Miért lenne jobb egy vegyes életbiztosítás, mint egy unit link megtakarítás?
Nemrég beszéltem egy G. szolgáltatós értékesítővel, aki vegyes életbiztosításra próbált rábeszélni.
Azért használom a rábeszélés kifejezést, mert megpróbálta úgy eladni, hogy nekem jó, ha az alap megtakarítás mellé még kb 8 fajta kiegészítő biztosítást kötök (amelyek egy része, mint baleset- és életbiztosítás egyébként is van kötve), ezzel majdnem 1,5-szerezve a költségeket (havi 20 ezer forinttal kalkuláltunk, ez 28-ra növekedett).
Ezek után megpróbálta eladni, hogy nekem megéri éves díjfizetést választanom, ami számomra teljesen abszurd. Azon kívül, hogy neki magasabb a jutaléka, számomra miért lenne előnyös, ha minden hónapban félretennék a számlán 30 ezret azért, hogy utána évi egyszer befizessek egy megtakarítást? Akkor egyértelműen jobb egy havi díjfizetési rendszer. Persze vannak őstermelők, idény munkások, gazdálkodók, akik X időszakban sokat keresnek, utána semmit, nekik célszerű az éves fizetést választani, de én évi 12 hónapban kapok fizetést és mindig ugyanannyit.
Továbbá nehezemre esik megérteni, hogy miért lenne jó egy garantált 2%-os hozam, ami az infláció mértékét sem éri el. Persze garantált, ez egy kis előny, mert az UL termékeknél nincs se tőke-, se hozam garancia, ugyanakkor a fix 2% számomra meglehetősen kevés. Akkor már évente egyszer veszek valami stabilabb részvényt abból a 240 ezer forintból, amit évi egyszer erre szánnék, mondjuk MOL, OTP, Richter, stb és amikor realizáltam a 2-3%-os hozamot (magyarul felmegy a 10.000 forintos OTP részvény 10.200 forintra, a 7000 forintos Richter részvény ára kb 7150 forintra, vagy az 1600 forintos MOL részvény kb 1630 forintra) eladom. Sőt, részvények esetén könnyen realizálhatok napok alatt 5-10-20%-os hozamot, ami kompenzálja a fizetendő adót. Ha pedig nem akarok személy szerint ezzel foglalkozni, akkor unit link esetén tehetem a pénzem részvény túlsúlyos portfólióba.
Most kifejtettem az én egyéni véleményem, de pont az ellenkezőjére vagyok kíváncsi: világítsatok rá kérlek a hibás pontokra. Miért jobb egy vegyes életbiztosítás, mint egy unit link megtakarítás?
Egyik se jó.
Odaadod valakinek a pénzed, hogy kezelje. Ezért neked még fizetned is kell és ezért cserébe nem fog neked semmi plusz hozamot termelni.
Szerintem teljesen igaz, amit mondasz. Jobban jársz, ha magadnak veszel részvényt vagy etf-et.
A napi 5-10-20%-os emelkedések figyele nem biztos, hogy hatékony. Én annak a pártján vagyok, hogy megveszem aztán 10-20 évig nem piszkálom.
Valószínűleg egyik unit link sem fog neked 5%-ot hozni, mert akkora költségek vannak beépítve, hogy azzal együtt nem tud egyszerűen annyit kitermelni.
Ha 20 éves megtakarításban gondolkodsz, akkor a reál eszközök részvény/ingatlan a jók szerintem.
Az állampapír csak arra jó, hogy valahol parkoljon a pénz, míg valami értelmesebbre nem sikerül elkölteni, hosszú távú célokra szerintem nem jó.
Én nem veszek ilyen befektetési termékeket.
Banknál volt befalapom, de azt is eladtam már.
Részvényeim vannak, lehet, hogy 10 év múlva jó nagy mínuszban leszek, de legalább csak magamat okolhatom majd :)
Köss külön kockázati életbiztosítást, meg külön kezeld a befektetéseidet annak függvényében mekkora a kockázattűrő képességed.
Egyik ilyen termék sem előnyös befektetésre. Max megtakarításra, mint a máp+ esetében is, hogy kb annyit ér a pénz lejáratkor mint amit betettél az elején.
Ahogy írod Kérdező!
Ezek eladnak neked valamit, amiből ők a saját maguk pénzét leszedik, ez neked nem éri meg, csak annak aki eladja :).
Kezeld magad a befektetéseidet, mert ott nincs közvetítő (azaz van egy közbeiktatott bróker akinél az értékszámlád van).
2018-ban volt egy elég nagy szabályozás az MNB részéről a UL termékekre. Nem olyan rossz az. A bírálók elfelejtik megemlíteni, hogy részvény vásárlásnak (és eladásnak) is vannak költségei.
Ha egyetlen cég részvényéből vásárolsz be az nem olyan biztonságos. Lehet nagyot nyerni, de ugyan olyan eséllyel bukni is. Olyan pénzzel ajánlott ezt megtenni, ami nem fog hiányozni. Egy alapkezelő portfóliója kiegyensúlyozottabb.
Én nem kezelném magam a befektetésem, révén nem követem napi/heti rendszerességgel a tőzsdét és a világgazdaság eseményeit és nem is akarom mélyen beleásni magam ebbe. Ez pedig megkövetelné.
A vegyes életbiztosítás előre jobban kiszámíthatóbb, de lényegesen kevesebb az elérhető hozam.
Én alkuszként azt szoktam mondani az ügyfeleimnek, hogy nincs "legjobb biztosítás". A 2% garantált kamat tényleg nem sok, de ha azt nézem, hogy egy unit linked biztosításnál negatívba is fordulhat, nyújt némi biztonságot. Persze mindig meg kell nézni azt is, hogy milyen költségek állnak szemben ezzel a garantált kamattal, de az összehasonlítást nem ez alapján kell megtenni. A vegyes életbiztosításoknál a garantált kamaton felül a biztosítók a többlethozam jelentős részét is odaadják az ügyfélnek, ez lehet 80, 85, 90, akár 95 százalék is. Ha hozam alapján akarjuk összehasonlítani egy unit linked biztosítással, akkor ezt kell nézni, nem a garantált kamatot, erre kellene rákérdezni az üzletkötőnél és összehasonlítani a jól teljesítő UL termékek hozamával.
Ami a kiegészítő biztosításokat illeti, az őszintén szólva ebben a megfogalmazásban átverés. Ugyanis a legtöbb UL biztosítás mellé szintén köthetők kockázati kiegészítő biztosítások. Nem biztos, hogy ez a legjobb megoldás, de köthetők (sokszor jobban jár az ügyfél, ha külön köt kockázati biztosítást, mintha a megtakarítás kiegészítőjeként teszi ugyanezt).
Az éves fizetéssel akkor esetleg jól jársz, ha a biztosításod kifejezetten nyugdíjcélú, mert ha most így év végén kötsz éves díjjal, akkor már februárban megkaphatod az első teljes év utáni adóvisszatérítést, míg havi díjfizetésnél legfeljebb három havi megtakarítás után illet meg ez. Amúgy nincs különösebb előnye számodra (legfeljebb az üzletkötő számára, de inkább a saját érdekeddel kell foglalkoznod). Itt ráadásul olyan sincs, mint mondjuk a kötelező felelősségbiztosításnál, ahol komoly díjkedvezményt kap, aki nem havonta, hanem évente fizet. Egy megtakarításnál nincs díjkedvezmény...
Ha megkeresel privátban, segíthetek megnézni az ajánlatot, amit kaptál és esetleg összehasonlítani más megoldásokkal, pl. unit linked megtakarításokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!