Milyen pénzügyi "life hack"-eket ismertek, amit nem szívesen reklámoznak, de sok pénzt lehet vele megtakarítani a bankoktól kezdve, a biztosításon át, az étkezésen keresztül a háztartásig, mindent nézve? Illetve, mik azok, amikkel átverhetnek?
Leírok néhányat gyakorlati példának.
-Egyik barátom nem figyelt oda vezetés közben és nekiment az előtte lévőnek. A kötelező biztosítása ennek megfelelően nőtt volna, de sikerült kijátszania úgy, hogy biztosítót váltott azonnal és nem kellett emiatt többet fizetni a kötelezőért.
-Egy másik barátom a nyugdíjas édesanyját adta meg üzembentartónak, ezért számottevően olcsóbb a kötelező biztosítása.
-Ha repülőjegyeket nézünk, inkognító ablakban tegyük, vagy töröljük a cache-t, mert az árösszehasonlító oldalak figyelik, hogy miket tekintünk meg, és folyamatosan emelik ennek megfelelően az árakat, hogy sürgessenek minket a foglalásban. Ha ezt megtesszük, akkor elviekben mindig az alap, legolcsóbb árakat kell, hogy lássuk.
Vegyünk egy elektromos ágymelegítőt, már 10 ezer ft-ért lehet ilyeneket kapni. Ezek általában 60-180 wattot fogyasztanak óránként, ami ha 8 órás alvással számolunk és végig pesszimistán, 180 wattos fogyasztással (valójában nonszensz, mert nem fogjuk maxon járatni és pláne nem 8 órán keresztül, de jobb pesszimistán számolni..) akkor az havi 1640 ft-os villanyköltséget jelent, (de valójában kevesebb lenne, mint 1000 ft..) így akár 16-17 fokos szobában is komfortosan érezzük magunkat vele és jelentős összegeket takaríthatunk meg a fűtés költségeken.
Sokaknak alap, de nagyon soknak mégiscsak nem az, így leírom. Vásárláskor mindig nézzük az egységárat, mert az mondja meg a termék "valódi árát". Ne dőljünk be az üzletek olcsó trükkjeinek, hogy automatikusan elhisszük, hogy a nagyobb kiszerelés jobban megéri. Gyakran direkt úgy árazzák be, hogy az érje meg kevésbé, hogy átverjék a fogyasztót! Mindig nézzük meg az egységárat. Emellett az is jó tanács, hogy éhesen ne menjünk el vásárolni :)
Ha valamit online szeretnénk megvásárolni, azon felül, hogy árukeresőn megkeressük a legolcsóbb üzletet szállítással együtt, érdemes lehet kosárba tétel után várni pár napot, ha nem sürgős a vétel, sok webshop ilyenkor próbálja menteni a menthetőt és adnak ösztönzésképp egy kupont. ;)
Ha valamilyen termékünk elromlik amire lejárt a garancia, de még újszerű állapotban van, egyszerűen csak vegyünk a boltban egy ugyanolyat, nyilván tegyük el a blokkját, majd 3 napon belül vigyük vissza az új csomagolásában, mondván, hogy gyári selejt és kérjük vissza az árát, ha nem adják vissza, akkor is ki kell cseréljék és így két jó termékünk lehet 1 helyett.
Ne vegyünk szolgáltatótól telefont. Jellemzően hűségnyilatkozatos díjcsomaggal együtt adják olyan szöveggel, hogy "csak 6900 ft havonta", ha megszorzod ezt a számot 24-gyel, (2 éves hűségnyilatkozat miatt) és összehasonlítod az árukeresőn a legolcsóbb opcióval, láthatod, hogy duplán lehúzás.
Ha már mindenképp étterembe mész, ne fizess a méregdrága italokért, ha szomjas vagy. Kérhetsz ingyen csapvizet, vagy a mosdóban a csapból is ihatsz. Nagyon drágán adják ezeket a kis üveges italokat, még ha szénsavmentes víz akkor is, és még csak nem is elég szomjoltásra.
Gyógyszer vásárláskor hatóanyag szerinti ár-érték alapján döntsünk. Sokszor ugyanazt a hatóanyagtartalmú gyógyszert kategóriákkal drágábban adják, mert van rajta reklám, amit a fogyasztókkal fizettetnek meg, + gyógyszerügynökök is jutalékot fizethetnek a gyógyszertáraknak, hogy az ő gyógyszerüket ajánlják köhögésre, fejfájásra stb...
