Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha van olyan szám, aminek a...

Ha van olyan szám, aminek a négyzete -1, akkor miért nem vezetnek be egy olyan, másfajta komplex számot, aminek az abszolútértéke -1?

Figyelt kérdés
Ha már bevezettek egy olyan számot, hogy i=√(-1), akkor ennyi erővel bevezethetnének egy olyan, másfajta komplex számot is (jelöljük mondjuk k-val), amire teljesül, hogy |k|=-1. Látszólag mindkettő ugyanúgy irreális dolog. Csak ez mondjuk nem a komplex számsíkon lenne értelmezve, hanem a komplex számtérben, tehát általános alakban úgy lehetne felírni egy számot, hogy z=a+b·i+c·k. Miért nem vezetnek be egy ilyen számot?
2019. jún. 9. 18:08
1 2 3 4 5 6
 31/60 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy amiről te beszélsz az a valós számokra értelmezett abszolútérték függvény,


Én viszont kibővítem a számhalmazt egy új egységgel, amiről semmit nem mond az abszolútérték függvény, mivel eddig csak a valós (vagy komplex) számokon értelmeztük. Tehát jogom van úgy definiálni ezt az egységet, hogy az a szám, aminek az abszolútértéke -1.


Ugyanígy csináljuk a komplex számokkal. Kibővítjük a valós számokat egy imaginárius egységgel, amit még nem ismer az x^2 függvény, hiszen eddig csak valós számokra értelmeztük. Éppen ezért jogunk van neki azt a definíciót adni, hogy az a szám, amelyre teljesül, hogy a négyzete -1. Még akkor is, ha a valós számokon még nem volt olyan szám, aminek a négyzete negatív lett volna.

2019. jún. 10. 21:07
 32/60 anonim ***** válasza:

Na ne mond. Komplex számoknak az abszolút értéke gyök(a^2+b^2). Egyre kevésbé gondolom úgy, hogy tisztában vagy az algebrával és úgy általában a komplex számokkal...


"Én viszont kibővítem a számhalmazt egy új egységgel, amiről semmit nem mond az abszolútérték függvény, mivel eddig csak a valós (vagy komplex) számokon értelmeztük. Tehát jogom van úgy definiálni ezt az egységet, hogy az a szám, aminek az abszolútértéke -1."

Ezt akkor légyszíves vezesd le algebrailag, hogy mi jön ki belőle. Tehát mutasd meg, hogyan fog kinézni ebben az új halmazban az összeadás, kivonás, szorzás, osztás, miképpen jön ki az egységelem (nullelem), milyen tulajdonságok jellemzőek rá (asszociativitás, disztributivitás, stb.). Ameddig ezeket nem vezeted le, addig nincs miről beszélni, hiszen könnyen meg lehet, hogy ellentmondások lesznek a halmazban, amik érvénytelenítik az egészet.

2019. jún. 10. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/60 anonim ***** válasza:
Megjegyzem már azon is meglepődnék, ha egyáltalán neki tudnál fogni. Mert az egy dolog, hogy szeretnél egy abszolútértéknek negatív végeredményt is adni, de azt akkor meg is kell mutatni, hogy miképpen jön ki.
2019. jún. 10. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/60 A kérdező kommentje:

"Komplex számoknak az abszolút értéke gyök(a^2+b^2)."

Ezt egy percig nem kérdőjeleztem meg. Viszont ha hibővítjük a komplex számokat a 3. egységgel akkor már nem lesz ilyen egyszerű a képlet.

De akár így is kinézhet: |z|=√(a^2+b^2)-|c|

A műveletek definiálása még a jövő kérdése, de pl. az összeadás meg a kivonás tagonként történne. Szorzáson már azért el kell gondolkodni...

2019. jún. 10. 22:08
 35/60 anonim ***** válasza:

De milyen harmadik egység, könyörgöm. Egy halmazban egy db. egységelem van a műveletre nézve. Ha ennyire nem vagy tisztában az algebrai alapokkal, akkor hogyan akarsz bővítést végrehajtani?


"A műveletek definiálása még a jövő kérdése, de pl. az összeadás meg a kivonás tagonként történne."

Akkor vezesd le hogyan működik az összeadás ebben az új halmazban, nekem mindegy.

2019. jún. 10. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/60 A kérdező kommentje:
Ne mondd már, hogy nem hallottál még a képzetes egységről... Van a valós egység a képzetes egység és az a 3. egység amit én adtam hozzá. Illetve az ezektől különböző egységELEM. Elbeszélhetünk itt egymás mellett, de attól még nem jutunk elölrébb.
2019. jún. 10. 22:49
 37/60 anonim ***** válasza:
Akkor vezesd már le hogyan jön ki az a negatív absz. érték és tudunk haladni. Rám ne várj, mert én nem fogom bebizonyítani, mert tudom, hogy nem fog kijönni.
2019. jún. 10. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/60 2*Sü ***** válasza:

Akkor fogjuk meg a dolgot az elnevezésen keresztül. Az abszolút latin eredetű szó. A jelentése (jelen kontextusban): független. Sokszor a relatív a fogalmi ellentéte, ami szintén latin eredetű szó, a jelentése: viszonyítva. Mondjuk egy A pont távolsága B-hez viszonyítva – B-hez relatíven – ennyi, C-hez viszonyítva meg annyi. Az abszolút távolság az valamilyen kitüntetett ponthoz képesti távolság, ami függetlenül attól határozza meg A pont helyzetét, hogy éppen az B-hez, vagy C-hez viszonyítva hol van.


