Bérfeszültség: hogyan viselhető el?
Egy dolgot fogadj el: Normális fizetésemelést az esetek 90%-ában csak munkahelyváltással lehet elérni, mert ott piaci bért kapsz.
Házon belül nem szeretnek emelni mert akkor mindenki tartja a markát, az is aki nem érdemelné meg...
Igazságtalan és elég furcsa megoldás, de nem illegális. Szóval eldöntheted, hogy maradsz így, vagy eljössz.
Egyébként engem is zavarna, szóval maximálisan megértem.
Mint HR-es írom: akik régóta vannak a cégnél és nem váltanak, ott egyszerűen kicsi a kockázat, hogy elhagyja a céget, ezért mindig csak a kötelező minimum emelést adják meg.
Ezzel szemben akit újonnan a piacról kell felvenni, azt mindig a piac aktuális állapota árazza be, ami többnyire magasabb fizetést eredményez. Bérköltség szempontjából ez nem fájdalmas, mert eleve van egy összeg, amivel tervezve van az a létszám, és azzal az összeggel ha találnak vkit, az jó. Arra viszont már nem jut, hogy egy komolyabb bérrendezést kapjanak a régi kollégák, mert többnyire 30-50%-os emeléseket kellene végrehajtani, az meg semmilyen budgetbe nem fér bele egyszerre. Erre az a megoldás jobb cégeknél, hogy több lépcsőben emelnek, illetve ami még fontosabb, hogy folyamatot optimalizálnak és hatékonyságot javítanak, hogy ugyanazt a munkát kevesebben is el tudják látni.
A tanácsom nekem is az lenne, hogy válts munkahelyet, vagy ha szeretnél maradni, ülj le a főnököddel és beszéljetek a fejlődésedről, vállalj be akar egy tanfolyamot, stb és hátha összejön egy nagyobb emelés.
#7 Hát igen, az esetek többségében azok panaszkodnak leginkább, akik már kevésbé hajlandóak váltani, kisebb a motivációjuk, annak pedig minek fizetnének többet? Úgyse fog lépni, ha addig se tette. Itt nyilván nem a kulcsfontosságú emberekről van szó, hanem olyanokról, akik tapasztaltak, jól végzik a munkájukat, de nem lenne óriási érvágás, ha felmondanának.
Aki fejlődni akar, az nem fog könyörögni, szépen keres egy olyan helyet, ahol jobban megbecsülik és vissza se néz.
Gondolkodom a váltáson, de sajnos nem ilyen egyszerű. A bérfeszültségen kívül nincs gond a munkahelyemmel. Világszínvonalú munkakörnyezet és technológia, a szakmában neves vállalat, stabil, "nyugdíjas" munka. Ez az első munkahelyem, ahol normálisan bejelentenek, van szabi, van táppénz, túlóra fizetve. Azt hiszik sokan, hogy ezek alap dolgok, de sajnos nem, nagyon sok helyen machinálnak ezzel. A munka érdekes és kihívásokkal teli. Ha a bért nem nézem, akkor ez az eddigi legjobb munkahelyem. A bér viszont állandó felháborodást kelt, nem csak bennem, egyfolytában téma, durva, hogy nem kezelik a helyzetet. Felvesznek jóval több pénzért olyanokat, akik valami hasonló helyen valamilyen pozícióban csináltak valamit, de általában a nulláról kezdjük velük. Érthetetlen, hogy az ő "tudásuk" miért ér többet, mint a miénk... Nagyon ritka az, hogy valaki azonnal a hasznunkra lesz, általában hónapok kellenek ehhez. Addig csak terhelnek minket, engem, aki egy minimálbérrel kevesebbet kapok, mint ők és amúgy nem is feladatom, hogy képzést tartsak, ez a felettesek dolga, csak ránk tolják.
Felmondás lesz belőle előbb-utóbb, de nem fogok akármiért elmenni, csak akkor, ha tényleg olyat találok.
Nem ér többet a frissen érkezők munkája, hanem magasabb áron lehet csak hozzájutni, mint amennyit te keresel. Egyszerű kereslet-kínálat dinamika, veled ez a képlet nem számol. Természetesen értem, hogy ez önmagában is bántó, de tartsd észben, hogy nem ellened irányul az újoncok "felárazása". Azt is, hogy nem emelhetnek neked fizetést, mert neked még csak ki tudnák gazdálkodni, de ha híre megy, özönlene a többi is fizetésemelésért, és arra tényleg nincs pénzük.
Szóval ha szeretnél a jelenlegi piaci viszonyoknak megfelelő bérezést kapni, a piacra kell menned. Nem bármilyen, hanem jobb állás felé célozva, kényszer nincs, várd ki a tényleg jó lehetőséget.
Annyi, hogy lelépni korrektül célszerű. Exit interjún simán meg lehet mondani, hogy azért mész, mert nagyon zavart a bérkülönbség, úgy érzed, kevesebbre becsültek, mint a zöldfülűeket, nem becsülték meg a hozzáadott munkád, tapasztalatod, rutinod. Ahogy azt is, hogy sokat fejlődtél náluk, fontos része volt a szakmai életednek, amit velük töltöttél. Váljatok el mosollyal, jókívánságokkal. (Lehet, hogy fél éven belül ismét dolgozol...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!