Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Miért akarnak az emberek...

Miért akarnak az emberek diplomát, amikor manapság szakmával szénné keresi magát mindegyik melós? Lényegében bármelyik ács, burkoló, műkörmös zsebre rak egy felsővezetőt egy multinál

Figyelt kérdés

2020. dec. 24. 18:45
 41/94 anonim ***** válasza:

Eleve nem racionális vállalkozó szakit alkalmazott pl. mérnökkel vagy orvossal összehasonlítani. De azon túl hogy nem ésszerű, mindig mindenki kihagyja az alkalmazott foglalkoztatás előnyeit. Ott van pl. 4-5 hét fizetett szabadság. Az év közben osztott bónuszok, juttatások. A fizetett betegszabadság, és a táppénz által nyújtott biztonság érzet. Rakjuk össze egy olyan fiktív cég alkalmazásában, ahol negyed évente kap mérnökünk fél havi fizetést mint bónuszt, ez teljesen reális. Plusz számoljunk havi 15 fizetett túlórával, 50% pótlékkal kifizetve, ez is reális. Plusz számoljunk havi nettó 25 eft kafetériával, ami szintén reális. Az 500 nettós alap bér egy évben 6 millió nettó. Ehhez hozzájön még egy millió a 4 bónuszból. 300 eft az éves kafetéria. 500 eft nettó mellett egy 21 munkanapos hónapban az órabér visszaszámolva 3 eft nettó, ami az 50%-os pótlékkal 4,5eft nettó, havi 67500ft, egy évben 810 eft. 6m+1m+0,3m+0,81m= ~8,1 millió ft/év. Ez tisztán nettó jövedelem úgy, hogy ha a túlórát munkaórában számolva megfeleltetem a szabadságnak, napi 8 órás munkavégzésről beszélünk. De még ha nem is feleltetem meg neki, akkor is napi nem egészen 9 órás munkáról van szó. Plusz ott van az az opció, hogy ha beteg leszel (tételezzük fel hogy egy csonttörés vagy 2 komolyabb hányásos-hasmenéses-lázas betegség során 2-2 hétre kiesel) 1 hónapra, akkor is legalább 300 eft-os nettó jövedelemre számíthatsz. Ez az éves bevételben nem releváns, de a biztonságérzetet erősen növeli.


"Átkonvertálom" ezt a nettó jövedelmet egy KATA-s vállalkozónak. 8,1 millióhoz jön a fix költség, az 0,6m évente (12*50eft). Úgy gondolom, hogy havi 30-50 eft-al mint egyéb kiadás vállalkozástól függően lehet számolni. Számolok 40-el, hogy ne szaladjon el irreálisra az összeg, ez így ~0,5m évente. 8,1m+0,6m+0,5m=9,2 millió ft évente. Hogy a munkaórát is egálba rakjuk, ezt 11-el osztom el. Így átlagosan 836 eft-ot kell egy KATA-s vállalkozónak havi szinten megkeresni ahhoz, hogy az éves jövedelmet tekintve, kb. azonos munkaórával egálba legyen egy olyan mérnök alkalmazottal, akit az előbb definiáltam. Mindezt úgy, hogy a vállalkozónak nincs betegszabi, táppénz, a költségeit minimálisan számoltam és az egész vállalkozásért a teljes vagyonával felel. Elgondolkodtató.


Még egyszer kiemelem, tök általánosan számoltam mind a bónuszt, mind a különböző költségeket. Van olyan mérnök aki havi 40-80 túlórát tol bele a melóba nettó 600-as alap bérrel, és van olyan KATA-s aki havi 200-250 eft-ot fizet mint bérleti díj. Egy ilyen esetben már is drasztikusan változik a mérleg állása. De mindent összevetve, egy olyan mérnök, menedzser, középvezető, orvos, bárki aki alkalmazottként kap 650+ eft nettó alap bért és még összességében 2 havi jövedelmet bónuszként, kafetériával, körülbelül annyit keres éves szinten nettóban, ami KATA formában egy évben törvényileg maximalizálva van. Én úgy gondolom még attól függetlenül sem biztos hogy megéri összehasonlítgatni az anyagi oldalát egy középvezető vagy egy jó mérnöki pozíciónak és egy bármilyen KATA-s vállalkozónak, hogy az egyik alkalmazotti státusz a másik pedig vállalkozási forma.

2020. dec. 25. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/94 A kérdező kommentje:
Én is ezt mondom. Egy KATA-s vállalkozó röhögve megkeres annyit mint egy orvos vagy mérnök a fenti példa szerint is
2020. dec. 25. 12:07
 43/94 anonim ***** válasza:

Úgy, hogy a vállalkozásáért a teljes vagyonáért felel, mint írtam. Ezért jegyeztem meg, hogy elgondolkodtató. Mindenki aki teheti, ugrik bele olyan vállalkozási formába, amiért a családja fölötti fedéllel (is) felel.

