Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Relativitás? Elmélet.

Tambi3 kérdése:

Relativitás? Elmélet.

Figyelt kérdés

Minden bizonnyal és kétségkívül összeolvastam mindenfélét ("népszerű ismeretterjesztőt", tehát nem nagydoktorikat) a kozmológia és kvantumfizika tárgyköréből. Egyszerű, földhözragadt gondolkodásom nem tudja elfogadni, hogy a tér és az idő az ősrobbanással keletkezett, és a "fénysebesség nem léphető át" elméletben sem. Tudomásom szerint a CERN-ben (közel) fénysebességre gyorsítanak részecskéket, és ezeket ütköztetik. Az egyik jön erről, a másik arról, és durr. Ez a mi falunkban legalább (közel) kétszeres fénysebesség, bár egyik részecske sem lépi át, de a kettőjük sebességvektora az ütközés pillanatában 2*c. Hol a hiba "okoskodás"-omban?


Továbbá bármilyen nagy tisztelője vagyok is Heisenberg határozatlansági elvének, akkor sem hiszem, hogy 1 db elektron egyszerre lehet 2 db helyen... Ti ezt elhiszitek?



2017. júl. 9. 11:52
1 2
 1/16 anonim válasza:
30%
az utkozes soran csokken a sebesseguk, elnyelodik. akkor lenne 2c ha mondjuk az egyik megtolna a masikat, de ha szembe utkoznek vagy oldalrol valahany fokos szogben, akkor annak fuggvenyeben valahany szazalek resze a sebesseguknek elnyelodik. en igy gondolom (nem ertek a fizikahoz) :D
2017. júl. 9. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
88%

"Több dolgok vannak földön és égen,

Horatio, mintsem bölcselmetek

Álmodni képes." (Shakespeare, Hamlet)


Heisenberg sírján ez a felirat van:

"Er liegt irgendwo hier" "Valahol itt nyugszik"...

2017. júl. 9. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 Mojjo ***** válasza:
98%

A megfejtés ott van, hogy relativisztikus sebességeket nem úgy adunk össze, hogy v1+v2 és ennyi.

Bővebben: [link]


Ami a kvantummechanika eredményeit illeti: nem "hinni" kell benne, nem vallás. Tudományos eredmények. A mikrovilágban egészen mások a játékszabályok, mint a makrovilágban. Ezt nehéz elképzelnünk, persze, hisz születésünktől fogva folyamatosan csak a makrovilág működését tapasztaljuk magunk körül. Emiatt természetesnek vesszük néha, hogy csak ezek a játékszabályok léteznek - de ez nem igaz.

2017. júl. 9. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 dellfil ***** válasza:
97%

Próbálj utána nézni némely dolgoknak...

Az helyet, hogy..."Továbbá bármilyen nagy tisztelője vagyok is Heisenberg határozatlansági elvének, akkor sem hiszem, hogy 1 db elektron egyszerre lehet 2 db helyen... Ti ezt elhiszitek?"

Ne higgy. Tudj!


dellfil

2017. júl. 9. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 Mojjo ***** válasza:
98%

Egyébként a határozatlansági elv nem is mond olyat, hogy egy elektron egyszerre két helyen van. Olyat mond, hogy egy elektron helyzetét és impulzusát nem lehet egyszerre tetszőleges pontossággal meghatározni.


Azt is érdemes látni, hogy a fizika, főleg ezen a szinten színtiszta matematika. Egyes ismeretterjesztő művek ezt próbálják lefordítani mese-nyelvre, ezt próbálják visszaadni ilyen-olyan hasonlatokkal. Ez soha nem lesz pontos. Sőt, sokszor leginkább csak félrevezető lesz. Amire te gondolsz, egy részecske egyszerre több helyen, az pl erről szól:


"egy függvény adott pontbeli értékét kifejezzük sok más pontban vett értéke bizonyos függvényeinek integráljaként.


Ez az, amit a matek nélküli metafora-nyelvre úgy fordítunk le, hogy a részecske egyszerre mindenhol van, bizonyos valószínűséggel."


Idézet Dávid Gyulától, innen:

[link]


Látható, hogy kissé más a valós helyzet, meg a konyhanyelvi megfogalmazás. Sajnos, ha valaki a fizikát mélyebben akarja érteni, annak arcátlanul sok matekot kell magába tömnie. Nincs más mód. Garantálom, hogy ismeretterjesztő könyvekből és műsorokból igazi megértés soha nem jöhet, viszont a dolog természetéből adódóan félreértések biztosan.

