Lehet, hogy a bálnák intelligensebbek az embereknél?
A bálnáknál 200 milliárd, az embernél 100 milliárd idegsejt van, tudom, hogy az idegek közti kapcsolat mennyisége számít, de 2x annyi idegnél lehet, hogy több kapcsolat is van. Csak ugye a bálnák erőteljesen k stratégista állatok, ezközhasználatra az anatómiájuk miatt sosem volt lehetőségük, de a kommunikációról köztük nem sokat tudunk.
00:03
Nem attól intelligens valami hogy mindenkit eltud pusztítani, de amúgy mint írták 40millió éve nem haltak ki és valószínű minket is túlélnek, "uralkodnak".
Én akkor is elképzelhetetlennek tartom, hogy egy embernél intelligensebb faj joviális derűvel nézné végig, hogy egy nála szemmel láthatóan jóval fejlettebb civilizáció csak úgy elvegye az életterét, napról napra terjeszkedjen ott is, ami elvileg az övé, és semmilyen ellenlépést ne tegyen ez ellen.
Legalább a mexikói öbölbeli olajszennyezésre bepöccenhettek volna :P
tegnap 22:20
A bálnák teste akkora, hogy valószínűleg a neuronjaik nagy része alapvető funkciókkal (mozgás, érzékelés) foglalkozik. Nem az agy mérete, hanem az agy/egész test arány számít.
tegnap 22:19
Mint említettem, az intelligencia elvont fogalom. Ha intelligens alatt azt érted, hogy valaki jó nagy, akkor a bálnák intelligensebbek az embernél. Ha azt érted rajta, hogy valaki mennyire kreatív vagy milyen szinten képes elvontan, formálisan gondolkodni és problémákat megoldani, akkor valószínűleg az ember a nyerő.
"A bálnák teste akkora, hogy valószínűleg a neuronjaik nagy része alapvető funkciókkal (mozgás, érzékelés) foglalkozik. Nem az agy mérete, hanem az agy/egész test arány számít"
Hmm. Érdekes. Valószínűleg bonyolultabb működtetni egy nagy szívet mint egy kicsi :D (nem)
"Mint említettem, az intelligencia elvont fogalom. Ha intelligens alatt azt érted, hogy valaki jó nagy, akkor a bálnák intelligensebbek az embernél. Ha azt érted rajta, hogy valaki mennyire kreatív vagy milyen szinten képes elvontan, formálisan gondolkodni és problémákat megoldani, akkor valószínűleg az ember a nyerő"
Hoooppppáááááá :D Azért te elég jól elvontad :D
Lehet, hogy kreatívabb az ember, felesleges vitatkozni. Lehet, hogy nem intelligensebbek. A nagy agy, mindenesetre valamit szolgál, pl a dinoszauruszoknak is csak diónyi agyuk volt. Mint előbb leírták, lehet, hogy "csak" minden egyes napjaikra emlékeznek a bálnák. Nem tudom.
"Nem attól intelligens valami hogy mindenkit eltud pusztítani,"
Hát de.
Oszlassunk el egy tévhitet. Az ember semmi olyat nem tesz, amit bármely, a helyében lévő más állatfaj meg ne tenne. Ez pedig azért van, mert az embernek tulajdonított pusztító tevékenység pont, hogy nem az intelligencia miatt, hanem annak hiánya miatt van. Ez egyszerű okológia, ilyen elvekkel, mint: minden faj, és egyed a lehető legtöbb erőforrást igyekszik ellenőrzése alá vonni; ökológiai nitche nem marad szabadon; ideális körülmények között minden faj exponenciálisan növel számát stb. És ha ezeket összetesszük ,rájövünk, hogy át lehet ám nevezni a szaporodási ösztönt szerelemnek, de attól még ugyan arról van szó, mint egy kutyánál. Ugyanúgy nem fogja tudni megállni az ember, hogy fialjon túlszaporodásig.
Hogy jön ez az intelligenciához? Az ahhoz kell, hogy kiírtsuk ki tudjuk írtani a ásikat, és a helyére álljunk.
Definekre rátérve, ugyan úgy gátlástalanul pusztítják környezetük, ha tudják. Floridai delfinek pl kitalálták, hogy egymás mellett úszva a partra sodorhatják a halakat, ahol könnyebb őket felkapkodni. Ez gyakorlatilag egy hatékonyabb halászati módszer, mely abszolút nem törődik azal, hogy milyen hatása van a halálományra. Vegyük észre, a haszon a cél! Pusztán azért nem okoz nagy károkat a halállományban a módszer, mert nem csinálják elegen. Mint ahogy az ember se okozna nagy károkat, ha 100000 fosztogatnák a világ erdőit, és nem annyian, ahányan ma vagyunk. De pédaként hozhatnám a Brazilia delfineket, akik a halászok hálóiba kergetik a halat némi maradék fejében. Szintén nem érdekli őket a halállomány változása.
Mégegyszer a lényeg, az ember SEMMI természetellenes viselkedést nem mutat, pont úgy viselkedik, ahogy bármely más állat tenné a helyében.
Visszatérve az eredeti kérdésre: nem a kapcsolatok száma, az agy bonyorultsága számít. Azaz nagyobb agy nem eredményez nagyobb intelligenciát. A gyakorlat alapján a delfinek nem intelligensebbek az embernél, mert folyamatosan olyan tulajdonságokat fedezünk fel náluk, amik az embernél már ismertek, vagy megfordítva, eddig semmi olyan intellektuális képességet nem mutattak amire az ember ne lenne képes. Bár ettől függetlenül kétségtelenül dobogós helyük van.
Az az inteligens aki környezetét hiánytalanul érzékeli, érzékeléseit helyesen értelmezi, és környezetéhez alkalmazkodik, azt a siker érdekében át is alakitja.
TEHÁT NEM ELVONT FOGALOM
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!