén gyakran hozzáadják.

-D3-vitamin: bár halakban és tojásban előfordul, az állati eredetű élelmiszerek is szegények benne, így a téli hónapokban mindnekinek étrendkiegészítők formájában pótolnia kellene.

-A-vitamin: bár nem az egyből hasznosítható retinol formában, de béta-karotin previtaminként nagy mennyiségben tartalmazza sok növény, például: sárgarépa, édesburgonya, sütőtök, sárgabarack. Ezekből megfelelő mennyiség bevihető.

-fehérje: mind a 9 esszenciális aminosav bevihető növényi fehérjeforrások kombinálásával, de léteznek komplett növényi fehérjeforrások is, ilyen például a kinoa és a hajdina.


Ha bármely étrendet nehezen tudja az adott személy bevinni, az étrendkiegészítők mindig rendelkezésre állnak. Legjobb persze fenntartható forrásból származó készítményeket venni, hogy ne mondhassák, a szennyező gyógyszeripart támogatjuk.


2. A második kérdésre a válasz: lehet-e vegán étrenden komoly fizikai munkát végezni vagy éppen keményen sportolni? IGEN, lehet. Nem is kérdés. Pont azért, mert minden esszenciális aminosav bevihető, a szervezet megkaphatja növényi forrásból is a megfelelő mennyiségű fehérjét, amely az izmok regenerálódásához és építéséhez szükséges. Ezt ezernyi vegán testépítő példája igazolja.


III. A termőföldek a vegánok ellátása miatt jönnek létre és csökkentik a természetes élőhelyeket


NEM IGAZ! Hazugság! A termőföldek 75%-a állatok takarmányozására megy el. Arra, hogy megtermeljük rengeteg víz és energia árán a növényeket, megetessük őket a haszonállatokkal, és utána őket fogyasszuk el. Abszolút alacsony hatásfokú, nem hatékony megoldás. Helyette akkor már elfogyaszthatjuk magát a növényt is, sokkal kevesebb termőterület, víz és befektetett energia árán.


IV. A növénytermesztés során is pusztulnak el állatok


Sajnos ez így van, de ez nem célzottan történik, hanem balesetek eredménye, vagy a termés megvédésére alkalmazott növényvédő szerek végeznek az állatokkal.

Így is nagyságrendekkel kevesebb egyed vész oda, mint amennyit étel miatt lemészárolunk. Emellett megint felhívnám a figyelmet arra, hogy a növénytermesztés 3/4-e nem a növényfogyasztást szolgálja ki, hanem az állattenyésztést.


Egyelőre ennyi.

tegnapelőtt 22:43
 24/34 A kérdező kommentje:

"Az állatok is megeszik egymást, mert az úgy természetes."


Egyrészt vannak növényevő állatok is. Tehát nem kötelező mindenkinek azt fogyasztani. Plusz ugye evolúcióra is képesek az adott fajok, tehát nincs kőbe vésve, hogy az emberi faj mindenevő, ha évezredekig csak növényeket ennénk, ahhoz adaptálódna a szervezetünk, és már hiánybetegségeink se lennének, ha csak növényeket ennénk bármiféle étrendkiegészítő vagy B12 vitamin ételekhez adása nélkül.

Mondok is egy példát, a kutya esete: kutatások során bebizonyították, hogy mivel az ember környezetében élt évezredekig, adaptálódott annak mindenevő étrendjéhez, így a farkasnál sokkal nagyobb mértékben fogyaszt növényi eredetű táplálékot, és az amiláz enzime is nagyobb mértékben termelődik, így könnyen képes szénhidrátokat is megemészteni, specifikusabban a keményítőt.

Emiatt, ahogy valaki kérdezte is, a kutya is egészen könnyedén vegán étrendre tehető, csak kiegyensúlyozott növényi táplálékot kell neki adni, ahogy az embernek is. Bizonyos kutatások szerint még egészségesebb is bizonyos jól összeállított vegán kutyatáp, mint a hagyományos húsos, ami egyébként szintén nagyrészt növényi alapú, különösen az olcsóbb tápok.


Nekem nincs jelenleg háziállatom, és az átváltozásom óta nem is volt, de egy kuytát nyugodt szívvel tartanék vegán étrenden, mert úgy gondolom, lehet egészséges is számára.