Én ezt inkább úgy mondanám, hogy a mérnök, orvos, középvezető mondhatni kockázat nélkül megkeres annyit, mint a KATA-s szakmunkás vállalkozó úgy, hogy a teljes vagyonát kockáztatja. Ami pl. egy műkörmös esetében elhanyagolható, de egy olyan ember számára aki építőipari munkában vesz részt, elég egy benézett szerződés és bukta. Nyilván jó nagy hülyének kell lenni hozzá, de a hangsúly a kockázaton és a felelősségen van.

2020. dec. 25. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/94 anonim ***** válasza:

#41: szép számolás, be is dőlt neki a kérdező ismét.

Csak éppen nem számoltál, a vállalkozó ráfordításaival. Nem csak a KATA, mint kiadás jelentkezik, vállalkozástól függően, alapanyag, eszközbeszerzés, üzlethelyiség bérlés, rezsi stb stb.

2020. dec. 25. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/94 anonim ***** válasza:
100%

Még arra hogy röhögve megkeres annyit mint egy mérnök napi 8 óra munkával, reflektálnék. Az a 836 eft amit úgymond meg "kell" keresnie egy körmösnek vagy fodrásznak (ahol relatíve kicsi a vállalkozással járó kockázat, direkt azért példálózom velük), annyira nem röhögve szerintem. A 836 eft egy 21 munkanapos hónapra bontva, napi 40 eft bevételt jelent. Egy ffi fodrász átlagosan egy vágásért 2 eft-ot kér el. Egy normális vágás 20-25 perc, plusz takarítással, vendég"cserével" fél óra. Az előbbi példát említve számolhatunk 4 eft nettó órabérrel. Ahhoz hogy ő hozza egyedül a napi 40 eft bevételt, 10 órát kell dolgoznia. Ebben még nincs benne a fél-egy óra ebédszünet. Azaz vagy 10,5-11 órát robotol egy ffi fodrász ugyan azért a pénzért, amiért egy mérnök 8-9 órát dolgozik, vagy bevállalja a szombatokat is. Én ezt a mérnöki energiabefektetéshez viszonyítva, nem mondanám úgy hogy röhögve. Inkább szenvedve. A műkörmös ahova a párom járt, 4 eft-ért csinálta meg neki a körmeit, 60 perc alatt. Takarítással és vendég"váltással" 70 perc alatt keresi meg a 4 eft-ot. Akihez most jár körmös, ő 5 eft-ért csinálja neki, de ott inkább 70 perc a munka, mire odaül a másik vendég és elkezdheti vele a munkát, 80 perc. No de az ő esetükben is olyan körülményeket feltételeztem, ahol a munkavégzés helyszíne költségmentesen rendelkezésre áll. Onnantól kezdve, hogy 150 eft-ért bérelnie kell egy kis lyukat, nincs miről beszélni. Amíg a mérnök 8 órában megkeresi ugyan azt a betevőt, a fodrászunk és a körmösünk 13-14 órát dolgozik ugyan azért a pénzért.

Még mindig azt állítod, hogy úgymond röhögve megkeresik legalább ugyan azt, mint a fiktív mérnök emberkénk?

2020. dec. 25. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/94 anonim ***** válasza:

#44 Igen, direkt említettem benne, hogy 40 eft-ra minimalizáltam a vállalkozás költségeit a fix 50 eft-on túl. Abban a példában amit hoztam az esetleges bérleti díj nincs benne.

Persze azt sem fizet mindenki. Egy körmös pl. simán el tud dolgozgatni otthon, ha van egy szabad 6-9 m2 félszobája (most az hogy saját ingatlan vagy albérlet legyen irreleváns a kérdés szempontjából (egyébként nem az)). Csak az meg megint olyan, hogy mérnök emberünk továbbra is napi 8 órát dolgozik úgy, hogy nem kell naponta 20-25 idegennek végig másznia a lakásán. Ha esetleg van az illetőnek párja, családja a diszkomfort érzetet jelentősen képes megnövelni az ilyen jellegű otthoni munkavégzés. Akkor pedig megint oda lyukadunk ki, hogy miről beszélünk?

2020. dec. 25. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/94 anonim ***** válasza:
#46: De hogy lenne már irreleváns?
2020. dec. 25. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/94 anonim ***** válasza:
#47 Persze hogy nem az, direkt írtam úgy hogy egyébként nem az. De rosszul fogalmaztam, inkább úgy írnám hogy jelen esetben nem vettem figyelembe. :)
2020. dec. 25. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/94 A kérdező kommentje:
legalább 6-7 ezer Ft a hajvágás nem kettő. Hol vágják manapság 2 ezerért? Sehol
2020. dec. 25. 13:48
 50/94 anonim ***** válasza:

#48: Csak pont ezért nyalta be a kérdező, hogy azonos nagyságrend a matek vége... Mikor az önköltség elviszi a számolás után maradt összeg 30-60%-át akár.


#49: Bárhol, ami átlag normál fodrászat, nem egy pláza nagy fodrászlánca. Igen, Budapesten is. Férfi hajvágás XI. kerület egyik nagyobb útjára néző férfi/női fodrászat, tömegközlekedés mellett, férfi hajvágás 202 perc 2.200 Ft

2020. dec. 25. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!