Tényleg bruttó 650e az átlag-kereset?
Én mindenhol azt hallom ismerősi/baráti körömben meg munkahelyen kolegák közt, hogy az átlag magyar nettó 300-400 között keres.
"az átlag magyar nettó 300-400 között keres."
Az átlagkereset még mindig nem azt jelenti, hogy az átlag magyar mennyit keres. Azt a medián bér adja meg. De miért kell ezt hetente feltenni? Ilyenkor valahogy nem csodálkozok, hogy valaki miért az átlag felét-2/3-át keresi, ha az átlag fogalmát sem tudja.
A magyar átlagbér simán lehet ennyi. 2 éve volt egy telexes cikk, ahol kategóriákba sorolták a béreket. A legtöbben a garantált bérminimum és az átlagbér között kerestek. A dolgozó lakosság legalább 75%-a nem érte el az átlagbért.
Nyilván azóta a nominális értékek mások, de az arányok nem hinném, hogy sokat változtak volna.
Ettől jóval magasabb lehet a tényleges átlagbér csak ebben a statisztikában benne van az az embertömeg akik minimálbérre vannak bejelentve de borítékban kapják a fizut. Az egyik autószerelő ismerősöm is minimálbérért dolgozik papíron az agglomerációban, de nettó 800 ezer neki a fizuja (borítékban) + amit még összemaszekol.
A nővérem pár hónapja végezte el az egyetemet, gyakorlatilag pályakezdőnek számít úgy keres nettó 630 ezret SZJA kedvezménnyel + a sok juttatás ami bele sem számít az alapbérbe pl: home office rezsitámogatás havi +40 ezer, szép kártya havi +30 ezer, projektek utáni bónusz, jutalom... frissdiplomásként így simán 750 - 800 ezret összekeres ő is, és ettől a tapasztalt kollégái sokkal többet kapnak.
Valahol nettó 1 millió körül lehet a tényleges magyarországi átlagfizu
Akkor a közgyűjteményi dolgozók nincsenek bvenne, A felsorolt témakörökbe nem illik.
Vagy mondjuk egy portás egy általános iskolában, takarító egy oviban, bölcsiben, az hova tartozik?...
Kórházi karbantartó, liftkezelő?
Büfében eladó?...
"Valahol nettó 1 millió körül lehet a tényleges magyarországi átlagfizu"
Képzeletföldén biztosan. Ha 1 milla körül lenne a magyar átlagfizu akkor szerinted mégis mi a francért dolgozik külföldön több 100 ezer magyar, jellemzően nem a legnívósabb munkakörökben. Miért mennek ki akár értelmiségiek is takarítani, mosogatni, felszolálónak vagy gyártósorok mellé operátornak 1500-2000 eurókért (szakiként mondjuk talán keresnek 3000-et)?
"Miért mennek ki akár értelmiségiek is takarítani, mosogatni, felszolálónak vagy gyártósorok mellé operátornak 1500-2000 eurókért (szakiként mondjuk talán keresnek 3000-et)?"
Nem értelmiségiek fognak kimenni, hanem azok akiknek nincs piacképes végzettségük és tudásuk. Attól hogy valaki láblógatva elvégez valami nevenincs vidéki egyetem büfészakját még se nem lesz értelmiség és se nem kell havi milliós fizetéseket keresnie ha egyébként semmi hozzáadott értéket nem teremt. Aztán az ilyenek telesírják a facebookot és egyéb helyeket, hogy DIPLOMÁSKÉNT külföldön takarít (a szakot sosem említve). Én viszont még sosem találkoztam orvos, villamosmérnök vagy mérnökinformatikus egyetemi végzettségű mosogatóval vagy takarítóval, aztán ők is beletartoznak az átlagba... Nem beszélve a managerekről, csoportvezetőkről, C - szintű vezetőkről (Chief. Executive) stb...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!