Macskák esetében a kérdés nehezebb és összetettebb, de számos példa mutatja, hogy nagyon jól megetrvezett vegán macskatápon hosszú évekig élhetnek a cicák. Ugyanis ők is csak a természetben kötelező ragadozók, mi otthon biztosítani tudjuk számukra a megfelelő tápanyagokat vegán forrásból is.


"Ezen kívül egy sor olyan állatot tenyésztettünk ki az évezredek során, amelyek létezésének egyetlen célja, hogy emberi táplálékként szolgáljanak. Ha nem eszik meg őket, hanem hagyják őket szabadon élni, az kínzás, mert a legtöbb nem képes megélni önállóan. Az pedig kivitelezhetetlen, hogy milliárdnyi állatot csak azért tartsunk, hogy legyenek"


Azon az állásponton vagyok, hogy ilyen mennyiségben a haszonállatoknak meg sem kell születniük, tehát a számukat drasztikusan csökkenteni kellene. Értsd úgy, hogy meg kellene szüntetni az utódok létrehozását egy adott ponton. Kis háztáji gazdaságokban el tudnék képzelni pár marhát vagy sertést háziállatnak, ha valaki szeretne farmot, vannak is ilyen vegán emberek, akik ilyen farmon nevelnek mentett, vágóhídra szánt állatokat. Én még nem kizárt, hogy arra is nyitott lennék, hogy szigorú állatvédelmi előírásokkal a szarvasmarha feleslegben maradt tejét is elfogyaszthassa a gazda, ha úgy kívánja.

A legfontosabb a kizsákmányolás megszüntetése és a nagyüzemi állattartás és az állatok lemészárlásának teljes felszámolása. Az minden, csak nem természetes.

tegnapelőtt 22:59
 25/34 Grimfox ***** válasza:
74%

A növények még hangot is adnak ki, ha fájdalmat éreznek. Sőt, ha egy élőhelyről van szó, akkor a környező növények is érzékelik, ha az egyik társuknak fájdalmai vannak. A növények olyan eltérőek az állatokról, hogy csak az utóbbi másfél, két évtizedben kezdtük felfedezni, hogy mennyire összetetten észlelik önmagukat, a környezetüket, és más élőlényeket.

Idegrendszerük pedig egyáltalán nincs, más módon történik az ingerületátvitel.

Attól, hogy valami másként, vagy kevésbé érzi a fájdalmat, még nem jogosít fel, hogy szenvedésnek tedd ki, míg valamit, ami jobban jelzi a fájdalmát nem. Ez képmutatás.

Nem etikusabb növényt enni, mint állatot. Amennyiben alattad áll a táplálékláncban, és szerepel a természetes étrendedben, etikus megenni. Az, hogy neked érzelmi kérdés, az a te saját, személyes ügyed, másra kényszeríteni etikátlan.

Vannak állatok, amik képesek visszanöveszteni a testrészeiket. Vannak köztük, amiket meg is eszünk. Pl polip. Szerinted jó ötlet lenne levágni nyolcból négy lábát, hogy megedd, mert úgyis visszanöveszti? Mert szerintem nem.

Az első kérdésre a válasz az, hogy van. A teljes emésztőrendszered mindenevő életmódot tükröz. Ha nem elégíted ki, a bélflórád, és így az immunrendszered látja kárát, még ha mindenféle kutyulással sikerül is minden tápanyagot bevinned(ez nem lehetséges néhány fehérje, és zsír esetén). Az étrendkiegészítők természetellenesek, nem helyettesítik teljesen az eredetit. Ha nem tudsz hozzájutni valamiért az eredetihez, vagy nem fogyaszthatod valamiért, élhető alternatíva, de nem ideális.

Vegán étrend mellett az emésztésed nagyságrendekkel több energiát fordít az emésztésre, mint a vegyes étrend mellett. Kevesebb tartalékkal fogsz rendelkezni, lassabban tudsz izomzatot építeni, még ha adott izomzattal bírod is egy jó ideig a munkát. Sok kémiai folyamatnak, ami energiát állít elő több lépést kell végrehajtania, hogy ugyanazt a végterméket produkálja, mint amit hús, vagy más állati fehérje fogyasztása által. Azaz több energia. A növényi táplálék kisebb részét vagy képes megemészteni, mint gondolod, kevesebb energiát nyersz, mint mondjuk egy növényevő állat, mert a beleidben nincsenek meg a megfelelő baktériumok, és a beleid nem is elég hosszúak, hogy kinyerjék azt az energiát.

