Ha van olyan szám, aminek a négyzete -1, akkor miért nem vezetnek be egy olyan, másfajta komplex számot, aminek az abszolútértéke -1?
"Olyan, mintha azt mondanám pl. hogy:
y^2+4=0
(y+1)^2-2y-x=0
Ennek a megoldása x=-3, pedig annak sincs értelme, hogy veszek egy yxy m²-es területet majd hozzáadok egy 4 m²-es területet, akkor eltűnik a terület. Na ez ugyanúgy nem értelmezhető."
Az első egyenletnek hol megoldása az x=-3? Kezdjük ott, hogy nincs is benne "x" tag, a négyzetre emelés miatt pedig "y" biztosan pozitív lesz, ezért valós számok halmazán már eleve nincs megoldása ennek az egyenletrendszernek.
Előző: úgy látszik, nem sikerült értelmezned, amit írtam. Nem az első egyenletnek a megoldása x=-3, hanem az egész egyenletrendszernek.
De itt van, ha nem hiszed el:
Az y értéke valóban nem valós szám, viszont most az x értékére voltam kíváncsi.
> Gyártottam egy olyan egyenletrendszert, amelynek a megoldása x-re valós szám, de mégis ki kell lépni a feladat dimenziójából ahhoz, hogy meg lehessen oldani: […]
Nem, nincs haszna. Van bármilyen számhalmaz – valós, komplex, kvaternió –, amiben az általad felírt egyenletrendszerben létezik olyan általad ismert x és y értéke, amire az egyenletrendszernek az abszolút érték definíciójával van megoldása, csak éppen nincs rá matematikai eszközöd, hogy megold az egyenletrendszert úgy, hogy megoldásaként az általad ismert megoldások jönnek ki?
Nem ez a helyzet áll fenn.
A imaginárius egység bevezetésénél viszont ez a helyzet állt fenn. Volt egy 2x³ + 6x² + 7x + 6 = 0 egyenlet, és ennek keresték a megoldását a valós számok halmazán. De ahhoz hogy a valós megoldáshoz eljussunk, ahhoz volt szükség közbenső lépésként kiterjeszteni a valós számok halmazát. Az már extra következmény, hogy így a valós megoldásokon kívül komplex számként is felírható megoldások is születtek. De itt – ellentétben a te eseteddel – itt egy probléma, aminek tudjuk, hogy van megoldása a valós számok halmazán, tudjuk is hogy mennyi – mert mi konstruáltuk meg egy ismert x-ből magát az egyenletet –, csak éppen nem tudunk a komplex számok bevezetése nélkül az egyenlettől eljutni a megoldásig. Ez – a tieddel ellentétben – valós probléma. Az más kérdés, hogy később kiderült, hogy a komplex számok más területen is remekül használhatóak.
Te egyszerűen egy olyan egyenletre akarsz mégis ráerőszakolni – kvázi szó szerint – egy megoldást, aminek nincs megoldása. Mondom, ez pont annyira értelmes, mint ráerőszakolni, hogy az x=x+1 egyenletnek legyen megoldása, mert „olyan nincs, hogy nincs megoldása”. De van, van olyan, hogy valaminek nincs megoldása. Sőt bizonyos okokból muszáj is, hogy ne legyen megoldása minden egyenletnek.
Ha eltekintünk attól, hogy azt egy valós probléma hívta életre, ezt pedig egy elképzelt, akkor az analógia megvan a kettő között (mint ahogy a #20-ban is leírtam). Erre is ugyanúgy rá lehetne építeni egy algebrát (természetesen logikai megfontolások mentén), mint a komplex számok esetében.
"Az más kérdés, hogy később kiderült, hogy a komplex számok más területen is remekül használhatóak."
Az is lehet, hogy ez bizonyos fizikai problémákat jobban írna le, mint a jelenlegi valós, vagy komplex számok.
"Ha csak úgy bármire kedvünk szerint tudnánk megoldást bevezetni, akkor pl. fizikai számításoknál is ki lehetne azt hozni, hogy a fekete lyukból ki tud jönni a fény, mert végülis a te logikád alapján miért is ne vezethetnénk be egy olyan képletet, ami megoldja ezt?"
Így is meg lehet szegni bármilyen fizikai törvényt, csak akkor valamelyik fizikai mennyiségre komplex szám jönne ki, vagy a fénysebességet kéne túllépni.
Ennek a bevezetése nem változtatna ezen.
"Az |x|+1=0 és hasonló absz.-es egyenleteknek egyszerűen NINCS megoldása."
