Az emberi élethez feltétlenül szükségesek a földben megtalálható elemek?
Érteni vélem, hogy a kérdező miért ragaszkodik oly makacsul az ember "földből" levőségéhez. Azért, mert - "porból vagyunk, és porrá leszünk" - kitételt szeretné "tudományos" köntösben látni. :) Vélvén, hogy így "cáfolhatatlanul" bizonyítottnak láttathatná a biblia némely kijelentéseit.
Persze tévedhetek, de az a makacs rugózás a "föld" kifejezésen, bennem is gyanút keltett. Sajna a türelmes válaszolók nem helyeztek kellő hangsúlyt a "föld" és a "Föld" közötti - a téma szempontjából nagyon lényeges(!) - különbségre. Persze többen érintették, igyekeztek megfelelő kontextusba tenni, de sikertelenül. Elnézését kérem a kérdezőnek és a válaszolóknak is a hosszú bevezető miatt, de szerintem a fentiekben van a "kutya elásva". (Stílusosan a földbe. :)
A kérdésre, "jó" válasz csak a kérdés - hogy ne mondjam :D - "elemezgetése" után adható.
Először is, hol marad az "is" szócska a kérdésből?
- "...szükségesek a földben megtalálható..." -
Helyett:
- ...szükségesek a földben IS megtalálható -
lett volna korrektebb. Persze így már "kissé" más a jelentéstartalma a kérdésnek. :)
Így már egy egyszerű "igen" is jó válasz lett volna, elkerülve a sok-sok kör lefutását.
Másodszor, - és nem utolsó sorban - a "föld" szó értelmezése körüli pontatlanságok, csúsztatások a "Föld - föld" között szintén nem segítettek a kérdés "megoldását".
A föld - talaj. Mi a talaj? (Szigorúan véve, csak a Földön található "talaj", azaz "föld"!)
Jól látható, hogy igen, a földben benne vannak a szükséges elemek. De az is látható, hogy milyen összetett, és bonyolult folyamatok játszódnak le, miközben folyamatos az elemek ki, és bekerülése a talajba, azaz a földbe.
De a kérdésed ravasz, mert ha azt mondom, hogy az emberi (meglévő!) élethez nincs "feltétlenül" szükség földre, így a benne lévő elemekre (a földben vannak!, nem másutt) akkor azt mondhatod, hogy ellentmondok magamnak.
De a föld azaz a talaj(!) nem azonos a Földdel azaz a bolygónkkal. A föld (talaj!) a Föld része. Arányaiban kis része.
A Föld (bolygó!) mindabból tevődik össze, ami benne, és rajta van.
Az tény, hogy - (arányaiban!) elenyésző mennyiségben - érkezik és távozik róla anyag. De ez semmit nem változtat a tényen, hogy adott időben ami rajta-benne van az maga a Föld bolygó.
Te, te vagy, függetlenül attól, hogy anyagaid pillanatról-pillanatra cserélődhetnek, arányaidban nagyon kis mértékben ugyan, de hosszabb idő után nagy része lecserélődik, csak a kontinuitás az ami megadja a "te"-ségedet. És mindig ugyanolyan benned az elemek aránya, "Mint például szén, foszfor, nitrogén, nátrium, kálium,kalcium, magnézium, vas, klór."
Természetesen az összehasonlítás sántít, mert a Föld mint olyan nem rendelkezik számos olyan tulajdonsággal, (pl. anyagcsere) mint amivel te, és általában is az élőlények. De ettől függetlenül az élőlények is a Föld bolygó részei. Még ha egyesek tagadják is ezt.
Az emberek is élőlények. Minő csoda, részei a Föld bolygónak.
(Függetlenül attól, hogy elenyésző töredékük már tartózkodott/(ik) körülötte tehetetlenségi pályán.)
Mivel az emberek részei a Föld bolygónak, a föld (talaj) is része a Föld bolygónak, és az élőlények is részei a Föld bolygónak, a légkör és a víz is része a Föld bolygónak, továbbá az élőlények, a föld, a víz, a talaj... akarom mondani a föld és emberek között állandó az anyagok vándorlása, cseréje, így mondható, hogy ugyan szükségesek az "emberi élethez" a földben megtalálható elemek, de nem kell azoknak "feltétlenül" a földből (talaj!!!) származnia. A feltétlenül az elemeknek - szén, foszfor, nitrogén, nátrium, kálium,kalcium, magnézium, vas, klór - szól, nem a származási helyüknek.
Amúgy meg nyilván NEM elemi állapotban ""szükséges feltétlenül"" az ember számára. Jól is néznénk ki...
"...A klórgáz hatása még a németeket is sokkolta. A 6-8 perc alatt kifújt klórgáz szinte elsöpörte a francia védelmet, s maga után hagyott mérgezést szenvedett beteget, illetve halottat. Az elért eredményre a német csapatok sem voltak felkészülve."
De a nátriummal eggyütt...
A válasz:
Nem, a földben megtalálható elemek nem feltétlenül szükségesek az emberi élethez, sőt... Az emberi élethez "más élőlényekben", vízben, és levegőben megtalálható elemekre van szükség. Mint például szén, foszfor, nitrogén, nátrium, kálium,kalcium, magnézium, vas, klór.
Az már más lapra tartozik, hogy a "más élőlények" honnan szerzik be a fent felsorolt elemeket. Tán csak nem? A talajból? A vízből? A levegőből? Is, is, is... (Nem ISIS!!!!)
Mi meg belőlük. Mármint a "más élőlényekből". Növényekből, állatokból.