Mindegy, hogy az ember eszi meg a megtermelt növényeket, vagy az állatok, amiket utána az ember esz meg. A végeredmény ugyanaz. Az ember eszik. A vegyes táplálkozás esetén természetesebben, és hatékonyabban.

A növénytermesztés során világszerte több egyed pusztul el, mint amennyit a húsipar feldolgoz. Nagyságrendi eltérés van. Ha csak a rovarölő szerekre gondolsz, már az bőven az 10-100 milliárdos(szerintem több 1-2 nagyságrenddel, de nem akarok túlozni) nagyságrendet üti, hiszen a rovarok egyedszáma hihetetlenül nagy. Ha ezt összeveted a vágóállatok összlétszámával, és azzal a számmal, amennyit le is vágnak az aktuális évben, még mindig nagyságrendi eltérés van.

Még valami, amit sokszor figyelmen kívül hagynak. Van, ahol nem lehet növényi étrenden megélni. Főleg az extrém éghajlatokra igaz ez. Afrika jelentős részén nem lehet rendesen növényeket termeszteni, de egyes őshonos állatok alkalmazkodtak a gyér táplálékhoz, és vízhez, és elegendő élelmet biztosítanak a túléléshez. Hideg éghajlaton pedig öngyilkosság a teljesen vegán étrend, ha nem valami nagyvárosban élsz. A testhő fenntartásához rengeteg energia kell. Nem tudsz annyi növényi anyagot enni, amennyi mellett ne fagynál meg.

Még egyszer, ha te úgy érzed, rossz állatokat enni, ne edd őket, de másokra kényszeríteni az értékrended nem etikus.

tegnapelőtt 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 A kérdező kommentje:

Ebben az irományban nagyon sok tárgyi tévedés és ferdítés van. Kezdjük azzal, hogy köztudott, hogy a hús megemésztése pont hogy több energiát igényel, mivel nagyrészt fehérje, és annak megemésztése eleve energiaigényesebb a szénhidrátoknál, emellett a hús szerkezete, a rostok, szövetek, amikből felépül, szintén nehezen emészthetők.


Nem véletlenül mondják a vegán sportolók, hogy sokkal jobb erőnléttel rendelkeznek, mint amikor húst ettek. Többet dunak edzeni és energikusabbak. Ezt saját magamon is tapasztalom, mivel kerékpározom, és sokkal több kilométert tudok letekerni ugyanazon az edzettségi szinten, mióta elhagytam a húst.


Az is fontos, hogy aláírom, bizonyos égtájakon nem ideális a növényi étrend, de egy fejlett társadalomban már mindenféle élelmiszer elérhető. Mi nem eszkimók vagyunk és nem Afrikában élünk, hanem egy kontinentális, viszonylag kellemes éghajlaton, amely növénytermesztésre alkalmas. Semmi szükség a húsfogyasztásra.


"Vannak állatok, amik képesek visszanöveszteni a testrészeiket. Vannak köztük, amiket meg is eszünk. Pl polip. Szerinted jó ötlet lenne levágni nyolcból négy lábát, hogy megedd, mert úgyis visszanöveszti? Mert szerintem nem."


De éppen azt magyaráztam el neked, miért etikusabb a növényt megenni, mint az állatot. Az állatot semmilyen formában nem etikus kihasználni. A növényt meg egyszerűen muszáj. De vannak olyan szélsőséges irányzataink, mint a frutáriánusok, akik csak terméseket esznek, egész növényt vagy más növényi részeket nem. Ők a növényi szenvedést is minimalizálják. Én nem vagyok ennyire szélsőséges, de erre is van példa, és megoldható, csak az már tényleg veszélyes, ha nem szed étrendkiegészítőket nagy mennyiségben az illető.


Mit válaszolt a mesterséges intelligencia arra, hogy a növénytermesztés és az állattenyésztés közül melyik jár több áldozattal, ide másolom változtatás nélkül:


"1. Állatok életének kioltása

Állattenyésztés: Az állattenyésztés közvetlenül igényli állatok megölését az élelmiszer előállításához. Világszerte évente több mint 70 milliárd állatot ölnek meg a húsiparban, nem számítva a halászati ágazatot, amelyben több száz milliárd tengeri élőlényt pusztítanak el.


