Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Szerintetek át lettek-e verve...

Szerintetek át lettek-e verve a devizahitelesek?

Figyelt kérdés

Szerintem nem!


Teljesen egyértemű volt hogy az árfolyam ingadozhat. Mégis mindenki rohant hitelt felvenni olyan dolgokra amikből kisebb is elég lett volna!


Példák a tévében újságban stb. A nagyobb autók, a többszintes meg több szaz négyzetméteres házak.


Az emberek egy tömeg által hajtott és támogatásokkal megerősített időben túl költekeztek és később az árfolyam elszállt amire mindig is meg volt a kockázat.


Mikor fogja bárki elismerni hogy az emberek egyszerűen elfelejtettek gondolni a kockázatokra? Hogy naivak voltak? Hogy birka népség módjára falta mindenki a hitelt?


A kérdésem nem provokatív, mindenki válaszát szívesen várom.



2018. febr. 13. 23:13
1 2 3 4 5
 21/42 anonim ***** válasza:
32%

#18: az a kiszamolo cikk elég régi ahogy látom. A 3% megszűnését írja, miközben nekünk most is van 3% több szerződésen is. 6% lakashitel kamattal számolgat, miközben nekünk csak 3,45%. Konkrétan kiszamoltam és havonta kb 10e forintot nyerünk.

Most úgy tűnik, hogy a végére nemhogy 0% lesz a lakáshitelünkre fizetett kamat, hanem még nyerünk is rajta.

2018. febr. 14. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/42 anonim ***** válasza:
65%

A kockázatok feltárását a szerződéskötéskor hatályos Hpt. 203. § (6)-(7) bekezdése írta elő.

A jogalkotó nyilván azért terhelte ezzel a kötelezettséggel a professzionális és szakmailag képzett szolgáltatót, mert a tőle sokkal képzetlenebb fogyasztók nem voltak képesek felismerni a devizahitelekben rejlő valódi kockázatot.

2018. febr. 14. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/42 anonim ***** válasza:
65%

"Konkrétan kiszamoltam és havonta kb 10e forintot nyerünk.

Most úgy tűnik, hogy a végére nemhogy 0% lesz a lakáshitelünkre fizetett kamat, hanem még nyerünk is rajta."


Erre mondtam, hogy elméleti matek.

Azok akik nem fix kamattal vettek fel végig hitelt, azok szerinted meg tudják mondani menbyi kesz lejaratkor a kamat? Esetleg meg tudod jósolni azt us előre, hogy futamidő végéig nem e gyarapodik a család vagy csökken a kereső képesek száma, bevétele stb. ami befolyásolhatja a fizetőképességet?


Ezek mind olyan külső tényezők mint a devizasoknal az àrfolyamvàltozàst befolyásoló makrok voltak.

2018. febr. 14. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/42 anonim ***** válasza:
88%

Dehogy olyanok. Náluk ezek IS voltak, és ennél sokkal durvább kockázat IS. Nálam gyakorlatilag nincs kockázat, ha csak az nem, hogy pár hónap munkanélküliség, de arra van tartalék. Illetve még életbiztosítást akarok kötni komolyabb betegségekre vagy halálra.


Szóval devizahiteleseknek sajnos lényegesen nagyobb kockázata volt sajnos és ráadásul tudtommal akkoriban még nem volt olyan szájbarágós a szerződés mint most nekünk. Komolyan már röhögtem rajta néha mennyire hülyékre célozták a szöveget. De inkább így, minthogy ne értse az ügyfél! És ez is közvetve a devizahiteles problémának köszönhető.

2018. febr. 14. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/42 anonim ***** válasza:
65%

Kovács Levente a Magyar Bankszövetség főtitkára a devizahitelek forintosítása és az árfolyamkockázat kapcsán elmondta 2008-ban az akkori felügyelet és a jegybank szakemberei a bankoknak azt jelezték, hogy száznyolcvan forintig is gyengülhet a svájci frank. Úgy látszik, a felügyelő hatóságoknak is volt némi tévedésük. Ha ők tévedtek, akkor egy akkori ügyintéző is hihetett mást – fogalmazott a szakember.