2017. júl. 9. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
82%

Aki szerint két egymással szembe haladó részecske sebességvektora nem előjeles mennyiség és összegük nem eredményez 0-át alaposan rágja át a relativitáselméletet mielőtt megszeretné érteni.


Ha pedig úgy gondoltad hogy képzeletben ráülünk az egyik részecskére vagyis hozzárögzítjük a koordinátarendszerünket és így a mi sebességünk 0 lesz, a szemben haladó részecskéé pedig a mi sebességünk nagysága + az övé (vagyis 2c), mióta olyan bizonyos, hogy a részecske belsőórája ugyanúgy telik nagy sebesség mellett, mint nyugvóhelyzetben? Vagy hogy nem lép fel Lorentz-kontrakció. Még hogyha a részecskének erről fogalma sincs?

2017. júl. 9. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
54%

Hogyne lehetne egy elektron egyszerre két helyen ? A kvantumfizika mélyebb értelmű, mint ez a Newtoni klasszikus fizika. Mi csak felülről kapargatjuk a világot ezzel a Newtoni szemlélettel, de az valójában sokkal összetettebb !


A kvantumfizika mutatja a teljes valóságot. Bizony lehet egyszerre több helyen a kvantumrészecske és bizony nem ér véget az anyag sem a látható határával. Létezik azonnali távolbahatás egymástól fényévekre levő galaxisoknál is. Ezt az átlagembernek nehéz felfogni. A kvantumfizika inkább a spiritualitáshoz hasonlít. Fizikus kollegák kimérték, hogy ha nem figyelünk egy részecskét, az átmegy egyszerre két helyen/résen, da ha megfigyeljük, akkor összeugrik. Maga a megfigyelés révén lesznek anyagi tulajdonságai a világ összes objektumának. Nem egybevág a spiritualizmussal !?

Pedig egyszerű kvantumfizika az egész.

2017. júl. 9. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
87%

"földhözragadt gondolkodásom nem tudja elfogadni, hogy a tér és az idő az ősrobbanással keletkezett"

Akkor próbáld meg valami módon fejleszteni a gondolkodásod, mert ez így volt.


"és a "fénysebesség nem léphető át" elméletben sem"

Mármint nem érhető el. Az átlépést nem tiltja semmi.


"Tudomásom szerint a CERN-ben (közel) fénysebességre gyorsítanak részecskéket, és ezeket ütköztetik. Az egyik jön erről, a másik arról, és durr. Ez a mi falunkban legalább (közel) kétszeres fénysebesség"

Nem.

Ugyanis nincsenek abszolút sebességek. Az álló megfigyelő úgy látja, hogy a két részecske csaknem fénysebességű, egymással szemben.

A két részecske meg úgy látja, hogy a megfigyelő csaknem fénysebességű, a másik részecske pedig csak egy kicsivel gyorsabb, szintén CSAKNEM fénysebességű.

EZ a relativitás.


"Továbbá bármilyen nagy tisztelője vagyok is Heisenberg határozatlansági elvének, akkor sem hiszem, hogy 1 db elektron egyszerre lehet 2 db helyen... Ti ezt elhiszitek?"

Az elektronnak nincsen fix helye. Látni nem lehet őt. Ha valamivel megütöd, akkor különböző valószínűségekkel különböző helyeken fogod megtalálni. Vagy itt, vagy ott... erre mondják azt, hogy egyszerre több helyen lehet.


Ja, és még egy: a tudományban nem számít, hogy ki mit "hisz". CSAK az számít, hogy mi bizonyított.

2017. júl. 9. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Mojjo ***** válasza:
97%
@8: de, az átlépést is tiltja a relelm. Szerintem azt akartad írni, hogy azt nem tiltja a relelm, hogy c feletti sebességgel mozogjon egy részecske - csak akkor épp c-re nem tud lelassítani, meg alá. Meg nem árt, ha mindehhez képzetes tömege van valós helyett, ami azért felvet problémákat.
2017. júl. 9. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Amiről te írsz (ès nem hiszed el) az a szuperpozíció.

De valóban nem hinni kell benne, hanem megnèzni pl. a kètrès kísèrlet leírását, más magyarázat úgysincs arra, ami ott törtènik, minthogy a rèszecske kèt helyen van egyszerre.

2017. júl. 9. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!