Növénytermesztés: Növénytermesztés során kisebb állatok, például rágcsálók, madarak és rovarok is elpusztulhatnak a gépi betakarítás, a talajművelés, vagy a vegyszerek (pl. rovarölő szerek) miatt. Ez a hatás azonban indirekt, és az érintett állatok száma nehezen becsülhető.


Következtetés: Az állattenyésztés messze több állat halálát okozza, mivel a termesztett növényeket állati takarmányként is felhasználják, és az állatok tenyésztése során ezek az állatok is elpusztulnak."


Kb. ugyanazt írja a chatGPT, amit én is leírtam, és nem beszéltünk össze, nem befolyásoltam. Ő összegyűjti a rendelkezésre álló adatokat, és azok alapján ad egy választ. Amúgy tudtommal kb. 7 milliárdra becsülik a növénytermesztés miatt elhalálozott állatok számát évente, de egyrészt ez túlbecslés valószínűleg, másrészt nem csak a vegánok esznek növényeket, harmadszor, ahogy ő is írja, a növénytermesztés ugyanúgy hozzájárul az állattenyésztéshez is.


"Ha nem elégíted ki, a bélflórád, és így az immunrendszered látja kárát, még ha mindenféle kutyulással sikerül is minden tápanyagot bevinned(ez nem lehetséges néhány fehérje, és zsír esetén). Az étrendkiegészítők természetellenesek, nem helyettesítik teljesen az eredetit. Ha nem tudsz hozzájutni valamiért az eredetihez, vagy nem fogyaszthatod valamiért, élhető alternatíva, de nem ideális."


Az étrendkiegészítő is sokszor teljesen természetes kivonat, például omega-3 vagy D3 vitamin algákból. Ha a növényekből felveszed a koenzimeket, még a hasznosulásuk is jó lesz.

De vicces, hogy a bélflórát hozod fel, mert pont annak tesz jót a növényi étrend a leginkább. ChatGPT ismét:


"2. Bélflóra egészsége

A növényi alapú étrend kifejezetten jót tesz a bélflórának, mert:


Magas rosttartalom: A növényekben található prebiotikus rostok táplálják a bélben élő hasznos baktériumokat, például a Bifidobacterium és a Lactobacillus fajokat. Ezek a baktériumok rövid szénláncú zsírsavakat (pl. butirátot) termelnek, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak és javítják a bélfal integritását.


Biodiverzitás: A növényi étrend gazdag különböző növényi eredetű tápanyagokban (zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák, magvak), ami változatosabb bélflórát eredményez. A bélflóra diverzitása kulcsfontosságú az egészség szempontjából.


Elkerüli a bélflórát károsító tényezőket: A túlzott húsfogyasztás, különösen a vörös és feldolgozott húsok, olyan baktériumtörzsek elszaporodását okozhatják, amelyek gyulladásos vegyületeket (pl. TMAO) termelnek, növelve a szívbetegség kockázatát.


Fermentált növényi ételek: Az olyan ételek, mint a savanyú káposzta, kimchi és kombucha, probiotikumokat tartalmaznak, amelyek támogatják a bélflóra egészségét."


Egyébként ha azt mondod, csak a húsételek lehetnek energiagazdagok és tápanyagdúsak, tolj be egy fél üveg mogyoróvajat, és nézd meg, mennyi kalóriát vittél be vele... És a fehérjetartalma hasonló a húsokéhoz (persze nem komplett, lizinben például szegény, ha jól emlékszem). És igenis, minden esszenciális zsírsav és aminosav is bevihető növényi forrásokból.

tegnapelőtt 23:56
 27/34 Grimfox ***** válasza:

Huh...nem tudom érdemes e leállni vitázni az első mondat elolvasása után. -Miért van a ragadozóknak, és mindenevőknak sokkal rövidebb emésztőrendszere, mint a növényevőknek?

-Esetedben vedd figyelembe a pszichológiai hatást is. Az önigazolás elég erős hajtó tényező.

-Kisebb szükség van a húsfogyasztásra. Kevesebbet is fogyasztunk, mint a hideg égtájon élők. Vagy afrikaiak. A túlzott húsfogyasztást(pl USA) én sem gondolom okos dolognak. Amennyit a test igényel.