Értjük ugye? Akár 180 Ft/CHF árfolyamig is gyengülhet a forint. Ez azt jelenti, hogy a devizahiteleseket legföljebb arról tájékoztathatták az ügyintézők, hogy maximum 180 Ft-ig gyengülhet a forint a svájci frankhoz képest.

De a gyakorlatban ennyit sem mondtak, csak azt, hogy legföljebb néhány napos kilengések képzelhetők el.

Az ügyintézők abban voltak érdekeltek, hogy minél jobban eltussolják a kockázat mértékét az ügyfelek előtt, hiszen ha az ügyfelek megtudták volna, hogy a devizahitellel nem járhat jobban mint a drága forinthitellel akkor nem tudta volna teljesíteni a normát, és az állásával játszott volna.

2018. febr. 14. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/42 Tiszai Tímea ***** válasza:
39%

Üdv ! Én biztos meg lettem vezetve. Lehet, hogy voltak olyanok is, akiket említesz a felsorolásban, nagy tévé, nagyobb autó, többszáz nm-es ház , meg spekuláció és még sorolhatnám.

Nekem nem volt kötelező felvenni a hitelt. Majd egy évébe került a bankoknak "becserkészni" engem és a családom.

A rendszerváltás óta, amikor kialakult egy cél, mentem a bankhoz és elmondtam mit szeretnék és a házunk fedezete mellett kaptunk kölcsönt. Nekem megérte. A kölcsön kapott pénzből megvalósítottuk a célunkat, visszafizettük a kölcsönt és mindenki boldog volt. Megtanultam, hogy a bank azért van, hogy üzleti haszna miatt segít a céljaimat megvalósítani. Ráadásul könyvelő vagyok. Álmomból felkeltve tudom a szabályt: prudens – likvid - szolvens. Tudom, mi a deviza. Ismerem az árfolyam veszteséget, nyereséget, a számviteli törvényt és a többi jogszabályt. Tudom értékelni a követeléseket és a kötelezettségeket, akár forintban vannak akár devizában.

Amikor a gyerekek felnőttek és családot alapítottak, elköltöztek, a ház nagy lett. A kormány beígérte, hogy az ingatlanadót a nyakunkba teszik. MOndták csatlakozunk az euró zónához. A médiákból, a banki szakemberektől, az MNB-tól, a PSZÁFtól azt hallottuk, hogy nem kell félni a deviza nyilvántartású hitelektől. Az egész kommunikáció azt sugallta, hogy igen, a házat át kell alakítani. Lassan a célt kialakult. Kitaláltuk, hogy öreg napjainkra energia takarékossá tesszük a huszon-éve épült házunkat és kicsit átalakítjuk, hogy kisebb legyen, esetleg eladjuk a felét.

Tudtam, hogy a számviteli törvény hogy nevesíti a kölcsönt, na meg a Ptk.

Tudtam, hogy az adós szempontjából, a bank közgazdasági háttere nem releváns.

Tudtam, hogy a Sztv. egyértelműen leírja, hogy kölcsönszerződés esetén a folyósításkor rögzül az kölcsön összege.

Tudtam, hogy nem tudja a bank átértékelni, a folyósított tőkét magasabbra, hiszen a folyósított forint csak számlapénz, amit a bank elektronikusa teremt, azaz a bank hozza létre. A Sztv-ben rögzítve van, hogy a vállalkozó általa keletkeztetett követelést TILOS átértékelni.

Majd az összes bankot végig látogattam. Átbeszéltük, mert nem értettem, mi közöm a deviza nyilvántartáshoz. Tőlem aranyban is tarthatja nyilván a kölcsönömet, ettől a tőke nem változhat. Nem is változik – volt a válasz - csak a törlesztő részlet mozog egy kicsit, max 10-15 %-ot.

Vannak társaságok, ahol devizában kell könyvelni. Ott sem változik naponta havonta, évente a jegyzett tőke, értéke, csak ha a Cégbíróságon bejegyzik, azaz a tulajdonosok befizetnek vagy kivonnak tőkét.

