Lehet-e digitális adminisztrációra kötelezni bárkit? Az már nem ember aki nem igazodik ki a számítógépek és programok világában?
A turisztikai ágazatban, "szobakiadói engedéllyel" működő, igen sokszor falusi szálláshelyek tulajdonosai java részt idős emberek. Kisnyugdíjasok, olyanok akiknek kirepültek a csemetéi a házból, megpróbálják az 1-2 szabad szobát oly módon hasznosítani, hogy azt kiadják, kiegészítve ezzel a bevétellel a nyugdíjukat. Nincs okos telefonjuk, nem a digitális világban nőttek fel.
Őket lehetetlenítik el az NTAK regisztrációval, ahol online felületen kell egy programon keresztül adatokat szolgáltatni.
Miért nem lehet ezt papír alapon (is) megtenni mint eddig?
Mert a világ fejlődik és haladni kell a korral. Szerinted a 60 éves szakik hogy állnak a gépi számlázáshoz, meg az adatszolgáltatáshoz? Vagy amikor bevezették a NAV bekötött pénztárgépeket? Vagy megcsinálod vagy ne vállalkozz. Ez van, meg kell tanulni vagy fogadni kell olyat, aki megcsinálja. Egy vállalkozással már papíron szóba se állnak sehol, minden elektronikusan megy ügyfélkapun/cégkapun keresztül.
A feldolgozó hivatalnak is könnyebb a dolga, ha adat kell pár kattintással elérhető, nem kell könyörögni az embereknek, hogy adják postára, az idő míg odaér, meg valakinek fel is kell dolgoznia.
Szóval igen lehet.
Hidd el ismerős a szitu. Nyugdíjas nénike órákat tölt azzal nálunk, hogy mivel 1400 fős településen nincs már takarék sem, beutazik vagy 10 kmre, vagy 20-ra a megyezsékhelyre, ha pénz kell neki és felveszi bankfiókban. Ha utalni kella fiának szól a másik településre, hogy intézze el neki netbankárban mert nem érti.
Nálunk pl hasonló okok miatt jött létre a település idegenforgalmáért egyesület.
Nem egyesével mindneki próbálgatja kezelni a saját dolgait, hanem közösen megoldják. Nagyobb rendezvényen teltházzal mennek a falusi szálláshely szolgáltató adószámos vagy őstermelőis vendégházak, futóverseny, gyümölcsfesztivál,stb. és az adminisztrációban is segítenek egymásnak.
Bak Norbert volt az első, aki megértette a kérdést.
Nem akartam még 3x ilyen hosszan részletezni a problémát. Gondoltam naivan, hogy át tudja néhány ember érezni az idősek gondjait.
Nos a kötelezővé tett NTAK rendszerbe:
-regisztrálni kell
-egy ez adatközlésre kitalált programot kell kezelni
-ha valaki valamit rosszul csinál, jönnek az értelmezhetetlen nyelvezetű hivatalos levelek, amiket ügyvéd is csak kétszeri olvasással tud értelmezni. És Marika néni?
-minden nap kasszát kell nyitni, majd este zárni, akkor is, ha (nevezzük ismét Marika néninek) Marika néninek egész évben van 4 alkalommal vendége 2-3 éjszakára, amivel kb annyit keres mint 2 azaz kettő havi nyugdíja.
Marika néninek nincs okos telefonja, számítógépe sem, mondjuk az unokája regisztrált be helyette egy valamilyen szállás oldalra.
De Marika néni 50 éve kiadja a feleslegessé vált üres szobáját.
Marika néni 82 éves. (mondjuk)
Érthetőbb így a kérdés?
Ha olyan válaszra futja, mint a #5 -ös hozzászóló, az köszönöm, ne fáradjon a hozzászólással!
#7
Nem kötelezhetik, vagy nem ember?...
A hivatalok részéről a szoksz vagy szöksz elv van. Őket nem érdekli, hogy a 80 éves Marika néni csinálja a bizniszt vagy 35 éves unokája.
Amit Norbi is, meg más is írta vagy megtanulja vagy fizet valakinek aki megcsinálja. Ahol több ilyen van egy leleményes fiatal "zsebpénzért" elintézi a környéken vagy segítik egymást az emberek. De ha csak egyedül van a faluban, akkor meg kell gondolni, hogy akar-e ezzel bajlódni vagy sem, esetleg kiadója a szobát feketén, de akkor nem hirdetheti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!