-Az ember mindenevő, ezért ha nem akar tablettákon, és porokon élni, vagy különböző egészségügyi problémáktól szenvedni, az állati fehérjét sem hagyhatja ki az étrendjéből. Az állatok kihasználásáról: szerinted el kellene pusztítanunk minden tenyésztett állatot, miután átálltunk teljes növényi étrendre? Vagy sterilizáljuk őket egytől egyig, és hagyjuk öregségben elpusztulni? A haszonállatok célja, hogy megegyék őket. Vagy hogy megegyék a tejüket, tojásukat. Ha nincs ez a hasznuk, mihez kezdesz velük?

-A hatalmas szám miatt nehezen becsülhető a számuk. Rovarból, férgekből, stb egyetlen négyszetméternyi növénytermesztő területen több van, mint egy teljes nagyipari húsgazdaságnan. Aminek a nagy részét a vegyszer megöli. De legyen azonos számú a kísérlet kedvéért a négyzetméter/állat, és egy nagyipari húsüzem állatainak a száma. Keress rá, hány haszonállatot ölnek le évente. Aztán keress rá, hogy egy húsüzemben egy év alatt hány állatot ölnek le. Az lesz a négyzetméternyi termőföldön elpusztított kicsi, és nagyobb rovarok, férgek, és egyéb állatok száma. Majd keress rá, hány hektáron termesztenek emberi fogyasztásra növényeket, és szorozd fel az elhullott állatok számát a megfelelő váltóval. Sok lesz, és az mind fölöslegesen elpusztított állat, mert nem eszi meg őket semmi, egyből a vegyszereket túlélő lebontókhoz kerül. Ami nem ideális egy táplálékláncban. A haszonállatokat legalább teljesen feldolgozzák, és minden részükből valami hasznos lesz. Nem fölöslegesen pusztulnak el. Plusz ők nem is részei a táplálékláncnak, az elpusztulásuk nem okoz biológiai terhelést.

A chatgpt-től kérdezni olyan, mintha megkérdeznéd egy barátodat, mi a véleménye. A civil felhasználása még nem megbízható. Már ha hivatlos adatokat akarsz.

-A bélflóra rengeteg különböző fajt tartalmaz. Ezek közül sok tényleg növényi tápanyagon szaporodik. Míg sok állatin. Az, hogy mindkettő jelen van, azt jelenti, hogy mindkettőre szükséged van.

Az innen-onnan kivont anyagok természetes eredetűek, de feldolgozottak, ami kulcsfontosságú. A test számára az a természetes, ha a saját folyamatai révén nyeri ki a szükséges anyagokat az élelemből. A szabályozott hatóanyagtartalmú tabletták nem nevezhetők természetesnek. Ahogy írtam, szükség esetén jól jönnek, de nem szabad velük ételeket helyettesíteni, ha van mód a természetes étkezésre.

-Pontosan, a bélflóra diverzitása kulcsfontosságú. De a bélflórát nem csak a növényi anyagok tartják karban, hanem az élőhelyednek megfelelő étrend. Arányokról van szó, milyen eredetű ételből mennyit érdemes, hogy a bélflórád egyensúlyban legyen. A különböző lactobacter fajok pl ki fognak halni a testedből, ha nem fogyasztasz tejterméket. A mi éghajlatunkon nem szükséges túl nagy mennyiségű tejtermék fogyasztása, de jót tesz a bélflórának.

-A túlzott fogyasztás valóban káros. A nem fogyasztás is. A természet(és így az emberi test sem) nem végletes.

-A bélflóra egyes elemeinek egészségét javítják, ami jó, ha amúgy kiegyensúlyozott az étkezés. De felborul az egyensúly, ha nem kiegyensúlyozott, és csak egy részét erősíted. A bakteriofágok nem biztos, hogy tudják tartani a lépést egy egyoldalú rendszerrel.

-Így alakul ki a mogyoróallaergia, és/vagy cukorbetegség. A szénhidrátok fontosak, és emiatt fontos, hogy együnk növényi élelmet, méghozzá nagyobb arányban, mint húst. De az energiát nem csak szánhidrátokkal viszed be. Azt valaminek fel is kell dolgoznia, és ahhoz fehérjékre, enzimekre, lipidekre van szükség, hogy egészséges sejteket építs.