Az x^2=-1-re is ugyanolyan határozottsággal ki lehetne ezt jelenteni. Gondolom, amikor először hallottál a komplex számokról, neked is hülyeségnek tűntek. Csak a komplex számokat már megszoktad, ezeket viszont még nem.
y² + 4 = 0
(y+1)² - 2y - x = 0
Nézzük a második egyenletet:
(y+1)² - 2y - x = 0
x = (y+1)² - 2y
x = y² + 2y + 1 - 2y
x = y² + 1
A második egyenlet ezt mondja. Kicsit nyakatekertebben volt eredetileg felírva, de a második egyenletből annyi derül ki, hogy x = y² + 1.
~ ~ ~
Oké, nézzük az első egyenletet:
y² + 4 = 0
y² = -4
y² = 4 * (-1)
y² = 2² * (-1)
~ ~ ~
És itt akkor vizsgáljuk meg alaposabban a kérdést. Ha a valós számok halmazán vizsgálódunk, akkor nincs olyan y, amire az első egyenlet teljesülne, így nincs olyan y, amit be tudnánk helyettesíteni a második egyenletbe, tehát nincs olyan (x, y) páros, amire az egyenletrendszer igaz lenne. Az egyenletrendszernek nincs megoldása a valós számok halmazán.
~ ~ ~
Ha viszont komplex számok halmazán vizsgálódunk, akkor:
y² = 2² * (-1)
y² = 2² * i²
y² = (2i)²
y = ±2i
Ezt visszahelyettesítve a második egyenletbe, azt kapjuk, hogy:
x = y² + 1 = (±2i)² + 1 = 2*(±i)² + 1 = 2*(-1) + 1 = -4 + 1 = -3
Tehát ha valós számok halmazán vizsgáljuk, akkor két olyan (x, y) páros van, amire az egyenletrendszer fennáll:
x = -3 és i = 2i
illetve
x = -3 és i = -2i
~ ~ ~
Viszont attól, hogy komplex számok halmazán x-re kaptál egy valós értéket, attól még valós számok halmazán nem megoldása az egyenletrendszernek az x=-3. Valós számok halmazán nincs olyan (x, y) páros, amire az egyenlet fennállna.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Most mondok egy példát. Legyen egy r sugarú kör. Ekkor a területe:
T = r²π
Oké, most mondjuk azt, hogy az átmérőre állított négyzet területe 1 m²-rel kisebb, mint a sugárra állított négyzeté.
(2r)² +1 = r²
4r² + 1 = r²
3r² + 1 = 0
3r² = -1
Oké, akkor van olyan kör, amire a feladatleírás ráillik. Hát nincs. Az átmérőre állított négyzet mindig nagyobb lesz, mint a sugárra állított négyzeté. Nincs ilyen kör. Tehát az ilyen nem létező körnek pont annyira nincs területe, mint amennyire sugara sincs.
Persze lehet absztrakt módon is megoldani a feladatot, valahogy komplex számként értelmezve a r-t. Úgy kijön, hogy
r = ±(1/3)i
T = (-1/3)π = -1,047…
Hogy aztán a sugarat hogyan értelmezzük komplex számként, az más kérdés, de vonatkoztassunk el a dolog fizikai realitásától.
Viszont ha visszavetítjük, akkor elmondhatjuk, hogy a feladat eredeti, valós számokon értelmezett megoldása az, hogy az ilyen kör területe -1,047… m², viszont nincs neki sugara? Hát ez így nyilván elég nagy sületlenségnek hangzik.
~ ~ ~
Ahogy írtam már párszor, ha lenne olyan valós/racionális/egész/természetes x és y, amelyek esetén tudjuk, hogy az egyenletek igazak, de az egyenlet nem megoldható a hagyományos matematikai eszközökkel, akkor vagyunk kénytelenek egy új matematikai eszközt, értelmezést, fogalmat kitalálni, hogy eljussunk az egyenletektől az általunk már ismert megoldásig.
A te példád megint nem ilyen, nincs olyan valós x és y, amire az egyenlet fennállna, így a komplex számok bevezetése nem indokolt. Ha komplex számok halmazán értelmezzük az egyenletrendszert, akkor máris van megoldás, csak akkor meg nem kellett bevezetni semmiféle új fogalmat a komplex számokhoz képest.
Én sajnálom, hogy meg sem próbálod megérteni, csak bizonygatod az igazadat...
De akkor utoljára leírom még egyféleképpen, még egyszerűbben, hátha most az egyszer elgondolkozol rajta: Az abszolútérték-fgv egy olyan függvény, ami egy számhoz egy pozitív számot rendel hozzá. Egyszerűen nincsenek a függvény kimeneti halmazában negatív számok. Nem tudsz egy szám absz. értékéhez negatív számot rendelni, mert nincs, azaz nincs negatív szám a halmazban. Az abszolútérték-fgv. gépezet nem ismeri a negatív számokat. Nem tud olyan eredményt adni, ami negatív. Definíciójából következik, hogy csakis pozitív szám lehet a kimenet. Ha ezt kijátszod, akkor az ellentmondás, ellentmondó axióma rendszerből pedig bármi kijöhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!