Elhittem a bankoknak, hogy ők, a speciális tudásukkal többet tudnak erről a területről, mint én.

Elhittem a bankoknak, hogy ez nem deviza hitel, ez más. Ez forint hitel, de hogy „olcsóbb” legyen, ezért kell a deviza nyilvántartás.

Elhittem a bankomnak, hogy 10-15 %nál nem lesz több a részletek mozgása.

Elhittem a bankoknak, hogy a szakmájukhoz értenek.

Elhittem a bankoknak, hogyképes vagyok ezt a kölcsönt visszafizetni, hiszen kockázat értékelést hajtottak végre, hitelbírálat alá vetettek.

Elhittem a bankoknak, hogy a tresaury csoportjuk azért van, amit én sosem fogok megtanulni, meg minek is?

Elhittem a bankoknak, hogy csak a tisztességes kamat kell nekik.

Na itt hibáztam.

2018. febr. 16. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/42 Tiszai Tímea ***** válasza:
45%

Ja és nem hittem el, hogy törvény és nemzetellenesen járnak el a bankok, a hivatalok, az MNB, a kormány. Pontosabban eszembe sem jutott, hogy ennyire romlott ez a társadalom, hogy képesek családok ezreinek a munkáját ellopni törvénytelenségeikkel. Csak most, ennyi év után, ennyi olvasás és új tudás, információ megszerzése után jöttem rá, hogy ez tudatos volt a részükről. A rendszerváltás után "beetettek" minket, célokat kitűzni és megvalósítani hajlandó embercsoportot. És most, kiveszik a kezünkből életünk munkájának az eredményét.

Na ehhez azért lesz némi hozzászólásom.

2018. febr. 16. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/42 anonim ***** válasza:

#24

"Nálam gyakorlatilag nincs kockázat,"

Hacsak ugye a most maxon felvett kölcsönök és ltp befizetések összegét nem viszonyítjuk a mindenkori ingatlan reál értékhez.


Ahogy volt az 2008-ban is az usaba és megindult tavaly is ott.Miközben itthon további külső tényezőként hat majd az á.f.a. kedvezmény megszüntetése, a szakember hiány, stb. És végül be nem fizetsz 10-20 év alatt annyival többet igy, mint amit az ingatlan majd érni fog az ingatlan lufi kipukkanása és mindezek együttes hatása után pár éven belül. Gyakorlatiag elolvadhat a most még elméleti matek alapján "haszonnak" tűnő nyereség.


Ahogy volt ez a devizával is 2008-ban miközben 2006-ban még ajánlgattak is szaklapok is a kiváltást is akár ( kb mint most az ltp.- t):


[link]

2018. febr. 19. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/42 anonim ***** válasza:

Én 2020-ra saccolom a nagy ingatlan lufi kippukadást, az áfa kedvezmény elvesztése, az infláció növekedése miatt.

Sőt addigra elfogynak azok is, akik hitelt tudnának felvenni.

Lesznek még féláron lakások, és akkor hiába veri bárki magát 2-4% kamatra, ha az ingatlan a felét éri.

Nyugaton volt ilyen a 2008-s válságban, ott a 400-500 ezer eurós lakások leestek 120 ezer euróra. Egyből mindenki a bankokat hibáztatta. Nem azok voltak buták, akik felvették, hanem akik adták a pénzt rá.

2018. febr. 19. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/42 anonim ***** válasza:

#28 nincs igazad, mert ilyen alapon ha kp veszem akkor is ugyanez van. Szóval most itt a hitel ezen semmit sem változtat...


Nincs 10-20 év. Konkrétan bő 3 év alatt szeretném kifizetni előtörlesztéssel. És az ingatlan bank által elfogadott értékének csupán 15%-át vettük fel. Egyébként innentől kb teljesen mindegy az ingatlan ára. Itt lakunk ha felé annyit vagy kétszer ennyit ér akkor is...

2018. febr. 19. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!