Villamosmérnöki diploma után van értelme belekezdeni egy villanyszerelői tanfolyamba? Villanyszerelő szakmát szerezni?
Semmi szegyen nincs benne. Mas a ketto, ennyi. Szerintem teljesen jol van a ketto kozotti atjaras mint opcio osszerakva.
En vegig jartam minden orat a villanyszereloin, tudtak ujat mondani, mutatni. Sosem lehetsz eleg biztos a tudasodban. Illetve egy elmeleti frissites sem art idonkent. Plusz amit irtam korabban, a hamis magabiztossagot helyrerakja.
Vannak ebben az elképzelésben azért anomáliákok. Például, aki tervező, annak jól kell ismernie mind a felhasználható anyagokat és gépeket, készülékeket, mind a használatukra vonatkozó szabványokat, különben a terv csak egy üres héj (jó, hát egy épületvillamossági terv az többnyire az, de nem annak kéne lennie :D ). Erre nincs hivatalos eljárás, hogy ezeket az ismereteket hogyan szedi fel, se tananyag, se vizsga. Ha meg ilyenek nincsenek, akkor a szerelői munkához is fel tudná (tudja) szedni önállóan ugyanezeket a tudnivalókat.
Nekem szerencsém volt, mert középiskola gyanánt technikumba jártam, így mire végeztem a műegyetemen, és iparengedélyt váltva nekiálltam a felülvizsgálatoknak (nyilván a vizsgák letételével kezdve), már megvolt a szakképzettségem mellé a gyakorlati időm is.
#52 Nem veletlenul van ugy, hogy a bsc megszerzesetol leghamarabb 5 ev mulva adhat ki valaki engedelykoteles tervet a kezei kozul. Ellenben a megfelelo anyag, berendezes, szerelveny es a szabvany ismerete szerelni senkit sem tanit meg. A villanyszerelot sem. De a villanyszerelo a kepzesen kot 106-os kapcsolot, csillag deltat, kezebe veszi a lakatfogot, multimetert es az erveghuvely vagy/es saruprest. Ami ha nem is egy onalloan dolgozni tudo szint, de a semminel tobb. En a villamosmernoki karon multimetert sem lattam, oszcilloszkopot meg deprez muszert hasznaltunk. Villanyszerelo kepzesen vizsgatetel a lakoepuletek nullazott rendszerenek letesitese, tobb lakasos tarsashaz villamos rendszerenek letesitese. Beszeltunk is rola, nem egy alkalommal. Nyilvan a tularamvedwlemrol vagy villamvedelemrol elmeletben egy villamosmernok tobbet tud. Ami igy rendben is van, mert a tervet o kesziti a szerelonek. Utobbi pedig tudja hogyan kotunk, sorolunk tularamvedelmi szerelvenyt. A mernok a rajzon a tulfesz levezetoben duplazza a 35-os vezeteket. A szerelo meg ilyenkor improvizal.
Egy gepeszmernoknek sem kell tudnia hegesztenie ahhoz, hogy megtervezzen egy zartszelveny gepvazat.
Nagyon is jó, hogy villanymérnököt nem engednek csak úgy villanyszerelni.
A mérnök tervezni, analizálni tanul, nem kivitelezni. Arról nem is beszélve, hogy nem mindenhol nyomatják annyira az erősáramos dolgokat mint a Kandón. Jó eséllyel a drága BSc-t végzett kollega közelében nem volt huzamosabb ideig hálózati feszültséggel táplált eszközöknél. Amit látott, az is a laborban összerakott kapcsolások, amiket ellenőrzött a laborvezető.
Na meg azt is vegyük figyelembe, hogy egy villanyszerelés erősen más terület, mint teszem azt villamos gépek mérése. Egy mérnök megtanulja hogyan tervezze meg a hálózatot, milyen előírásoknak, követelményeknek kell megfelelnie a tervezett dolognak. Tanul arról, hogy érvéghüvely, kiállások, stb. de a kivitelezésről nem tanul. Milyen módon lehet behúzni ezt-azt, stb.
Sőt.. Ha a kollegának az energetika az egyetlen erősáramos tárgya, mert utána elment mikrokontrollert programozni szakirányon, akkor mi van? Szerelhessen ő is villanyt, mikor gőze sincs a szabványokról, egyebekről?
A villanyszerelő nem tervezhet hálózatot, a mérnök meg nem szerelhet villanyt. Ennyi.
Az egyetlen nagytudású villanyszerelő Prájczer Péter Harkáról!
Felér 100 villamosmérnök és ugyanennyi villanyszerelő szaktudásával!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!