Ha repülővel utazunk, vigyünk magunkkal egy üres fél literes üveget, amit használhatunk arra, hogy a biztonsági kapun átlépve a mosdóban megtöltsük vízzel és ne kelljen méregdrágán venni vizet. Ezen kívül vannak olyan ismerőseim, akik ha pl Londonba, vagy egyéb drága nagyvárosba utaznak, akkor a duty free shop-ban bevásárolnak annyi doboz cigit, amennyit, csak magukkal tudnak vinni, majd Londonban jelentős haszonnal eladják, ugyanis ott méregdrága a cigi. (Ezt még a Brexit előtt csinálták, most nem tudom, hogy lehet-e, de más EU-s nagyvárosban sima ügy)
Ha valamiről tudjuk, hogy csak rövid ideig használjuk, vásároljuk meg használtan, abból is jó állapotút és jó áron lévőt nézzünk, így miután végeztünk a használatával, jó eséllyel le tudjuk adni legalább ugyanannyiért, ha nem drágábban. Ha nem sürgős a vétel, akkor érdemes lehet Ebay-en, Amazonon megvenni az adott dolgot, mert sokszor lényegesen olcsóbb, mint itthon.
Ha lapradiátorunk van, vegyünk gépészeti szaküzletekben 100 ft-ért légtelenítőkulcsot és rendszeresen légtelenítsük mi magunk a radiátorokat. Pofonegyszerű dolog, megspóroljuk vele a szakembert. Emellett érdemes lehet hőtükrös szigetelő fóliát is venni a radiátor mögé a falra, hogy tovább növeljük a fűtés hatékonyságát.
Hirtelen ennyi jut eszembe, de nektek biztos van több, akár sokkal jobb ötleteitek, tapasztalatotok is!
Milyen ezekhez hasonló, vagy ezektől akár merőben eltérő tippeket ismertek, amikről úgy gondoljátok, hogy másoknak is segíthetnek?
Pl. Egy üzletben olyan saját márkás mosószert veszek mindig, ami hatodannyiba kerül, mint a márkások.
Nincs autóm, tömegközlekedek/gyalogolok.
Nem veszek könyveket, könyvtárba járok.
Nincs tévém, se előfizetésem, így vagy hatezret spórolok havonta a netszolgáltatónál.
Piacra járok ha sikerül.
Turiból öltözöm, vagy leárazott ruhát veszek, de csak jó minőséget, jó anyagot, és csak akkor ha kell, mert van elég ruhám.
Nem használok sminkcuccokat, drága krémeket.
Magam vágom a hajam.
Bevallom, a reptéri palacktöltögetős trükknek szerintem egyik úttörője vagyok. Viszont sose innék csapvizet étteremben, azt tênyleg spúrságnak tartom.
Nekem az olyan dolgok, amik a környezetemet (bizonyos határokon belül) igényesebbé teszik, vagy nekem javítanak a komfortérzetemen/ életminőségemen, ezeken nem szoktam spórolni. Szerintem ha jól érzem magam, produktívabb is vagyok, emiatt jobb bizonyos dolgokba igenis belefektetni a pénzt.
Most hirtelen ennyi jutott eszembe, szerintem ezekkel rengeteget spórolok, ha összeadjuk.
"Nincs autóm, tömegközlekedek/gyalogolok."
Ez a spórolás nem feltétlen éri meg. Egy kisautót fillérekből fent lehet tartani. Az egyém 20 forintból kijön kilóméterenként.
Ha az éves szervizt rászámoljuk, akkor mondjuk 30 forint. Napi ingázás esetén kb 8000 forint, ugyanannyi, mint a bérlet.
A múltkor az ország túlfelére kellett mennem, ami pályamatricával együtt 17 ezerbe került. Ugyanez IC-vel 15 lett volna, az a 2 ezer meg megérte a kényelmet.
"Nem veszek könyveket, könyvtárba járok."
Covid idején nem szerencsés, egyébként oké
"Nincs tévém, se előfizetésem, így vagy hatezret spórolok havonta a netszolgáltatónál."
Ezen nem tudsz 6 ezret spórolni, vagy ha igen, akkor eleve drága a szolgáltatód. Nálam a TV csak 3000 forint plusz.
"Piacra járok ha sikerül."
Jó ötlet. Én pl ősszel az olcsó zölgségből bevásárolok a piacon, lefagyasztom és télen is változatosan tudok főzni.
Nem hiszem hogy évi százhúszból kijön egy autó amortizációval együtt. Mivel ugye ennyi egy bérlet, de most covid alatt bérletet se veszek. Autó ára, parkolás, tankolás, szerviz, súlyadó, matrica, autómosó stb. szerintem ez sokkal többe van + gondban is több. Hogy jön ki 20 forintra egy km ezt nem értem. Szerintem sokmindent nem számolsz bele. De biztos van akinek megéri, az én életformámhoz nem illik.
Ami az előfizetést illeti, sokan fizetnek havi 10 körül nettel együtt, csomagtól függően. én nem, mert még sose volt tv előfizetésem ;)
Ügyes vagy nagyon tényleg de ez így is évi 360.000 és az autó ára nincs számolva, amit valaha ki kellett fizetni...
Nekem nyűg lenne, meg nem akarnám 1-2 havi fizumat a kocsira költeni, ennek a töredékéből megvan az éves közlekedésem, viszont egy kocsit ugye többen is használhatnak, és ha így számoljuk, akkor persze kedvezőbb a helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!