(Azért van kivétel. Pl a só. NaCl. Nátrium, klór. A felsoroltak közt volt mindkettő. Ezeket nem csak az élőlényekből szerezzük be. pedig jól tennénk, ha nem olyan sokat döntögetnénk a kajára belőle. Kell, de itt a kevesebb "több".)
Végezetül megkérdezem:
Az emberi ételhez feltétlenül szükségesek a földben megtalálható elemek? :D
dellfil
#kérdező
"Kérdésem arra vonatkozott mondhatjuk-e hogy a földben található elemekből épül fel az ember."
Nos, az eredeti kérdésed nem ez volt. Erre a kérdésre a válasz igen, de az eredeti kérdésre a válasz nem (ahogy már írtam). De hogy bővebben válaszoljak.
Ahogy Wadmalac a 27. válaszában megírta:
"A Föld bolygón a periódusos rendszer minden eleme megtalálható, kivéve a transzuránokat." [És a technéciumot, teszem hozzá én kiegészítésképpen.]
Emellett az élőlények is tartalmazzák ugyanezeket az elemeket. Mielőtt valaki belém kötne leszögezném, hogy:
1. A legtöbb elemet természetesen csak elenyésző mennyiségben (pl. akár csak pár atomnyi mennyiségben).
2. Az, hogy egy élőlény tartalmaz egy elemet, nem jelenti azt, hogy annak van biológiai szerepet benne. Gondoljunk például az ólomra, vagy higanyara. Ezeknek (tudtommal) nincs biológiai szerepe, ennek ellenére jelen vannak a szervezetünkben, jó esetben csak elenyésző mennyiségben, hiszen egyébként károsak is. (Ugyanígy, például minimális mennyiségben arany atomok is vannak a testünkben.)
Ezért mondom, hogy az eredeti kérdés nem ez volt, hiszen nagyon nem mindegy, hogy szükségesek-e azok a bizonyos elemek, vagy csak jelen vannak a testünkben.
#delfill (31.)
"Helyett:
- ...szükségesek a földben IS megtalálható -
lett volna korrektebb. Persze így már "kissé" más a jelentéstartalma a kérdésnek. :)
Így már egy egyszerű "igen" is jó válasz lett volna, elkerülve a sok-sok kör lefutását."
Mint fentebb írtam, a válasz nem, hiszen vannak olyan elemek a földön (akár egész nagy mennyiségben) amelyek nem szükségesek (pl. Al, Si). Akkor lenne igen a válasz, ha az lenne a kérdés, hogy:
Megtalálhatóak-e a földben (=földkéregben) az emberi élethez szükséges elemek.
"Másodszor, - és nem utolsó sorban - a "föld" szó értelmezése körüli pontatlanságok, csúsztatások a "Föld - föld" között szintén nem segítettek a kérdés "megoldását"."
1. Igaz, hogy az eredeti kérdés elég homályos volt, de a 14. válaszban a kérdező végül leírta, hogy a "föld" alatt a földkérget érti.
2. Nem néztem utána, de szerintem a talajban (pontosabban a különböző talajokban) is megvannak az emberi élethez szükséges elemek. Az más kérdés, hogy (ahogy arra korábban rávilágítottatok) a talaj többek között épp az élőlények működésének következtében alakul ki.
"Érteni vélem, hogy a kérdező miért ragaszkodik oly makacsul az ember "földből" levőségéhez. Azért, mert - "porból vagyunk, és porrá leszünk" - kitételt szeretné "tudományos" köntösben látni. :) Vélvén, hogy így "cáfolhatatlanul" bizonyítottnak láttathatná a biblia némely kijelentéseit."
Nem egészen de közel jársz az igazságoz :) Nem a Bibliában hanem a Koránban vagy egy olyan vers ami szerint az ember földből lett teremtve, vallás rovatban pedig egy ateista bedobta ezt és hozzátette hogy szerint tudományos tévedés én pedig megpróbáltam elmagyarázni neki hogy nem az. Mindketten kifejtettük de nem tudtuk meggyőzni a másikat, ezért abban állapodtunk meg hogy kiírjuk a kérdést a tudomány rovatban tisztán tudományos szempontból. Szándékosan nem említettem hogy egy vallási kérdésből indult, hogy ne befolyásoljon senkit. Akik eddig válaszoltak, köszönöm.
Amikor vallási szövegeket próbálsz tudományosan alátámasztani, ingoványos talajra tévedsz.
A kettő közti párhuzam esetleges, véletlen vagy ha van is történelmi alapja, nehezem megtámogatható.
Nem szabad ilyen vitákba belemenni, egyáltalán vallási szövegeket szó szerint értelmezni.
Ha ezt megteszed, tutira hibát követsz el, ha ezt utána még tudományosan is bizonyítani próbálod, akár fogalom-ferdítéssel, mint most is, csak mélyebb gödröt ásol magadnak.
"Tisztáztam hogy föld alatt a bolygó szilárd rétegeit értem."
És már ezzel is túl sok szó szerinti dolgot próbálsz beleerőltetni a vallási sorokba.
Ne tedd.
Értelmetlen.
Amennyi a vallásos szövegből értelmesen átvehető, az, hogy a Föld gyermekei vagyunk, itt jöttünk létre.
Ne akarj ebbe tudományos szöveget beleerőszakolni.
"de azt értették hogy az ember földből és vízből lett, mi pedig tudjuk hogy az ezekben található elemekből épül fel az ember. Fogalom ferdítés részemről nem történt"
Pont ez az előző mondatod volt a fogalomferdítés. Többen is kielemeztük hogy ez miért félrevezető és helytelen megfogalmazás. Tudományos szempontból ennek egyszerűen semmi alapja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!