A szám fogalomnál is ezt jelenti az abszolút: független. A számegyenesen ugye van kitüntetett pont, ez pedig a nulla. A számegyenesen ehhez képest lehet egy szám a pozitív és a negatív irányban. Az abszolút érték itt ettől az iránytól való függetlenséget jelent, azaz előjelfüggetlen értéket. A komplex számsíkon nem csak két irány van, hanem végtelen számú irány. De az abszolút érték itt is ezt jelenti: a szám nagyságát, mértékét, a 0-hoz képesti távolságát adja meg, függetlenül annak irányától. Ha a komplex számot vektorral reprezentáljuk, akkor a vektor hossza az, ami a vektort abszolút értékben jellemzi. Pont ezért az az összefüggés, hogy

k = a + b*i | a,b∈ℝ

komplex szám esetén

|k| = √(a²+b²)

hiszen ez adja meg a 0+0i origóhoz mérten a komplex szám nagyságát, függetlenül annak irányától.


Az abszolút érték tehát szükségszerűen egyetlen nemnegatív valós szám.


Bármit találsz ki, ami nem teljesíti ezt a kritériumot, arra nem megfelelő elnevezés az abszolút érték.


Te ezzel a negatív abszolút értékkel tulajdonképpen szögletes golyót akarsz gyártani. Csakhogy a golyónak az a jellegzetessége, hogy nem szögletes, pont ez a meghatározó tulajdonsága. Ha szögletes lenne, nem hívhatnánk golyónak.

2019. jún. 10. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/60 A kérdező kommentje:

Ezek vannak meg (egyelőre az i tagot elhanyagoltam):


Összeadás: (a+b*k)+(c+d*k)=(a+c)+(b+d)*k

Kivonás: (a+b*k)-(c+d*k)=(a-c)+(b-d)*k

Szorzás: (a+b*k)*(c+d*k)=(ac+bd)+(cb+da)*k

Osztás: (a+b*k)/(c+d*k)=(a+b*k)/(c+d*k)*(c-d*k)/(c-d*k)=(a+b*k)*(c-d*k)/(c^2-d^2)=((ac-bd)+(cb-da)*k)/(c^2-d^2)

Egységelem: 1+0*k

Nullelem: 0+0*k

Abszolútérték: |a+b*k|=sgn(a^2-b^2)*√(|a^2-b^2|)


Az igaz, hogy nem teljesül, hogy az abszolútérték az origótól való távolságot adja, de ez önmagában még nem vezet ellentmondásra. De tőlem nevezhetjük abszolútérték*-nak is.

2019. jún. 11. 00:47
 40/60 2*Sü ***** válasza:
100%

Ahogy látom sikerült a komplex számok analógiájára megalkotnod… a komplex számokat. :-)

Csak mert ahogy nézem ezeknek a műveleteknek a definíciója egy az egyben azonos a komplex számokkal.


> De tőlem nevezhetjük abszolútérték*-nak is.


Tudok jobbat, és akkor hadd változtassak a felírásodon:


|a+b*k|=sgn(a^2-b^2)*√(|a^2-b^2|)


helyett:


♣a+b*k♣ := sgn(a²-b²) * √|a²-b²|

vagy még inkább:

f(a+b*k) := sgn(a²-b²) * √|a²-b²|


Sőt lehet egyszerűsíteni: sgn(a²-b²) = sgn(a-b)


Illetve annyit változtatnék még, hogy nem abszolút értéknek nevezném, de nem is abszolút érték*-nak, hanem mondjuk csiribú-függvénynek.


~ ~ ~


Amit csináltál az gyakorlatilag a komplex számok leírása, meg csináltál egy függvényt, aminek történetesen az értékkészletének részük a negatív számok is. Ez azért nem egy nagy kunszt. Ilyen alapon egyszerűbb lett volna egy ilyen megoldás:

f(a+b*k) := a-b

(vagy ha ragaszkodunk a függőleges vonalakhoz, akkor: |a+b*k| := a-b)

Ez is fel tud venni negatív értéket, ugyanúgy nem fejez ki semmiféle abszolút értelemben vett mértéket, mint a tied, ugyanúgy nem mond el semmi különösen fontosat a számról, csak egyszerűbb.

2019. jún. 11. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!