-Továbbra sem gondolom, hogy minden bevihető növényből, de ezen nem akadok fenn, a probléma továbbra is a hatásfok. Amit be tudsz vinni 100 gramm hússal, mennyi növénnyel, és hányféle különböző, nálunk amúgy nem honos növénnyel kell pótolnod? A növények elég nagy részét a rost teszi ki, cellulóz, amit az emberi test nem emészt meg. Azaz ez ballaszt. A hasznos anyag/ballaszt aránya nagyon nagy. Az ember számára. Egy legelő állat képes kinyerni a cellulózban tárolt energiát is. Az ember emésztőrendszere erre képtelen.

tegnap 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 A kérdező kommentje:

"Miért van a ragadozóknak, és mindenevőknak sokkal rövidebb emésztőrendszere, mint a növényevőknek?"


Te magad is leírtad erre a választ. A cellulóz lebontása miatt. Ahogy azt is leírtad, hogy az ember ezt nem képes megemészteni már. Tehát éppenséggel hibás az érvelésed, hiszen az általunk fogyasztott növényekben ha van is cellulóz, azokat nem emésztjük meg (lásd hüvelyesek), így nem terheli meg az emésztőrendszerünket. A növények zömében azonban, amiket fogyasztunk, kevés a cellulóz. Keményítő van bennük inkább. Pont azért, mert a cellulózt nem emésztjük meg, és kellemetlen, puffadásos tüneteket okoz. A hüvelyesek tartalmaznak, igen, de azok sem csak abból állnak. Ez nonszensz.

Mivel pedig a cellulózt nem emésztjük, a húst sokkal nehezebb feldolgoznia a szervezetnek, mint az általunk fogyasztott és hasznosított növényi táplálékokat.


A chatGPT-ről annyit, hogy a 4.o modell, amit használtam, nagyon sokat fejlődött, és ritkán ír butaságot vagy félrevezető infót. Amiket idemásoltam neked, azoknak én magam is utánaolvastam már, csak szemléltetésképpen tettem ide a chatGPT válaszát, hogy lásd, nem csak én írom, amiket írok.


Tejterméket írod, hogy az milyen fontos a bélflóra számára. Holott mindenki tudja, hogy a világ nagy része laktóz-intoleráns, tehát az csak az északi félteke európai és amerikai lakosainál áll rendelkezésre pótlás nélkül a laktáz enzim megfelelő mennyiségben, az is azért alakult ki, mert gyakorlatilag ráerőltették a tejet a szervezetükre. Alapvetően tejre az adott emlős fiatal egyeseinek van szüksége a fejlődéshez, felnőtt egyedeknek nincs. És a rengeteg probléma a tejtermékek megemésztésével, amivel nagyon sok ember küzd, és ebben kazein allergia is benne van, szintén ezt igazolja.


Úgy gondolom, hogy bár a vegánokat nevezik bigottnak és szélsőségesnek, te valamiért, ideiológiai vagy tudom is én, hogy milyen alapon, a vegyes étrend mellett állsz ki, és úgy állítod be, mintha csak azon lehetne élni egészséges életet, holott ez egyáltalán nem igaz.


Azt elismerem, hogy a legtöbb ember számára legegészségesebb étrend a mediterrán diéta, ami tarralmaz állati termékeket, például tengeri halat. Ez tiszta sor, az a legideálisabb étrend. De a vegánok etikai vagy környezetvédelmi okokból választják ezt az étrendet, nem egészségügyi okokból. Tehát feláldozzuk a nagyon egészséges tengeri halak fogyasztását állatjóléti okokból. Szerintem ez egy érvényes állaspont. És meghalni nem fogunk így sem, ahogy az egészségünk vagy a hosszú életünk sem lesz veszélyben, ha kiegyensúlyozott az étrendünk.

tegnap 09:56
 29/34 anonim ***** válasza:
85%

#19-es vagyok

Látom a hisztérikus lepontozás az megy, de válasz nincs. :D

tegnap 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
69%

Remélem azért az oroszlán leölheti az antilopot, vagy legyen ő is vegán? :))

Amúgy szerintem, ha disznót vágnak és megjegyzem a disznó összes része feldolgozásra kerül, az jóval kevésbé káros a természetnek, mint mikor a vegánok igényeit kielégítve legyen elég szója, amit majd Dél-Amerikából importálunk. Tényleg "zöld".

tegnap 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!